škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

19 inc -18 inc veya 17 inc lastiklerin arabaya konfor yansıması

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı aytunca

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba değerli dostlar;

Yaklaşık Ağustos ayından buyana 19 inc janta sahip Skoda Superb kullanıyorum. Daha önce böylesi genişlikte bir lastik kullanmamıştım. Bu genişlikte lastiğin konfordan biraz ödün vereceğini fakat yol tutuşunda daha etkin olacağını söylemişlerdi. Ben daha önce yine superb kullanıyordum ve 17 inc lastiğim vardı. Fakat yeni kasada 19 inc olmasına karşın daha konforlu süspansiyonlar görüyorum...ve diyorum ki kimbilir 18 , 17 inc olsa tam pamuk olacak araba... 5 yıl sonra da Allah ömür verirse 18 inc jant ve lastiğe geçiş yapayım diyorum... Tabi ki görsel zenginliği 19 incin bir başka... Fakat çukurlarda ekstra ekstra dikkat ediyorum... Çünkü çok daha kolay lastikte meme ve yırtılma olabileceği söylendi.... Ne dersiniz, bu konuda bilgisi olan arkadaşlar ile enine boyuna, araçlarımızın lastik ebatlarını ve bu ebatların yarattığı sonuçları konuşalım mı ? Buyrun söz sizde...

Çevrimdışı hkaydin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: aytunca;535967
Merhaba değerli dostlar;

Yaklaşık Ağustos ayından buyana 19 inc janta sahip Skoda Superb kullanıyorum. Daha önce böylesi genişlikte bir lastik kullanmamıştım. Bu genişlikte lastiğin konfordan biraz ödün vereceğini fakat yol tutuşunda daha etkin olacağını söylemişlerdi. Ben daha önce yine superb kullanıyordum ve 17 inc lastiğim vardı. Fakat yeni kasada 19 inc olmasına karşın daha konforlu süspansiyonlar görüyorum...ve diyorum ki kimbilir 18 , 17 inc olsa tam pamuk olacak araba... 5 yıl sonra da Allah ömür verirse 18 inc jant ve lastiğe geçiş yapayım diyorum... Tabi ki görsel zenginliği 19 incin bir başka... Fakat çukurlarda ekstra ekstra dikkat ediyorum... Çünkü çok daha kolay lastikte meme ve yırtılma olabileceği söylendi.... Ne dersiniz, bu konuda bilgisi olan arkadaşlar ile enine boyuna, araçlarımızın lastik ebatlarını ve bu ebatların yarattığı sonuçları konuşalım mı ? Buyrun söz sizde...

18 ile 19 inç arasında 100 TL filan fark var Lastik fiyatında.. Balon yapma olayına gelirsek 18lerde de yaptırabilirsiniz sonuçta yanak boyuçok ta büyümüyor.. Keyfini sürün.. Benimki de gelse de ben de bir sürsem.

Çevrimdışı özdil

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Lastik hava basınçlarının normal değeri 32 psi. bunu düşürmeyin. bir de keskin kenarlı çukurlara dikkat edin. ben de çok korkuyordum 19inçten ama süspansiyon sistemi son derece yumuşak. ben çok memnun kaldım.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ölçü olayı araçtan araca ve o araçta kullanılan süspansiyon sistemine göre çok değişiklik gösterir.

Örneğin kullandığım araçlardan;

Astra H CDTI 16'' jantları ile oldukça konforluydu. Sonrasında aldığım Hyundai Fx Coupe nin de jantları 16'' idi ama araç spor karakterli olduğundan süspansiyon ona göre tasarlanmıştı ve inanın kazık gibiydi.

Buna göre 17'' nin daha da konforsuz olmasını beklersiniz ama Insignia da kullanılan 17'' jant aracın sert kararkterine rağmen oldukça konforlu idi.

GTC de orj jant 16'' idi, astra ile aynı temeli paylaşsa da yine süspansiyon ayarından dolayı GTC, 5 kapı astra ya göre daha konforsuzdu. Bu araca sonradan 18'' jant aldım ve konfor yerlerde sürünüyordu.

Bu siteden Aykut arkadaşımızın 18'' jantlı octavia sını kullandım ama konforda bir kayıp hissetmedim.

Dediğim gibi iş süspansiyon altyapısı ve lastik yanak kalınlığında bitiyor.

Çevrimdışı özdil

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
17 inç lastikli style dan daha yumuşak bir süspansiyonu var 19 inç ve prestij paket superbin. fabrika belki de bunu bilinçli olarak yapmış ve çok başarılı olmuş.

Çevrimdışı aytunca

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba,

Belirli bir süredir 19 inc jantlı lastik kullanıyoruz... Birçoğumuz için bu ölçüdeki jantların bir ilk olduğunu tahmin ediyorum...Ne dersiniz alıştınız mı?  19 inc lastik ve jantın artıları eksilerini nasıl görüyorsunuz.... Elinizde imkan olsa hemen 19 inc lastiği değiştirmek ister miydiniz ?

Çevrimdışı özdil

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Son derece yumuşak bir süspansiyon olduğundan biz memnunuz. yol sesi korkum vardı o da yok. ilk balonu yaptırana kadar kullanırız :)