škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

0 araç fiyatlaması,MTV vergileme sistemi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı adorno

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
2012 yılından itibaren 0 araçların fiyatlandırılmasında ve yıllık MTV uygulamasında CO2 emisyon değerleri de dikkate alınacak şeklinde haberleri duymuşsunuzdur.
Bununla ilgili çeşitli araştırmalar yaptım,spekülatif bile olsa,bir ciddiyet payı olduğunu gördüm.Bknz.Ek1
Sanayi Bakanlığı da internet sayfasında CO2 emisyonlarını g/km cinsinden
sınıflamaya tabi tutmuş,A,B,C,D,E,F,G gruplara ayırmış.Bknz.Ek2

Anladığım sıfır araçlarda uygulanan ÖTV vergisinde CO2 emisyonlarına uyan motorlarda extra vergi eklenmeyecek,belirlenen g/km cinsinden üst sınırı geçen araçlara ÖTV+geçen her 'gram  CO2' için bir miktar ödenecek.

MTV vergilerinde motor silindir hacmi ve yaşa göre hazırlanan tablodan belirlenen miktarın üstüne, üst sınır için belirlenen g/km cinsinden değerin aşımında her gram CO2 için mtv+vergi gelecek.

Amaçlanan düşük emisyonlu araçların trafikte artması,eski simsiyah duman çıkaran araçların vergisini arttırmak yoluyla trafikten dolaylı olarak çekilmesi,
düşük emisyonun teşvik edilmesi;otomotiv firmalarının zengin edilmesi,yeni tüketimi arttırmak yoluyla :favo1:

Belirlenecek miktarın 160g/km olacağı söyleniyor,daha düşük de,yüksek de olabilir,motor hacimlerine göre ayrı ayrı da bu üst sınır belirlenebilir.
Bundan dolayı dizel araçlar daha avantajlı olacaklardır,emisyon açısından.
En karlı olacak araçlar dizel,küçük hacimli motor ve euroV standartlarına göre yapılmış motorlar olacaktır.
Aracınızın marka,model,yakıt,opsiyon ve vites seçeneklerine göre CO2 emisyon miktarını öğrenmek için Bknz.EK3

Mesela Skoda SuperB 1.4tsi Sedan düz vites:162 g/km imiş.

Sanayi bakanı Ergün, eylül ayı itibariyle, OSD-otomobil sanayicileri derneği- ile paylaşmak üzere yeni teşvik ve vergileme sistemini açıklayacaklarını söyledi.
Belki açıklanır belki ertelenir,ben yazayım dedim.çünkü,bilgi, paylaşıldıkça çoğalır...

EK3:http://www.nextgreencar.com/

EK2:http://bim.sanayi.gov.tr/temp/ARAC_HALK_YENI.aspx

EK1:https://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:BBWmOcYiDdMJ:www.mozturk.net/Upload//Motorlu%2520T%255B1%255D__.pdf+akp+hatay+milletvekili+prof.dr.+co2+emisyon&hl=tr&gl=tr&pid=bl&srcid=ADGEESiU9seWxGzjHqi4nq_o2tNIGagpk7_sJcmUHqDVFVev8TLLvt4c-Bk6nvkw12Ik5NRWIBhGZUvTsgv7SMXG23-a1KonWo5MSjlK8CGF_XT0ntK5OzxO7-uAhmIIwkJJaAcRYBbv&sig=AHIEtbTJGiSxDA-gBl3Isdj7ctrkWQ7-ww
[SIGPIC][/SIGPIC]

Superb 1.4 tsi elegance
next YE-G828 Plus 4.3"
sonyericsson p1i

Çevrimdışı adorno

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
http://www.gazeteport.com.tr/haber/47537/honda

Bu haberi de bu çerçevede değerlendirelim.Daha güncel olur.
[SIGPIC][/SIGPIC]

Superb 1.4 tsi elegance
next YE-G828 Plus 4.3"
sonyericsson p1i

Çevrimdışı Sertan_c

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
her ne şekilde olursa olsun açık ve net söylüyorum: bu aracın emisyon değerleri düşük bundan az vergi alalım DEMEZLER... yani şu anda ödenenden az OLMAZ. kendilerine yeni gelir kapısı açmak için çıkartılan bir uydurma uygulama... yurt dışı uygulamaları gibi olmayacak bence yani... belirlenen değerleri karşılayanlar aynen devam, kötü durumda olan ve değerleri karşılayamayanlar ise daha fazla vergi, ek vergi, kök vergi, ötv, ztv, etv gibi uydurma vergilerle devlet kendisine yeni kapılar arıyor tamamen...
son olarak da UMARIM ben YANILIYORUMDUR...

Çevrimdışı adorno

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Sertan_c;258101
her ne şekilde olursa olsun açık ve net söylüyorum: bu aracın emisyon değerleri düşük bundan az vergi alalım DEMEZLER... yani şu anda ödenenden az OLMAZ. kendilerine yeni gelir kapısı açmak için çıkartılan bir uydurma uygulama... yurt dışı uygulamaları gibi olmayacak bence yani... belirlenen değerleri karşılayanlar aynen devam, kötü durumda olan ve değerleri karşılayamayanlar ise daha fazla vergi, ek vergi, kök vergi, ötv, ztv, etv gibi uydurma vergilerle devlet kendisine yeni kapılar arıyor tamamen...
son olarak da UMARIM ben YANILIYORUMDUR...

yazdığımdan, daha az veya düşük vergi çıkacağı anlamını nasıl çıkardınız açıkçası anlamadım.Zaten bu vergiler ÖTV+emisyon, MTV+emisyon olacak deniyor.
[SIGPIC][/SIGPIC]

Superb 1.4 tsi elegance
next YE-G828 Plus 4.3"
sonyericsson p1i

Çevrimdışı Sertan_c

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: adorno;258103
yazdığımdan, daha az veya düşük vergi çıkacağı anlamını nasıl çıkardınız açıkçası anlamadım.Zaten bu vergiler ÖTV+emisyon, MTV+emisyon olacak deniyor.
benim yazdıklarımdan siz nasıl, daha az vergi çıkacak dediğimi çıkarttınız ben onu anlamadım asıl. size ben daha az vergi çıkacak dediniz ama çıkmaz mı dedim ki böyle bir cevap yazdınız. zaten yazdıklarım da şahsınıza değildi, üstünüze alınmanıza hiç gerek yoktu. şahsi yorumlarımı yazdım konu hakkında. düzenleme olursa da indirim için değil zam için olur dedim... neden rahatsız oldunuz???

Çevrimdışı MadeN

• Virüs Yemiş Masum Köylü
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bu ne pehriz bu ne lahana turşusu?

Öncelikli amaçları çevreyi korumaksa eğer gitsinlerde kaçak mazot imalat atölyelerini kapatsınlar ben bile 4-5 tane biliyorum Ankara'da.. Kendileri bilmiyormu?? Solvenle 10 numara yağ ile trafiği simsiyah duman salarak cehenneme çeviriyorlar..

Neymiş vergiymiş PEHHHHH...

Çevrimdışı adorno

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Sertan_c;258101
yani şu anda ödenenden az OLMAZ.

Bunu kastetmiştim ben.Her şekilde şimdikinden fazla olacağı açık anlamında kullandım,üstüme alınmadım,kızmadım da.Kırmamak için de açıklama yazıyorum.

Bu yazının amacı yeni bir zart-zurt vergisi çıkmış demek değildi,
kullandığınız aracın hangi tablo ve emisyon sıralamasına girdiğini kontrol edin,muhtemel 2.el veya sıfır alış-satış işlemlerinde ,sizin ve yakınlarınızın bilgi sahibi olmasını sağlamaktır.Büyük motorlu araçlarda,benzinli veya lpg li olanlarda(dizellere göre,),bu uygulama başladığında 2.el fiyatları düşecektir,oluşacak MTV nin yüksekliğinden dolayı.Ya da EuroV-EuroIV motor ayırımları olacaktır.
2.0cc hacimli araçların markalara göre farklı emisyonları oluyor.Vergileri de değişecek dolayısıyla...

Bu anlattıklarıma dikkat çekmek istedim.
[SIGPIC][/SIGPIC]

Superb 1.4 tsi elegance
next YE-G828 Plus 4.3"
sonyericsson p1i

Çevrimdışı kerem61

• Twincharged Stratified in
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: MadeN;258145
Bu ne pehriz bu ne lahana turşusu?

Öncelikli amaçları çevreyi korumaksa eğer gitsinlerde kaçak mazot imalat atölyelerini kapatsınlar ben bile 4-5 tane biliyorum Ankara'da.. Kendileri bilmiyormu?? Solvenle 10 numara yağ ile trafiği simsiyah duman salarak cehenneme çeviriyorlar..

Neymiş vergiymiş PEHHHHH...

yag konusunda haklısında kacak mazotculara laf etme bence.devletın yapması gereknı yapıyolar.adamlar ne yapsın bu fıyatlardan bıktı demekkı.duzgun mazot olsun kacak olsun.

Çevrimdışı MadeN

• Virüs Yemiş Masum Köylü
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kerem61;258185
yag konusunda haklısında kacak mazotculara laf etme bence.devletın yapması gereknı yapıyolar.adamlar ne yapsın bu fıyatlardan bıktı demekkı.duzgun mazot olsun kacak olsun.

kaçak mazotcudan kastım solvent 10 numara yağ tiner mazot hepsini birbirine bulayanlar..

Çevrimdışı kerem61

• Twincharged Stratified in
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: MadeN;258203
kaçak mazotcudan kastım solvent 10 numara yağ tiner mazot hepsini birbirine bulayanlar..

o çok sacma bır karısım acıkcası.birinden azıcık koysunlarda hepsı beraber olmay :D sankı pompa mazotu cokmu temız.pompalardanda camur su vs cıkıyo ek madde oluyo.