škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Peugeot 508 (Kota Düşmanı Sayılır :)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emre Y.

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle

Öncelikle herkese merhaba 2 ay önce açmış olduğum konu bir kaç hafta önce nihayete kavustu (http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=29215).Hem bilgi amaçlı hemde araçlarımızı tanımak amaçlı açtığım konuda 508 hakkında ufak tefek bilgi vereceğim.İleri de belki lazım olur birimize.

Araç hakkında kısa bir bilgi;
2013 8.ay çıkışlı 115bg 270nm tork.Allure (en ust donanım) paket ek olarak metalik Andesit Gri (Siyah/Fume arası) renk,Sunroof,Jbl ses sistemi,18 jant ve alarm sistemi bulunmakta o yıla ait tüm opsiyonlar alınmış seviyede.

Tabıkı hepımız Passat,SuberB,İnsignia vb selefindeki araçlarla kıyaslayabiliriz.508 hepsinden birer nebze almış gibi sanki Passattan kullanışlılık,SuperB den genişlik,büyüklük,İnsigniadan dinamizm ve biraz sertlik.
Aracın boyutları,  407 modelinden 10.1 cm, Volkswagen Passat’tan ise 2,3 cm daha uzun. Peugeot’nun amiral gemisi, Renault Latitude’dan ise 10.5 cm daha kısaymış.Latitut'den kısa olması beni bayağı şaşırttı.

Dış tasarım olarak Led&Adaptif Bi xenon farlar, 18 jant ve aracın buyuk kaslı yapısı ilgi cekiyor.Dıştan arkadaki led stoplar ve 508 yazısının 0 rakamının içinden bagajın açılması da güzel bir izlenim veriyor.

İç mekanda kalite hissi fazlasıyla yüksek torpido kapağına kadar bayağı yumuşak gayet güzel bir malzeme kullanılmış bu malzeme kapılarda cam açma düğmesine kadar uzanmış.Yaşam alanı olarak çok keyifli ve eğlenceli olmuş.Göz hizanızda Head Up display'den istediğinizi takip edebiliyorsunuz isterseniz de kapatabiliyorsunuz.Konsoldaki joistikten Navigasyon,Radio,Trafik bilgileri ve Bluetooth ile telefonunuzu kullanabiliyorsunuz.Koltuklar açık bej deri olarak alınmış, siyah seçeneği de var (bence çok karanlık oluyor).Ön koltuklar Recaro tarzı baldır destekli 1 78 boyundayım fakat pek deymiyor baldırıma belki koltuk en yukarıya kaldırıp kullanılırsa değer yada 1.60-70 boyundaki insanlara yeterli olabilir.Sadece ön iki koltukta 3 kademeli ısıtma bulunuyor arkalarda yok fakat buna karşılık olarak 4 bölgeli bağımsız klima koymuşlar 2 ön 2 arka.Işıklandırma olarak beyaz ve kırmızı kullanılmış.İç aydınlatmalar led yapılmış. Her yöne elektrikli bel destekli koltuklar.Jbl ses sistemi temiz net bir ses sunuyor.Cd,Aux,bluetooth ve Usb gibi donanımlar da eklenmiş ses sistemine.Navigasyon pek ileri seviyede olmasada gayet yeterli ve yolların hız sınırlarını da gösteriyor.Sunroof içeriye büyük ferahlık katıyor.Start-Stop,Elektronik El freni bagaj açma düğmeleri vs sol tarafta bulunuyor.(Start stopun solda olması biraz uğraştırıcı sola alışık olmadığımdan.) Hız sabitleyici,sınırlayıcı,ses sistemi,telefon açma kapama tuşları ve menü tuşu direksiyon üzerinde bulunuyor.Saklama gözleri gayet derin ve geniş hatta çoğu arabada arka kapılara 1.5lt pet şişeler sığmazken 508in arka kapılara rahatlıkla sığıyor.Neyse daha fazla uzatmadan motora geçelim.Donanım olarak bayağı dolu kısaca

Motor olarak 1.6 e-hdi 115bg'lik ünite var üzerinde sanırım 2012ye kadar 112 hp gelen motor bi güncellemeyle 115 hp olmuş (sanzımanında güncellenmiş olabilme ihtimali var).Bu güncellemeyle ısıtmalı koltuklar standart ve beyaz/ turuncu aydınlatma beyaz/kırmızı olarak değişmiş.E-hdi ünite start stoplu normal hdi'den farkı bu sanırım start stopa pek de alışamadım 8 km altında kendı stop ediyor gaza basınca calısıyor sıkışık trafikte insan uyuz oluyor fakat kapatma düğmesi var bu güzel birşey.Elektronik park freni de start stop gibi garip passatta da alışamamıştım,insginia da konsoldaydı diğerlerine rağmen 1 tık daha iyiydi (bence elektronık el frenı olmamalı kar'da kışta acil durumlarda normal el freni hiç değilse biraz cesaret veriyor).Alt devirlerde turbonun açılmasıyla gidişi gayet tatminkar.Eveeeet en büyük handikapı olan şanzıman auto6r dediği bu şanzıman pek de hoş değil yakışmamış bu araca bu kalıteye 1 2 ve 3. vitesleri sarsıntılı ve yavaş diğer viteslerde pek sorun yok 1 2 ve 3. vıteslerı de geçiş sırasında gazdan ayağınızı çekerek sarsıntıyı min. indirebiliyorsunu.Manuel modda hem vitesten hemde direksiyodaki kulakçıklardan vites büyütüp küçültebiliyoruz.Vitesten değişirken aşağı doğru çekince büyüyen yukarı itince küçülen bir vites sistemi var ters geldi bana.

+ları saymakla bitmez bana göre, -leri Şanzıman ve İçeriye dış sesleri alması (Yağmur su sesleri.Motor sesi min seviyede)

Ek olarak sormak istedikleriniz olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırırm :)

Çevrimdışı melo_32_75

• ST Bursa
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
4 bölge head up led iç aydınlatma baldır desteği beni benden alsada o şanzımanla pejo  uzunca bir süre uzak gibi bana :) hayırlı uğurlu olsun. kazasız cezasız sürüşler :)

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Araba süper, konu anlatımı ondan da süper...kazasız-cezasız...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.schumici.simplesite.com
orantısız 407'den sonra 508 ciddi anlamda başarılı dış görünüm olarak. PSA eski nesil araçlarından ders almışa benziyor güncel modellerine baktığımızda. hayırlı olsun kazasız belasız inşallah :)

Çevrimdışı alperen

• S E A T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kazasız belasız inşallah. Malzeme kalitesi daha düşük diyorlardı, hiç demek nasip olmadı.

Çevrimdışı Emre Y.

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: alperen;499798
Kazasız belasız inşallah. Malzeme kalitesi daha düşük diyorlardı, hiç demek nasip olmadı.

D segmenti araçların çoğuna sahip olduk diğerlerine kıyasla iyi derecede nasip olursa belki bir istanbul buluşmasında görüşürüz :)

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
508 çok hoşuma giden bir araç.Kendi paramı kazanıyor olsaydım alırdım mutlaka:)

Kazasız belasız.

Çevrimdışı Emre Y.

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dgn;499820
508 çok hoşuma giden bir araç.Kendi paramı kazanıyor olsaydım alırdım mutlaka:)

Kazasız belasız.

Daha iyileri nasip olur inşallah