škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yanıp-sönen kızdırma bujisi sembolü hakkında

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bekzdl

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Öncelikle iyi akşamlar dilerim ; 2014 model Skoda Octavia 1.6 TDI araç sahibiyim son zamanlarda havaların soğumasıyla birlikte çok sık yaşadığım bir durum hakkında aynı aracı kullanan üyelerden fikir almak isterim.

Aracımı sabah ilk çalıştırdığımda ekte eklemiş olduğum temsili resimde ki kızdırma buji sembolü araç çalışır vaziyette iken yanıp-sönmekte ve ekranda "Start-Stop hatası" şeklinde bir ibare belirmektedir , normalde bu sembol aracın kontağı tek kademe çevirildiğin de bir defa yanıp ardından sönmektedir, bu sembol yanıp sönmeye başladığında aracı stop etmeyip araç ile hareket ettiğimde araçta bariz bir performans/güç düşüklüğü çekiş kaybı olmaktadır, ancak sabah aracı hiç hareket ettirmeden bu sembol yanıp sönmeye başladığında stop edip takrar çalıştırdığım da normale dönmektedir.
    Merak ettiğim husus Octavia aracında aynı problemi yaşayan varmıdır ? ya da aracı bu şekilde kullanmanın aracın herhangi bir aksamına zarar verme olasılığı varmıdır ?
    Havalar biraz sıcak iken bu durum hiç olmamaktadır, cevap yazan tüm üyelere şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı slmrkl

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Buji sistemi (dizel motor)
Önce yönlendirici bilgileri ve güvenlik bilgilerini  Konuya giriş okuyunuz ve dikkate alınız.
 yanıp sönüyorsa - motor kumandasında arıza var. Sistem, acil durum modunda sürme imkanı sağlar - motor gücünde belirgin bir azalma olabilir.
Kontrol lambası  kontak açıldıktan sonra yanmıyorsa veya sürekli yanıyorsa ön kızdırma sisteminde bir arıza vardır.
Sürüşe dikkatli sürüş şekliyle devam edilebilir. Acilen yetkili bir servisten yardım talebinde bulunun.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Akünüz bitmek üzere olabilir mi acaba? Isıtma bujileri çok enerji çeker. Start stop sistemi de enerji düşük olunca devre dışı kalıyor. Havalar soğuyunca da zaten aküler daha da zayıflar. 2014 ilk aylarda aldıysanız arabayı ve araç ile az km yapıp araç çoğunluk açık havada kalıyorsa, bence akü sorunu çıkabilir. Sonucu merak ediyorum.

Çevrimdışı mahony

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Benzer durum 2017 Yeni kasa tdi motorlu octavia kullanan  bir arkadaşımın başına geldi.  Soğuk havalarda ve özellikle sabahları kızdırma sembolünün yanıp sönmesinin haricinde, Cruise control ve geri manevra kontrolü hata verip devre dışı kalıyordu. Start Stop da havalar soğuduğundan beri hiç devreye girmemiş miş.

Sonuç olarak bir sabah arabası çalışmadı ve sonrasında akü değişti; herşey normale döndü.

Bilgisayar kontrolü sonucunda aracınızda kalıcı bir arıza yoksa, bu ihtimali göz önünde bulundurun..

Çevrimdışı mesuttt

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bekzdl;632482
Öncelikle iyi akşamlar dilerim ; 2014 model Skoda Octavia 1.6 TDI araç sahibiyim son zamanlarda havaların soğumasıyla birlikte çok sık yaşadığım bir durum hakkında aynı aracı kullanan üyelerden fikir almak isterim.

Aracımı sabah ilk çalıştırdığımda ekte eklemiş olduğum temsili resimde ki kızdırma buji sembolü araç çalışır vaziyette iken yanıp-sönmekte ve ekranda "Start-Stop hatası" şeklinde bir ibare belirmektedir , normalde bu sembol aracın kontağı tek kademe çevirildiğin de bir defa yanıp ardından sönmektedir, bu sembol yanıp sönmeye başladığında aracı stop etmeyip araç ile hareket ettiğimde araçta bariz bir performans/güç düşüklüğü çekiş kaybı olmaktadır, ancak sabah aracı hiç hareket ettirmeden bu sembol yanıp sönmeye başladığında stop edip takrar çalıştırdığım da normale dönmektedir.
    Merak ettiğim husus Octavia aracında aynı problemi yaşayan varmıdır ? ya da aracı bu şekilde kullanmanın aracın herhangi bir aksamına zarar verme olasılığı varmıdır ?
    Havalar biraz sıcak iken bu durum hiç olmamaktadır, cevap yazan tüm üyelere şimdiden teşekkürler.

selam benim aracım 2015 octavia dsg  son bir aydır aynı sorunu bende yaşıyorum. arıza lambası yanıp sönme vaziyetinde iken servise götürdüm. aracı stop etmeden bilgisayara bağladılar.  ben buji sorunu var sanıyordum ama bilgisayarda yağ pombası sensörü arızası çıktı. o gün zaman olarak musait olmadığım için yaptırmadım. ama en kısa zamanda yaptırmayı düşünüyorum usta çok pahalı bir parça olmadığını söyledi 60-70 tl civarı +işçilik olduğunu söyledi 2 saat civarında işçilik sürüyormuş.

Çevrimdışı Yusuf3838

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
2014 Octavia var
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2018, 13:27:57 Gönderen: Yusuf3838 »

Serhatt

• Ziyaretçi
aynısı başıma geldi serviste turbo basınç konvektörünü değiştirdiler, düzeldi.

Serhatt

• Ziyaretçi
aynı zamanda start stop hatası da veriyordu araç. hata kodu p256300 ve p00af00. turbo basınç konvektörünü değiştirdiler ve düzeldi. ama gözüm hep ışıkta hala :)