škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Stop edince Fan çalışması

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı muratulas40

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar
Havalar çok sıcak biliyorum evet ama gece 12 de 5 dk lık yolculuk yapıp eve geldim.
Arabayı stop etmeden önce bakıyorum devir saati ayağım frene tam basılıyken 800 de olacakken 1000 devirde duruyor ve Stop edince fanlar 5 dk boyunca çalışmaya devam ediyor.
Okadar sıcaklarda yapmazken 1-2 seferdir yapınca sebebini merak ettim. Yanlış giden bişeyler mi var?

Birde evin önünde hafif bir rampa var.
Orayı çıkarken 1.vitesten 2'ye geçerken vuruntu yaptı.
Yoksa korktuğum şey mi gerçekleşiyor.
Dsg yavaş yavaş gidiyor mu?
Daha 5.000 km de.. :(

Bu dediğim olayların hiçbiri 1 hafta öncesine kadar yoktu.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı metematikci

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Dizel araçlarda kısa mesafe kullanımlarda dpf (dizel partikül filtresi) tam temizlenemiyor, bu nedenle araç 800 devir yerine 1000 devirde çalışarak ve durduktan sonrada fan açarak temizlik yapmaya çalışıyor. bu esnada aracın dışında hafif bir kurum kokusu duyabilirsiniz. tüm bunlar gayet olağan, dpf temizliği bitince devir normale dönecektir

eğer sıklıkla kısa mesafe kullanıyorsanız, dpf arıza ışığınıda görmeniz muhtemeldir, bu durumda da ışık sönene kadar 2500 devir civarında yarım saat kadar sürerseniz  çözülür.

SM-J700F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı muratulas40

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: metematikci;641694
Dizel araçlarda kısa mesafe kullanımlarda dpf (dizel partikül filtresi) tam temizlenemiyor, bu nedenle araç 800 devir yerine 1000 devirde çalışarak ve durduktan sonrada fan açarak temizlik yapmaya çalışıyor. bu esnada aracın dışında hafif bir kurum kokusu duyabilirsiniz. tüm bunlar gayet olağan, dpf temizliği bitince devir normale dönecektir

eğer sıklıkla kısa mesafe kullanıyorsanız, dpf arıza ışığınıda görmeniz muhtemeldir, bu durumda da ışık sönene kadar 2500 devir civarında yarım saat kadar sürerseniz  çözülür.

Cevabınız için teşekkürler.
Peki bu esnada vites geçişlerinde anormallik olmasını nasıl değerlendirirsiniz.
Yani keşke düz vites olsada yumuşak yumuşak vites değiştirsem dedirtiyor. Sanki vitesi çok hissettiriyor.

Çevrimdışı Ümit Kepoğlu

• SuperB
  • Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Kısa mesafede çok fazla hız yapıyor olabilir misiniz? Ya da yokuş yukarı çıkarken çok zorluyor musunuz?

Çevrimdışı metematikci

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
dpf temizliğiyle vitesden gelen sesin bağlantılı olduğunu düşünmüyorum. aynı yokuşu birkaç kez daha çıkarak gözlemleyebilirsiniz, eğer her defasında aynı vuruntu oluyorsa servise danışmanızı tavsiye ederim. motor henüz soğukken aşırı yüklenmiş olabilirsiniz belki.

Çevrimdışı muratulas40

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ümit Kepoğlu;641708
Kısa mesafede çok fazla hız yapıyor olabilir misiniz? Ya da yokuş yukarı çıkarken çok zorluyor musunuz?
Tam aksine araba az yaksın diye 5 bin km dir 2000 deviri geçirmiyorum :)

Dediğinizi anladım ama o sebepten değil diye düşünüyorum. Gene de teşekkür ederim.

Çevrimdışı muratulas40

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: metematikci;641719
dpf temizliğiyle vitesden gelen sesin bağlantılı olduğunu düşünmüyorum. aynı yokuşu birkaç kez daha çıkarak gözlemleyebilirsiniz, eğer her defasında aynı vuruntu oluyorsa servise danışmanızı tavsiye ederim. motor henüz soğukken aşırı yüklenmiş olabilirsiniz belki.

Bugün tekrar deneyeceğim. Teşekkürler

Çevrimdışı Ümit Kepoğlu

• SuperB
  • Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: muratulas40;641724
Tam aksine araba az yaksın diye 5 bin km dir 2000 deviri geçirmiyorum :)

Dediğinizi anladım ama o sebepten değil diye düşünüyorum. Gene de teşekkür ederim.

Rica ederim.

Ben şahsen bazen isteyerek çok hız yapıyorum ya da acil işlerim olduğunda çok zorluyorum arabayı ve tam dediğiniz gibi arabadan çok yüksek sesle vuuuuuu diye ses çıkııyor. Motoru çok yorduğum zaman böyle bir olay başıma geldiği için benzer bir durumla karşı karşıya geldiniz diye düşündüm. Motor normal hızda giden bir arabaya rağmen bu kadar soğutma gücü kullanması bana normal gelmedi imkanınız var ise bence bunu servise göstermek en mantıklısı çünkü bende farklı bir konuda bir durumu önemsemedim sonra daha ciddi bir sorun çıkartmıştı araba. Bazen uyarı ışıkları geç sinyal veriyor. Benim olayda belirtilerden tam 1.5 ay sonra uyarı ışığı yanmıştı.