škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Dsg mi manuel mi?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mr.Mister

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Kullanacağınız şehir de çok önemli, şehir içi trafiği yoğun bi yerde kullanacaksanız arıza verme ihtimali biraz yüksek olabilir. Şanzıman genel olarak çok iyi ancak yoğun trafikte biraz sapıtıyor. Ama ilk çıktığı dönemlerdeki kadar çok arıza da yapmıyo diyolar.

Çevrimdışı macrostr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;571223
Benim dsg ile yazdığım şeyi alıntılayıp sanki ben "manuel arıza çıkarmaz" gibi bir şey yazmışım gibi argümanda bulunursanız sorun çıkar. Dediğim gibi ben böyle bir beyanda bulunmadım. Benim yazdığımdan bağımsız bir fikir beyan edecektiyseniz benden alıntı yapmadan yazsaydınız o zaman. Böylece bu gereksiz tartışmayı başlatmazdınız...

Ve yine ben diğer otomatik şanzımanlar sorun çıkarmaz da demedim.

Asıl önemli konu; kime nasıl yanıt vereceğim konusunda fikir beyan etme durumunda da değilsiniz. Neye nerede gerek olup olmadığını sizden öğrenecek durumda değilim. Bence konuyu uzatmayın; dediğim gibi; bir sıkıntınız varsa özelden yazın, arkadaşın konusu kirlenmesin...

Sevgili admin, uzamasın, büyümesin istediğiniz için özelden yazdım.
« Son Düzenleme: 20 Nisan 2016, 11:43:41 Gönderen: macrostr »

Çevrimdışı mubtela05

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim öncelikle. Passat'in ikinci eli sırf iyi olduğu için Manuel Comfortline paketini almaktansa yaklaşık ayni fiyata daha dolu bir araç olan Manuel Süperb Prestige almaya daha yakın gibiyim. Ben aracı alirsam Allah'in izniyle en az 5-6 yıl binerim, bunu da göz önünde tutarsam daha özellikli ve kullanıcıya daha konfor sağlayan Prestige paketi bir adım öne çıkıyor. Şimdiye kadar 6-7 araç değiştirdim, otomatik aracım hiç olmadı. Eksikliğini de açıkçası hiç hissetmedim. Konuya bir de şu zaviyeden bakıyorum; insanlar bu fiyatlara çıkınca otomatik şanzımani daha cok tercih ederler gibime geliyor. Aracı kullanacağım yer de çok sıkışık trafiği olan bir il değil, Otomatik Superb Sytle paket veya Manuel Süperb Prestige paket yaklaşık ayni fiyat. Sorunlu olduğu bir çok platfotmda kabul edilen ve dert yanilan bir şanzımana para verip almaktansa daha dolu bir aracın keyfini sürmek daha mi mantıklı? Tüm fikirlerinize saygiliyim. Çünkü bu araclari ve sanzimani kullanan arkadaşlar  bu konuda benim için referans sebebidir. Herkese kazasiz belasiz sürüşler diliyorum...

Çevrimdışı mubtela05

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bu arada bir bayiden 2015 Prestige DSG şanzıman, içi siyah deri ve hatta 550 TL'lik farklı bir jant seçeneğiyle 115.000 TL fiyat aldim. Belki gittiğimizde biraz daha zorlamayla bir şeyler yapılır mi bilemiyorum. Sizce fiyat nasıl 2015 model olmasi dezavantaj mi?

Çevrimdışı özdil

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
DSG nin  sorunsuz olabileceğinin garantisi olsa otomatik gibisi yok. ama sadece 2 yıl garanti ile dsg almak saatli bomba gibi. 2015 modellerde front assit standart bence avantaj güzel bir güvenlik önlemi.

Çevrimdışı mubtela05

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: özdil;571289
DSG nin  sorunsuz olabileceğinin garantisi olsa otomatik gibisi yok. ama sadece 2 yıl garanti ile dsg almak saatli bomba gibi. 2015 modellerde front assit standart bence avantaj güzel bir güvenlik önlemi.

Bana da mantıklı bir teklif gibi geldi. Kafam iyice karıştı bakalim ne karar vereceğim. Araç şu an ellerinde hazır olmasi da ayri bir avantaj.  Yarin al, arabana bin ve keyfini çıkart:ok:

Çevrimdışı Yunus Emre

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Benim düşüncem eğer D segmenti bir araca biniyosanız otomatik olacak abi. Okadar para veriyosun bak rahatına tabiki tercih meselesi ama bnim düşüncem bu saygilar :-)

Çevrimiçi rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar DSG, benzerleri gibi ileri teknoloji bir şanzımandır. O yüzden nasıl çalıştığını bilerek kullanmak gerekiyor. Ne kitap ne kitapçık ne de internetten onca videosu varken araştırıp öğrenmesek bilinçsiz kullanımdan dolayı da bir sürü sorun çıkacaktır. Tabi ki vw böyle bir sebep göstermiyor çok şükür. Yine de mesela yokuş destek sisteminin (hill-holder) freni bıraktıktan sonra yaklaşık 2 sn gecikmeli freni bıraktığını bilmesek aniden gaza yüklenebiliriz. Her otomatik şanzıman neyi nasıl yapıyor, D modu nedir S modu nedir, manuele alınca hangi devirde hangi vitese almam lazım gibi kullanırken bilinçli olmayı gerektiriyor. Aslında düz vites şanzımanda çok daha fazla dikkat ediyoruz. Zaten etmesek motor boğulacak, siboplar vuracak ya da stop edecek. Otomatik bir şanzımanda yukarıdakilerin hiç biri ile karşılaşmazsınız. Üstelik bunun için de bir çaba göstermezsiniz. Otomatik şanzıman bunu halleder.

Yokuş aşağı inerken frenlemeyi muteakip bir miktar kompresör yapmak için DSG vites düşürür ama bu sefer de devir yükselir. Siz buna gerekmiyorsa hafif gaz vererek ya da manuele alıp vites büyüterek karşılık verebilirsiniz. Otomatikte gaz, düzdeki gibi basınca gider gaz kesince kasmaz, aynı zamanda şanzımana komutlar verirsiniz. Biraz yüklenerek vites düşürürsünüz ya da ivmelenerek/hızlanarak giderken daha yüksek vitese geçmemişse gazı hafif bırakarsınız, rahatlayınca varsa bir üst vitese geçer. Ya da durmalarda yarım debriyaj yapıp balataları yememesi için yarım fren değil pedala tam basmak gerekiyor. Soğuk motorla ilk kalkışta manuele alıp bir süre birinci viteste kalması istenebilir. Aynı durum yokuşlarda da gerektiğinde uygulanabilir.

Konforlu ve daha az yoran sürüş için otomatik şanzıman!

Çevrimdışı bahcekapiliyavuz

• Mali Müşavir
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
%100 kontrolün sizde olmasını istiyorsanız bence manuel seçim daha mantıklı. Model yılı da önemli keza. Ben 2011 model almaya karar verince şöyle bir interneti alt üst ettim ve kesinlikle manuelin daha mantıklı olduğuna karar verdim.

2015-2016 model araçlar için bu fikrim geçerli değil. Yani DSG dahi tercih edebilirim.

Çevrimdışı bilalduzenli

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
bende DSG 1.4 ACT Prestige var. Bugün 15-20 dk'lık sürüşün ardından park ettim. Bir saat kadar sonra da araca döndüm.

Kontağı çevirdiğimde ekranda "Hata: Şanzıman" yazdı ve motor çalışmadı. Farklı kombinasyonlara toplamda 7-8 kontak denemesi sonrasında normal çalıştı ve hata ekrandan kayboldu.

O an ilk aklıma forumdaki bu yazı geldi. Umarım önemli bir şey yoktur. Zaten servise gidecektim, şimdi daha erken gidip bununla ilgili hata kayıtlarına özellikle bakmalarını isteyeceğim.

Çevrimdışı muallim45

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
2011 dsg yeti yi sattım 2015 dsg yeti aldım peki sıkıntı...
Oda neymiş , hatta 2015 de lastikler ufalmış daha iyi olmuş 215 60 R16 yerine 205 55 R16 olmuş

Lenovo P70-A cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
2020 Karoq 1.6 TDI

Çevrimdışı FiLoLoG

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
DSG konfor ve huzurdur. İÇiniz rahat olsun manuelde otomatikte insan yapımı ufak tefek sorunları olabilir. Benim kullandığım ve özellikle uzun yolda huzur bulduğum DSG yi tavsiyederim. 130 bin civarı para veripte manuelin hanballığını yapmakta olmaz :)

Çevrimdışı Furkann

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Dsg sanzimani kullanirken aracin egimli yollarda 20 km/s altina dusup vitesi 1 e dusurmedigi durumlarda vites mandalini manuel moda getirmek kavramanin omrunu uzatmak icin mutlaka yapilmasi gerekiyor. Ayrica kirmizi isiklarda duraklarken fren pedalina tamamen basmak gerekli. Diger turlu pedala tam basilmazsa arac yari kavramada kaliyor. Dur kalk trafikte araci manuel modda kullanmak aracin sanzimaninin isinmasini onlemek icin dikkat edilmesi gereken bir husus. Son olarak araci park ettiginizde vitesi n konumuna getirip el frenini cekin. Ardindan ayaginizi frenden kaldirin. Daha sonra p konumuna alin araci. Bu soylediklerime dikkat edildigi taktirde dsg kolay kolay sorun yaratmayacaktir.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı teknoplus ilt

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
selam.. yaş kaç bilmiyorum ama genel olarak manuel araba kullanmak sizi zormalmıyorsa bende tavsiye manueldir.bende manuel prestige paket sipariş verdim.mayısın ilk haftasında teslim edilecek görünüyor.2 adet sipariş verdik içim çok rahat.youtube da otopark.com var incelemesini izleyebilirsinz.adamın dediği sene olmuş 2016 hala vites geçişlerinde problem var diyor.çok riske etmeye değmez bence.
passat la ilgili ksımına gelince bence tereddütsüz SUPERB. hem daha geniş hem daha konforlu hem daha ucuz. arasında 20.000 tl oynuo.değmez.ayrıca volkswagen ın arac donanımında ne kadar cimri ve pinti olduğunu herkes biliyor.herşey extraya giriyor.ek ücret. masajlı koltuğu olmaktansa bence hem ön hem arka koltuklar ısıtmalı olsun daha mantıklı. ;)

Çevrimdışı Cncskn52

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Dsg arkadaslarin abilerinde bahsettiği gibi kullanıma göre ömründe farklılık gösterir dsg arıza gerçeği olan bir şanzıman keza bütün sanzimanlar oyle ama gercekten güzel kaliteli bir sürüş sunduğu gerçeği de var bende kesinlikle d segmentinde ki bir aracın otomatik olması gerektigini düşünüyorum bu araclar konforlu ve otomatik sanziman en büyük konfor öğelerinden biri kuskusuz