škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Arka park lambası

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yusufaslan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba. Aracın sol stop lambasında tüm fonksiyonlar çalışırken park lambası yanmamakta. Sorunu gidermek için ne yapmalıyım?

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ampulu degistir. :)

Hatta tum ampulleri degistirmek gerek :D

Çevrimdışı yusufaslan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mkoray79;650396
Ampulu degistir. :)

Hatta tum ampulleri degistirmek gerek :D

Stoplar ledli değil mi?

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Led ise daha kolay ledler belirli adet ve duzende seri ve paralel baglidir. Hepsi seri, hepsi paralel veya X adet paralel bagli led bu sekilde Y adet adet grup ile seri olabilir. 1 adet ledin veya grubun yanmasi tum devre akimini keser. Ayni voltaj ve akima sahip bir ledi yanik olanla degistirebilir ve ya o grubu komple iptali icin araya kopru atabilirsiniz. Anlatirken biraz karisik gelse de tamiri 3 5 liralik maliyet ve biraz elektrik bilgisi ve az biraz yetenekli bir el ile lehimlenerek cozulebilir. Tamiri mumkun cok ucuz dur. Led grubun cikarilmasi gerek. Eger led ise. sicak kaynakli montaj ise plastik grup kirmada acilmasi biraz zor olabilir. Kolay acip ledler cikabiliyorsa elektrik elektronikci veya anliyorsaniz siz tamir edebilirsiniz.

Tabi bu ledin kendisi icin gecerli. Once devre kontrol edilmeli herzamanki gibi. Voltaj geliyormu ledlere. Kablobaglanti yerlerini Avometreye paralel baglayip voltaji olcmeli. Yok ise, problem lambada degil devrededir. Once devre kontrolu sonra, ve ariza tespiti, akabinde led sikintiliysa yine ariza tespiti. Sonra tamir. Aman kisadevre olmasin sigorta yanar. Bir de sigorta degisimi gerekmesin.

Sonuc olarak butun ampuller degismeli yaniyormus gibi olup yanmayanlar, ak yananlar :) led bile olsa :D

Çevrimdışı yusufaslan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bugünn
« Son Düzenleme: 03 Temmuz 2019, 00:31:15 Gönderen: yusufaslan »

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Devre testi onemli iste once fis prize takilimi prizde elektrik varmi bakmak gerek alet calismiyor demek icin.

Kablo tamiriyle cozersin umarim.

Florasan diye tabir ettigin neon leddir. Oyle uzay teknolojisi falan degil. Envai cesidi ve uzunlukta aliexpress de var. Onemli olan dogru ozellikte olmalari.

Bu arada magneti marelli firmasi vw grubuna far uretiyor. Yani orijinal farlari magneti marelli uretiyor ki muhtenelen arka stop lambalarini da o uretiyordur. Fari komple degistireceksen orjinal yan sanayi de dusun derim. Aklinda bulunsun.
« Son Düzenleme: 03 Temmuz 2019, 01:16:39 Gönderen: mkoray79 »

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=17969]yusufaslan[/MENTION]
O hain ustaların alayı değişecek der tabi ne tamirden anlarlar, anlasalarda kim ugraşacak. Sök eskiyi, tak yeniyi ver 2000 TL....? min yarısı kar...

Naptın olayı? Kablo ve oksitlenmeyi giderince voltaj geldi mi hatta?
Labmaya voltaj uygulayınca yanıyor mu?
Tamirat tadilat ne durumda?

Yeni stop lambası kesin komple satılıyordur. Fiyatına ne dediler?
Benim sağ ön far tamamen gitmisti kazada orjinal skoda servisi, dısardaki dandik yedekçilerden daha uyguna soyledi fiyatı o derece yani. En uygun Skoda olarak sağ ön far 1350 TL idi+KDV. Bacağına tükürdüğüm adi hurdacı cıkmacılar biye 900 TL dedi iyimi!!!
Istanbul Aksarayda oto yedekparçacılarını dolastım sağolsun birtanesi magneti marelli üretiyor abi butun VW grubuna istersen ondan vereyim sitersen Skoda etiketli ama ikiside aynı bilesin dedi. Bu arada Magneti marelliye de 950 TL dedi KDV dahil.
düşün aradaki farkı.

Sorun, mevcut durum, tespit, çozum ve nasıl yaptığın hakkında bilgilendirmeni bekliyorum.
Kolaylıklar dilerim.

Çevrimdışı yusufaslan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Teşekkür ederim. Kart devresini tam incelediği zaman bazı lehim yerlerinde kararmalar olduğunu gördüm. Ve sökerken bir diyot tık diye düştü. Yine de kabloyu bağladım taktım yine birşey değişmedi. Kart devresini tamir ettirip işten anlamayan kişilerle uğraşmak yerine yenisini almaya niyetlendim. Sanayideki çıkmacılar da malum çatlak lambaya 750 lira fiyat çekti. Yan Sanayi sıfır olanlara 700 lira dediler. En sonda İnternet üzerinden bir kişi ile orijinal çıkma stop için 400 e anlaştım.