škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Dilbilgisi ve imlanın önemi.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cenk emre

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bu forumda yeni olmamla beraber yaklaşık olarak 3 gündür fırsat bulduğum kadarıyla okuyabildiğim her bölümü okudum. Okudukça da kendi kendime serzenişte bulunmaya başladım. Biliyorum ki benim bu hassasiyetim biraz da yaptığım meslekten kaynaklanıyor.
Dilbilgisi ve imla doğru anlaşılmak isteyen veya yazdıklarını doğru anlatmak isteyenler için vazgeçilmez anlam taşır. Bu konular normal şartlarda ilköğretim 2. sınıftan itibaren zorunlu eğitim çağındaki her öğrenciye kazandırılır ve kullandırılır. En basit anlamda nokta , virgül , büyük harf kullanımı , devrik cümle veya kurallı cümle bunlardan sadece birkaçtanesidir. Bu kurallara bence ne kadar dikkat edersek anlatınlarımız o kadar anlam ifade eder. Son olarak yine yorumlarda görmüş olduğum kadarıyla yazılan bazı harfler var :
" D " , " P " vb. Kıymetli arkadaşlarım bu tür sesler tek başlarına kullanılabilen sesler değildir. Unutmayalım ki bu dil hepimizin , ne kadar bilinçli sahip çıkarsak anlatacaklarımız o kadar etkili olur. Elbet bir gün bize de doğru kullanılan dil lazım olacaktır.

Çevrimdışı Suleyman

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bende hep bu konu hakkında yazmak istedim ama kaybolur ve sadece birkaç kişi okur diyerek vazgeçtim. Bazen öyle mesajlar okuyoruz ki, bir paragraf hiç bir imla işareti kullanılmadan yazılmış ne yazıldığı anlaşılmıyor. Bence moderatörlerin bu tür mesajlarda uyarı yapması faydalı olur (Tabi zamanları varsa).

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.schumici.simplesite.com
Cenk hocam güzel ve önemli bir noktaya parmak basmışsınız, lakin şu D ve P harfini tek başına yazmama olayına takıldım ben, vitesin üstünde D ve P yazıyor, biz bunu burda nasıl belirteceğiz o zaman :)

Çevrimdışı ZaHiR

• No! Gıybet
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
Şahsım adına katılmakla birlikte şunu da ifade etmem gerekiyor; bu forum diğer forum sayfalarına göre yine çıtanın hayli üstünde yer alır. Hem üslup açısından hem de imla açısından...

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ZaHiR;431340
Şahsım adına katılmakla birlikte şunu da ifade etmem gerekiyor; bu forum diğer forum sayfalarına göre yine çıtanın hayli üstünde yer alır. Hem üslup açısından hem de imla açısından...
:syg2::syg2::ok::eyv.:
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu konu  bence de önemli ama başka sitelere girip çıktığımdan dolayı buradaki imla hataları çok fazla dikkatimi çekmiyor...''Vitese fites, satılığa satlık, aileye ayle'' diyenler, kendilerine ne kadar güldüğümü bilseler, mesleklerini ''stand-up'' çu olarak değiştirmek isteyebilirler...
Dikkat çektiğiniz için teşekkürler...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)