škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Superb yakit almadan veri̇leri̇ yakit almiş gi̇bi̇ resetli̇yor

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dtmurat

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar aracım 2018 superb active modeli. Konu başlığında da belirttiğim gibi yakıt almadığım halde araç yakıt aldıktan sonra ekranındaki verileri sıfırlıyor.Bazen günde 2-3 kez dahi sıfırladığı oluyor. Ayrıca aracın analog benzin göstergesi de yükseliyor , mesela benzin ışığı yanan aracımı akşam parkedip sabah çalıştırdığımda ortalama 1-2 çizgi yukarı kalkmış oluyor ve yol bilgisayarı da sıfırlamış oluyor. Depo kapağını ne zaman açsam çok fazla hava çıkışı oluyor . İzmir Vosmer yetkili servisi şamandıra ve depo içindeki karbon yakıt filtresnin değişmesi gerektiğini söyledi. Aracın garantisi 5 ay önce bitti. İyi niyet garantisini de kullanarak 1300 TL gibi bir rakam çıkartıyorlar. Bu problemlerin 1.4 tsi sahibi skoda , passat kullanıcılarında olduğunu forumlarda okudum. Acaba bir çözüm bulabilen veya önerisi olan var mıdır?
NOt : Depodaki havayı boşalttım 6 km yol yapıp ev önüne geldim depoyu yine açtım yine çok fazla hava çıkışı oldu , bu hava veya ( benzin buharı) birikmesi normal midir? Bir tehlike arzeder mi ?

Çevrimdışı EnginT

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Murat Kardeşim,
Şikayetlerinin serviste ilk etapta resetleme ile çözüleceğini tahmin ediyorum... Belki de yapıldı, ancak sonuç çıkmadı...
Ancak, benim kafam depoda sıkışan havaya takıldı... Depo'da muhakkak bir hava tahliye borusu vardır... Devamlı hava sıkışıyorsa, bu hava tahliye borusunda bir sıkıntı olmalı diye düşünüyorum... Öncelikle onu kontrol ettirmeni tavsiye ederim...
Sevgilerimle
Engin Tunçay

Çevrimdışı dtmurat

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı dtmurat

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Engin Bey şöyle birşey okudum , depo içşnde eksilen benzin kadar içine hava alır (almak zorundadır ) aksi takdirde depo vakum yaparak içine doğru çöker deniliyor . Bu dışarı çıkan hava (veya benzin buharı ) aldığım yakıtta olması gerekenden fazla uçucu madde olabileceği düşüncesini uyandırdı bende. Acaba istasyonu değiştirsem bir sonuç alır mıyım
« Son Düzenleme: 18 Eylül 2020, 19:23:08 Gönderen: dtmurat »

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bir zamanlar uçucu solvent karıştırdıkları haberleri dolaşıyordu. Halen yakıttan ucuzsa neden olmasın! Bir de şu var, hep önerilir yakıt alırken günün serin saatinde alın diye. Benzinle ilgili bizzat deneylediğim bir durum şöyle, 5 litrelik su bidonuna su doldurup kapağını sıkıca kapattığımda güneşte durmasına rağmen hacimsel veya şeklen bir değişim olmazken, aynı kapta benzin koyunca sıcak ve soğuğa göre ölçerek kontrol etmesem de bariz hacim değişimi oluşuyor, resmen bidon büzüşüyor. Tahminen yüzde 7-8 civarı oluyordur.

Çevrimdışı dtmurat

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar biraz evvel depo iç kapağının hemen altında bir delik olduğunu ve üzerinin çamurla tıkanmış olduğunu gördüm ,temizledim deliği kürdan ucuyla açtım, bakalım ne olacak , gaz çıkışı bu kadar kuvvetli olacak mı ve ayrıca esas problem olan yakıt almadan verilerin sıfırlanması sorunu çözülecek mi izleyeceğim.

Çevrimdışı dtmurat

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
rsimsek kardeşim opette yakıt analizinde çalışan bir kimya mühendisi arkadaşım benzinin ilk kaynama noktasının 32 derece olduğunu , bizim solvent diye tabir ettiğimiz şeyin sentetik tinerin içindeki toluene adı verilen bir madde olduğunu ,uçuculuğunun daha yüksek olduğunu ama yüksek miktarlarda temininin yasalarla kontrol edildiğini söyledi
« Son Düzenleme: 18 Eylül 2020, 21:04:39 Gönderen: dtmurat »

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bırakın benzini, mazotu gıda da bile onlarca hinlik var! Vicdan olmayınca devlet herkesin peşine bir denetçi ya da polis takamaz ya.

Çevrimdışı EnginT

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dtmurat;657822
Engin Bey şöyle birşey okudum , depo içşnde eksilen benzin kadar içine hava alır (almak zorundadır ) aksi takdirde depo vakum yaparak içine doğru çöker deniliyor . Bu dışarı çıkan hava (veya benzin buharı ) aldığım yakıtta olması gerekenden fazla uçucu madde olabileceği düşüncesini uyandırdı bende. Acaba istasyonu değiştirsem bir sonuç alır mıyım

2000 yılında bende Audi A6 2.0T vardı ve bir Ankara dönüşü otoban girişinde aldığım benzin  sonrası, bir müddet sonra çekiş düştü... Istanbul'da servise götürdüm...
İnceleme sonrası, katkılı (artık hangi tip bir katkı ise...) yakıtın, aracın katalitik konvertörünü perişan ettiği ve neredeyse tüm deliklerini aşırı ısıdan kavurarak, tıkanacak noktaya getirdiği görüldü... O dönem ciddi bir bedele değiştirmiştim... Yakıtı bilinen yerden almak her daim en akıllıca iş...

Depo hava tahliye borusu/deliği tıkalı, ya da tıkanmış ise, depo içinde oluşacak basınçtan, göstergelerin doğru çalışmaması normaldir. Bu tıkanmanın yakıt kirliliğinden mi, yoksa başka bir maddenin tıkaması ile mi oluştuğu ancak bu boru, delik ve deponun temizlenmesi ile belli olabilir.
Yakıttaki zararlı uçucu katkılar bu tıkanmayı yapmaz ama, yukarıda benim başıma gelen olay gibi, başka konularda arazlar çıkarabilir.
Geçmiş olsun...
Sevgilerimle
Engin Tunçay

Çevrimdışı Uzeyir koçak

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dtmurat;657809
Merhaba arkadaşlar aracım 2018 superb active modeli. Konu başlığında da belirttiğim gibi yakıt almadığım halde araç yakıt aldıktan sonra ekranındaki verileri sıfırlıyor.Bazen günde 2-3 kez dahi sıfırladığı oluyor. Ayrıca aracın analog benzin göstergesi de yükseliyor , mesela benzin ışığı yanan aracımı akşam parkedip sabah çalıştırdığımda ortalama 1-2 çizgi yukarı kalkmış oluyor ve yol bilgisayarı da sıfırlamış oluyor. Depo kapağını ne zaman açsam çok fazla hava çıkışı oluyor . İzmir Vosmer yetkili servisi şamandıra ve depo içindeki karbon yakıt filtresnin değişmesi gerektiğini söyledi. Aracın garantisi 5 ay önce bitti. İyi niyet garantisini de kullanarak 1300 TL gibi bir rakam çıkartıyorlar. Bu problemlerin 1.4 tsi sahibi skoda , passat kullanıcılarında olduğunu forumlarda okudum. Acaba bir çözüm bulabilen veya önerisi olan var mıdır?
NOt : Depodaki havayı boşalttım 6 km yol yapıp ev önüne geldim depoyu yine açtım yine çok fazla hava çıkışı oldu , bu hava veya ( benzin buharı) birikmesi normal midir? Bir tehlike arzeder mi ?

Aynı sorun bende de vardı 2018 style paket, benzin pompası değişti düzeldi, benzin pompasindan kaynaklanıyor,

Çevrimdışı Uzeyir koçak

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Aynı sorun bende de vardı 2018 style paket, benzin pompası değişti düzeldi, benzin pompasindan kaynaklanıyor,, pompa müşür ile birlikte takım olarak değişti alsancak serviste