škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.5 tsi titreme

ysn06 · 27 · 9491

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ysn06

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
merhabalar skoda octavia 1.5 tsi sport  2019 model arac sahibiyim yaklaşık 1 yıl oldu arabayı alalı ,ilk başlarda bu problem yokdu ama şuan 9000 kmde ve yaklaşık son 500 kmdir arabanın sesi değişti ,ışıklarda durunca arabada titreme var, fazla vurmuyor ama hafif bir titreme , titremeyi cogu kişi farketmez ama ben fazla dikkat ettiğimin için kafam takıldı,  türkiyede hiç bu sorundan bahsedilmemiş bir kac kişiye gösterdim normal dedi fakat internette araştırma yapınca avrupada tsi motorun act versyonlarında cok fazla bu sorunun oldugunu gördüm. Türkiye koşulları altında nasıl bir yol izlemeliyim ve başına gelen var mı act motorlarda geldiysede nasıl bir çözüm yolu izlediyseniz paylaşırsanız sevinirim

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı ysn06

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octa;656907
İlk yağ değişimi yapıldı mı?
Yapıldı hocam ilk 1 yıl bakımı 10 temmuzda yapıldı yağ,hava,polen filtresi

Çevrimdışı dryusufbal

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yakıt aldığın yeri değiştir önce birkaç depo shell ve PO al motor sağırlaşmışta olabilir otoban da biraz motoru zorla km si müsait 1 ay sonra hala sorun devam ediyorsa servis yolu

Çevrimdışı ysn06

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
hocam shellden alıyorum hep mümkünsede shell nitro kullanıyorum önceden böyle birşey yokdu 1 ay önce bi petrol ofisinden aldım onun dışında hep shell

Çevrimdışı jesus37

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bende 2018 model 1.4 tsi araca sahibim 30 binde arada bazen senin dediğin gibi bende de oluyor hissedilmeyecek derecede ama ben fark ediyorum. SOrun yok dediler bende pek kafaya takmıyorum

Çevrimdışı ceycey34

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ysn06;656905
merhabalar skoda octavia 1.5 tsi sport  2019 model arac sahibiyim yaklaşık 1 yıl oldu arabayı alalı ,ilk başlarda bu problem yokdu ama şuan 9000 kmde ve yaklaşık son 500 kmdir arabanın sesi değişti ,ışıklarda durunca arabada titreme var, fazla vurmuyor ama hafif bir titreme , titremeyi cogu kişi farketmez ama ben fazla dikkat ettiğimin için kafam takıldı,  türkiyede hiç bu sorundan bahsedilmemiş bir kac kişiye gösterdim normal dedi fakat internette araştırma yapınca avrupada tsi motorun act versyonlarında cok fazla bu sorunun oldugunu gördüm. Türkiye koşulları altında nasıl bir yol izlemeliyim ve başına gelen var mı act motorlarda geldiysede nasıl bir çözüm yolu izlediyseniz paylaşırsanız sevinirim

Bende dikkat ettiğim zaman sanki klima açıkken ışıklarda vs  hafif bir titreme var gibi. / araç kodiaq 1.5 tsi

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Durunca daha çok hissedildiğini söylemişsiniz. Özellikle stop edildiği sırada çok yapıyorsa, motor takozlarına bir baktırın.

Çevrimdışı ysn06

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
öncelikle geç cevap verdiğim için özür dilerim,sorun kronikmiş ingilterede ve diğer avrupa ülkelerinin forumlarında 1.5 tsi için böyle binlerce konu var ve motorun çalışmasına en küçük bir zararı yoktur fakat kronikmiş 2018 den beri problem devam ediyor , kangooru problemi diye geçiyo veya vibration

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Selamlar,

1-Titremeyi sadece rölantide ve duruyorken mi yapıyor?

2-Rölantide gaz vermeden düz yolda giderken titriyor mu?

3-Rölantide duruyorken klimayı açınca titreme artıyor mu azalıyor mu? Sadece klima acıkken mi yapıyor?  Ya da bir fark yok mu?

4-Duruyorken olan titreme, yine duruyorken biraz gaz verip devri arttırınca gidiyor mu?

5-Titreme hangi devir veya devir aralıgında yapıyor?

Cevapları birer birer maddelerin altına araçta bizzat test ederek yazarsan doğru bir yorum ve belki birkaç çözüm önerisi sunabilirim.
« Son Düzenleme: 13 Ekim 2020, 12:39:27 Gönderen: mkoray79 »

Çevrimdışı ysn06

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
hocam araba ilk çalıştığında yapıyor 40 50 saniye titriyor devir 1300 den 800 e düşesiye kadar sonra  gaza bastığımda titreme gidiyor , 15-20 dk kullandıktan sonra ışıklarda durunca gene titreme devam ediyor ama toros ve tofaştaki gibi sarsıntılı bi titreme değil hafif bi titreme arabaya oturanlar anlamıyo sadece şöför anlıyo veya cok dikkat edenler, klima açıkkende fazla fark etmedi ama biraz daha fazla gibi  ama genelde gözüme batanlar araba aktif kullanımda durunca yani rölantiye gecince hafif bi titreme

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ysn06;658341
hocam araba ilk çalıştığında yapıyor 40 50 saniye titriyor devir 1300 den 800 e düşesiye kadar sonra  gaza bastığımda titreme gidiyor , 15-20 dk kullandıktan sonra ışıklarda durunca gene titreme devam ediyor ama toros ve tofaştaki gibi sarsıntılı bi titreme değil hafif bi titreme arabaya oturanlar anlamıyo sadece şöför anlıyo veya cok dikkat edenler, klima açıkkende fazla fark etmedi ama biraz daha fazla gibi  ama genelde gözüme batanlar araba aktif kullanımda durunca yani rölantiye gecince hafif bi titreme

Rölanti devrin kaçta takribi? Foto atarsan iyi olur?

Araç düz vites mi? otomatik mi?

Rölantide duruyorken araca gaz vermeden düz yolda kalkıs yaparken artıyormu ve bu sekilde giderken gaz vermeden rölantide giderken devam ediyor mu? (taki birazcık gaz verene kadar).

Araç dururken ve titreşim varken rölanti devrini gaz pedalına mümkün olan en hassas ve küçük dokunuşlarla bastığında herhangi bir devire çıkana kadar artma oluyor mu? nereden itibaren azalmaya başlıyor ve hangi devirden sonra tamamen kesildiğini hissediyorsun?

Çevrimdışı gazeteci

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Hocam, yaklaşık 2 ay önce benzer problem yaşadım. Bujiler patlamıştı. Buji ve bobinleri kontrol ettirseniz iyi olur.

Çevrimdışı ysn06

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
https://gyazo.com/9158524c996ab10a3512f834a55a68e0, ekleyecek yeri bulamadım link şeklinde attım ,sadece rölantide oluyor bu sorun bazende yapmıyor,çok garip bi durum düzenli değil ama çogu zaman yapıyor ara sırada yapmıyor not:araç 1.5 tsi dsg act sport paket octavia

Çevrimdışı ysn06

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
hocam arac daha 12 bin km bantlarında ve 1 yıllık bi araç bu kadar hızlı bobinin bozulması normal değil ,  önceki araçlarımda hic böyle bir sıkıntı olmadı