škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Sephia'yı satmak...

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Hele şu aralar hiç düşünmediğim bir şeydi. Severek biniyordum. Özellikle ev ödemelerine devam ettiğim şu dönemde "iyi denk gelmiş", "az paraya çok şey" ve "dertsiz ama konforlu" bir seçimdi. Beklentimin de üzerinde çıkmıştı çoğu yönden, ama onu da sattıracak bir sebep çıkacaktı...

Sebep "Bedelli"... Çoğu yönüyle tartışılan, benim de etik bulmadığım, ama çoluk çocuk ve yaş itibariyle de hayır diyemeyeceğim bir olgu. Çerçevesi henüz belli olmasa da büyük ihtimalle beni kapsayacağını düşündüğüm için erkenden davranayım dedim. Zira Sephia'm yetmeyecek, belki 2-3 araba daha alıp satarsam faydası olacak. Bu yüzden Sephia için ilanı verdim:

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-kia-ikinci-sahibinden-klima-ve-sirali-sistem-lpg-li-sephia-1-6-gtx-62409173/detay/

Şu ana kadar çok kez "Sephia nedir" diye bir topic'e yazıp bilgilendirme yapmaya niyetlendim çünkü internette bu araç hakkında çok az bilgi var. Olan bilgiler de 97-98 yıllarında satılan bu makyajlı ara modeli kapsamıyor. Hatta öyle ki, motor gücünü bile tam bilmiyorum, 80 küsür beygir diye zannediyorum...

İlanı bugün koydum ve ciddiye yakın bir müşteri de çıktı sanki... Araba satışa çıktı mı gider zaten... de ben "Sephia nedir" i, bir Sephia sahibi olarak yazmak istiyorum.

Tanımayanlar beni satmak için methediyor zannetmesin, olay bir "Sephia'nın hatırası kalsın" ya da "Nasıl arabaydı, alınır mıydı" bilgilendirmesidir aslında...
« Son Düzenleme: 11 Kasım 2011, 19:56:25 Gönderen: turker »

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sephia, efsane kasa Corolla ile aynı döneme ait, fakat Corolla kadar talep görmemiş bir koreli. İlk sahibinin anlattığına göre (o da bir hocamızın kayınpederidir) sıfırı, Corolla GLi ile aynı fiyata satılırmış. Benim son 2 aracım da Corolla idi... 95 1.3 XEi ve 99 1.3 Terra... Bu iki araba da güzel arabalardı ama hep canımı sıkan bir şeyleri vardı. Ardından biraz zaruri bir durumdan dolayı 99 model olanı satıp elimde kalan 8 küsür lira ile Broadway vs. bi şeyler alıp ayağımı yerden keserim diye düşünürken bu Sephia denk geldi. Denk geldi diyorum, çünkü Broadway parasına (veya karbüratörlü, klimasız Felicia parasına) 1.3 Corolla'larımdan fazla yakmayan bir 1.6 almış oldum. Şimdi Sephia'yı neden çok sevdiğimi anlatayım:

- Öncelikle çekiş mükemmel. Hele 1500 deviri falan gördü mü alıp götürüyor. Mahalle içinde bile 4. viteste kullanabiliyorsunuz. Dik rampalarda bile bazen 4 istiyor :D
- 4. viteste 3000 devirde 90 km/h, 5. viteste 111 km/h yapıyor. 5'te 2500 devirde 92 km/h yapıyor ki ekonomiye son derece müsait.
- Uzun yolda hiç 90 ile ekonomi yapmadım ama 100-110 ile 8 litre yakıyorsa 90 ile 7'li rakamlar yakacağı aşikar. Hem arkadaşımın 1.6 Corolla ile hem de kendi Rover'ım ile Trabzon yolunda 9-10 litre yakmış biri olarak Sephia'ya uzun yolda 10 litre yaktırmanızın kesinlikle mümkün olmadığını söyleyebilirim. Klima ile dahi...
- Klima, 4 cam otomatiği, keza aynalar da öyle... Koltukları tamamen yatabiliyor. Bel desteği de var. Şöför için kolçak var. İki kademeli açılıyor, ilk kapağın altında içecek gözleri var.
- Gövde rengi yan çıtalar, aynalar, ve kapı içi aydınlatmalar standart! Bagaj ve depo kapağı içeriden açılıyor.
- Klima'nın (ve havalandırmanın) sıcak-soğuk ayarını çevirdiğinizde sanki boştaymış gibi dönüyor. İlk çevirmemde arızalı sanmıştım ama biraz kulak kabarttığınızda içeride bir servo motorun "grrrrr" diye döndüğünü ve sıcak-soğuk hava ayarını yaptığını anlıyorsunuz. Keza iç sirkülasyon tuşuna bastığınızda da benzer bir mekanizma çalışıyor.
- Ön takım tabiri caizse taş taşşş, klay bozulmuyor... 1.5 sene önce aldığımda ön takımı elden geçirmiştim. O zamandan beri Karabük'e doğalgaz geldi. Malum bütün yollar patlıcan tarlasına döndü. Çukur-kasis için gaz kesmeyi sevmem ve 1.5 senedir hiç bir çukurdan kaçmadım. Geçenlerde "artık ön takıma bi baktırayım" dedim, usta hiç bir şey yok, sadece rot ayarı yaptırabilirsin dedi. Z rotlarım bile sapasağlam maşaallah...
- Sileceklerin fasıla ayarı aynı Fabia'daki gibi, ince ayar yapılan ayrı bir yeri var, onu çevirip hızı değiştirebiliyorsunuz.
- 211 bin km'dir hiç açılmamış olan motor, 10 bin km sonunda gram yağ eksiltmiyor! Suyu da eksilmediği gibi hararet orta çizginin biraz altını hiç geçmiyor.
- 199X ve 2000 başlarına ait binmiş olduğum çoğu Corolla'da gördüğüm ilk viteslerdeki şanzıman uğultusundan eser yok.
- LPG uyumu mükemmel. Hatta yerli (ekogaz) bir sistemin bu kadar mükemmel çalıştığı başka bir araç tecrübe etmedim. Sabah ilk marşta çalışıyor. Motor ışığı şu ana kadar 2 defa (lpg'de) yandı gerçi ama peşinden söndü.
- Kaloriferi iyi.
- Amortisör yumuşaklığı çok ideal. Kötü yollarda bile konforlu bir araç. Hatta bu özelliğini 2006 Focus ve 2003 Astra sahibi 2 hocamız da takdir ettiler...

Daha anlatırdım ama nazar da haktır :)

Özetle, 9-10 bin TL bandında alacağım tek araba bundan sonra bu korelidir. Fabia HTP ile kırdığım "bir arabaya en çok süre binme" rekorumu kırmama bi 6 ay kalmıştı ama bu bedelli'nin de bir bedeli olacaktı...

Çevrimdışı gokcen59

• \"Keyif Adamı\"
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Türker abi öncelikle hayırlısı ne ise o olsun diyorum. :) Sen işini bilirsin. Sephia'yı ben çocukluğumdan beri bilirim 97senesinde karşı komşuda model araba vardı aşıktım ona resmen, o zamandan beri severim hatta sedan deyince kafamda direk sephia canlanır :) Motor bilgilerini bilmiyordum gayet iyiymiş. Arabada senin olunca bende tavsiye ederim herkese :)
-------------------------------------------------

06lkn66

• Ziyaretçi
hayırlı satışlar abi yazdıkların arabayı ne kadar sevdiğini çok iyi gösteriyo zaten inşallah kıymetini bilecek birine gider :)

Çevrimdışı serkan35

• Leoncu
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hayırlısı diyelim aklımda olsun eş dost soranlara tavsiye ederim
Rover 220 Turbo
2011 Ford Connect

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sağolun,

Bir yıldız daha kayıyor işte :)

Ama ben dosta araba satmayı sevmiyorum. Hep aklımda kalır, ya bi şey çıkarsa arabada diye...

O yüzden tanımadığım biri alsın :)

Çevrimdışı G.Antep Şubesi

• Kötü Caddy
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: turker;280254
Sağolun,

Bir yıldız daha kayıyor işte :)

Ama ben dosta araba satmayı sevmiyorum. Hep aklımda kalır, ya bi şey çıkarsa arabada diye...

O yüzden tanımadığım biri alsın :)
:+1::+1:al bendende bir o kadar sadece araba değil hiçbir şey satmak istemem.ama ciddi bir yazı olmuş gerçekten sabır ve metanetini korumuşsunuz.resmen roman gibi olmuş.Bedelli askerlikten faydalanmanı isterim gerçekten.etik bulmamnıza bişi diyemem zira bu legal bişi zaten yasadışı değil ki.Dünyada vicdani red hadiseleri konuşulurken bunların düşünülmesi bence gereksiz.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
"Pazarlık vardır ama 1 defa"
------
hayırlı satışlar umarım gönlündeki gibi olur,ama yukarda ki yazı dikkatimi çekti ilginç gerçekten.:++:

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mira;280342
hayırlı satışlar

ilgimi bu çekti :D http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-kia-orjinal-degiseni-yok-klimali-temiz-kia-63890861/detay/
Bu ilandaki araçta abs ve hidrolik direksiyon yokmu,olsa düşünürüm bende:ok:

Db1

• Ziyaretçi
hayirli satislar. ama maalesef bu araclarin basina gelen en kotu sey ihlas motorlar trye girmesidir. bir de seatin uzanlarla ve skodanin da yuce oto ile girmesidir.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ulysses;280388
hayirli satislar. ama maalesef bu araclarin basina gelen en kotu sey ihlas motorlar trye girmesidir. bir de seatin uzanlarla ve skodanin da yuce oto ile girmesidir.
:++::++::++:

Ugur A.

• Ziyaretçi
Vakt-i zamanında bir ahbabımız hanımına almıştı. Benzin almaya gidip gelmiştim. O dönemde Toyota' dan eksiği yoktu. Belki az biraz bagajı küçüktü o kadar.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;280408
Vakt-i zamanında bir ahbabımız hanımına almıştı. Benzin almaya gidip gelmiştim. O dönemde Toyota' dan eksiği yoktu. Belki az biraz bagajı küçüktü o kadar.
octiyi satıp yarı yarıya bana epey parada kalır üste satsamda bundan alsam octiyi ararmıyım?