škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yol adlarının anlamları???

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Haritalarda, navigasyonlarda, yollarda tabelalarda gördüğümüz (D-100, E80, O4, vb..) gibi adlar ne anlama geliyor? sürücüyü ne kadar ilgilendiriyor?
Şimdiye kadar ilgimi çekmeyen bu konu, biraz önceki tatil rotası planlarken haritada gördüğüm bu ibareler ile dikkatimi çekti.
Yaptığım kısa google araştırmasından net bir şey çıkaramadım, bilgisi olanlardan yardım bekliyorum...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
D 100. E-5 (yani eski Ankara-İstanbul karayolu Boğaziçi Köprüsü ile Edirne-İstanbul-Ankara karayolu) bu karayolu günümüzde Edirne-Avcılar arası bölümü ile Kartal-Ankara arası bölümü T.C.K.'ya aittir diğer bölümler İ.B.B.'ye devredilmiştir. Yolun Kadıköy-Bakırköy arası bölümü uluslararası olup otoyoldur. Bu yolun adı O1 olarak geçmektedir. Bu yolun Boğaziçi Köprüsü bölümü T.C.K.'ya aittir. Yolun ismi eskiden E-5 iken günümüzde adı D-100'dür. Ankara'ya giden insanların rahat edebilmesi için O4 adlı Anadolu Otoyolu yani İstanbul-Ankara Otoyolu inşa edilmiştir.

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Şöyleymiş

Alıntı
Şimdi olayı daha iyi anlamak için ekstra açıklma yapayım:

Avrupa ülkelerinin hemen hepsi yol kodlarını bir harf ve sonrasında rakamlar şeklinde kodlamıştır (Türkiye dahil). Bazı ülkeler birden fazla kod kullanır.

Türkiye yolları D-xxx ve O-x şeklinde kodluyor. O ile başlayanlar Otoyol, D ile başlayanlar otoyol olmayan ana devlet yollarıdır.
Her ülkenin buna benzer kendine has kodlaması vardır.

Bunun haricinde Tüm Avrupa ana yolları E ile başlayan numaralarla kodlanmıştır.
Mesala bizim E-5 (D100) dediğimiz yol Belçika'dan başlayıp Adana'ya kadar uzanan yoldur. Adana'dan Habur sınır kapısına kadar giden yol E-24'tür.

Böylece Tüm Avrupa yollarının biri ülke bazında yerel, diğeri de Avrupa normlarına göre ikinci bir adı vardır.

Çevrimdışı alperen

• S E A T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
valla iyi ki açmışım bu konuyu,  daha silkelesem bişeyler daha dökülecek gibi...teşekkürler.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bi de angara yollari var kapidan geciyon falan. niyet ettim ankaraya girmeye

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim en sevdiğim yollar yeşil tabelalı olanlar.:D Gerisi ilgilendirmiyor:D

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mustklc;471790
bi de angara yollari var kapidan geciyon falan. niyet ettim ankaraya girmeye

Bizim evi kapinin 500metre disinda biraktilar. Soranlara angarali degilim diyodum aha da ispati oldu

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;471804
Bizim evi kapinin 500metre disinda biraktilar. Soranlara angarali degilim diyodum aha da ispati oldu

Sen değil onlar kaybetmiş reyiz...

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İlk duydugumda kapilar tez yikila melihin evinin dort bir yanina dikile diyecektim sonra dusundum onlar kaybetti masrafa gerek yok yik bidaha dik emek var sonucta dursun oyle dedim kaybeden onlarmis nasilsa :)

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Geçenlerde boş boş düşünürken araştırmıştım açılımı görünce boş boş gülümsedim Türkçe birşeyler bekliyordum :D

Alıntı yapılan: veracocha;471622
TEM = Trans European Motorway.