škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.2 TSI & 1.6 TDI Tatlı rekabet.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı engin_z_engin

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
1.6 TDI Leon sahibi kardeşimin, her koşulda benzinli motor dizel motordan çok  yakar tezini ileri sürmesi ve kasarak elde ettiği 3,6 litre/100km yakıt tüketimi ile motorundan övgülerle bahsetmesi üzerinde 1.2 TSI Euro6 motorumla yaptığım test sürüşü sonuçları aşağıdadır.

http://i.hizliresim.com/bDXNJm.jpg

Bu durumda kardeşimin 1.6 TDI motoru, 1.2 TSI motorlu Octaviam karşısında 0-100 km hızlanmasında azda olsa geride kaldığı gibi, litre bazında yakıt tüketiminde de önde olmadığını, ispatlar nitelikte olduğunu düşünüyorum.  :)

Çevrimdışı sipartacus

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Lt bazında aynı bile yaksa, iki yakıt arasında 1liralık fark var ve ayrıca asıl tüketim farkı şehiriçi kullanımda kendini hissetiriyor. Aynı şeyi bende düşünüyorum, tsi-tdi arasında kaldım, yılda 15bin km yol yapıyorum hatta yaptığım yolun 8-9bini uzun yol. Yıllık vergisinin ucuz olması, alırken daha az ödenmesi vs vs diye çok ince bir hesabın içine giriyorum ama hep dizel galip geliyor.

Çevrimdışı cagatayozkan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
benzinlinin ayrı bir sürüş keyfi vardır eğer ekonomik yönden çok önemli değilse herzaman benzinli seçilmesi taraftarıyım

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
optimum koşullarda benzinli ile dizel in yakıt tüketimlerni eşitleyebilrsiniz ancak işin içine sıkışık trafik, perf kullanım girince aradaki fark açılacaktır.

Yine de TSI en az yakan benzinli motorlardan birisi

Çevrimdışı 06lkn66

• Sales Advisör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yüksek hızlı kullanimlardaki farkida gözlemlerseniz dizelin bariz üstün olduğunu anlarsınız

Çevrimdışı Frequency

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bu karşılaştırma olmaz, öncelikle 1,2 ile 1,6 olarak hacimleri farklı...benzinli motor, dizel motordan tabii ki fazla yakar, amarikayı yeniden keşfetmeye gerek yok.

Çevrimdışı mcb951

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
8 ayda 1.2 tsi ile 20000'i devirmiş biri olarak yakıttan çok memnunum. Ancak dizel benzinli arasındaki fark yüksek süratlerde ve sıkışık trafikte kendini belli ediyor gerçekten. Genede iyiki 1.2 tsi almışım diyorum. Hem benzinli olup hem de yakıt/performans açısından sahibini üzmiycek ideal motor bence.

Çevrimdışı pc001

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
bende 1.6 tdı jetta ile kapıştım hem uzun yolda hem kalkışta 1.2 aracım jetta sahibini üzdü yazılım bile atmadım daha :))

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ayni perf verilerone sahip motorlar. Ancak tsi in hem devir bandi genis hem daha hafif bu nedenle 1.2 tsi in perf olarak tdi dan bir tik iyi olmasi ztn beklenen bir durum

Çevrimdışı Frequency

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: pc001;570909
bende 1.6 tdı jetta ile kapıştım hem uzun yolda hem kalkışta 1.2 aracım jetta sahibini üzdü yazılım bile atmadım daha :))

1.6 TDİ ??? ilginç...

Çevrimdışı Sequenc

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
bu soruları araç alırken bende değerlendirme yapmıştım ve aşağıdaki basit tabloyu düzenlemiştim. eklenecek ve çıkacak atladığım kısımlar var mı? yorum yapabilir misiniz?

Çevrimdışı engin_z_engin

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Hocam yakıt ortalaması arasında 100 km de 2 litre fark imkan yok. En fazla 1 litre olsun (1.6 TDI 3.6 ort. düşebiliyorsa 1.2 TSI da 3.6 ortalamayı yaptık. ilk mesajda görebilirsin).  
12.500 tl fiyat farkını hazır parası olmayan birinin kredi kullandığını varsaymak daha gerçekçi olacaktır. Günümüzde kaç kişi hazır para ile araba alıyor, hepimiz kredi kullanıyoruz. 12.500 tl 36 kredi kullanıldığını düşünürsek Yıllık 1.500 tl kredi faizi maliyete ekleyelim.
Yıllık Götürü: (Yakıt farkı) 518,00-TL
Yıllık Getiri: (354+1500+100)=1954,00-TL
Fark         : (1954-518)=1.436,00-TL
Bu durumda 1.6 TDI almak yerine 1.2 TSI alındığı taktirde yıllık 1.436,00-TL cebinizde kalıyor.

Çevrimdışı Sequenc

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
evet o kısmı da değerlendirmek gerekli. birde faiz  hesabını aslında azalan kalan yapmak gerekli.

esas ana konu yıllık yapılan km. arttıkça amorti edilen yıl geriye çekiliyor.sürüş keyfi tork hızlanma v.s. gibi teknik konular dışında bakılırsa yıllık 15.000-16.000 km yapan birisi için kesinlikle 1.2 tsi daha ekonomik olacaktır.

Çevrimdışı engin_z_engin

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Sequenc;570950
evet o kısmı da değerlendirmek gerekli. birde faiz  hesabını aslında azalan kalan yapmak gerekli.

esas ana konu yıllık yapılan km. arttıkça amorti edilen yıl geriye çekiliyor.sürüş keyfi tork hızlanma v.s. gibi teknik konular dışında bakılırsa yıllık 15.000-16.000 km yapan birisi için kesinlikle 1.2 tsi daha ekonomik olacaktır.

Memleket turbo benzinli motora henüz alışamadı hocam, benzinli almaktan korkuyor millet. Atmosferik motorlar yok mu o Honca Civicler yokmu anasını ağlattı milletin. Dizel motorlara mahkum ettiler insanları. Benzinli araba almanın çok büyük bir hata olduğu yönünde mahalle baskısı var. 1.2 tsi motor ile yaptığımız 3.6litre/100km ortalama umarım insanların biraz olsun benzinli motorlara karşı katı fikirlerini yumuşatır da, yılda 10.000-15.000 km yapan gariban vatandaşın cebinden fazla para çıkmaz. Herkes hayalindeki arabayı alır.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Engin Bey Euro5 ile 6 arasında bu kadar yakıt tüketim farkı var mı? 3.6 lt/100 km doğru mu? Bir de hesap yaparken dizeldeki 12.500 TL sıfır fiyat farkı satışta sıfırlanıyor diye düşünmemek lazım. İkinci el de olsa dizelin fiyatı daha yüksek olacaktır. Mesele ihtiyaç, maddi imkân ve beklentidir. Ben dizelin ne sesini ne de uğraşmasını sevmem. Zaten yıllık 7-8 bin km. yi de geçemem. Ha, uzun vadede 5-6 sene binmek için satın alınan araç için de toplam tahmini km. üzerinden yine kâr zarar ve beklenti hesabı yapılabilir. Bu hesap dipte sayılan petrol fiyatlarına göre hesaplanıyor, fiyatlar zıplarsa hesabı sil baştan yapmak gerekecek.

Hedef belli; sessiz, sorunsuz ve az km. için TSI (turbo ekstra sorun teşkil edebilir!); çok km yapıyor ve de sesi de sorun etmiyorsak TDI.