škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.2 tsi (Octavia vs Rapid Spaceback)

feero · 12 · 3364

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı feero

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba. Engelli raporu ile ötv indiriminden faydalanıyorum ve sıfır araba almak istiyorum. Halen octavia A4 kullanıyorum ve çok memnunum. Bu nedenle tercihimi Skoda'dan yana kullanmak istiyorum. Fiyat araştırması yaptım.
1.2 tsi Ambition octavia liste fiyatı 59.900, indirim ile 40.250 oluyor. Optimal ise 45.000tl.
1.2 tsi DSG Style Rapid Spaceback liste fiyatı 62.000, indirim ile 44.400 tl oluyor.
Bu iki araç arasında kararsız kalıyorum. Rapid SB'nin donanımlı olması beni cezbediyor ama Octavia da segment olarak daha üstte.
Kullandığım A4 octavia şehirlerarası 17 kuruş yakıyor. Alacağım 1.2 tsi araç beni üzer mi? Yıllık 20 bin km yol yapıyorum.
1.2 tsi seçimi sizce doğru mu?

Çevrimdışı OctiCan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Mevcut aracınız 17 kuruş yakıyor ve yıllık 20.000km yol yapıyor iseniz ciddi anlamda dizel dusunmelisiniz.

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı AlperKoPat

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Kullanım şekliniz yakıtı belirleyecektir. 17 kuruş yaklaşık alt sınır olmak üzere 40-50 kuruşa varan tüketimleriniz olabilir. 90 kilometre/saat hızı hiç geçmediğiniz konfor tüketicilerini (klima vb.) pek kullanmadığınız seyahatlerde tüketimin 20 kuruş altında olacağını düşünüyorum. Bu anlamda 1.2 tsi dünya çapında kabul edilen iyi bir seçenek. Donanım ve kasa ise çok değişkenli problemdir. Ancak bir octavia kullanıcısı iseniz yine bir octavia alın derim. 2. Elde de rapide göre biraz daha hareketli olabilir zannımca. Octavia en az optimal olmalıdır...

E5803 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı fb.samet

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Dizel almaniz gerekir bence. Zaten otv indirimi var, tsi da olsa benzin 20+ bin km icin zorlar 17 kr yakmaya alisan birisini.

Çevrimdışı 06lkn66

• Sales Advisör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu fiyatlara bu km ye bence dizel almaniz daha mantıkli olur arac tercihi icinse ne kadar octavia c segmentinde olsada benim icin donanim önemli derseniz rapid öneririm

Çevrimdışı audioslave

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
yılda 20bin yapıyorsanız tsi almayın. bu iki modelden dizelde alamıyorsanız, aracınızı hiç değiştirmeyin derim. ama alacaksanız tabiki octi alın.

Çevrimdışı secret

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ferhat bey alacağınız araç şimdiden hayırlı olsun, bende 15 gün önce ÖTV indirimi ile 0 araç aldım, bende sizin gibi TSİ diyordum bütçem ona yetiyordu 52 bin tl kadar param vardı, işyerinden bi arkadaş dizel al diye ısrar etti, düşündüm ben bu aracı nasıl olsa 5 sene satamayacağım bari en iyisini alayım dedim. 56 bine tamamladım paramı 10bin tl de 0 faiz le kredi çıkardı doğuş otomotiv, 66 bin'e mal oldu bana 1.6 TDI Style paket e ek olarak sanruf ve geri görüş kameralı, tertibat vs. aldık. Benim size tavsiyem Octavia nın en üst donanımlı dizel olacaktır. Borç 1-2 sene içinde biter fakat araç 5 sene daha sizde en azandan kullanırken yakıt derdi kafanız da olmaz. Sakin kullanımda ş.içi 5 lt uzun yolda inanırmısınız 2.5-3 lt 90-100 km hızla. Zaten 5 sene de yakıtdan 5 bin tl cebinizde kalacak...

Çevrimdışı ssdd

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
İkisi aynı sınıf araç bile değil maddi durumun yetiyorsa kesinlikle Octavia ve optimal pakete bakmalısın 44 bin rapide vereceksen

Çevrimdışı Leventce

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ayni ikilemde bende kaldim yanliz 1.6 tdi dsg rapid spaceback yada rapid  hangisi olursa yada octavia arasinda kaldim. Brn octavia aldim test surusu yapdim  qcikcasi o an dedimki octavia  benimsinnnn bence guclu daha performans li octavia

Çevrimdışı feero

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: secret;570817
Ferhat bey alacağınız araç şimdiden hayırlı olsun, bende 15 gün önce ÖTV indirimi ile 0 araç aldım, bende sizin gibi TSİ diyordum bütçem ona yetiyordu 52 bin tl kadar param vardı, işyerinden bi arkadaş dizel al diye ısrar etti, düşündüm ben bu aracı nasıl olsa 5 sene satamayacağım bari en iyisini alayım dedim. 56 bine tamamladım paramı 10bin tl de 0 faiz le kredi çıkardı doğuş otomotiv, 66 bin'e mal oldu bana 1.6 TDI Style paket e ek olarak sanruf ve geri görüş kameralı, tertibat vs. aldık. Benim size tavsiyem Octavia nın en üst donanımlı dizel olacaktır. Borç 1-2 sene içinde biter fakat araç 5 sene daha sizde en azandan kullanırken yakıt derdi kafanız da olmaz. Sakin kullanımda ş.içi 5 lt uzun yolda inanırmısınız 2.5-3 lt 90-100 km hızla. Zaten 5 sene de yakıtdan 5 bin tl cebinizde kalacak...

Öncelikle aracınız hayırlı olsun. Kazasız belasız binersiniz inşallah :)
Elde ettiğiniz tüketim verileri çok iyi. Dizel aracı da satarken daha yüksek fiyata satarsınız, yakıttan tasarrufunuz da yanınıza kâr kalır.
Ben de dizel almak istiyorum ama maddi olarak zorlayacak beni. Sıfır araba almak nasip oluyor, dizeli de olur umarım :gaz:

Çevrimdışı feero

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Genel olarak piyasa ve motor araştırması yaptım. Bunlar için de diğer marka ve model araçları da inceledim. Ne gerek vardı bu kadar araştırmaya, al geç diyen arkadaşlar olacaktır; ilgi alanım olduğundan benim için zevk oldu.

Araştırma çerçevemi genişleterek başladım yani sadece skoda değil, vw ailesinin dışında ford, opel gibi piyasada söz sahibi araçları inceleme imkanı buldum. Dış tasarım olarak ford ve opel oldukça iyi olsa da, iç tasarım konusunda çok da iyi olmadıklarını düşünüyorum. Araç direksiyon başına geçince octavianın verdiği ferahlığı C segmentindeki hiçbir araç veremedi. İç mekanda kullanılan mazlemelerin kalitesinde de vw grup açık ara önde. Bunun yanı sıra benim için oldukça önemli olan bagaj konusunda yine octavia açık ara tercih sebebi oldu. fordun bagaj kapakları için kullandığı sistem ve mafsallar bir mühendisin değil de sıradan birinin elinden çıkmış kadar vasat. 100 bin liralık mondeo'nun plastik bagaj kapağı da vasatın altında. Daha fazla yazmak istiyorum ama çok uzatmayım: İç ve dış tasarım olarak kesinlikle vw ailesi yani Octavia.

Motor olarak da, ülkemizdeki benzin fiyatından dolayı insanların gözü çok korkmuş durumda. Bu nedenle 1.2 Tsi motora ön yargılı yaklaşıldığını düşünüyorum. 1.6 sıradan bir motorun verdiği performansın daha fazlasını veriyor. Performans olarak oldukça tatmin edici. Diğer markaların benzinli motorları bir yana, Tsi bir yana. Dizelde çok fark etmiyor marka model. Hemen hepsi aynı bence. Tsi motorda kompresörün verdiği avantaj şehir içinde performans olarak size geri dönecektir. Burada seçim yapmak oldukça zor. Maddi imkan uygunsa dizel alınır. Aradaki fiyat farkını vermek istemiyorsanız tsi sizi üzmez.