škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Akü sarj durumu, Start-Stop problemi

mkoray79 · 983 · 231396

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bence 3-4 günden fazla çalıştırmayacağınızda ortam müsaitse şarjda bırakın. Yeni akü de benzer seyrek kullanımda aynı duruma gelecek. Belli ki daha sık, harcadığını fazlasıyla şarj edecek süre kullanılsa bir süre daha gider. Yedi senelik akümü benzer durumda değiştirdiğime memnun değilim.:o

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;649694
Bence 3-4 günden fazla çalıştırmayacağınızda ortam müsaitse şarjda bırakın. Yeni akü de benzer seyrek kullanımda aynı duruma gelecek. Belli ki daha sık, harcadığını fazlasıyla şarj edecek süre kullanılsa bir süre daha gider. Yedi senelik akümü benzer durumda değiştirdiğime memnun değilim.:o
Bu meret de bozulunca yolda bırakıyormuş. :)
Risk almamak adına yeni akü siparişi verdim biraz önce.
Genelde uzak yolculuk yapıyorum, bundan dolayı risk almak istemiyorum.
Orjinal akü 6 yıl beni iyi idare ettim. Geçen yıla kadar voltaj kontrolü hiç yapmıyordum, belki de bir kaç defa derin deşarja soktum aküyü. Yeni akü voltajını daha yakın takip edeceğim.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hayırlısı olsun, genelde sorunla beklemelerde karşılaşılır. Sürüş esnasında çok sık stop-marş yapılmıyorsa çalıştıramama durumu olmaz. Hem anlık doluluk hem sıcak motor dolaysıyla kolay çalışır. Yine de tatil gibi kalmalı sürelerde kafaya takmamak için değiştirmek daha uygundur. Umarın sorunsuz sürüşler olur.;)

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;649710
Hayırlısı olsun, genelde sorunla beklemelerde karşılaşılır. Sürüş esnasında çok sık stop-marş yapılmıyorsa çalıştıramama durumu olmaz. Hem anlık doluluk hem sıcak motor dolaysıyla kolay çalışır. Yine de tatil gibi kalmalı sürelerde kafaya takmamak için değiştirmek daha uygundur. Umarın sorunsuz sürüşler olur.;)
Hocam ben de sizin gibi bilgiler edinmiştim; Ancak;
* Geçtiğimiz hafta başında, yeğenimin Polo'sundaki akü (2013 orjinal varta), doğrudan kesmiş, araç hiç marşlamamış. Üstelik her gün işe gidip geldiği araç. Yakın zamanda, yine benzer şekilde akü tamamen boşalmış, şarj etmişler. (Varta AGM)
** Başka bir arkadaşla bugün konuştuk, haftalık 1-2 defa çalışan arabasının aküsü şehir içinde tamamen bitmiş. Şehir içinde bir yerde işi varmış, park etmiş çıkmış, yarım saat sonra geri gelince "tık yok", akü tamamen  boşalmış.
Neyse, niyetine girdik.
« Son Düzenleme: 27 Mayıs 2019, 17:27:40 Gönderen: Levcho »

Çevrimdışı Batistuta

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
2011 kasım fabrika çıkışlı ibizam 2016 nisan gibi bir anda hiç bir belirti yokken akü bitmişti. Markette gittik, dönemedik. Vurdurarak çalıştırdık ve akü değişimi sonrası herşey düzelmişti.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Levent bey, tabi harcadığını geri koyacak süre çalışmayan arabanın aküsü kaçınılmaz olarak bahsi geçen sonla karşılaşır. Yapılacak olan kullanım süresini dikkate alarak arada harici şarj desteği yapmak, arada da voltaj kontrolü yapmak.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;649715
Levent bey, tabi harcadığını geri koyacak süre çalışmayan arabanın aküsü kaçınılmaz olarak bahsi geçen sonla karşılaşır. Yapılacak olan kullanım süresini dikkate alarak arada harici şarj desteği yapmak, arada da voltaj kontrolü yapmak.
Hocam artık daha tecübeliyiz, şarj aleti de aldık.
Yeni alacağım aküyü, özellikle kış aylarında ara ara şarj edeceğiz full.
Umarım yeni alacağım akü 6+ yıl dayanır.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hayırlısı artık. Malum normal şarj yeterli olmuyor, 12,40 volt altına düştükçe sülfatlaşma oluştuğundan uygun akım ve voltajla çözündürmek gerekiyor. Yoksa böyle durumlar ne kadar şarj ederseniz edin, akünün kapasitesi günden güne düşecek, malum sona gidecektir. O yüzden boost/recovery mode ya da 16,10 volt 1/10 akımla şarj edebilecek bir şarj cihazı şart.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=17715]mkoray79[/MENTION], @rsimsek, [MENTION=8414]mşah[/MENTION]

Yeni akü alındı. Bayram tatilinde yol yapıldı ve şarj edildi. Bakalım, hayırlısı. :wax:

Varta AGM 70mah

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hayırlısıyla, kazasız, belasız, arızasız kullan inşallah.;)

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;649915

Yeni akü alındı. Bayram tatilinde yol yapıldı ve şarj edildi. Bakalım, hayırlısı. :wax:

Varta AGM 70mah

Oh mis!!! Bomba aku. Ya da akunun krali mi diyelim. Hayirli olsun. Nasil ve nereden aldin? Kaca fiyati? Alirken uretim tarihini sordun mu? Ya da biryerinde yaziyor mu? Takilmadan once voltaji kacti, senin sarjin sonrasi kac oldu?
Eski akuyu ne yaptin?

Valla kendime almis gibi oldum. Meraklar icerisindeyim.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mkoray79;649948
Oh mis!!! Bomba aku. Ya da akunun krali mi diyelim. Hayirli olsun. Nasil ve nereden aldin? Kaca fiyati? Alirken uretim tarihini sordun mu? Ya da biryerinde yaziyor mu? Takilmadan once voltaji kacti, senin sarjin sonrasi kac oldu? Eski akuyu ne yaptin?
Valla kendime almis gibi oldum. Meraklar icerisindeyim.
Sağ ol dostum. Dert sırdaşi olduk valla. :gaz:

Kendime bazen çok kızıyorum, başta çok araştırıyorum, ürünü almaya gidince neyi kontrol edeceğimi unutuyorum. Üretim tarihine bakmadım. Ürün orjinal kutu içidendeydi, kutu yeniydi.

Bizim ilçedeki Varta yetkili bayiden satın aldım. Ürün ellerinde yoktu, merkezden getirttiler, bayram arife öncesi taktırdım. Fiyat 1000 TL.

Model 70Ah 760A Sylver AGM Dynamic. Akü yan tarafında bir numara var, üretim tarihi midir Seri no mudur, anlayamadım.
A03891908A1749
Hayırlısı diyelim. Umarım bu akü de 6 yıl dayanır.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;649915

Varta AGM 70mah

Hayırlısı olsun, artık aküye nasıl davranacağını biliyorsun o yüzden 5-6 yıl rahat gider :D, benim de 6 yılı geçti hala yaşıyor ve yaşatıyoruz :). Üretim tarihi bu şekilde belli oluyormuş.

Varta Akü Üretim Tarihi: Rakam ve harften oluşan "4 karakterli" bir kodla veriliyor. Örneğin, 275C

İlk iki rakam günü, üçüncü rakam yılı ve harf ayı belirtiyor.

27 : 27. gün
5 : 2015 yılı
C : Mart ayı

Örnekte verilen kod, akünün 27 Mart 2015 tarihinde üretildiğini gösteriyor. "Ay" sıralaması ise şu şekildedir:

A: OCAK
B: ŞUBAT
C: MART
D: NİSAN
E: MAYIS
F: HAZİRAN
G: TEMMUZ
H: AĞUSTOS
J: EYLÜL
K: EKİM
L: KASIM
M: ARALIK

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;649983
Sağ ol dostum. Dert sırdaşi olduk valla. :gaz:

Kendime bazen çok kızıyorum, başta çok araştırıyorum, ürünü almaya gidince neyi kontrol edeceğimi unutuyorum.

Merak etme yalniz degilsin. Aynen bende de oyle oluyor. Sonra kendime kiziyorum. Bunu yasamamak icin bazen onceden not kagidi tutup madde madde aklima geldikce yazip oyle giriyorum olaya.

Eski akuyu ne yaptin? Vermeseydin bayiye! Alsaydin garaja.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Eski aküyü fiyattan düştüm. Garajım ortak apartman garajı, eski aküyü değerlendirme şansım olmayacağı için almadım.
Ama zaten eski akü bu kış beni bırakırdı, eskisini alsaydım geri, kullanma şansım olmayacaktı ve daha da çabuk ölecekti akü. 5-6 gün bekleme sonrası 12.0 Volta düşüyordu akü.

Neyse... :) Sağlık olsun.
Ama bu eski akü sayesinde ve forum sohbetleri sayesinde, akü uzman yardımcısı olduk.