škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Silecek Suyu Donması

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Batuhn1907

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Öncelikle merhaba herkese. Yazın arabama koyduğum

https://www.hepsiburada.com/wurth-konsantre-cam-temizleme-sabunu-32-ml-pm-otev4045989823222

cam suyuna antifiriz karıştırmadan kış'a giriş yaptım. Arabamı 2 gün boyunca dışarıda Ankara'nın -14 ve -9 derecelik soğuğuna maruz kaldıktan sonra çalıştırdığımda 15-20 dk lık süre boyunca Ön Cam'a silecek suyunu püskürtmeyi başarabildim, yalnız arka cam fışkırtma memelerinden herhangi bir püskürtme olmadı (büyük ihtimal donmuş) sonrası suya -30 dereceye kadar dayanıklı yazan Antifiriz'i karıştırmama rağmen yine uçlardan su akışı gibi herhangi bir hareketlenme olmadı.

Bu konuda yapılacakları bilen ve konu hakkında tecrübesi olan kişiler buradan yardımcı olursa bu kış günlerinde antifiriz kullanımı, silecek suyu seçimi vs. konularında birbirimizi de aydınlatmış oluruz. Şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı bogeyman

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
benim araçta fabrika çıkışı olan silecek suyu vardı . samsundan istanbula gelirken -2-3 derecelerde dondu . ilk önler dondu sonra arkalar . yolda çok sıkıntı çektim . hava 2 derece olduktan yarım saat sonra çalışmaya başladı . öndeki su fışkırtan yerler nasıl dondu anlamadım . kaputun üstünde bile değil .

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
-30 dereceye kadar dayanıklı olan antifriz, saf halde kullanıldığında o dereceye kadar donmuyor. Su kattıkça bu dayanma düşecektir! Ya da suya bir miktar antifriz katma ile -30 dereceye kadar güven vermez, olsa olsa kullanım oranına bağlı olarak sıfır derecenin bir kaç derece altına düşmeye izin verebilir.

Çevrimdışı dawn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Antifriz donmuş fiskiyeleri çözmek için değil fiskiyelerin veya boruların donmaması için kullanılır. Buzlar bir şekilde çözüldükten sonra yıkama fonksiyonunu bir kaç kere çalıştırıp antifrizli suyun borulara ulaşmasını sağlamak lazım.

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sıvı halden katı hale gecen maddenin hacmi genişler. Testi bizzat yapmak için buzdolabınızın derin dondurucusuna marketten alacagınız 200ml'lik bir soda şişesi koyun ve 5-10 saat sonra bir bakın isterseniz ne olmuş diye...!
Bu arada kaputun altı, kaputun ustu, arabanın içi arabanın dışı diye bir şey yok ortam sıcaklığı her yerde aynı. Eğer aracın herhangi bir yerinde ısı yayan bir cisim yoksa (keza yaydığı ısının iletimi ve siddeti de önemli tabi) aracın her yeri ortam ile aynı sıcaklıta olacaktır. Sıcaklık farkı olan bölgelerinde ortamla aynı sıcaklığa gelmesi için gerekli olan şey sadece biraz zamandır.
Borulama ve depolama tesisatında her ne kadar iletim elastik borularla yapılıyor olsa da geçiş yerleri, daralan alanlar ve depo daha sert plastiktir. Çatlaması bile bizleri sıkıntıya sokmaya yeter.
Araclardaki akıskanları dondurmayın ne olur. Özellikle eksilen motor soğutma sularını takviye ederken sadece su kullanmayın. Donma derecesini yukarıya çekerseniz ve bu olay motorda meydana gelirse motor blokunu bile kırabilirsiniz hem de hiç bir kuvvet harcamadan, doğa sizin yerinize bunu yapar... aman ha!!!
Aynı durum kaynama içinde geçerli su 100 dgrC da kaynar antifrizle bu daha yukarı çekilir. eğer eksilen suyu sadece suyla tamamlarsanız kaynama sıcaklığını aşağı çekersiniz. Diyelim ki sadece su var blokta, göstergede ve yağ sıcaklıgı müsüründe görülen deger sadece uc bir noktadaki değer, blogun uzerinde bu sıcaklıklar cok daha yuksek. bu durumda blok userinden sogutma suyu gecerken kaynayacak basınc artacak izin verilen basınç aşınca firar edecek ve kaynama surekli tekrarlanacak blok yeterince soguyamayacak ve sogutma sıvısı da bir hayli azalacak. Eğer göstergeleri kontrol etmeyen bır kımse o aracı kullanıyorsa motoru yakması içten bile değil.

Araçlarımızdaki akışkanlara dikkat edelim en önemli hatta hayati olarak düşünebileceğimiz harici materyal bir motorda akışkanlardir, aman dikkat!!!

Çevrimdışı BAFRALI

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Böyle donmanın önüne geçmenin en ucuz ve kesin çözümü 1 lt beyaz sirkeyi su deposuna doldurmak hem donma olmaz hem de camlar tertemiz olur
55 FB 375

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: BAFRALI;646013
Böyle donmanın önüne geçmenin en ucuz ve kesin çözümü 1 lt beyaz sirkeyi su deposuna doldurmak hem donma olmaz hem de camlar tertemiz olur

Sirke asidik bir malzemedir. 3 kuruşa cam suyu antifirizi koymak varken 1/3 kurusa gidip sirke koyarsan sürekli, o sirke belki borulara zarar veremeyebilir ama zamanla contalara zarar vereceği kesin.
Sonra 3-5 yıl sonra sirkeyle tasarruf ve temizlik yaptım derken, tam temizliği servis yapar ki; misliyle hemde.
Ayrıca sirkeden kaynaklı içeriye kötü koku gelmesi de cabası.
Bu arada kaç litre sirkeyle hangi oranda kaç dereceye kadar donma noktası düşüm sağlarsın onu da bilemezsin?!!!

Ev temizliğiyle teknik malzemeleri bir birine karıştırmayalım lütfen...

Çevrimdışı BAFRALI

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mkoray79;646059
Sirke asidik bir malzemedir. 3 kuruşa cam suyu antifirizi koymak varken 1/3 kurusa gidip sirke koyarsan sürekli, o sirke belki borulara zarar veremeyebilir ama zamanla contalara zarar vereceği kesin.
Sonra 3-5 yıl sonra sirkeyle tasarruf ve temizlik yaptım derken, tam temizliği servis yapar ki; misliyle hemde.
Ayrıca sirkeden kaynaklı içeriye kötü koku gelmesi de cabası.
Bu arada kaç litre sirkeyle hangi oranda kaç dereceye kadar donma noktası düşüm sağlarsın onu da bilemezsin?!!!

Ev temizliğiyle teknik malzemeleri bir birine karıştırmayalım lütfen...

Benim iç anadoluda çalışan otobüs şöförü arkadaşım bu çözümü bana öğretti ben de yaklaşık 7-8 yıldır uyguluyorum şimdiye kadar olumlu sonuç aldım tercih sizlerin parası fazla olan servisin yolunu tutmaya devam etsin
55 FB 375

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu iş için -30, -20...v.s. dereceye kadar dayanıklı yazan nice cam silecek suyu aldım. Burada ciddi anlamda tüketici kazıklıyorlar. Zira ben bugüne kadar hangi silecek suyunu aldıysam -5'lerde dondu.

Kendimce çözümüm IPA adı verilen İzopropil Alkol. IPA -108 dereceye kadar donmayan bir maddedir. Bunu saf suyla karıştırarak silecek suyuna ekliyorum. Donma olayından eser kalmıyor.

Saf suyu nereden bulacağımızı da sorabilirsiniz. ben çamaşır kurutma makinesinin su haznesindeki buhar kabında biriken suyla karıştırıyorum. 1/3 IPA, 2/3 Saf su şeklinde.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Çamaşır kurutma makineleri buharlaştırıp yoğunlaştırarak kurutma yaptıklarından ben de biraz deterjan koksa da bu biriken suları biriktirip cam suyu olarak kullanıyorum. Aynı zamanda ütüde de saf su niyetine kullanıyoruz.;)