škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Km Sayaç Değerine ve Aracınızın Kat Ettiği Mesafeye DİKKAT Edin!

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı MaÇaHeL

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba tüm skoda kullanıcıları,
Aracım Octavia olduğu için bu başlık altında yazım lakin tüm araç sahiplerinin de dikkate almalarını tavsiye ederim.
Çok Uzun zamandır bir gariplik olduğunu düşündüğüm araçla kat ettiğim ve hız mesafe değerlerinde ki dengesizliği geçen Cumartesi günü özellikle sınadım ve maalesef benim aracım 1000 (bin) metrede yaklaşık 70 (yetmiş) metre (değerler kilometre değil metredir) fazla yazıyor; yani günlük km göstergesi bin metrelik mesafede 1.6 yazdı ve 6 da da bir miktar fazlalık var 7 olmasada biraz yürüdü araç. Durumu tam olarak netleştirmek için serviste kontrol ettireceğim lakin buradan sizlerden de bu durumu kontrol edebilecek zamanı olanlardan kontrol etmelerini ve sonucu burada paylaşmalarını rica ediyorum zira bu durum yaklaşık her 15 km'de 1 km'ye tekabul ediyor.
Benim aracım şuan 45 bin km'de buda yaklaşık 3 küsür bin km fazla yazması demek.
Lütfen vakti olan özellikle Octavia sahipleri durumu kontrol edip sonuçları paylaşsın...
« Son Düzenleme: 24 Temmuz 2018, 09:02:57 Gönderen: MaÇaHeL »

Çevrimdışı MaÇaHeL

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Lastik ve jantlarda bi değişiklik ve oynama yapmadım. Aracı sıfır bayiden aldım ve fabrika çıkış jantları bana teslimden evvel değişildi diye endişe ediyorum.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=8788]MaÇaHeL[/MENTION]

Endişe etmeye gerek yok çoğu araçta öyle, gerçek hız ile gösterge hızı arasında markaya göre 5-10 km arasında fark var. Önceki aracım 10 km fazla yazıyordu şimdiki 5 km fazla gösteriyor. Lastik çapı ile toleransları aşmadan oynayarak minimuma indirebilirsiniz yada yazılımla belki düzeltilebilir. Araç 100 bin km ye gelince 5-6 bin km fazla yazmış olacak o da pek fazla etki etmez sanırım.

Çevrimdışı rduran

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;640763
[MENTION=8788]MaÇaHeL[/MENTION]

Endişe etmeye gerek yok çoğu araçta öyle, gerçek hız ile gösterge hızı arasında markaya göre 5-10 km arasında fark var. Önceki aracım 10 km fazla yazıyordu şimdiki 5 km fazla gösteriyor. Lastik çapı ile toleransları aşmadan oynayarak minimuma indirebilirsiniz yada yazılımla belki düzeltilebilir. Araç 100 bin km ye gelince 5-6 bin km fazla yazmış olacak o da pek fazla etki etmez sanırım.

AB normlarına göre bir araç en kötü gerçek hızını göstermelidir. Daha düşük gösteremez. Araç üreticileri de araya bir hata payı bırakıyor güvenli aralıkta kalmak için. vag grubunda bu oran biraz daha fazla, %5 ila %10 arasında değişiyor. Ayrıca bu hızın fazla gösterilmesi olayı araç kilometre sayacını etkileyen bir şey değil. Bu iki sistem ayrı çalışıyor bildiğim kadarıyla.

Çevrimdışı Blue Rapid

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=8788]MaÇaHeL[/MENTION] mesafe farklılığını nasıl tespit ediyorsunuz, gps navigasyon kullandınızmı ölçüm için.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rduran;640775
AB normlarına göre bir araç en kötü gerçek hızını göstermelidir. Daha düşük gösteremez. Araç üreticileri de araya bir hata payı bırakıyor güvenli aralıkta kalmak için. vag grubunda bu oran biraz daha fazla, %5 ila %10 arasında değişiyor. Ayrıca bu hızın fazla gösterilmesi olayı araç kilometre sayacını etkileyen bir şey değil. Bu iki sistem ayrı çalışıyor bildiğim kadarıyla.

GPS göre hız 100 km iken aracın hızı 105 km gösteriyor. Hızı yüksek gösterip km yi normal olarak saymaz onunda kontrolünü yaptım, yol kenarında km sayacı levhaları var onlarla karşılaştırınca bile fark ediyor arkadaşın aracı ile sıfırlayıp kıyas yaptık o da fark ediyor.

Çevrimdışı rduran

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;640811
GPS göre hız 100 km iken aracın hızı 105 km gösteriyor. Hızı yüksek gösterip km yi normal olarak saymaz onunda kontrolünü yaptım, yol kenarında km sayacı levhaları var onlarla karşılaştırınca bile fark ediyor arkadaşın aracı ile sıfırlayıp kıyas yaptık o da fark ediyor.

Elbette lastiğin havasına, aşınmasına, orijinal ebat olup olmamasına göre kilometre sayacı da (odometer) yanlış ölçebilir ancak hız sayacı (speedometer) bu bileşenlerden bağımsız olarak hızı olduğundan yüksek göstermek üzere ayarlanmıştır.

http://www.theglobeandmail.com/amp/globe-drive/culture/commuting/why-you-may-not-be-driving-as-fast-as-you-think/article11487709/

Çevrimdışı MaÇaHeL

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Mehmet 2016;640790
[MENTION=8788]MaÇaHeL[/MENTION] mesafe farklılığını nasıl tespit ediyorsunuz, gps navigasyon kullandınızmı ölçüm için.

km kontrol baz başlangıç ve baz sonu tabelalarını kullanarak vede km levhalarını kullanarak ölçüm yaptım. Her 5000 lik ölçümlerde 300 metre her 10000 lik ölçümlerde 700 metre fazladan sayaç rakamları çıktı.
yarın önemli bi işim çıkmazsa serviste kontrol ettireceğim.