škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Rapid ortak genel sorunlar ve çözümleri köşesi

saday · 499 · 269516

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı coder32

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı mrt03mrt03

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Kazim savas;535265
Arkadaşlar direksiyonun sorun yaşayan var mı benim sağdan sola dönerken tık diye bir ses geliyor servis henüz çözemedi yorum lutfen

Dün bende bi ses farkettim ama emin değilim

Çevrimdışı mrt03mrt03

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: audioslave;535387
aracımı nisan ayında adana'dan satın almıştım, aldığımda 4bin 5bin km de getirin ya da bulunduğunuz şehirdeki skoda bayisine götürüp kontrol bakımını yapsınlar demişlerdi.
götürüp baktırmaya değer mi? baktıranlar varsa nelere bakıyorlar??
ücretsiz demişlerdi, götürsek ücret çıkarmazlar değil mi?

Aynısını bana da söylediler fakat Gaziantep servisi gerek olmadığını söyledi

Çevrimdışı korhan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Rapidseverler , konular biraz karışıyor gibi geldi bana , çıta , ızgara , spoyler gayet hoş güle güle kullanın.

Ancak bunları Bugün aracınızda ne değişiklikler yaptınız vb bölümlerde paylaşmak daha yerinde olmaz mı ?

Çevrimdışı Uğur57

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Elbette öyle haklısınız ben de başlık dışında olduğunu fark ettim ama malumunuz forumda amacımız bilgi paylaşımı olduğu için önceki sayfalarda panjurla ilgili bir soru vardı ona yardımcı olmak amacıyla ilk olarak yazdım sonra başka arkadaşlar da merak edince bu kadar dallandı bu konu, yoksa ben de meraklı değilim yani bakın benim arabam bu böyle yaptım alın size fotoğraflar diye, meraklı olsaydım çoktan o başlıklarda paylaşmış olurdum kaldı ki bunları yaptıralı baya oldu, konuyu dağıtmak gibi bir amacım yoktu yani istemeden dağılmış oldu kusura bakmasın kimse :)

Çevrimdışı korhan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur57;535477
Elbette öyle haklısınız ben de başlık dışında olduğunu fark ettim ama malumunuz forumda amacımız bilgi paylaşımı olduğu için önceki sayfalarda panjurla ilgili bir soru vardı ona yardımcı olmak amacıyla ilk olarak yazdım sonra başka arkadaşlar da merak edince bu kadar dallandı bu konu, yoksa ben de meraklı değilim yani bakın benim arabam bu böyle yaptım alın size fotoğraflar diye, meraklı olsaydım çoktan o başlıklarda paylaşmış olurdum kaldı ki bunları yaptıralı baya oldu, konuyu dağıtmak gibi bir amacım yoktu yani istemeden dağılmış oldu kusura bakmasın kimse :)

rica ederiz kusura bakmak ne kelime , kaldı ki elbette paylaşacaksınız hatta paylaşmalısınız

Çevrimdışı Mgenco

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar yakıttan en çok çeken heralde benim bildiğiniz üzere diyeyim. 3 gündür araba ile günde ortalama 50km lik yol yapiyorum. Bunun içinde Şehiriçi 5km ve çok fazla dur kalk çok bir trafik ve rampa çıkma felan yok. Depoyu fulledikten sonra 230km yapmışım ve erişim mesafesinde bana 360km yi gösterdi. Resmen şok oldum. 8.8lt ortalama tüketim dedi bugun icin. Uzun sureliye bakmadim ama cok buyuk degisim olacagini sanmiyorum. Bu 50km lik yol 20 gidis 20 donus 10 da ekstra olursa diye dedim. Yarım depodan fazla yakıt var şuan araçta. Fakat 360km yol gösterdi. 230 daha eklesem üstüne 600ü bile bulmuyor resmen. Şehirdışında tam radar yerleri olduğu için yüksek hız felanda yaptığım yok. En fazla 120 oda alt geçidi kullandığımdan. Kalan yolda 70-80-90 bandında. Sizce bi anormallik yok mu ne yapmamı öneriyosunuz. Bu arada klima açık ama 2 çubuk fan açıyorum. Zaten havada çok sicak veya soğuk değil

Çevrimdışı saday

• CABRİO
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
50tl mazotla 225km ş.içi yol yapıyorum hemde istanbul da, yani 12,76lt mazotla 225km, hesap ortalaması 5,6lt/100km çıkıyor, genel de de bu aralıkta tüketimim var, bazen çok kısa mesafe ve yoğun trafik olursa 50tl ile 190-200km gidebiliyorum, o da hesapla 6,7lt/100km oluyor, bunlar bana göre normal değerler ama senin değerler gerçekten sıkıntılı geldi bana, 1.6 benzinli araç gibi tüketim var, bence sen bu aralar bir uzun yol yap, bir de aracın uzun yol değerlerine bak, şöyle gidiş geliş en az 500km olsun, en fazla 3/4 depo yakıt harcarsın, uzun yolda aracı 100-110km hızlarda sabit tutmaya çalışarak git bakalım ne olacak.

Çevrimdışı Mgenco

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: saday;535950
50tl mazotla 225km ş.içi yol yapıyorum hemde istanbul da, yani 12,76lt mazotla 225km, hesap ortalaması 5,6lt/100km çıkıyor, genel de de bu aralıkta tüketimim var, bazen çok kısa mesafe ve yoğun trafik olursa 50tl ile 190-200km gidebiliyorum, o da hesapla 6,7lt/100km oluyor, bunlar bana göre normal değerler ama senin değerler gerçekten sıkıntılı geldi bana, 1.6 benzinli araç gibi tüketim var, bence sen bu aralar bir uzun yol yap, bir de aracın uzun yol değerlerine bak, şöyle gidiş geliş en az 500km olsun, en fazla 3/4 depo yakıt harcarsın, uzun yolda aracı 100-110km hızlarda sabit tutmaya çalışarak git bakalım ne olacak.

Valla bende merak ediyorum artık. Böyle olmaz yani yarım depo ile 300km yi bulamıyorum. Yazık günah.

Çevrimdışı korhan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
sadece şehiriçi trafiğinde yol alıp 200 km ölçümü bile yapsanız bence 6,7 yi geçmemeli ? kaldı ki bu dediğim kısa sürüşleri içeren ,dur kalk olan , fakat arada bir de tabii durmadan yol alabildiğiniz bir 200 KM...

MUSTAFA bey bu arada ölçümünüz de pek sağlıklı değil bence , tahmini rakamlarla da konuşuyorsunuz.

Şu an uzun süreli sayacınız kaç ortalama gösteriyor ve kaç kilometrede acaba ?

Çevrimdışı Mgenco

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: korhan;535980
MUSTAFA bey bu arada ölçümünüz de pek sağlıklı değil bence , tahmini rakamlarla da konuşuyorsunuz.

Şu an uzun süreli sayacınız kaç ortalama gösteriyor ve kaç kilometrede acaba ?

Tahmini olarak değilde arada değişkenlik olabiliyor diye dedim. Fakat hergün 50km yapıyorum. 40sehirdisi 10da sehirici. Tuketimde ne yaziyosada o yani ama uzun sureli ortalamayada bakacağım akşam ilgilenecegim

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: korhan;535979
sadece şehiriçi trafiğinde yol alıp 200 km ölçümü bile yapsanız bence 6,7 yi geçmemeli ? kaldı ki bu dediğim kısa sürüşleri içeren ,dur kalk olan , fakat arada bir de tabii durmadan yol alabildiğiniz bir 200 KM...
Katılıyorum.
Benim TSI şehiriçi 100TL ile 215km gidebiliyor; ancak uzun yolda 80-90 sabitleyebilmişsem uzun süreler 4,7lt/100km(fabrikası 4,9lt/100km diyor) ortalama görebiliyorum.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı Uğur57

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar bir şey merak ediyorum rapid 1.2 tsi elegance aracımı 2014 temmuzda aldım, bir kış geçirdim malum kış tekrar geliyor antifirizi yenilemem gerekir mi? he bir de şu geldi aklıma egzoz için muayene ne kadar aralıklarla yapılıyor bilen var mı?

Çevrimdışı korhan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur57;536370
Arkadaşlar bir şey merak ediyorum rapid 1.2 tsi elegance aracımı 2014 temmuzda aldım, bir kış geçirdim malum kış tekrar geliyor antifirizi yenilemem gerekir mi? he bir de şu geldi aklıma egzoz için muayene ne kadar aralıklarla yapılıyor bilen var mı?

uğur bey en son servise ne zaman gittiniz ?
tahminimce servis antifriz değerini ölçmüştür ?

eksoz yanlış hatırlamıyorsam araç muayenesine paralel gidiyordu.

Çevrimdışı Uğur57

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: korhan;536637
uğur bey en son servise ne zaman gittiniz ?
tahminimce servis antifriz değerini ölçmüştür ?

eksoz yanlış hatırlamıyorsam araç muayenesine paralel gidiyordu.

en son 1 temmuzda yıllık bakım sebebiyle gitmiştim ama herhangi bir şey söylemediler bununla ilgili, ölçmüşlerse de haberim yok açıkçası suçlamak istemem yani, ben de iki senede bir diye duydum ama kesin olarak bilen varsa danışmak istedim, araç muayenesine paralel gidiyorsa sıfır araçlarda 3 sene sonra mı oluyor demek bu? :confused: