škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

start stop özelliği

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı aytunca

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba
Ben tsı aeacımsa start stop özelliğini kapatmadan kullanıyorum. Ancak çok yoğun trafikte kaoatıyorum. Sizce bu özelliğin sürekli motoru durdurup çalıştırması uzun veya kusa vadede bir zarar ortaya çıkarır mı ? Siz nasıl kullanıyorsunuz?

Çevrimdışı Leca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Size start stop ile alakalı bir püf noktası ( belki farketmemiş olanlar olabilir )

Araç ile durduğunuzda ayağınızı frenden hemen çekerseniz auto hold devreye giriyor ancak motor kapanmıyor.
Eğer frene araç durduktan sonra basmaya devam ederseniz o zaman start stop devreye giriyor ve motoru kapatıyor.

Bunun tam tersi içinde eğer motor stop etmiş durumda hareket etmek istiyorsanız ve motorun çalışıp bir anda aracın zıplamasından sıkıldıysanız farzı misal ışıklarda beklerken gaza ufak bir dokunuş yapın motor çalışmaya başlıyor ancak araç frenli konumda bekliyor, ikinci defa gaza dokunduğunuzda auto holdu bırakıp aracı saliyor.

Belki bu bilgi işinize yarar.

Çevrimdışı baba63

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.medyaurfa.com
Alıntı yapılan: aytunca;543016
Merhaba
Ben tsı aeacımsa start stop özelliğini kapatmadan kullanıyorum. Ancak çok yoğun trafikte kaoatıyorum. Sizce bu özelliğin sürekli motoru durdurup çalıştırması uzun veya kusa vadede bir zarar ortaya çıkarır mı ? Siz nasıl kullanıyorsunuz?

Genelde 1 dakikadan az duracaksam kullanmıyorum. 1 dakikadan fazla duracaksanız kullanın, incelemelere göre ancak o şekilde tasarruf sağlıyormuş.

Çevrimdışı bulentperu

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim kontağı çevirdikten sonraki ilk işim start-stopu kapatmak. Arasıra gerekirse kullanıyorum. Bence "kapatma düğmesi" aslinda "açma düğmesi" olmaliymis!!!

Çevrimdışı baba63

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bulentperu;543044
Benim kontağı çevirdikten sonraki ilk işim start-stopu kapatmak. Arasıra gerekirse kullanıyorum. Bence "kapatma düğmesi" aslinda "açma düğmesi" olmaliymis!!!

VAG ile tamamen iptal edilebilir bence. Araştırmak lazım.
« Son Düzenleme: 19 Kasım 2015, 16:57:28 Gönderen: baba63 »

Çevrimdışı aytunca

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Sizce motora kısa veya uzun vadede zarar verir mi?

Çevrimdışı baba63

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: aytunca;543076
Sizce motora kısa veya uzun vadede zarar verir mi?

Marş dinamosuna verebilir ama ona göre önlem almışlardır diye düşünüyorum. Start Stoptan kaynaklanan bir sorun olmuş mu araçlarda araştırmak lazım.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Start stop devreye marşla girmiyor şarj dinamosunu kullanıyor, ileride zararı aküye olur onunda fiyatı bayağı tuzlu 500-700 tl civarı, sıkışık trafikte kapatmak en mantıklısı ancak uzun yolculuklarda kullanılması daha iyi.

[YOUTUBE]watch?v=LTcYHeM90UY[/YOUTUBE]

Buda yağ basıncı ile çalışan S/S

[YOUTUBE]watch?v=zeW-VEsxccI[/YOUTUBE]
« Son Düzenleme: 19 Kasım 2015, 22:09:04 Gönderen: mşah »

Çevrimdışı hkaydin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Zaten akü (ki start stop aküsü normal akü değildir) çok sıkışık trafikte şarj olmayacağı için 1 2 stop starttan sonra devreye girmez, giremez. Dolayısıyla dert etmeyin devam edin.
Ben sadece yokuş yukarı trafikte kapatıyorum. Çünkü bazen çalışıncaya kadar geri kaçırma olabiliyor. Ama nadir.

Çevrimdışı baba63

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;543091
Start stop devreye marşla girmiyor şarj dinamosunu kullanıyor, ileride zararı aküye olur onunda fiyatı bayağı tuzlu 500-700 tl civarı, sıkışık trafikte kapatmak en mantıklısı ancak uzun yolculuklarda kullanılması daha iyi.

[YOUTUBE]watch?v=LTcYHeM90UY[/YOUTUBE]

Buda yağ basıncı ile çalışan S/S

[YOUTUBE]watch?v=zeW-VEsxccI[/YOUTUBE]

Sıkışık trafikte kapatılması doğru fakat uzun yolculuklarda kullanılması tehlikeli. Uzun yolculuklardan sonra motorun bir iki dakika sonra stop edilmesi tavsiye ediliyor (turbo yağlanması bitsin diye) fakat bazı araçlar bu durumu algılayarak stop etmiyor.

Çevrimdışı aytunca

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Değerli arkadfaşlarm yorumlarınızdan gördüğüm kadarıyla iki farklı düşünce ortaya çıktı bir kısım düşünce zararlı olabilir bir kısım ise zarar olamaz dendi biraz daha bu konu ile ilgili devam edelim diye düşünüyorum Görüşlerinize devam..

Çevrimdışı abeyy

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Ben zararli olup olmamadina gore degil kisa sureli duruslarda motoru durdurmasi beni rahatsiz ettiğinden ben biner binmez devreden cikariyorum. Onun bana getirecegi tasarruf olmaz olsun :)

Çevrimdışı magicfriend

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Turbo yaglama ile ilgili biraz daha fazla bilgi verebilir misiniz?

Çevrimdışı Obi_Y

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Konuyu hortlatacagim belki ama bir sorum olacak...
Nerde yanlış yapiyorum bilmiyorum ama aracimi alali 2 gun oldu birsey dikkatimi cekti sende mi boyle sizdede oldu mu....
Simdi diyelim kirmizi isiga yaklasiyorsunuz hizini 40 yavaslamaya basladiniz ayaginiz hafif fren uzeeinde ama dip fren degil arac hizi 10km altina dusuyor hala ve yavaşlamaya devam ediyor siz artik ekranda hiz bolumu acik takip ediyorum 4-5km hiz yazarken start stop araci stop ediyor ben tamamen durmasi için frene basinca tekrar calisiyor bazen tekrar stop bazen etmiyor bu olaydan sonra sizce bu durum da.ben nerde hata yapiyorum.

Çevrimdışı hkaydin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Obi_Y;548777
Konuyu hortlatacagim belki ama bir sorum olacak...
Nerde yanlış yapiyorum bilmiyorum ama aracimi alali 2 gun oldu birsey dikkatimi cekti sende mi boyle sizdede oldu mu....
Simdi diyelim kirmizi isiga yaklasiyorsunuz hizini 40 yavaslamaya basladiniz ayaginiz hafif fren uzeeinde ama dip fren degil arac hizi 10km altina dusuyor hala ve yavaşlamaya devam ediyor siz artik ekranda hiz bolumu acik takip ediyorum 4-5km hiz yazarken start stop araci stop ediyor ben tamamen durmasi için frene basinca tekrar calisiyor bazen tekrar stop bazen etmiyor bu olaydan sonra sizce bu durum da.ben nerde hata yapiyorum.

Benimki de tam durmadan stop ediyor (eski volvom da öyleydi.. Ama bu daha hızlı çalıştığı için sıkıntı yok). Ama tekrar çalışmıyor.. Lakin pedal çok hassas hafif ayağınızı çekin çalışır.. O sırada da bazen batarya şarj olmadığı için stop etmeyebilir tekrardan..