škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Petrol düşüyor, benzin niçin inmiyor?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sipartacus

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ham petrol fiyatı, son 7 ayın en düşük seviyesine geriledi. Ama yurtiçinde akaryakıt fiyatları olduğu yerde sayıyor. 90,27 dolardan işlem gören ABD ham petrolündeki bu gerilemenin akaryakıt fiyatlarına yansımamasıysa dikkat çekiyor.

Petrol fiyatlarındaki düşüş hız kazandı. Çin'deki ekonomik  yavaşlamanın devam edeceğine dair göstergeler, geçtiğimiz günlerde 100  doların altına gerileyen petrol fiyatlarını daha da aşığı çekti. Dün  itibariyle petrol varil fiyatı, kasımdan bu yana yani son 7 ayın en  düşüğü olan 90 dolar seviyelerine geriledi. ABD ham petrolünün temmuz  ayı teslimi varil fiyatı 90,27 dolardan işlem gördü. Londra Brent tipi  ham petrolün temmuz ayı teslim fiyatı ise 105,85 dolar seviyelerine  geriledi.

Kasım 2011'in de altına indi

Petrol fiyatı, en  son kasım ayında bu seviyeden işlem görüyordu. Bundan tam 7 ay önce,  yani 24 Kasım 2011'de, ABD ham petrolünün ocak ayı teslimli varil fiyatı  96,88, Londra Brent tipi ham petrolün fiyatıysa 107,85 dolardan işlem  görüyordu. Dün itibariyle petrol fiyatı, kasım ayının da altına indi. Bu  durum, akaryakıt fiyatlarına ise aynı oranda yansımadı. Petroldeki en  küçük artışta bile zam silahlarını kuşanan akaryakıt sektörü, geçtiğimiz  günlerde ÖTV oranlarının da düşmesine rağmen, fiyatları 7 ayın en düşük  seviyesine çekmedi. Geçtiğimiz aylarda art arda gelen zamlarla litre  fiyatı 4,78 liraya ulaşan benzin için 'Acaba 5 liraya kadar yükselir mi'  sorularını gündeme getiren sektör, indirim yaparken yine acele etmiyor.

Benzin fiyatı 9 kuruş daha fazla

24  Kasım 2011'de 95 oktan benzinin litre fiyatı 4,24 liraydı. Bugün  itibariyle aynı yakıt için 4,33 lira ödemek gerekiyor. Petrol fiyatının  Kasım 2011'deki rakamın 6 dolar daha altında işlem görmesine rağmen 95  oktan benzinin 9 kuruş daha pahalıya satılması kafaları karıştırıyor. Bu  durumda akaryakıtçılar, her otomobilden 3 ila 6 kuruş fazladan gelir  sağlamış oluyor.

90 doların da altına
inmesi bekleniyor

ABD  ham petrolünün temmuz ayı teslimi varil fiyatı, geçtiğimiz gün 90  doların altına inmişti. Yeni beklentilerle varil fiyatındaki bu  gerilemenin yeniden 90 doların altına inmesi bekleniyor.
http://finanshaber.mynet.com/detay/ekonomi/petrol-dusuyor-benzin-nicin-inmiyor/79003

Çevrimdışı *CEM*

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı sipartacus

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Fiyatları indirmeyen sanırım firmalar, eskisi gibi bir uygulama yok, para firmaların kasasına gidiyor muhtemelen.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bende şimdi mynette okumuştum..
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı sipartacus

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fenomen;359750
Bende şimdi mynette okumuştum..
oradan alıntı yaptım, mesajın altında linki mevcut

Çevrimdışı atilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Sebebi çok basit arkadaşlar, milletin psikolojisi ve toplum huzuru bozulmasın diye...

Hep fiyatların artmasına alışmış olan bir millete, fiyatları indirdik derseniz ne olur?
Düşünsenize; herkes istasyonlara hücüm eder, bir sürü kuyruk, kuyrukta kavga eden insanlar, benzin ucuz diye yollarda daha fazla araç, yoğun trafik, trafikte beklerken sinirleri bozulup kavga edenler, birbirini bıçaklayanlar...

Bu kadar tozutmuş insanı yatıracak hastahane lazım, onlara bol bol huni lazım, doktor hemşire lazım, kavga edenleri toplayacak polis lazım, biber gazı lazım... Gördüğünüz üzere memleket allak bullak olur.

Siz ne diyorsunuz arkadaşlar, petrol fiyatlarını düşürmek kadar bu memlekete zarar verebilecek başka bir şey düşünemiyorum bile...

:++::++::++:

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Dolar yükseldi belki ondandır.

Yükselmese de indirim sürpriz zaten.

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Dünyada istersem bizim paramızla 1 lira olsun, bizim bünyeler kaldırmaz en başta :D 5 liradan kilite alıştık, inme,düşme v.s kelimesi bizim sözlükten bile silindi.

kmlyn

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: turker;359759
Dolar yükseldi belki ondandır.

Yükselmese de indirim sürpriz zaten.

USD dollar. :+1:

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
şimdi 5 lira benzin 2.5 le 3 tl arası lpg.daha yeni yeni az yaktırmaya sehir içinde 10 lt nin altına düşürmeye başladım.indirim olursa bir öyle bir böyle metabolizma bozulur.:)
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı SubaruOutback

• Nano Ürün Uzmanı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ne doları, varili ya. İnmez kardeşim, adamlar bir kere kaldırdılar; akaryakıtta ne kadar tatlı ötv ve kdv var biliyormusun? Vazgeçerler mi o tatlı kaymaktan?

Ama o kaymak bir gün bunları şeker komasına sokacak, haberleri yok.

Birde benim kuzu halkım protesto nedir bilmediğinden, sesini, gıkını çıkartmaz.
[SIGPIC]http://img442.imageshack.us/i/chemicalguyslogo.jpg/[/SIGPIC] Toritsuka Reta

Çevrimdışı tufan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
en kaliteli arabalar bizde, en pahalısını biz kullanırız tabi

petrol insede vergi inmez...

Çevrimdışı *CEM*

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SubaruOutback;359857
Ne doları, varili ya. İnmez kardeşim, adamlar bir kere kaldırdılar; akaryakıtta ne kadar tatlı ötv ve kdv var biliyormusun? Vazgeçerler mi o tatlı kaymaktan?

Ama o kaymak bir gün bunları şeker komasına sokacak, haberleri yok.

Birde benim kuzu halkım protesto nedir bilmediğinden, sesini, gıkını çıkartmaz.

Bizim halk koma uykusunda ne yapsan uyanmazlar .

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bizdeki tüketim çılgınlığı olduğu sürece hiçbirşey inmez. Çevre yollarına, TEM'e çıkın bakın, herkes full gaz dip gaz gidiyor, korkunç dikkatimi çekiyor benim. O yakıt ona batsa o şekilde gazlamaz asla herhangi bir aciliyet v.s dışında.

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FF;360242
Bizdeki tüketim çılgınlığı olduğu sürece hiçbirşey inmez. Çevre yollarına, TEM'e çıkın bakın, herkes full gaz dip gaz gidiyor, korkunç dikkatimi çekiyor benim. O yakıt ona batsa o şekilde gazlamaz asla herhangi bir aciliyet v.s dışında.

Bende konuyu baştan sona okudum, tam bunları yazacaktım ki sen yazmışsın.
Biz nasıl tasarruf ederiz, nerede ayağı çeksek, nerede gaza bassak derdindeyiz.
Millet deli gibi kullanıyor, bi de benzini ucuzlatırsan neler olur düşünemiyorum bile.