škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

fabia1 e 6.vites ?

ihsan · 18 · 5443

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ihsan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
selam arkadaslar 4yıldır 2004 special hb kullanıyorum masallah aracıma hiç üzmedi beni sadece aracımda 2kusur buluyorum 1.si bagaj 2.si 6 vites :)
bagajı buyutemiceme göre aklıma son günlerde birsey takıldı gelelim sadede:)

masallah aracın hızlanması cok hosuma gidiyove 160 km hiç sıkıntı yok üzerine cıkınca biraz biraz emanet gitmeye basladıgımı anlıyorum hocam olay şu 160km hızla giderken 5.vitesde devir 5000 oluyor arac cok bagırıyor. öncelerden bildiğim kadarıyla belki yanlışta olabilir ama 1.4tsi motorun alt yapısını kullanıyoruz. 1.4tsi lerin 6ileri çıkma şanzımanı taksam uyarmı benim araca :) yuksek hızda  motor bagırmadan uzun yolculuk cok rahat olur tadından yenmez :) biraz fantazi oldu ama eger oyle birsey olursa arabamıdaha tövbe satmam :) arkadaslar

Çevrimdışı melo_32_75

• ST Bursa
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Discovery channelda otomatik bir aracı manuele çevirmişlerdi burada önemli olan vites kutusunun alanıydı yeterli alanı bulunca manuel vites kutusu ve debriyaj bağlantılarını yapmışlardı. tabi eski model bir araçtı o. ama şimdi yine benzer bi durumda olursa sizde manueli otomatiğe çevirip dsg yapabilirsiniz ;) ancak yeni araçlarda (2000 model sonrası) bunun pek mümkün olmayacağını düşünüyorum
program tamirat tadilattı.

Çevrimdışı ihsan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: melo_32_75;575610
Discovery channelda otomatik bir aracı manuele çevirmişlerdi burada önemli olan vites kutusunun alanıydı yeterli alanı bulunca manuel vites kutusu ve debriyaj bağlantılarını yapmışlardı. tabi eski model bir araçtı o. ama şimdi yine benzer bi durumda olursa sizde manueli otomatiğe çevirip dsg yapabilirsiniz ;) ancak yeni araçlarda (2000 model sonrası) bunun pek mümkün olmayacağını düşünüyorum
program tamirat tadilattı.

yok hocam dsg degil manuel lazım :)

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Olmayacak diye bir sey yok. Ancak olmasi mantikli ve mantiksiz seyler var. bu isin olmasi mantiksiz.

Cok maliyetli ve ugrastirici bir is olmasini gectim hadi oturttunuz diyelim, o motor o gucle 2000-3000 devir cevirerek yuksek hizda seyir edemez. Duzde beygiri yetmez en ufak egimde torku yetmez.

Kisaca o bahsettiginiz sanziman o motora bir beden buyuk gelir :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Çevrimdışı bipekkan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Dahada önemlisi bu motor bendekide 1.4 16 V 74 BG 5500 devire kadar bağırmaz bağırma bu devirden sonra başlar ve Aracı ilk aldığımda uzun yolda başıma geldi 6000 d/dk civarında da gaz keser,İYOT gibi açıkta kalırsınız. Rampada kamyon solluyordum, alışmışım feliciada fırlamak için bir alt vitese düşüp deviri gereğinde kırmızı çizgiyide geçecek şekilde gaza yüklenmeye,O da ne daha kamyonun yarısını geçmiştimki araç yığılıp kaldı. kamyoncuda farketmiş bir şeyler olduğunu tahmin ediyorum o da frenlere asılmasa şu anda şu satırları yazamayacaktım.Daha sonra yola devam ederken defalarca düşük viteste denedim devir 6000 geçince bu motor gaz kesiyor.Sonra serviste öğrendim ki motor kontrol ünitesi motoru çeşitli nedenlerle kendini emniyete alıyormuş.(Oldukça KOMİK !)
Kısacası 6. vites size hiç bir yarar getirmez. ve bu 6. vites aslında motor devrini daha düşük değerlerde sürati arttırmaya yaracacaktır ancak TORK' ta epey düşeceğinden aracın hızlanması ancak yokuş aşağı (!) olacaktır. Birde sizde değinmişsiniz, gerçekten araç 150-160 km üstünde direksiyon alttan giren havanın etkisi ile o kadar hafifliyorki denge diye bir şey kalmıyor.Araç yüklüyse benimki combi 350 kg yükte Bursa çevre yolunda eğer km saati doğruysa 185 km civarına kadar çıkıp denedim ve bu kadar yıllık tecrübeme rağmen resmen korktum, şimdi en fazla 140 km., günün moda deyimiyle NOKTA.

Çevrimdışı srdr4270

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
1.4 16v 74 kw aracım 6500 e kadar çeviriyor. ( bir kaç kez denedim) Zaten 6250 de  kesik kesik kırmızı çizgi 6500 de tam kırmızı çizgi var. Sizdeki 75hp sanırım.

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
sanayide çıkma şanzuman uydururlar ama sağlıklı olur mu bilemem.

bende 6n polo vardı. şanzumanı dağılınca golf 2 şanzumanı uydurmuşlar. ben de bilmiyorum tabi. 3000 devirde 80 km basıyordu araç. 3. viteste falan kalkıyordu.

yani uydurulur ama değer mi değmez mi?

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
@bipekkan'ın yığılma olayına bir ekleme de ben yapmak isterim. 2000-2001 yıllarında Honda 1.4 is otomatik arabam vardı. Bir gün hanımın yeğeninin düğününde gelin arabası olma kurası bana çıktı. Ben de işi büyütme amaçlı arkadaşın bmw 3.16 düz vitesi ile günü birlik değiş tokuş etmiştim. Bende işler normal olarak bir sonraki gün arabaları değiştirmek için buluştuğumuzda, senin araba çekmiyor demişti. Ben çok hız yapan biri olmadığımdan fark etmemişim. Sonra meraktan otobanda bir deneyeyim dedim çekiyor mu çekmiyor mu diye ki, bastıkça hızlandı hızlandıkça sanki gaz pedali mesafesi azalacağına artıyordu. Sonra öğrendim ki ECU (Engine Control Unit-Motor Kontrol Birimi=Halk deyimi ile Beyin) hıza göre gaz veriyormuş, düşük hız ve viteste ne kadar bassan da belli deviri geçmiyor.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Uydurulur ancak 6. vites sadece dümdüz yolda düşük devirde yol almak ve  dolayısıyla motor gürültüsünü ve tüketimi düşürmeye yarar. Zira motorun  gücü oraya gelecek dişliyi çevirerek hızı arttırmaya yetmeyecektir.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı bipekkan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: srdr4270;575680
1.4 16v 74 kw aracım 6500 e kadar çeviriyor. ( bir kaç kez denedim) Zaten 6250 de  kesik kesik kırmızı çizgi 6500 de tam kırmızı çizgi var. Sizdeki 75hp sanırım.
[MENTION=11243]srdr4270[/MENTION],
1.341 BG= 1 Kwatt. Sizin araç o zaman Std. olarak piyasada 101 BG olarak anılan motor oluyor. Km saatlerimiz aynıdır zannedersem ancak arada önemli bir fark var. Bizim 74 BG' ler 126 Nm torku 3800 d/dk verirken, 101 BG likler aynı tork değerini 4400d/dk da veriyor. Aynı şekilde max. BG değerini 101 likler 6000 D/dk da elde ederken. 74 BG' likler bu gücü 5000 d/dk elde ediyor. Tabi bu arada Vites oranları da farklı. Dolayısıyla motor kesme olayıda devir açısından farklılıklar gösterebilir. Yada gösterge töleransları nedeniylede bu fark oluşabilir. Burada önemli olan zihniyet sorunu. Can mı önemli yada motorun piston çıkarması mı, sibop yakması mı yada yetersiz yağ devr-i daimi nedeniyle yatak sarması mı önemli, Şahsen bu sorunun cevabını ben bulamadım :D Favorit ve Felicia' larda gaz pedalı altında bir takoz vardı, sürat yapıp yarışlara filan mı katılacaksınız, bu takoz çıkartılır, yağ devr-i daim pombası ile karter 4.5 litre yağ alanı ile değiştirilir tabi kullanılan yağ da değiştirilirdi ve bizim özellikle de 62 BG ilk çıkan (1987-89) motorlar epey bir kanatlanırdı. Bizimkilerde ise ECU ne diyorsa O !:) yersen....:p

Çevrimdışı srdr4270

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=11038]bipekkan[/MENTION]
Takoz olayı transporter larda da vardı. 14 yaşındayken arkadaşımla keşfetmiştik araba fena atikleşmişti :)
Babamdan gizli söker arabayı teslim ederken geri takardım :)
« Son Düzenleme: 18 Mayıs 2016, 19:36:32 Gönderen: srdr4270 »

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bipekkan;575741
@srdr4270,
1.341 BG= 1 Kwatt. Sizin araç o zaman Std. olarak piyasada 101 BG olarak anılan motor oluyor. Km saatlerimiz aynıdır zannedersem ancak arada önemli bir fark var. Bizim 74 BG' ler 126 Nm torku 3800 d/dk verirken, 101 BG likler aynı tork değerini 4400d/dk da veriyor. Aynı şekilde max. BG değerini 101 likler 6000 D/dk da elde ederken. 74 BG' likler bu gücü 5000 d/dk elde ediyor. Tabi bu arada Vites oranları da farklı...
1. vites, 2. vites ve diferansiyaller aynı.:wnk:

Fabia-I:
1.4 16V/55 kW(75 HP)*
I-3.455 II-2.095 III-1.387 IV-1.026 V-0.813 R-3.182
Diferansiyel : 3.882
1.4 16V/74 kW(101 HP)
I-3.455 II-2.095 III-1.433 IV-1.079 V-0.891 R-3.182
Diferansiyel : 3.882
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bir ara ben de 1,9TDI alıp, HTP şanzımanı takmayı düşünmüştüm...
o zaman görecektiniz beni... :)
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Engin E.;575980
Bir ara ben de 1,9TDI alıp, HTP şanzımanı takmayı düşünmüştüm...
o zaman görecektiniz beni... :)
0-100' ü 3 saniye; azamî hız 101km/s!:rm:

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
En basit ve en uygun yöntem,  aracın 5. Vites dişlisini çıkarıp yerine  6. Vitese muadili bir dişli takılacak. İyi bir şanzumancı değişimi 3 saate halleder.  Dişli seçimi tecrübe gerektirir.. Benim  polo 5.vites dişlisi ses yapınca yerine daha uzun bir dişli taktırırsınız uzun süre uzun yolda rahat etmiştim..

A0001 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
« Son Düzenleme: 20 Mayıs 2016, 16:55:18 Gönderen: Akif Hoca »