škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Sıfır Yeti'de Yapılması Gerekenler

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı asccuneyt

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar,

Nasip olursa bu hafta sonuna kadar sıfır Yeti'mi teslim alacağım.
Aracım opak kırmızı renk tavan siyah renk. 1.4 TSI Ambition DSG.
Aklımda deli sorular var?

Yapılması veya yapılmaması gerekenler için sizlerden fikir almak istiyorum.

1- Araca boya koruma veya seramik kaplama yaptırmalı mıyım?
2- Koltuklara kılıf yaptırmalı mıyım? (8 ve 5 yaşlarında iki çocuğum var)
3- Yeni araçlarda rodaj halen var mı? Yapmam gerekenler nelerdir?
4- Camlara hangi marka film yaptırmalıyım?
5- Araç kırmızı olduğu için siyah olan kapı çıtalarını kırmızıya boyatmakmı mantıklı aynı rengi tutturursak folyo kaplatmakmı mantıklı.
6- Bagajdan yer tasarrufu sağlamak için stepneyi çıkartmayı düşünüyorum. Lastik tamir kiti işimi görür mü?
7- Lastiklere nitrojen gazı bastırmalı mıyım? Artıları eksileri nelerdir?
8- Performans ve ekonomi için hangi markanın hangi yakıtını kullanmalıyım?
9- Benim aklıma gelmeyen sizin tavsiye ettiğiniz yapılması gerekenler var mı?

Saygılar.
« Son Düzenleme: 16 Ekim 2016, 23:52:58 Gönderen: asccuneyt »

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: asccuneyt;593324
Merhaba arkadaşlar,

Nasip olursa bu hafta sonuna kadar sıfır Yeti'mi teslim alacağım.
Aracım opak kırmızı renk tavan siyah renk. 1.4 TSI Ambition DSG.
Aklımda deli sorular var?

Yapılması veya yapılmaması gerekenler için sizlerden fikir almak istiyorum.

1- Araca boya koruma veya seramik kaplama yaptırmalı mıyım?
2- Koltuklara kılıf yaptırmalı mıyım? (8 ve 5 yaşlarında iki çocuğum var)
3- Yeni araçlarda rodaj halen var mı? Yapmam gerekenler nelerdir?
4- Camlara hangi marka film yaptırmalıyım?
5- Araç kırmızı olduğu için siyah olan kapı çıtalarını kırmızıya boyatmakmı mantıklı aynı rengi tutturursak folyo kaplatmakmı mantıklı.
6- Bagajdan yer tasarrufu sağlamak için stepneyi çıkartmayı düşünüyorum. Lastik tamir kiti işimi görür mü?
7- Lastiklere nitrojen gazı bastırmalı mıyım? Artıları eksileri nelerdir?
8- Performans ve ekonomi için hangi markanın hangi yakıtını kullanmalıyım?
9- Benim aklıma gelmeyen sizin tavsiye ettiğiniz yapılması gerekenler var mı?

Saygılar.

Şimdiden hayırlı olsun. Güle güle kazasız binersiniz umarım. Sorularınız kendimce yanıtını madde madde yazmak istedim.

1. Ben boya koruma ve seramik kaplamanın gereksiz olduğunu düşünenlerdenim. Çünkü maliyeti yükseltiyor, ve görsellikten öteye giden bir durum değil. Araba sizi bir noktadan bir noktaya götüren vasıta, bu kadar masrafı ben mantıklı bulmuyorum.
2. Koltuklara kılıf yaptırmak da çok mantıklı gelmedi bana. Çünkü ön sol ve sağ koltuklardaki hava yastığının açılmama ihtimali var. Ve ciddi bir kazada hava yastığının gerektiği gibi açılmaması sıkıntı yaratır. Çocuklarınız için masa örtüsü gibi bir örtü iş görecektir. 12 yaşına kadar oto koltuğun zorunlu ve gerekli olduğunu düşünürseniz oto koltuğun altına gelecek şekilde koyduğunuzda zaman zaman çırpıp yıkamanız kolay olacaktır.
3. Rodaj yok artık. Araç ilk günkü haliyle neyse 10,000 km sonra da o. Ancak frenlerin alışması için 250 km geçmesi lazım, buna dikkat edin.
4. Camlara imkanınız varsa Llumar yaptırın derim. Kalitesi baya iyi. 3M yaptıran arkadaşlarım da var, onlar da memnun.
5. Aracınız Corrida Kırmızısı. Eğer kapı kollarınız plastik kaplama ise üzerine boya attırmayın. Zamanla boya kalkabiliyor. Bir kaç örneğini yaşayan dostum var.
6. Lastik tamir kitleri teknolojisi baya ilerlemiş durumda, kullanabilirsiniz bence.  Ancak ne kadar yer tasarrufu sağlayacağı konusunu bilmiyorum. Kit kullanan arkadaşların yorumlarını dikkate alın :)
7. Lastiklere nitrojen gazı basılmalı diye makaleler okudum. Ancak hiç nitrojen gazı basılmış araca binmediğim için farkını bilmiyorum.
8. Ben yakıtı BP'den alıyorum. İndirim kartım var, %5'e yakın indirim sağlıyor bana. Bildiğim kadarıyla BP'de VW grubuna da %3 indirim var. Aylık 500 TL yakıt alan birisi ayda 15, yılda da 180 TL tasarruf sağlar ki fena rakam değil :D
9. Aracı alırken iyi inceleyin, mümkünse boya kalınlığını ölçün, çakmaklık vs. yerinde mi bakın. Arada çıkmadığı olmuş forumda. Güle güle kullanın :)

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hayırlısı olsun, kazasız belasız kullanın.

1- Tercih meselesi maliyeti etkilemezse yaptır.
2- Kılıf yerine minder kullanman yeterli.
3- Bence gerek var 2000 km ye kadar sıkıştırmadan kullanman ve mümkünse yağı değiştirmen ve 5000 km ye kadar arasıra sıkıştırabilirsin uzun süreli olmadı sürece ( benim fikrim bu yönde ).
4- Ben normal film yaptırdım ön cam dahil,
5- Siyah kalsın daha iyi bence.
6- Bagaja çok gerek duyuyorsanız işinizi görür lastik tamamen yarılmadı sürece.
7- Bence uğraşmaya değmez, tamamlamak için yine nitrojen basman gerekir bu durumda her yerde hava basamazsın.
8- Ona kendiniz deneyerek karar verin bence
9- DSG konularını inceleyin şanzımanın kullanımı parkı hakkında bilmedikleriniz varsa araştırın derim.

Çevrimdışı Toygar

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hayırlı olsun kardeşim, güle güle kullan :ok:

1- Fikrim yok.
2- Koltuk kılıfı hakkında arkadaşlardan birinin söylediği doğru; satıcı-üretici her ne kadar "Yan hava yastıkları açılır" diye teminat verecek olsa da şahsen güvenmezdim.
3- Yeni araçlarda rodaj halen var mı? Yanıt verilmiş.
4- Fikrim yok(ambitionlarda fabrika çıkışı cam filmi yok mu?)
5- Fikrim yok.
6- Lastik tamir kiti işinizi görür ancak, mini stepne(internette bulabilirsiniz) de düşünülebilir.
7- Fikrim yok.
8- Kişisel ve deneyime dayanan bir tercih bu.
9- Aracı teslim almaya mümkün olduğu kadar erkenden git(boya-kaportayı incelemek için). Her şeyi(camlar, teyp, dörtlüler, merkezi kilit, farlar, kapılar, park sensörü, klima, vs'yi çalıştırarak kontrol et. Mümkünse teslimata boya-kaportayı inceletmek için bir boya-kaporta ustasıyla beraber git(yukarıdaki forumdaşımızın da dediği gibi bu konuda ağzı yanan birkaç kişi oldu). O anda mevcut ise aracın yazılım güncellemesini yaptır. Satıcı motorlu taşıt vergisini ödemeyi taahhüt ettiyse makbuzunu al. Ruhsattaki motor ve şasi no'larının otodakilerle birbirini tutup tutmadığını kontrol et.

Hadi hayırlısı. Fotoları da bekleyoz haaa ;)

Çevrimdışı 06FSE21

• Skoda Bağımlısı
  • Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Cüneyt bey hayırlı olsun, kazasız ve mutlu günlerde kullanın inşallah...

2014'te 0 km. (siyah) 1.4 TSI Elegance DSG almış biri olarak tavsiyelerim:

1- Boya korumayı yaptırdım. 3-4 hafta sonra inşaat pislikleri yapıştı ve tekrar yaptırdım. 2-3 ay sonra bahçe sulamadan gelen kireçli su lekeleri yüzünden bir daha... Ve daha acısı, bir kış günü arka bahçede, aracın her iki ön çamurluğu köpekler tarafından hunharca dişlendi. Sadece boyası kalkan yerlere rötuş yapıldı ve ben boya korumanın hiç bir anlamı kalmadığına inandım. Tabii, netice itibarı ile bu bir tercihtir ama yaptıracaksanız da, önümüzdeki yıl için, "garantisinin devam etmesi için tekrar koruma yaptırmalısınız" diyen firmalardan uzak durun, en azından...

2- Kılıf işini kesinlikle unutun... Güvenlik önceliklidir... Airbag konusunu önemseyin... Benim de 4 yaşında kızım var, ellerinizden öper... Yaptığı en büyük zarar, sağ ön koltuk arkasını ayakkabısı ile biraz pisletmek... O da istemsiz zaten... Canı sağolsun... Bence bir koltuk arkası organizer ile bunu önleyebilirsiniz. ÖNERİ: Kafalık arkasına bir DVD player almanız daha iyi olur...

3- Rodaj yok artık ama yine de ilk 1.000 km. fazlaca zorlamayın aracı... Frenlere dikkat...

4- Normalde arka kapılar renkli cam olması gerek... Zaten yeterince koyu ve koruyucu bence... Ön camları da aynı ton film ile kaplatabilirsiniz...

5- Bence orjinalini hiç bozmayın... İlla bir ek yaptıracaksanız, ön-arka çamurluk için paçalık taktırın. Şık ve fonksiyonel bir ürün...

6- Bagajdaki stepneyi çıkarmadan seyahat etmemiz asla mümkün olmadığı için, ilk günlerde o işlemi yaptım... Hatta çıkan lastiği, kış lastiği alırken takasa verdim... Zaten benim lastik değişimim mümkün değilmiş, yandaki basamaklardan ötürü... Oradan kriko vurmak söz konusu değilmiş araca... Hiç gerekmedi ve inşallah da gerekmez ama lüzumu halinde kaskonun yol yardımından istifade edeceğiz. Ayrıca, ne olursa olsun, 3 yılda lastik değiştirin. Bir lastik tamir kiti mutlaka iyi olur. Würth en iyisi...

7- Nitrojen faydalı lakin bir sebeple hava kaçırırsa "üstünü normal hava ile takviye etmek konusu" muamma... Bir de her seferinde ekstra para!... Değer mi, bilemem. Güvenlikle ilgili zerre katkısı yok... Lastik ömrünü uzattığı söylenir ama ben zaten 3 yılda lastik değiştirdiğim için bu konudan muafım!..

8- Performans ve ekonomi konusunu bilemem ama tavsiyem hep aynı marka akaryakıt kullanmanız... Böylelikle; yakıt kaynaklı bir sıkıntı yaşadığınızda bunu firmadan talep etme ve sonuç elde etme ihtimaliniz çok ama çok yüksek...

9- Mutlaka ama mutlaka garantiyi uzattırın. Aracınızın DSG olduğunu unutmayın... Çok keyiflidir ama sıkıntı çıkarsa, maddi olarak da sizi çok üzer...

Soracağınız başka soru olursa çekinmeyin...

Keyifli ve kazasız sürüşler dilerim... Tekrar hayırlı olsun...
« Son Düzenleme: 19 Ekim 2016, 17:06:53 Gönderen: 06FSE21 »

Çevrimdışı asccuneyt

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar. Cevaplarınız için çok teşekkürler.

Çok şükür aracımı teslim aldım. Allah sizlere de nasip etsin.

Çevrimdışı Toygar

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=12615]asccuneyt[/MENTION]

Hey maaşallah! Nazar değmesin! Kazasız belasız :ok::gaz:

* Camlara film çektirdiniz mi, yoksa filmli mi geldi?

Çevrimdışı asccuneyt

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Toygar;594304
@asccuneyt

Hey maaşallah! Nazar değmesin! Kazasız belasız :ok::gaz:

* Camlara film çektirdiniz mi, yoksa filmli mi geldi?

Amin. Cümlemizi kazalardan belalardan korusun Rabbim.

Evet camlara serviste film çektirdim.
Hatta bir paket dahilinde 1.500 TL'ye şunlar yapıldı serviste. (4 yıl garantili)

- Seramik kaplama,
- İç Vinil koruma,
- Ses İzolasyonu,
- Alt takım koruma,
- Cam filmleri

Saygılar.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=12615]asccuneyt[/MENTION]

Hayırlısı olsun kazasız belasız kullanın.
Ses izolasyonu ve alt takım korumanın içeriği nedir ne gibi işlemler yapıldı.

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • https://www.instagram.com/mysensorlog/
Aracınızı güle güle kullanın..

Temmuz da aracımı teslim alırken, ben de genel bir koruma paketi (Kaput ve cam filmi, boya+koltuk+motor koruması) almış idim. Tek tek yaptırmaya kıyasla, daha ucuza geliyor gibi görünse de, netice de ödenen, az bir para değil. 1180 TL ödedim. İlk korumayı dışarıya yaptırıp, sonrasını kendim yaparım diye düşündüm. Çeşitli araç forumlarında yapılacak işlemler hakkında çok detaylı bilgiler var. Birkaç örneği aşağıya yazdım.

son kat koruma işlemleri için:
http://www.fordclubtr.com/forum/topic/284854-seramik-kaplama-ve-cam-filmi-tavsiye/page-2#entry3032606
http://www.fordclubtr.com/forum/topic/283316-acemisine-detay-malzemeleri-tavsiyeleri/page-5#entry2998558

genel kaporta koruma işlemleri için:
http://www.fordclubtr.com/forum/topic/283316-acemisine-detay-malzemeleri-tavsiyeleri/page-2#entry2997481

Ayrıca, DH forumlarında, Skoda Yeti' nin oldukça uzun bir forum konusu var. Orada yer alan kullanıcı deneyimlerini ve tavsiyeleri derlediğim bir bağlantı sayfası hazırlamıştım. Son sorunuzla ilgili olarak, faydalanabilirsiniz belki: https://forum.donanimhaber.com/m_47104255/mpage_68//tm.htm#120019958

Bir soru da benden:
Yanlış yorumlamadıysam, aracınızın konsolunda "Bolero" teyp ünitesi bulunuyor. Ambition donanım seviyesinde, "Swing" ünitesi geliyor diye biliyorum. Aracı alırken teyp ünitesini Ambition donanıma ilave olarak mı aldınız, yoksa, aracınızın donanım seviyesi mi farklı?

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yetilerde Style paket gelmiyor. Active ve Ambition olarak 2 seçenek sunuyorlar.
« Son Düzenleme: 28 Ekim 2016, 10:26:05 Gönderen: Bilgic »

Çevrimdışı asccuneyt

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
İlginiz ve bilgilendirmeniz için teşekkürler.

Evet Ambition modelde Swing radyo standart geliyor.
Ben Opsiyon olarak Bolero radyo ve bluetooth eklektirdim.

Saygılar.

Alıntı yapılan: miyop;594364
Aracınızı güle güle kullanın..

Temmuz da aracımı teslim alırken, ben de genel bir koruma paketi (Kaput ve cam filmi, boya+koltuk+motor koruması) almış idim. Tek tek yaptırmaya kıyasla, daha ucuza geliyor gibi görünse de, netice de ödenen, az bir para değil. 1180 TL ödedim. İlk korumayı dışarıya yaptırıp, sonrasını kendim yaparım diye düşündüm. Çeşitli araç forumlarında yapılacak işlemler hakkında çok detaylı bilgiler var. Birkaç örneği aşağıya yazdım.

son kat koruma işlemleri için:
http://www.fordclubtr.com/forum/topic/284854-seramik-kaplama-ve-cam-filmi-tavsiye/page-2#entry3032606
http://www.fordclubtr.com/forum/topic/283316-acemisine-detay-malzemeleri-tavsiyeleri/page-5#entry2998558

genel kaporta koruma işlemleri için:
http://www.fordclubtr.com/forum/topic/283316-acemisine-detay-malzemeleri-tavsiyeleri/page-2#entry2997481

Ayrıca, DH forumlarında, Skoda Yeti' nin oldukça uzun bir forum konusu var. Orada yer alan kullanıcı deneyimlerini ve tavsiyeleri derlediğim bir bağlantı sayfası hazırlamıştım. Son sorunuzla ilgili olarak, faydalanabilirsiniz belki: https://forum.donanimhaber.com/m_47104255/mpage_68//tm.htm#120019958

Bir soru da benden:
Yanlış yorumlamadıysam, aracınızın konsolunda "Bolero" teyp ünitesi bulunuyor. Ambition donanım seviyesinde, "Swing" ünitesi geliyor diye biliyorum. Aracı alırken teyp ünitesini Ambition donanıma ilave olarak mı aldınız, yoksa, aracınızın donanım seviyesi mi farklı?

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • https://www.instagram.com/mysensorlog/
Alıntı yapılan: Bilgic;594470
Yetilerde Style paket gelmiyor. Active ve Ambition olarak 2 seçenek sunuyorlar. Ambition'da 6.5" ekran var. Active pakette swşng ekran geliyor.

Cevabınız için  teşekkür ederim, ama kafam daha çok karıştı :)

Aracı almadan önce gezdiğim iki şovrumda da, ambition seviyesindeki Yetilerde, 5" Swing ünitesi görmüştüm. Kendi aracımda da, aynı donanım seviyesinde, aynı ünite olunca, olağan karşıladım.

Skoda türkiye sitesindeki bilgilere göre de, active/ambition donanımlarda, 5" swing mevcut.
http://www.skoda.com.tr/models/new-yeti/donanimlar/

Ambition seviyesinde, 6.5" ekran olduğuna emin misiniz?

Alıntı yapılan: asccuneyt;594511
İlginiz ve bilgilendirmeniz için teşekkürler.

Evet Ambition modelde Swing radyo standart geliyor.
Ben Opsiyon olarak Bolero radyo ve bluetooth eklektirdim.

Saygılar.

Aracınızın fotoğrafında görülen, şuradaki ünite sanırım.

Aşağıdaki konu başlığını açıp, kullananların smartlink ve mirrorlink deneyimlerini sormuştum. Deneyim sahibi olmaya namzet olanlardan birisi de siz oluyorsunuz bu durumda.. Ancak, araç yeni iken, ilgilenecek çok fazla konu oluyor, smartlink' e henüz sıra gelmemiştir muhtemelen.  :)
http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=36766

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: miyop;594517
Cevabınız için  teşekkür ederim, ama kafam daha çok karıştı :)

Aracı almadan önce gezdiğim iki şovrumda da, ambition seviyesindeki Yetilerde, 5" Swing ünitesi görmüştüm. Kendi aracımda da, aynı donanım seviyesinde, aynı ünite olunca, olağan karşıladım.

Skoda türkiye sitesindeki bilgilere göre de, active/ambition donanımlarda, 5" swing mevcut.
http://www.skoda.com.tr/models/new-yeti/donanimlar/

Ambition seviyesinde, 6.5" ekran olduğuna emin misiniz?

Siz son kullanıcı olarak daha iyi bilirsiniz. Ben showroom'a gittiğimde oradaki satış temsilcisi söylemişti, yoksa emin değilim. Yanlış anlaşılmaya neden olmayayım :)

İnternet sayfasından baktım, satış temsilcisi beni yanıltmış. Kusura bakmayın lütfen. İletiyi düzenleyeyim de yanlışlık olmasın.