škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Lastik Basınç Sensörü

mşah · 59 · 16758

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=12554]By_Carizma[/MENTION]

Üniversal bir cihaz olduğu için öyle bir imkan yok, dediğiniz gibi ekranda olsaydı iyi olurdu ama ekranda öyle bir özellik olmadığı için uygulamak imkansız. Ama buda pek sırıtmıyor iş görecek gibi.

Çevrimdışı simalinyeri

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
2012 model yeti full aldım am donanımlı dediler. ama bir donanım artısı göremedim. araç lastik uyarı sistemi var zannediyordum  Aracın arka  ve ön lastikleri uzun yolda inmiş farkına varamadım lastikler kesilmişti. can üzerinde gicince fark edip durdum.

Şimdi ise Araç yakıt göstergesi 12/100 lt ortalama gösteriyor. şehir dışı ise 9/100 lt gösteriyor.

araş sanki benzini içiyor. 1.2 motor için çok fazla yakıt yakıyor. aldığıma fazlasıyla pişman oldum. yetkili serrvise götürdüm. herşey normal dediler. kendi sattıkları arabadan bir haberler. Teknik şartnamede yakıt göstergesi ortalama 6/100 yazıyor birliyorum..
kısaca alınmayacak bir arabayı reklama kanıp aldım. satmaya çalışıyorum. kimse almıyor. elimde kaldı anlaşılan.

Çevrimdışı simalinyeri

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
2012 model yeti full aldım am donanımlı dediler. ama bir donanım artısı göremedim. araç lastik uyarı sistemi var zannediyordum  Aracın arka  ve ön lastikleri uzun yolda inmiş farkına varamadım lastikler kesilmişti. can üzerinde gicince fark edip durdum.

Şimdi ise Araç yakıt göstergesi 12/100 lt ortalama gösteriyor. şehir dışı ise 9/100 lt gösteriyor.

araş sanki benzini içiyor. 1.2 motor için çok fazla yakıt yakıyor. aldığıma fazlasıyla pişman oldum. yetkili serrvise götürdüm. herşey normal dediler. kendi sattıkları arabadan bir haberler. Teknik şartnamede yakıt göstergesi ortalama 6/100 yazıyor birliyorum..
kısaca alınmayacak bir arabayı reklama kanıp aldım. satmaya çalışıyorum. kimse almıyor. elimde kaldı anlaşılan.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=14229]simalinyeri[/MENTION]

Lastik basınçları tüketim için çok büyük etken bu yüzden ben sürekli kontrol ederim, bahsettiğiniz tüketim yüksek ama benimki 1,4 olmasına rağmen ben bu değerleri görmedim, tüketimleri buradan takip edebilirsiniz karşılaştırma  amaçlı.

http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=23654&page=32

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=8414]mşah[/MENTION] Mehmet güle güle kullan güzel ve kullanışlı bir ürün ne kadara mal oldu? Biraz kullan yorum alırım gerekirse benim araca da sipariş eder bir ara montajını yaparız.
  [MENTION=14229]simalinyeri[/MENTION] Sat kurtul o ne öyle hakikaten benzini içiyor. Benim araç TDI DSG 1445 kg   4.5/100 km yakıyor.
« Son Düzenleme: 20 Ekim 2016, 16:32:19 Gönderen: rocky62 »

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=9325]rocky62[/MENTION]

Sağol Zafer Abi, kiti 200 tl ye aldım, montajı kendim yaptım, lastikleri sökme takma , balans, rot ayarı 100 tl, soğuk lastik sıcak lastik basınç değişiklerini her an izleyebiliyorsun iyi oluyor, bugün lastiğin biri güneşte kalmış ve ısınmış gölgede kalan lastikler 19 C iken ısınan 27 C olmuş oyalanmak için iyi oldu bir yandan.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: simalinyeri;593620

ABS ile tekerlerin dönüş farkından hava basınç farkını anlama sistemini bir yerde okumuştum. Hangi donanımlarda var bilmiyorum. Kabaca da olsa bahsettiğin duruma düşmekten iyidir. Yine de biraz tecrübe ile aynı duruma düşmeden farkedilebilir diye düşünüyorum. Benim genelde arabam kapalı garajda durur. Önceki arabalardan bir keresinde sağ ön lastiği inmişti, kalkışta arabanın zorlandığını anlayınca inip baktığımda lastiğin inik olduğunu görmüştüm. Yolda da inik lastik arabayı kastıracaktır, arabayı sürerken motorun homurtusundan yoldaki bir çakıl taşına denk gelen lastiğin sarsıntısınına kadar durumları hissetmek gerekiyor.

Tüketim değerleriniz kesinlikle çok aşırı. Bence tam doldurup 200-300 km yol yaptıktan sonra tekrar aynı yerden aynı şekilde tamamlayıp aldığı yakıtı katedilen yola oranlayıp elde edeceğiniz değerle yol bilgisayarının değerini karşılaştırabilirsiniz. Yine aynı çıkarsa turbo dahil iyi bir bakıma ihtiyacınız var demektir. Benim 2011 Yeti aracımda da 1.2 TSI 105 bg motor var ve her ne kadar ağırlığından dolayı benzer motorun diğer modellerinden az biraz fazla tüketimi olsa da memnunum. Bunları yaptıktan sonra karar verirseniz daha isabetli olur.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Cihaz guzel cihazmis da yedek sensor de satarlarsa guzel olur. Bir de fiyati tuzlu. En ucuzu 50 dolar. 150₺ para ediyo amaneeeyy

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=8463]DDŞ[/MENTION]

Dediğin gibi arıza yaparsa sıkıntı öyle bir şey olursa tanesine 150 vermektense 50 daha verip yenisini almak daha mantıklı, bakalım ne kadar dayanacak.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sensörü neredeyse bir aydır kullanıyorum çalışmasında şimdilik bir sıkıntı yok, havaların soğuması ile birlikte basınç değişikliğini takip etmek  iyi oluyor bu arada akü voltajını da gösteriyor ve eğer akü zayıfsa uyarı veriyor marş sırasında ara sıra uyarıyor voltaj fazla düştüğü için akü zaten biraz sıkıntılı. Geçen gün sağa arka lastiğe vida girmiş, aracı park ettikten sonra vidayı çıkardım ve ertesi gün lastik yarıya kadar inmiş o vaziyette hareket ettirdim ve hemen inik lastiği algıladı.

[YOUTUBE]watch?v=lhLpb4cOuxQ&feature=youtu.be[/YOUTUBE]

Çevrimdışı 06FSE21

• Skoda Bağımlısı
  • Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Aracımı ilk aldığımda fark ettiğim, bagajın inanılmaz derecede küçük olmasıydı. Çocuklu bir ailenin bagajlarının sığması asla mümkün olmayacağı için stepneyi mecburen çıkarttım. Yerine ince bir stepne aldım ama o da boşa... O da büyükçe bir yer kaplıyordu çünkü... Zaten yan basamaklar nedeniyle benim kriko vurmam mümkün de değilmiş meğerse... Neyse, mini stepne evdeki istaratgahında dinlenirken, araçdaki tek eksiğin lastik basınç sensörü olduğunu gördüm. Daha önceki Roomster'ımda bile vardı ama Elegance donanımlı Yeti'ye bunu koymayı uygun görmemişlerdi.

Daha önce 6 yılda sadece bir kez yerinde ikaz veren bu sistem sayesinde lastiğim yarılmadan değişimi yapılmıştı, uzun yolculuk esnasında... En azından uzun yolda önceden basınç farklılığını haber vermesi halinde, bir torba para ödediğim kaskonun yol yardımı hizmetini alırım, diye düşündüm. Araştırmalarım sonucunda en iyilerden biri olan TyreDog adlı ürünü, bayağı bir paraya kıyarak aldım. (Şu an hatırlamıyorum ama ciddi bir para ödedim) İlk yıl gayet verimli çalıştı. İkinci yılın kış sonunda, lastik değişimi esnasında sensörler yerinden sökülemediği için sübaplar tamamen kesilerek lastik değişimi yapılmak zorunda kaldı. Sensörler resmen süpablara kaynamıştı. Sanayide bir atölyede, çok ince işçilikle (CNS tezgahta) yerlerinden ayrıldı ve kutusuna konuldu.

Galiba, aracın orjinalinde bulunmayan ve ön hazırlığı yer almayan ürünlerin sonradan eklenmesinde bu tip sorunları yaşamak olasılıklar içinde...

Daha sonraları, orijinal lastik basınç kontrolünün gerçek basınç ve sıcaklık ölçer mantığı ile değil, lastik dönüş çapındaki farklılıkları algılayan bir sensör yardımı ile çalıştığını öğrendim. Tesadüfen bu işi Ankara'da yapabilen bir kişiye ulaştım. Bir kablolama ile kabin içine orijinal tuş bağlantısını yapıyor ve yazılımdaki bu fonksiyonu da aktif hale getiriyormuş.

Sonra yine düşündüm ve belki yine rast gitmez diye düşünüp vazgeçtim.

Taktıranlara hayırlı olsun.

Acaba çok ama çok az bir yağlama yapmak gerekir mi acaba sübapın üst dış yüzeyini, diye aklıma geliverdi şimdi... Kış sonunda, lastik değişimi esnasında rahatça çıkarabilmek için onları... Benim durumu yaşamamak için...

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=52]06FSE21[/MENTION]

Aslında her iki sensör tipide araçlarda orijinal olarak kullanılıyor, ABS ile çalışan 2-3 barlık değişimleri algılamaya bilir ama lastiğin içinde olan daha hassas çalışıyor tabi arıza yapmazsa. Belki pek gerek duyulmayacak ama ben bu tarz alengirli şeyleri seviyorum o yüzden 20 gün sigara içmesek parasını çıkarırız :D. Sübaplar alüminyum olduğu için ve İzmir'de kar,yağmur, çamur pek görmediğimizden araç garajda duruyor pek sıkıntı olacağını sanmıyorum, lastik değişiminde normalde sensörleri sökmeye gerek yok bahsetiğiniz sübapın içindeki iğne mi paslanan tam anlayamadım.

Çevrimdışı 06FSE21

• Skoda Bağımlısı
  • Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;597538

Aslında her iki sensör tipide araçlarda orijinal olarak kullanılıyor, ABS ile çalışan 2-3 barlık değişimleri algılamaya bilir ama lastiğin içinde olan daha hassas çalışıyor tabi arıza yapmazsa. Belki pek gerek duyulmayacak ama ben bu tarz alengirli şeyleri seviyorum o yüzden 20 gün sigara içmesek parasını çıkarırız :D. Sübaplar alüminyum olduğu için ve İzmir'de kar,yağmur, çamur pek görmediğimizden araç garajda duruyor pek sıkıntı olacağını sanmıyorum, lastik değişiminde normalde sensörleri sökmeye gerek yok bahsetiğiniz sübapın içindeki iğne mi paslanan tam anlayamadım.

Ben tam olarak nasıl bir ürün olduğunu anlatamadım sanırım... Söz konusu sensörler, sübap kapağı yerine takılıyor. Yani sizinki gibi lastik içinde kalmıyor sensör... Dışarıda duruyor... Altında minik bir bilezik var, alyan ile sensörü sabitliyor, hırsızlık ihtimaaline karşı...

Tabii, tamamen dış koşullara maruz kaldığı için oksitlendi sanırım. Bunu hesap etmemiştim. Sizinkinde böyle bir ihtimal yok elbette... Onu pil değişimi zor olur diye tercih etmedim ama sonuç daha kötü...

Ürün şu: http://www.hilltop-tw.com/images/eBay/Tyredog/Tyredog-1.jpg

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Bu konuyu ilk açtığımda bende sizin kullanmış olduğunuzdan almak üzereydim pilden dolayı hatta ilk sayfada resimleri mevcut ama benim almış olduğum ürünün de pili değişenlerden o yüzden son anada bunu tercih ettim. Sizin yazdıklarınıza bakılırsa iyi ki diğerinden almamışım diyorum kendimce :ok:.