škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

54 Kentte Kış Lastiği Zorunlu

06FSE21 · 109 · 22395

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı 06FSE21

• Skoda Bağımlısı
  • Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Emniyet Genel Müdürlüğü kış şartları ağır geçen 54 kente genelge göndererek, sıcaklığın 7 derecenin altına düştüğü durumlarda tüm araçlara kış lastiği kontrolü yapılması emri verdi.

Sürücülerin karlı ve buzlu yollarda güvenli seyahat etmelerini sağlamak için daha önce yasal olarak kamyon, otobüs ve minibüs gibi büyük araçlarda takılması zorunlu olan kış lastiği, genelgeyle kış şartlarının ağır geçtiği illerde otomobiller için de zorunlu hale geldi.

Adı geçen illerde Aralık itibariyle başlayacak "karayollarında kış lastiği kontrolleri" Nisan ayına kadar sürecek ve kış lastiği takmayan sürücülere 77 TL ceza kesilecek.

İşte kış lastiği kontrolleri yapılacak 54 kent:

AFYONKARAHİSAR, AĞRI, AMASYA, ANKARA, ARTVİN, BİLECİK, BİTLİS, BOLU, BURDUR, BURSA, ÇANKIRI, ÇORUM, DENİZLİ, EDİRNE, ELAZIĞ, ERZİNCAN, ERZURUM, ESKİŞEHİR, GÜMÜŞHANE, HAKKÂRİ, ISPARTA, İSTANBUL, KARS, KASTAMONU, KAYSERİ, KIRKLARELİ, KIRŞEHİR, KOCAELİ, KONYA, KÜTAHYA, MANİSA, MUŞ, NEVŞEHİR, NİĞDE, SAMSUN, SAKARYA, SİVAS, TEKİRDAĞ, TOKAT, TUNCELİ, UŞAK, VAN, YOZGAT, ZONGULDAK, AKSARAY, BAYBURT, KARAMAN, KIRIKKALE, BATMAN, ŞIRNAK, ARDAHAN, IĞDIR, KARABÜK, DÜZCE

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ankara'da karaborsa başlar yakın zamanda, lastik alacaklar bu ara alsın derim.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı Özgür Şahin

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.mesutozil.com
allahtan lastiğim var ve yenisi için kasmayacağım. bu haberle ortalık toz duman olacaktır...

Çevrimdışı emre0884

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bence panik yapmaya gerek yok, polisler tek tek arabaları durdurup  kontrol edemez, kontrol yapmaya kalkışırsada trafik iyice sıkışır.

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Çevre yolundan gidip geliyorum işe kim görecek ... belki sadece önlere takarım pederin kışlıklarını 2 tane var depoda

Çevrimdışı emre0884

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı emre0884

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu haberlerin çoğu eski ve yanlış hatırlamıyorsam o sıralar hava koşulları çok kötüydü, yollarda kar varken kar lastiği olmayan trafiği kilitleyen hususi araçlar için ceza kesilecekti diye hatırlıyorum. Ocak 16 dan beri Ankara'da o kadar polis kontrolüne denk geldim ama hiç lastiklere bakan polis olmadı :D

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Geçen sene kış sıcak geçti, alan da boşa aldı lastikleri...2005 de aldığım kar lastikleri az kullanımdan dolayı sıfıra yakın durumda...bu sene de görünen o ki sıcak geçecek, paniğe gerek yok.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı Real81

• ROOMSTER COMFORTSPORT 1.4 TDI 105 HP
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı 06FSE21

• Skoda Bağımlısı
  • Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Sadece birkaç hususu belirtmek istiyorum. Trafik polisi değilim, lastik satıcısı değilim.

Trafik kurallarına riayet etmenin şimdiye kadar bildirilmiş bir sakıncası yok!.. Dolayısıyla bazı uygulamaların yasa veya ceza zorlaması ile değil, hem kullandığımız araçta taşıdığımız canlara hem de karşımızdaki hayatlara saygıdan ötürü yapılması gerekir, diye düşünüyorum.

Kırmızı ışıkta geçip de polis bunu görmeyince, nasıl bunu kar saymıyorsak; diğer kuralların da bir mantığı olduğunun bilinmesinde fayda var.

Kış lastiğinin 7 derecenin altında takılmasını önerenler, bunun normal lastiğin lastiğin yola tutunmasının azalmasından ötürü tavsiye ediyor. Yani koca kış kar yağmadan geçse de, yağışsız havada da kış lastiğinin bir artısı var. Bunun dışında da kar, buz ve çamur üzerindeki tutunma ve frenleme kabiliyetlerinin üstünlüğü var.

Kaskoya da binlerce TL verip, kullanmayınca hayıflanmıyoruz, Allah gerektirmesin diyoruz. Kış lastiğini belki biraz da kasko gibi görmek gerek…

Evet, kış lastiği takmamanın kişiye tek artısı cebinden çıkacak paranın yerinde durması olur. Doğrudur, ülkemizde Sibirya veya İskandinav ülkeleri şartlarını yaşamadığımız için, kış lastiği bize yılda bir-iki, bilemediniz üç kez çok kritik durumlardan kurtarabiliyor. Ama karşınızda da bir araç var ve o da sizinle aynı fikre sahip değilse (kış lastiği takmamışsa) dünyanın en iyi lastikleri sizde olsa kaç yazar!..

Elbette kişinin maddi durumu kış lastiği almaya elverişli olmayabilir ya da böyle bir şeyin yararına inanmıyor olabilir. Bu durumdaki naçizane tavsiyem de, en az karakış koşullarında araç kullanmaktan bir müddet kaçınılmasıdır.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Vallahi yasal zorunluluk bir yana can tasiyoruz ve kislik lastik sadece karda buzda ise yaramiyor. 7derecenin altindaki kuru havada bile lastigin tutunmasi cok dusuk seviyede oluyor. Gecenlerde gece hava 2-3 derece civarindayken yeni yazlik lastiklerim kuru zeminde sacma sapan abs actirdi arabama. Denemesi bedava. Nacizhane..

Çevrimdışı mrt03mrt03

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benimdr basima geldi. Pazartesi sabahi halfetide 3 dereceye düştü. Yavaslamak istedim abs açtı.  Kis lastigi sart

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
En başından bu işi ekstra maliyet olarak görmeyi de çok uygun bulmuyorum. Neticede kilometre bazında düşünürsek yapacağınız kilometreyi yazlık ve kışlık sezonlar olmak üzere de 2 sete bölmüş oluyorsunuz. Yani ben 4 yıllık süreçte ya 2 set yazlık kullanacaktım ya da şimdi yaptığım gibi 1 set yazlık 1 set de kışlık alacaktım. Bu açıdan zaten ekstra bir maliyet değil.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı bluevelvet

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Telefon alinca ekranini ciziklere karsi cam filmi taktiririz, ama arabaya binince kemer takmayiz, kis lastigine ekstra masraf deriz.