škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Lastik etiketi ve yol tutuş.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Herkese öncelikle iyi bayramlar.
Daha önce yaz-kış birçok tanınmış markalı lastiği kullandım. Piyasadaki en ucuz lastik olan kumho kullandıktan sonra markaya para vermemeye karar verdim.

Bildiğiniz gibi lastik etiketinde kuru zemin performansı ile ilgili bilgi yok. Sizlere danışmak istediğim ise lastik etiketindeki yakıt tüketiminin yol tutuş ile alakası olabilirmi. Sert diye bildiğimiz lastiklerde etiket genelde A-C arasında yumuşak diye övülen lastiklerde D-F. Yol tutuşu iyi olan lastik yakıt tüketimini artırıyor olabilrmi.

Falken, kumho ve nexen arasından buna göre seçim yapacağım.

Not: En son primacy 3 macerasını Kumho Wintercraft Wi31 ile sonlandırmıştım ve kumhodan çok memnunum. Islak yol etiketi F dolayısıyla ıslak yolda kötü ama kuru zeminde canavar gibi forumda yazın kullanma konusunda herkes yazın performansı düşer diye yazlık lastik önermişti ama hava sıcaklığı 35 derece performansta zerre düşme yok, vantuz gibi. Virajlarda lastik kaymayıp takla atacam diye korkuyorum. Yüksek sesle müzik dinlediğim için uğultu şeklindeki yol sesi de sorun olmuyor. Fakat lastiğin verdiği güvenle sert kullanım sonucunda öndeki lastiklerin dişlerinin arası açılmaya başladı. Vakum yapan ince kanalların arası açılıyor.

Çevrimdışı Rache

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Primacy 3 nasil lastik hangi aracta kullandiniz neden son verdiniz

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Rache;618643
Primacy 3 nasil lastik hangi aracta kullandiniz neden son verdiniz

Primacy 3 215 60 r16 ebatta superb active uzerinde geldi. cok kotu yol tutusu var. kalkista mutlaka patinaja dusuyor, 2. Viteste yavas yavas giderken aniden hizlanmak icin gaza yuklenince arac patinaja dusup 6000devire kadar patinajda kaliyordu. En son kislik lastik almaya giderken aniden duran trafikte ben duramadim kendimi yan seride zor attim ama yanimdaki eski bir symbol kaymadan durunca lastikleri lastikciye verip 17 skoda janti ve kumho kis lastigi aldim.
Defalarca michelin konya bayisi ile gorustum, ankaradan satis muduru gelecek vs 3 ay oyaladilar. Daha oncede energy saver kullanmis benzer sorunlari yasamistim. Konforlu ve sessiz lastik ama tavsiye etmem. Bana gore avrupali lastik ureticileri enerji verimliligi icin lastigin yuvarlanma direncini dusuruyor ve yol tutus olumsuz etkileniyor.

Çevrimdışı adorno

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba Michelin ve Continental lastikleri disinda hic almadim ben sahsen rakipsiz olduklarini dusunuyorum, siz 17j gecince probleminizi gidermis olabilir misiniz?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
[SIGPIC][/SIGPIC]

Superb 1.4 tsi elegance
next YE-G828 Plus 4.3"
sonyericsson p1i

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sakin kullanimda iyi lastik, konforlu sessiz, yuksek suratte stabil. Babam gibi bir kullanici icin cok iyi ama virajin yarisina gelince gaza yuklenen birisi icin tam bir eziyet.
16/6,5j jant icin 215 60 r16 lastik tam uyumlu ama birkac lastikci 6,5j dar geliyor lastigin disleri aciliyor dedikleri icin 17/7.0j janta grctim. Aradaki fark jant capi ile aciklanamayacak kadar buyuk. Michelin diger modelleri iyi olabilir primacy 3 icin konusuyorum.
Mesela turkiyede kolaylikla bulunan kumhonun bazi modellerinde kayma ve balans sikayetleri var ama amerikan pazarindaki guclu araclar icin uretilenlerin yorumlari cok iyi. Onlarda turkiyede sadece internet uzerinden bulunuyor.

Çevrimdışı Rache

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Superb 1 de 17 inc bu sorunu hic yasamadim primacy 3 kullaniyordm connect 16 inc dahil superb 2 17 inc de yasamadim. Bmw 5.30 da 258ps 19 inc olan aracta yasamadim bunu. Hepsindede ayni primacy 3 u kullandim. Şans isi demek

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Haklisiniz, sans ve beklenti meselesi. Benim icin lastigin sesi konforu ve hizli asinmasinin hic onemi yok, virajda kici basi oynamasin yeter. Yilda max 20k km yapiyorum. Bir takim lastigide en fazla iki yil kullanirim, en iyisi bile sertlesiyor 3.yil kullanmam. Yazlik kislik iki takim dusununce her yil lastik aliyorum. Onceki aracim 16 jant passat lastigi ucuz idi conti kullandim. Superbde conti ve gy fiyatlari 700-800 civari her yil 3000₺ lastige vermek yada markali lastik alip 5-6 yil 80-100k kullanmaya calismak bana mantikli gelmiyor.

Bu nedenle lastiklerin kuru yol tutusunu yakit tuketimi verileri ile degerlendirme sansimizin olup olmadigini merak ediyorum.

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.schumici.simplesite.com
Primacy 3'ün Allah belasını versin diyeyim, gerisini siz anlayın. Sıfır aracın üstünde gelen bu lastiklere sadece 5.500 km dayanabildim, hatta neden daha erken değiştirmediğim için kendime çok kızdım. Daha fazla tahammül edemeyip Eagle F1 Asymmetric 3 ile değiştirdim. Resmen dünya varmış, şu an acayip memnunun

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi