škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yakit tuketimi

abeyy · 12 · 4971

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı abeyy

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle

Superb yi alali bugun itibariyle 1hafta oldu bu yakit tuketimi normalmi ortalama hizdan anlasilacagi gibi sehir icinde yogun trafikte cok kullandim
 Ilk defa bi dizel kullanan biriyim benzinliden beklenileni bundanda bekliyo olabilirim belki ama Rampalarda arac sollamaya gectigimde gaza basinca ileriye atilmiyor sollama icin 4-5. Fitese dusurmem gerekiyor 6da bunu yapmiyo. Turbo bunu saglamasi gerekmiyormu
 Budami normal

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: abeyy;528152

Superb yi alali bugun itibariyle 1hafta oldu bu yakit tuketimi normalmi ortalama hizdan anlasilacagi gibi sehir icinde yogun trafikte cok kullandim
 Ilk defa bi dizel kullanan biriyim benzinliden beklenileni bundanda bekliyo olabilirim belki ama Rampalarda arac sollamaya gectigimde gaza basinca ileriye atilmiyor sollama icin 4-5. Fitese dusurmem gerekiyor 6da bunu yapmiyo. Turbo bunu saglamasi gerekmiyormu
 Budami normal

Öncelikle hızını şehir içi hıze değil 30km/h-35km/h arası şehir içi karma hız verisidir. Üstündeki değerler yüksek hızlardır. Ona rağmen tüketim normal sayılabilir birkaç bin km sonra daha da düşecektir.
Diğer sorunuz aracınızın bastımı gidecek diye bir kaide yok. Turbo devrinin altındaysanız yada turbonuz o an boşsa tekrar toparlaması yada sizin istediğiniz gibi tork patlaması olup koltuğa yaslaya yaslaya gidemez. Zaten vites artırma/azaltma göatergesi ayağınızın gazın üstündeki konumuna göre uygun vitesi size söyleyecektir. Zamanla aracınıza alışınca bunlar normal gelecektir. Zira kendi aracım 1.6 tdi dsg octavia da 4 kişi ve yüklü bagaj ile toroslarda 7. Viteste çıktığım çok yer oldu. Zamanla alışırsınız.

Çevrimdışı abeyy

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Esariipek;528184
Öncelikle hızını şehir içi hıze değil 30km/h-35km/h arası şehir içi karma hız verisidir. Üstündeki değerler yüksek hızlardır. Ona rağmen tüketim normal sayılabilir birkaç bin km sonra daha da düşecektir.
Diğer sorunuz aracınızın bastımı gidecek diye bir kaide yok. Turbo devrinin altındaysanız yada turbonuz o an boşsa tekrar toparlaması yada sizin istediğiniz gibi tork patlaması olup koltuğa yaslaya yaslaya gidemez. Zaten vites artırma/azaltma göatergesi ayağınızın gazın üstündeki konumuna göre uygun vitesi size söyleyecektir. Zamanla aracınıza alışınca bunlar normal gelecektir. Zira kendi aracım 1.6 tdi dsg octavia da 4 kişi ve yüklü bagaj ile toroslarda 7. Viteste çıktığım çok yer oldu. Zamanla alışırsınız.
Cok tesekkur ederim emin. Ilk defa dizel araca bindigim icin bu kadar para veripte rampalarda baska araclarla kapisamamak zoruma gitti :) bende mi problem arabadami cozemedim. Benim duz vites 6. Fitesten 5e dusurerek araba sollamayi bu arabaya yediremedim dizelede alisacaz insallah :) son bi soru bu gaz pedalindaki mandal ne ise yariyor yuklenince mandal bosa cikiyor o ek boslugu nerede kullaniyoruz?

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: abeyy;528191
Cok tesekkur ederim emin. Ilk defa dizel araca bindigim icin bu kadar para veripte rampalarda baska araclarla kapisamamak zoruma gitti :) bende mi problem arabadami cozemedim. Benim duz vites 6. Fitesten 5e dusurerek araba sollamayi bu arabaya yediremedim dizelede alisacaz insallah :) son bi soru bu gaz pedalindaki mandal ne ise yariyor yuklenince mandal bosa cikiyor o ek boslugu nerede kullaniyoruz?

Mandal dediğiniz gazın dibindeki tuş mu?

Çevrimdışı abeyy

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
5. ve 6. vites zaten oranları uzun olan viteslerdir. O nedenle o viteslerde ve düşük devirdeyse araç, hele ki rampada büyük bir performans beklemeyin. Benim aracım 7 ileri DSG ve düz yolda D7' de 70km/s ile ilerlerken gaza tam basarsam D4' e düşürüp azamî hızlanmayı sağlamak üzere programlanmış. İşin özeti vites düşürmek şart.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı abeyy

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;528247
5. ve 6. vites zaten oranları uzun olan viteslerdir. O nedenle o viteslerde ve düşük devirdeyse araç, hele ki rampada büyük bir performans beklemeyin. Benim aracım 7 ileri DSG ve düz yolda D7' de 70km/s ile ilerlerken gaza tam basarsam D4' e düşürüp azamî hızlanmayı sağlamak üzere programlanmış. İşin özeti vites düşürmek şart.
Icimi ferahlattiniz tesekkur ederim. Aynen oyle oluyo ama insan 6dada performans bekliyo verdigi parayi dusununce :)

Çevrimdışı yldzfurkan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: abeyy;528248
Icimi ferahlattiniz tesekkur ederim. Aynen oyle oluyo ama insan 6dada performans bekliyo verdigi parayi dusununce :)
Bende makyajlı dizel dsg var. D7 de giderken eğimde vs D5 e çekiyo genelde sollamak/hızlanmak istediğimde. 520lerde aynı çekilde 8 ileri zf şanzımanda eğimde 8. Viteste  sollamaya çıkmaz yani 250 kağıt verende en üst viteste sollama yapamıyor eğimde  :D

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;528247
Alıntı yapılan: abeyy;528248
Icimi ferahlattiniz tesekkur ederim. Aynen oyle  oluyo ama insan 6dada performans bekliyo verdigi parayi dusununce :)
Alıntı yapılan: yldzfurkan;528253
Bende makyajlı dizel dsg var. D7 de giderken  eğimde vs D5 e çekiyo genelde sollamak/hızlanmak istediğimde. 520lerde  aynı çekilde 8 ileri zf şanzımanda eğimde 8. Viteste  sollamaya çıkmaz  yani 250 kağıt verende en üst viteste sollama yapamıyor eğimde  :D
Hemen tüm otomobillerin son iki vitesi uzun oranlıdır; o nedenle sollamaya çıkılmaz son viteste. Tabii ki son viteste 160-170km/s ile gitmiyorsanız.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı abeyy

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: yldzfurkan;528253
Bende makyajlı dizel dsg var. D7 de giderken eğimde vs D5 e çekiyo genelde sollamak/hızlanmak istediğimde. 520lerde aynı çekilde 8 ileri zf şanzımanda eğimde 8. Viteste  sollamaya çıkmaz yani 250 kağıt verende en üst viteste sollama yapamıyor eğimde  :D
Benim gibi ogretmene verdigim 100bin cebimde 300bin vermisim hissi uyandiriyor onun icin altimdaki superbden  bmw mercedes sollamasini bekliyo insan :)

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Üst viteslerin ekonomi için olduğunu unutmamak da fayda var. hızlanma için 3 v3 4. vitesler yüksek hızı koruruken ekonomi yapmak içinde 5-6 var.

Evet siz çok para veriyorsunuz ama bu tip araçlarda paranız performansa değil, konfor, güvenlik ve iç hacime gidiyor. O nedenle yüksek viteslerde araç devirlenmemişken dip gaz yapıp koltuğa yapışmayı beklemeyin. Sonuçta aracınız 1.6lt ve sadece 120hp. boyut ve ağırlığını da unutmamanız gerek.

Bunun yanında daha düşük vites ve yüksek devir ile rampalarda çoğu aracı da üzeceğinizden emin olabilirsiniz.

Tüketime gelince bence Superb için normal. Üstelik siz anladığım kaarıyla biraz da yokuşta vs zorlamışsınız. Bana göre bu aracın trafik koşullarına göre şehir içinde min yakacağı değer 5-5.5 lt dir. Daha azını beklemeyin. MAx olarak da 7 lt.

Çevrimdışı yldzfurkan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: abeyy;528258
Benim gibi ogretmene verdigim 100bin cebimde 300bin vermisim hissi uyandiriyor onun icin altimdaki superbden  bmw mercedes sollamasini bekliyo insan :)
Az kaldı bmw türkiye pazarı için 516d falan çıkartırsa affetmeyiz :D