škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Otomatik park etme

drscz · 22 · 9915

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı drscz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba, 1,6 TDI Elegance Superb sahibiyim ama bir türlü otomatik parkı devreye sokup araça park ettiremiyorum. Nasıl olduğunu anlatabilecek biri var mı acaba?

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Parelel park: park etmek istediğiniz yöne sinyal verip, park düğmesine basıyorsunuz,  uygun park yeri bulunca komut vermeye başlıyor. direksiyonu elinizden bırakıp ekrandaki komutlara uyuyorsunuz.

Çevrimdışı drscz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Akif bey bu şekilde denedim daha önce ama başaramadım, tekrar deneyeceğim.Siz daha önce denediniz mi?park etme başarılı mı?Mesela park etme şartları var mı?iki araba arası mesafe önde ve arkada 60 ar cm olmalı gibi.

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aynı araçta, ben park ettim, sorun olmadı.
Ön park sensör düğmesinin haricinde park etme düğmesi var, belki gözden kaçmıştır.
Vitesin sağ tarafında ona basmanız gerekiyor..
Bir de 1. viteste yavaş hareket edin. Zaten mesafe uygunsa komut veriyor uygun değilse park yeri aramaya devam ediyor..

Çevrimdışı drscz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Teşekkür ederim, dediğiniz şekilde deneyeceğim, umarım başarılı olur.

Çevrimdışı Sinful

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Konuyla ilgili ufak bir hikaye;

Arabayı aldığımın 3. günü dedim artık otomatik park etmenin tam zamanı. Çıktım arabayla , dolaşıyorum sağımda paralel park etmiş araç arıyorum ve buldum, tabi bu arama esnasında park asist tuşuna basacaksınız ve hız yapmadan yavaş yavaş ön konsoldaki park asist yardımına da bakarak ilerleyeceksiniz çünkü o size girebileceği yeri gösterecek ve durup R ye takın geri gelin diyecek. Neyse bir kaç kez geniş aralıkla olan iki araba arasına park ettim. Akşam tekrar arkadaşlarla çıktığımda, biraz alkolde var, şunu biraz daha zorlayalım dedik. Geniş aralıktan en dar aralığa kadar zorladık valla en son girdiğim yere 4 hamlede girdi ve allahın robotunun 4 hamlede girdiği yerden arkadaşı aşağı indirip gel git yaptırmama rağmen 8 hamlede çıkamadım :D Oyle bir yere girdim ki ön arka tampon araçla mesafesi 15 20 cm kaldı diyebilirim. Siz evde denemeyin :D

Sonuç: Otomatik park inanılmaz iyi çalışıyor her şartta koşulda denedim. Zaten giremeceği yere giremem diyor, girerim dediği her yere giriyor sadece arkanıza yaslanın ve gaza dokunun. Tek dikkat etmeniz gereken şey, eğimli park ederken jantın çizilmemesi çünkü ilk geri manevrasında dikine giriyor sonra 0 toplarken jant çizilebilir eğim varsa yolda.
« Son Düzenleme: 26 Ocak 2014, 02:05:05 Gönderen: Sinful »

Çevrimdışı rertaret

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Komut vermesi derken kastedilen sanırım uygun yer bulduğunda göstergede bir boşluk oluşursa biraz daha ileri giderse geri vitese takın uyarısı gelecek demektir. Biraz korkutuyor ama öndeki araca kesinlikle dokunmayacak şekilde ayarlıyor. Sadece yandaki araç mesafesini iyi ayarlamak lazım. Ayrıca kaldırıma çıkarabiliyor, yüksek duvarlı yerlere paralel parkta dikkat etmek lazım. Ben sık kullanıyorum, kocaman araç için çok faydalı. Yolun sol tarafına parketmek için sinyali sola vermek gerekiyor. Ayrıca park sisteminde hafıza da var, yani önceden geçtiğiniz yerde boşluk varsa düğmeye geç bassanız da bunu hafızaya alıyor, geri git ileri git yapmak gerekmiyor.

Çevrimdışı rumiexile

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Araba 4.87, park asistanı 5.20mt'lik boşluklara deli manevralarla giriyor beni de hiç üzmedi şu ana kadar.

Çevrimdışı drshowtime

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
genelde iyi çalışıyor, gazı çok yavaş kullanmak lazım, bazen fazla dik girmeye çalıştığı da oluyor.

Çevrimdışı hnfozg

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bende kendimce anlatayım...
1) Aracı yolun sağına park edecekseniz : Park asist tuşuna basıp en fazla 20km hızla yani 1. viteste yavaşça ilerliyorsunuz. Sistem iki araç arasında girebileceği boşluğu bulduğunda hemen uyarı vermiyor. Boşluğu hafif yarı geçtiğinizde R geri vites işareti çıkıyor. Buradan sonra geri vitese takıyorsunuz ve ayağınızı yavaşça debriyajdan çekip geri geri gidiyorsunuz.(otomatik viteste geri vitese al hafifce gaza bas..:))  ) .  Direksiyona dokunmuyorsunuz. Ekranda direksiyon yardımı sonlandı gibi bir mesaj çıktığında park işiniz bitmiş oluyor. Bazen 1. vitese tak uyarısı çıkıyor.Vitese takıp yine direksiyona dokunmuyorsunuz. yani anlayacağınız sadece gaz işini siz yapıyorsunuz. Gerisini kendisi hallediyor. Kitt mübarek ...:)))
2) aracı yolun soluna park edecekseniz sola dönüş sinyali verdiğinizde yani kolu aşağı çektiğinizde ekrandaki park sensör sisteminin sola geçtiğini görüyorsunuz .Diğer herşey aynı zaten...

Çevrimdışı ozulu

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Herkes park etmeden bahsetmiş ama bizim araçlarda park yerinden çıkma özelliğide var :) bence oda çok hoş bi olay, yalnız park yerine giriş ve çıkışlarda bazen diğer araca o kadar yakın mesafeden dönüyor ki şahsen park asistanına güvenmekte zorlanıyorum :)

Çevrimdışı therasmus

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Araç+33 cm ne demek gerçekten bravo adamlara,çok şaşırdım.

Çevrimdışı ugurdemirel

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Araç kendi uzunluğuna ek olarak önden 15 cm arkadan 15 cm boşluk bulduğu yerlere girebiliyor. Bugün ufak bir test yaptık videoda çektik çok güvenli bir şekilde yan kaldırıma neredeyse sıfır şekilde yanaşıyor.

http://www.youtube.com/watch?v=LaKNJdZfyLY&feature=youtu.be

Çevrimdışı rertaret

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ugurdemirel;458303
Araç kendi uzunluğuna ek olarak önden 15 cm arkadan 15 cm boşluk bulduğu yerlere girebiliyor.
15 değil 150'dir o. toplam 7 metre istiyor demişlerdi. Önden arkadan 15 cm varsa vinç ile bile araba oraya zor sokulur.

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Debriyajı nasıl ayarlıyor merak ettim?
elegance=ugurcnplt