škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Aracın rot ayarının bozulması

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Celalsn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaslar merhaba malum kış aylarinin bitmesiyle yazlık lastige gectim. Ve aracim inanilmaz bisekilde saga cekmeye basladi. Bende farkli bir rot balansciya balans ve yol testi yaptirdim. Ama aracim hala cekiyor . Direksiyon duz pozisyonda arac saga gidiyor. Sorum şu henüz 9k km deki aracın rot ayarı bozulur mu ? Servis dışında bir yerde yaptırmak garantiyi bozarmı ?

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=14103]Celalsn[/MENTION]
Rot ayarı için kilometre vermek pek doğru değil. Rotçudan çıkarsınız, birkaç kilometre yol gidersiniz, sonra süratli biçimde derin bir çukura girersiniz ve rot ayarınız yine bozulabilir; hatta lastiğiniz balon yapabilir ve/veya jantınız eğilebilir.

Rot ayarı garantiyi etkilemez. Şahsen servis yerine işinin ehli bir rotçuyu tercih ederdim.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı Celalsn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;614852
[MENTION=14103]Celalsn[/MENTION]
Rot ayarı için kilometre vermek pek doğru değil. Rotçudan çıkarsınız, birkaç kilometre yol gidersiniz, sonra süratli biçimde derin bir çukura girersiniz ve rot ayarınız yine bozulabilir; hatta lastiğiniz balon yapabilir ve/veya jantınız eğilebilir.

Rot ayarı garantiyi etkilemez. Şahsen servis yerine işinin ehli bir rotçuyu tercih ederdim.

Teşekkür ederim benim aklımdaki soru işaretlerini giderdiniz. Çok sinir bozucu bir durum düz gitmek isteyince direksiyonun sola açılı olması. En kısa zamanda bir rotcuya gideceğim

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kisliklarda yokmuydu bu cekme. Eger yoktu ve yazliklari takinca yaptiysa lastiklerdede problem olusmus olabilir.

Çevrimdışı Celalsn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mdindas;614857
Kisliklarda yokmuydu bu cekme. Eger yoktu ve yazliklari takinca yaptiysa lastiklerdede problem olusmus olabilir.

Kışlıklarda yoktu, ama aracımın uzerinde gelen lastikler takili suan. Yani aracı ilk aldigimdada boyle bir problem yoktu

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Lastikler depolamada ezilmis yamulmusta olabilir. Lastikci takarken janta hasar vermis olabilir.

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yukarıda Mehmet abinin söylediği ihtimallere ek olarak lastikleri ters takmış olabilirler. Asimetrik lastiklerde özellikle ince yanak olanlarda ters takılınca inanılmaz çekme yapıyor araç. Lastikerin yanaklarında OUTSIDE yazısı olması lazım,yoksa ya da INSIDE yazıyorsa ters takmışlardır. Ama bana da depolama kaynaklı gibi geldi. Eğer lastikler jantsız olarak saklandıysa,dik bir şekilde yan yana koyulmalı ve ayda bir çevrilmeli,eğer yatık bir şekilde üst üste koyduysanız lastiklerin şekli bozulmuş olabilir.

Çevrimdışı Cncskn52

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Aynı sorunu bizde yaşadık lastik sökülüp yapılan balans tutmuyor 3 4 kere yaptırdık sonuç aynı oldu lastik üzerinde iken yapılan balans ile sorunu çözdük balansı lastik aracın üzerinde iken yaptırın muhtemelen sorununuz çözülecektir

Çevrimdışı kolgezer

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Endere katılıyorum. Servis dışında bir yerde yaptırn. İlk zamanlar pirelli lastikleri takınca 110 km civarlarında titreme yapıyordu benim araç. Servise götütürdüm.bana uçuk bir fiyat söylediler. Bir de biz balans testlerinde 80 km hızın üstüne çıkamıyoruz zaten dendi. Bende iyi bir balansçı bulup yaptırdım. Şimdilik sıkıntı yok. Rot da aynı şekildedir.  Neticede ayar yapılacak.

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aracın rot ayarı Türkiye yollarında 9 bin km de de bozulur, 9 km de de bozulur. Çünkü bizim yollarımız patates tarlası gibi.

Senin soruna gelince, önce lastiğin balans ayarı düzgün mü bu önemli. Eğer kışlık-yazlık değişimini yakın zamanda yaptıysan balans ayarı da düzgündür diye tahmin ediyorum.

Bundan sonra yapacağın şey, bir benzin istasyonunda tüm lastiklerin psi değerlerini kontrol etmek ve havası azalmış lastik varsa hava basmak.

Sonrasında bilgisayarlı rot ayarı yapan bir servise gidip max. 50 TL vererek rot ayarlarını ip gibi yapabilirsin.

Rot ayarı yaptırmak garantiyi bozmaz.