škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

araçlarımızdan gelen tıkırtılar, gıcırtılar, takırtılar ve tukurtular

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: msidestructive;287826
herkese meraba arkadaşlar aracımdan son 1 haftadır filan kasislere girdigimde ön amörtisörlerden gacur gucur sesler geliyo bunu ilk başta havanın soğuk olmasına bagladım ama geçici bir ses gibi durmuyo ilk fırsatta servise götürmeyi düşünüyorum sizce butip bir sesin nedeni ne olabilir? bir kaç arkadaşım amartisörler patlamış olabilir dedi ama daha 1 yaşındaki bir aracın amartisörünün patlamış olacagını sanmıyorum fakat eger böyle birşey varsa garanti şartları nelerdir amartisör arızalarını garanti kapsar mı?
Aynı ses 1 haftadır Superb aracımda da var.. Sadece hız kesici tümseklere girdiğimde ön taraftan "gacırtı" geliyor; normalde yapmıyor.. Yağlama çözüm olmadı bende, burçlar değişecek, parça siparişi verildi..
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı archaeologist

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
soğuk hava da araçdan gelen sesleri artırıyor. sabahları bunu net bir şekide farkediyorum.
octavia 1.6 TDI elagance 2011

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: archaeologist;288321
soğuk hava da araçdan gelen sesleri artırıyor. sabahları bunu net bir şekide farkediyorum.
evet bugün bende farkettim 4 dereceyi gösteriyordu sabahleyin.Sanki aracın bir yerlerinden yağsız kalmış metal parçası bir yerlere sürtüyormuş gibi ses yapıyordu ve isteksiz devirleniyordu.Ama akşamleyin uzun yoldan gelmiştim bu sesler yoktu.Benim kıl sürücülerin aşırı dikkatleri sonucu kulağımızı tamamen sese vererek kendimizi biraz sanki kasıyor gibiyiz.Saldım çayıra mevlam kayıra desek bunları duymayız aslında.:++:
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Db1

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: fenomen;288323
evet bugün bende farkettim 4 dereceyi gösteriyordu sabahleyin.Sanki aracın bir yerlerinden yağsız kalmış metal parçası bir yerlere sürtüyormuş gibi ses yapıyordu ve isteksiz devirleniyordu.Ama akşamleyin uzun yoldan gelmiştim bu sesler yoktu.Benim kıl sürücülerin aşırı dikkatleri sonucu kulağımızı tamamen sese vererek kendimizi biraz sanki kasıyor gibiyiz.Saldım çayıra mevlam kayıra desek bunları duymayız aslında.:++:

aynen oyle. biraz kafayi takmasak super olucak. eski arabamdan nerden hangi sesin gelecegini bilirdim. hanima "geliyor simdi" derdim :) deli olurdum deli. o da ne sesi falan derdi. duz adam gibi kullanmak lazim biraz :)

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ulysses;288343
aynen oyle. biraz kafayi takmasak super olucak. eski arabamdan nerden hangi sesin gelecegini bilirdim. hanima "geliyor simdi" derdim :) deli olurdum deli. o da ne sesi falan derdi. duz adam gibi kullanmak lazim biraz :)
ya aynen bende hanıma diyorum ki şu sesi farkettinmi diyorum"ya ben ses duymuyorum bıak şu takıntıları ben ses duymuyorum"der hep.ama kıl olmak kötü,insan kendi kendini kasıyor.

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Valla bende aynıyım. En ufak bir tıkırtı da bile deli oluyorum. Geçen arkadaş bindi hatta bak duyuyomusun dedim abi ben hiç tıkırtı duymuyorum sen niye kasıyosun bu kadar dedi :P

Çevrimdışı archaeologist

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fenomen;288350
ya aynen bende hanıma diyorum ki şu sesi farkettinmi diyorum"ya ben ses duymuyorum bıak şu takıntıları ben ses duymuyorum"der hep.ama kıl olmak kötü,insan kendi kendini kasıyor.
ben de aynı durumu hatunla yaşıyorum. bak dinle şurdan geliyor diyorum, iyi dinle. ben ses falan duymuyorum diyor. yav nasıl duymassın diyorum ben burdan duyuyorum. hatun kulağını dayıyor ses mes duymuyorum ben diyor.
 ama babamı uzun bir uğraş sonucunda sesin geldiğine ikna edebilmiştim. ya da öyle göründü bilmiyorum.
octavia 1.6 TDI elagance 2011

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: archaeologist;288382
ben de aynı durumu hatunla yaşıyorum. bak dinle şurdan geliyor diyorum, iyi dinle. ben ses falan duymuyorum diyor. yav nasıl duymassın diyorum ben burdan duyuyorum. hatun kulağını dayıyor ses mes duymuyorum ben diyor.
ama babamı uzun bir uğraş sonucunda sesin geldiğine ikna edebilmiştim. ya da öyle göründü bilmiyorum.
hanımlar bana göre  araca masraf yapacaklarına bana yapsınlar mantığıyla hareket ediyorlar:++:

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hız tümseklerinden geçerken ön taraftan gelen gacırtı sesine bir çözüm bulabilen oldu mü?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: enoktakenokta;292931
Hız tümseklerinden geçerken ön taraftan gelen gacırtı sesine bir çözüm bulabilen oldu mü?

Salıncak burcu  ;)

Çevrimdışı dr_emrah

• TDİ
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
ben bu tarz seslerin normal oldugu kanaatndeyim

hayır her türlü cansız maddeden ısı değişikliğine bağlı sesler gelir yani

mobilyalar tv filan nabalım hergun yenleyip servisemi götürelim

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sorunla ilgili video. 5,12 ve 22. saniyeye dikkat; net bir şekilde duyuluyor gacırtı..

Sayın dr_emrah; açıkçası ben bunu normal karşılayamıyorum, bunu bir sorun olarak görüyorum, 60.000TL'lik ve henüz 1 yıllık bir araçta böyle bir sesi normal karşılamam ne derece mümkün bilemiyorum..

[YOUTUBE]Uq3N2wx1nJ0&feature=youtu.be[/YOUTUBE]

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Lastik takozlar kolay sertleşebiliyor veya aralarında kir-toz-çamur doluyor, haliyle ses duyulur hale geliyor. Kimi zaman viraj demiri takozları ve fişeklerin yağlanması bile işe yarıyor  ;)

Çevrimdışı dr_emrah

• TDİ
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
ses tam olarak nerden gelio

sanki lastik ezilme sesi gibiböyle metal değilde plastik aksamdan geliomuş gibi hissettim

acaba sogumaya baglı bozulma olabilir mi?

değiştirilir mi acaba?garantiye girer mi?

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sorunla ilgili geçen hafta servise gittim; ancak serviste yaklaşık 10 km. boyunca bu sesi yapmadı. Oturduğum sitede 3 tane hız kesici tümsek var ve sabah evden çıkarken ve akşam eve döndüğümde bunlardan geçerken kesinlikle ses yapıyor. Bu sesin havanın soğuk olmasıyla da alakalı olduğunu düşünüyorum, zira dediğim gibi gün içinde servisteyken yapmıyor ama sabah ve akşam kesin yapıyor.

İlk etapta yağlama denendi, yani ön takımlar yağlandı falan ama çözüm olmadı.. Tabla fişekleri değişti, bu da çözüm olmadı..