škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yeni Rapid Sedan alımı, yardım

law23 · 28 · 4056

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı law23

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Herkese merhaba,
Foruma yeni üye oldum.Acil olarak desteginize ihtiyacım var.
Skoda Rapid alma arifesindeyim.Açıkçası Leon ile Rapid Spacebek arasında kaldım,ancak sedan Rapide daha yakinim
Bir bayide Rapid sedan 1.2 style DSG araç buldum.
Birincisi araci hafta içi ben kullanacak olsam da hafta sonu ve tatillerde 5 kişilik aile olarak kullanacağız Rapid Spaceback mi alayim sedan mi, bu arada aracı İstanbul ş.içinde kullanacağım ve köprü trafiğine girecegim,tabi park yeri problemi de çabası
İkincisi İstanbul içi ve köprü trafiğinde kullanacak olduğumdan yakıt sarfiyatı ne kadar olur.
üçüncüsü,yakıt sarfiyetı fazla olursa LPG takılır mı bu araca.Zira çok yakarsa ekstra garanti yapılmayıp,2 yıllık garanti sonunda LPG takmayı düşünüyorum.
Sizler bu satırları okurken ben arabayı almış bile olabilirim:)
İlginize şimdiden teşekkürler ve iyi forumlar

Çevrimdışı coder32

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Kardeşim ben 1,5 yıllık rapid 1.6 tdi dsg kullanıcısıyım. Aracımı çok seviyorum ve çok memnunum. Yakıt olarak 1.6 motor ve dizel olduğu için tabi, çok ekonomik. Şehir içi 25-28 kr arası(dizel yakıt için tabi) yakıyorum. Ş.arası yollarda 17-18 kr.a kadar düşüyor km.de.
Aracın konforu yeterli seviyede, yani parasına ve segmentine göre bu parayla alınabilecek en iyi araç gerçekten.
Güvenlik testlerinden 5 yıldız almış bir araç.
Yol tutuşu başarılı.
Yakışıklı ve gerektiğinde atik bir araba. Rapidin 0-100 km süresi çoğu rakibinde 12-13 snlere çıkarken rapidde 10 sn falan.

Yukarıdaki deneyimlerim 1.6 dizel DSG şanzıman araç için olduğunu tekrar hatırlatayım. 1.2 motoru kullanmadım ve çevremde yok. Bu yüzden bu motor için bilgi veremem.

Ama yakıt tasarrufu için aracın teknik özelliklerine bakman lazım. 100 km de kaç litre yakıyor falan.

Aldıysan da şimdiden hayırlı olsun. [emoji3]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Çevrimdışı Paganini58

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: law23;590546
Herkese merhaba,

Foruma yeni üye oldum.Acil olarak desteginize ihtiyacım var.

Skoda Rapid alma arifesindeyim.Açıkçası Leon ile Rapid Spacebek arasında kaldım,ancak sedan Rapide daha yakinim

Bir bayide Rapid sedan 1.2 style DSG araç buldum.

Birincisi araci hafta içi ben kullanacak olsam da hafta sonu ve tatillerde 5 kişilik aile olarak kullanacağız Rapid Spaceback mi alayim sedan mi, bu arada aracı İstanbul ş.içinde kullanacağım ve köprü trafiğine girecegim,tabi park yeri problemi de çabası

İkincisi İstanbul içi ve köprü trafiğinde kullanacak olduğumdan yakıt sarfiyatı ne kadar olur.

üçüncüsü,yakıt sarfiyetı fazla olursa LPG takılır mı bu araca.Zira çok yakarsa ekstra garanti yapılmayıp,2 yıllık garanti sonunda LPG takmayı düşünüyorum.

Sizler bu satırları okurken ben arabayı almış bile olabilirim:)

İlginize şimdiden teşekkürler ve iyi forumlar

Açmış olduğum bir konu var. Orada merak ettiğiniz herşeyi bulabilirsiniz. Dikkatli bir şekilde okursanız size fikir verecektir.

Çevrimdışı Uğur57

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Çok km yapmıyorsanız korkmadan alın hocam 1.2 tsi 105 hp manuel kullanan biri olarak söylüyorum, trabzon-gaziantep gidiş 100-110 km bandında tek kişi 5.1 lt, dönüş de aynı hızda 5 kişi 5.6 lt yakıt tüketimim vardı. kaldı ki siz dsg alacaksınız daha da az yakar ilk bakımdan sonra, şehir içi her araç çok yaktığı gibi birçok benzinli araçtan az yakar o kesin. hayırlı olsun şimdiden

Çevrimdışı law23

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Cevaplar için teşekkür ediyorum.
Ara sıra da olsa aile ile kullanım nedeni sedanı tercih ettim. Kaporamı verdim aracı bekliyorum.Ancak halen tereddütlerim var.
1-Köprü trafiğinde kullanacağım için yakıt beni korkutuyor.Fabrika verisi 100 km de 6 olmasına rağmen benim en iyimser rakamım 100 km de 8, ancak 9-10 a kadar yolu var gibi.
Bu nedenle garantiyi uzatmayıp 2 yıl sonra LPG takılabilir mi ?(3 yıl garanti için 2600 gibi rakamlar telaffuz ediliyor, bu paraya iyi bir LPG takılır)
Ancak bazı arkadaşlar bu arabalarda (vw gurubu DSG li araçlar)LPG takılmaz ,sıkıntı çıkarır vs diyorlar.
2-DSG Şanzıman beni düşündürüyor.Yine köprü trafiği nedeni ile dur kalk çok fazla olacağından şanzıman ısınacaktır.1den 2 ye 2 den 1 geçişlerde kararsızlık, ilerde vuruntu, titreme olacak gibi geliyor.(Bu nedenle de garantiyi uzatmak mantıklı geliyor)Bundan önceki aracımda EDC(o da çift kavrama hemen hemen benzerler) vardı ve beyin vs gitti zor sattım.
3-Yeni nesil aracın albenisi olsa da çok oturaklı, sağlam ,trim sesi olmayan vs. arabalar değil.Bizim yollarında çok etkisi var bunda her yer çukur vs. araba deyim yerinde ise laçkalaşıyor.Forumda aracın bir sürü sıkıntısından bahsedilmiş.Daha 1-2 yıllık arabalarda çıkan bu sıkıntılar insanı düşündürüyor.

Yanlış anlaşılmasın,ben olaylara hep olumsuz tarafından bakan biri olduğumdan bu yorumları yapıyorum, amacım aracı kötülemek değil.Bu fiyata bu donanımda alınabilecek nadir araçlardan biri.

Çevrimdışı sipartacus

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Direk enjeksiyonlu araçların lpg kitleri farklı, doğal olarak lpg kit fiyatları da farklı, bir araştırın derim.

Çevrimdışı ferhatt

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
kesinlikle rapid sedan almalısın. Aile için birebir.

Çevrimdışı Pielstick

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bende 90 hp sedan manüel modeli var.  Kusursuz değil ama çoğu yönüyle gerçekten iyi. Tüketim uzun yolda 90 -100 km/s arasi giderseniz 1000 km yi bir depo ile gidebilirsiniz. Öte yandan rampalarda dizele yakın performans veriyor.  5. Vitesin altına düşmüyor. Direksiyon ve vites oldukça konforlu.

Çevrimdışı law23

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bu aracta en cok yakit konusu beni zorlayacak gibi.İstanbul trafigi ve ozellikle kopru trafigi ölüm.Yakit tuketmi tavan ,şanziman pert:(.LPG ve garanti uzatimi ile ilgili görüşleriniz nedir acaba?

Çevrimdışı wertasd

• Sabreden Derviş
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
O trafik için benzinli almayın derim. Hoş dizel bile az yakmaz.
Tsi motor için 2600 gibi rakamlara bildiğim lpg kiti yok. Uygulanan kit diğer normal direk enjeksiyonlu olmayan araçlara uygulanan kitler gibi değil. lpdi yada sıvı sistem deniyor. Avantajı-dezavantajı iyi araştırmanızı öneririm. Aceleci olmayın bu konuda.
Yani ben olsam lpg yokmuş gibi düşünürdüm.
Garanti ise aracınızı kullanmanıza bağlı. uzun yıllar kullanacaksanız uzatmanızı öneririm ki ben uzattım.
Hayırlısı olsun.

Çevrimdışı civilkaya

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ben spaceback 1.2 tsi dsg kullanıcısıyım. Genel olarak araç parasından fazlasını veriyor. Ben arabamı çok seviyorum ve uzun yıllar kullanacağım düşüncesindeyim. Küçük bir yerde oturduğum ve yılda en fazla 15000 km yaptığım için, yakıt olarak benzinliyi tercih ettim. Ama bu araçla sıkışık trafikte tahminim 9 lt den aşağı düşemezsiniz. Benzinli bir araç için iyi değerler elde edersiniz ama istanbul trafiğine dizel daha iyi bir seçenek bence. Çünkü TSI için takacağınız lpg kiti (tahmini söylüyorum net fiyatı araştırmalısınız) 5000-6000 TL den aşağı olmaz. DSG ise biraz şans işi sanırım. Uzun süre problemsiz kullananlar da var, kısa sürede problem yaşayanlar da var. Rapid sizin için çok iyi bir tercih ama keşke dizelini alabilseniz...

Çevrimdışı law23

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: civilkaya;590737
Ben spaceback 1.2 tsi dsg kullanıcısıyım. Genel olarak araç parasından fazlasını veriyor. Ben arabamı çok seviyorum ve uzun yıllar kullanacağım düşüncesindeyim. Küçük bir yerde oturduğum ve yılda en fazla 15000 km yaptığım için, yakıt olarak benzinliyi tercih ettim. Ama bu araçla sıkışık trafikte tahminim 9 lt den aşağı düşemezsiniz. Benzinli bir araç için iyi değerler elde edersiniz ama istanbul trafiğine dizel daha iyi bir seçenek bence. Çünkü TSI için takacağınız lpg kiti (tahmini söylüyorum net fiyatı araştırmalısınız) 5000-6000 TL den aşağı olmaz. DSG ise biraz şans işi sanırım. Uzun süre problemsiz kullananlar da var, kısa sürede problem yaşayanlar da var. Rapid sizin için çok iyi bir tercih ama keşke dizelini alabilseniz...

Yakıt tasarrufunu düşünerek bundan önceki arabalarımı(4 yılda 5 araç değiştirdim:) hepsi 2. eldi, bıktım sorunlarından)dizel almıştım.O araçlarda 6,5-7 arası yakıt performansı vardı.Sizinde dediğiniz gibi İstanbul ve köprü trafiğinde en iyimser rakamım 8 ama 9-10 içten bile değil.
Dizel ile benzinli arasında en az 7-8 bin fark var, yılda ortalama 10-12 bin yol yapıyorum,ama köprü trafiği çoğu.Hesap yaptığınızda aradaki fark en az 5 yıl veya 7-8 yılda ancak kapanıyor.2+3 Yıl garanti olursa 5 yılın sonunda araç satılabilir.Böyle düşününce dizelin avantajı kalmıyor.Dizelin pahalı olması yanında bir dezavantajıda enjektör, turbo,(gerçi bu araçta da var) DPF, kızdırma bujisi vs vs. bozulmaya meyilli ve masrafı çok olan parçaları.Aracım bu seferde benzinli olsun istiyorum.

Çevrimdışı mrt03mrt03

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bende rapid spaceback var 1.4 dizel otomatik 22000 de son 68000₺ ye bırakıyorum. Bagaj düşündüğünüz kadar küçük değil bu arada. Yakıt karışıkta 5.1 kışın 6 civarında geziyor kullanıma göre

Sent from my iPhone using Tapatalk

Çevrimdışı DaNGeRouS_

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: law23;590768
Yakıt tasarrufunu düşünerek bundan önceki arabalarımı(4 yılda 5 araç değiştirdim:) hepsi 2. eldi, bıktım sorunlarından)dizel almıştım.O araçlarda 6,5-7 arası yakıt performansı vardı.Sizinde dediğiniz gibi İstanbul ve köprü trafiğinde en iyimser rakamım 8 ama 9-10 içten bile değil.
Dizel ile benzinli arasında en az 7-8 bin fark var, yılda ortalama 10-12 bin yol yapıyorum,ama köprü trafiği çoğu.Hesap yaptığınızda aradaki fark en az 5 yıl veya 7-8 yılda ancak kapanıyor.2+3 Yıl garanti olursa 5 yılın sonunda araç satılabilir.Böyle düşününce dizelin avantajı kalmıyor.Dizelin pahalı olması yanında bir dezavantajıda enjektör, turbo,(gerçi bu araçta da var) DPF, kızdırma bujisi vs vs. bozulmaya meyilli ve masrafı çok olan parçaları.Aracım bu seferde benzinli olsun istiyorum.

Bende istanbul trafiğinde kullanıyorum.
Genelde 6litrelerde seyrediyor. 7'yi çok nadir görüyorum. 8'i hiç görmedim.

Ama bu kullanımdan kullanıma göre de değişir. Ben trafikte isem öndeki araç ile mesafe bırakıp dur/kalk işine girmiyorum. Aracın devamlı hareket halinde olmasını sağlıyorum. Öyle gidiyorum. Araya girenlere de arada küfür ediyorum.

Aracım spaceback 1.2 TSI 90HP   Allaha şükür çok memnunum.
4000KM ' de ortalamam 6.3 litre eğer işe 80 ile gelip gidersem 100KM'de 4.5-5 litre yakacağını gösteriyor..

Genel ortalama niye yüksek derseniz, bazen spor modda sürüyorum. Aracımın ilerleyen süreçlerde hantal olmasını istemediğim için bazen devirli sürüyorum.

Çevrimdışı law23

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Garanti uzatma hususunda ne düşünüyorsunuz?
+3 yıl için 2650 TL ücret talep ediyorlar.
61000 TL ye anlaşmıştım,2650 garanti +2500 sigorta derken 66000 TL oldu.
Honda Jazz vardı 66000 TL ye 6 yıl garanti veriyor hemde CVT şanzuman.