škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

yedek depo nedir

ferhatt · 24 · 10679

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mert-erdem

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;575178
Yedek depo denen olay ayrı bir depo olmayıp, yakıt ışığının yandıktan sonra bitime kadar olan kısımdır. Yani 55 Lt. bir depo için bitime 8-10 Lt kala ışık yanar. Kalan yakıt 100-150 Km yapabilir. Bundan sonrası için ısrarla yedek deyip duranlar yanlarında 3-5 Lt lik bidonda yedek varsa ancak onu kullanabilirler..:wax2:

Depoyu sonuna kadar kullanmak, yakıtın bitip yolda kalmanın yanında biriken pisliklerin ve suyun yakıt sistemine geçmesi yönünden her zaman risktir!

Çok doğru kitapçıkta yedek depo diye tabir edilen olay son kalan çeyrek depo

Çevrimdışı mrt03mrt03

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Dediğinize göre 55 litrelik depo Nasıl oluyorda daha fazla yakıt alıyor?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Çevrimdışı mert-erdem

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mrt03mrt03;575205
Dediğinize göre 55 litrelik depo Nasıl oluyorda daha fazla yakıt alıyor?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Genleşme tankını doldurursan alır

Çevrimdışı mrt03mrt03

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mert-erdem;575208
Genleşme tankını doldurursan alır

Yukarıda söylenene göre genleşme dahil 55 alır.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Genleşme tankının amacı; genleşen yakıtın ve buharlaşmanın oluşturacağı basıncı dengelemek.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yeti'nin kitapçığında yedek yakıt için bahsı geçen kısım aşağıdaki gibidir.
Burada "yedek yakıt"'tan kasıt depoda kalan yakıttır. Buradaki tercüme edilen "yedek" ibaresi ne ayrı bir depo ne de genleşme tankı değildir. Tercüman "yedek yakıt" yerine "kalan yakıt" deseydi kimsenin kafası karışmayacaktı.
Yani ışık yandığında 10 lt kaldığını anlamalıyız!
Alıntı
Yakıt rezervi
Kontrol lambası  eğer daha 10,5 litrenin altında bir yedek yakıt mevcut ise yanar.
Uyarı sinyali olarak ilaveten akustik bir ses duyulur.
Bilgi ekranında şu metin gösterilir:
Please refuel! Range... km (Lütfen yakıt doldurunuz!) Menzil...km)
Not
Bilgi ekranındaki metin depoya yakıt doldurulduktan sonra ve kısa bir mesafe katedildikten
sonra söner.

Çevrimdışı ardacoach

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Yedek depo olsa yakit bittikten sonra devreye girer. Ben bir kaç kez doldurdum genleşme tankini.Adana-Ankara arasinda giderken yakit göstergesi hiç oynamadi. Önce genleşme tanki dediğimiz yerden yedi mazotu.Yoksa 350-400 km göstergenin oynamamasi imkansiz galiba.
Arkadaşlarin yazdigi gibi zararliysa bir daha da doldurmam zaten.
Bizim depolar yanilmiyorsam 55 lt. Genleşme tankida 7 lt aliyor.

Çevrimdışı unveren55

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
ya bu genleşme tankı veya yedek depo nerde??ayrı bir kapağımı var ?o kısmı anlayamadım.!!arkadaşlar yedek tankı doldurdum diyor.nasıl dolduruluyor?şahsen aracıma bırakın 55 lt yi.54 litre mazot koyulursa bile arıza çıkartırım.çünki kesin pompada hile var derim.yeti ile 1158 km yol yaptım yinede 53 lt aldı :) yedek depo şehir efsanesi bence.bu zamana kadar hiç bir aracıma bağlı bir yedek depo görmedim.her aracımın altına girip bakmış biri olarak söylüyorum.yedek depo niye olsunki?adam 55 değil 60 lt yapar depoyu.deponun zaten havalantırma tahliyesi deponun üst kısmında şamandıra çubuğunun üstünde.alt kısımdaki yedek deponun araca ne tür bir katkısı olabilir.arkadaşın biri mersedes sayfası yayınlamış.o araçta ek donanım varmı yokmu bilemeyiz.ya araçda webasto sistemi var ise?o zaman yedek depo ayrıyeten oluyor bazı araçlarda.

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yedek depo olması bizim araçlarda manasız ve gereksiz.Ne uzun yol aracı bunlar ne de arazi aracı.Aldığı yakıt gittiği yol belli.Böyle bir araba içinde hiçbir üretici fazladan maliyete girip de yedek depo takmaz.
Genleşme tanklarını yedek depo diye dolduruyor pompacılar.Başka bir numara yok.
elegance=ugurcnplt