škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yedek Yağ

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı nedemeklazım

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Kıymetli arkadaşlar merhabalar.

Geçenlerde rapid aksesuar kataloğunu incelerken castrolun yedek yağını gördüm. Bu aralar şehirdışına çıkacağım için bagajda yedek yağ bulundurmak istiyorum. Henüz 3000 km de araç, şimdilik ihtiyaç olacağını sanmıyorum ama yol durumu bu belli olmaz.

Ancak yağlardan pek anlamam. Marka tartışmaları diğer başlıklarda var ancak benim anlamadığım nokta 5/30, 5/40 vs. gibi ifadeler.

Araba 1.4 tdi, dsg. Bagajda taşımaya uygun ne tür bir yağ almam gerekir bu araç için?

Şimdiden teşekkürler. :ok:

Çevrimdışı Toygar

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: nedemeklazım;563209
...Marka tartışmaları diğer başlıklarda var ancak benim anlamadığım nokta 5/30, 5/40 vs. gibi ifadeler...

İyi günler!

5/30, 5/40 gibi ifadeler için > https://tr.wikipedia.org/wiki/Motor_ya%C4%9F%C4%B1

"Gerek var mı?" diyen arkadaş haklı. Aracınız daha yepyeni(maaşallah!); bu kadar pimpirikli olmanıza gerek yok. Keyfini çıkarmaya bakın :gaz:

Çevrimdışı nedemeklazım

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Mesele gereklilikten ziyade daha önce yaşadığım hadiselerle ilgili.

Yakın zamanda buradaki bir arkadaş da aracı teslim aldıktan kısa bir süre sonra yağ ışığının yandığını söylemişti. O nedenle teslimden önce yeteri kadar yağ koyup koymadıklarından emin olamıyorum.

Ben bir önceki aracımı arıza sonrası yetkili servisten alıp 300 metre gittikten sonra radyatör hortumunu tam bağlamadıkları için tüm suyunu boşaltma hadisesini yaşadım. Servis ısrarla test sürüşüne çıktıklarını iddia ediyordu üstelik :)

Öte yandan, bu aracımda değil ama uzun yoldan sonra bir iki kez de yağ yakma meselesi yüzünden yağ ışığının yandığını ve gerçekten yağın baya bir eksildiğini görmüştüm. Tüm bunlardan sonra özellikle uzun yok için bagajda ufak bir şey taşımak istiyorum.

Çevrimdışı Managerhtd

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bir 10500 km oldu araç 1.4 tsi temmuz 2015 de almıştım daha gram yağ eksiltmedi o yüzden endişe etmenize gerek yok. Kabutta motor yağını her 1500 km de kontrol ediniz diye yazıyor tedbir olarak

Çevrimdışı Toygar

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: nedemeklazım;563254
Mesele gereklilikten ziyade daha önce yaşadığım hadiselerle ilgili.

Yakın zamanda buradaki bir arkadaş da aracı teslim aldıktan kısa bir süre sonra yağ ışığının yandığını söylemişti. O nedenle teslimden önce yeteri kadar yağ koyup koymadıklarından emin olamıyorum.

Ben bir önceki aracımı arıza sonrası yetkili servisten alıp 300 metre gittikten sonra radyatör hortumunu tam bağlamadıkları için tüm suyunu boşaltma hadisesini yaşadım. Servis ısrarla test sürüşüne çıktıklarını iddia ediyordu üstelik :)

Öte yandan, bu aracımda değil ama uzun yoldan sonra bir iki kez de yağ yakma meselesi yüzünden yağ ışığının yandığını ve gerçekten yağın baya bir eksildiğini görmüştüm. Tüm bunlardan sonra özellikle uzun yok için bagajda ufak bir şey taşımak istiyorum.

Merhaba!
Yağ miktarından emin olmak için yağ ölçüm çubuğunu kullanmıyor musunuz? ;)

Radyatördeki sıvının boşalıvermesi ve benzeri sorunlara %100 çözüm olmasa da, aracın her servisten çıkışından sonra kaputu açıp yağ, antifriz, fren hidroliği, boru bağlantıları, akü kutup başlarını, vs'nin şöyle bir kontrol edilmesini herkese tavsiye ederim. Yeter ki bu kontrolları servisten ayrılmadan önce yapın ki, anında telafi edilebilsin.

Benim önceki aracımda da yağ eksiltme olmuştu. Ancak araba 10 yaşını ve 150.000'i çoktan devirmişti. Yani öyle birkaç aylık bebek değildi :o

Saygılar...

Çevrimdışı bahcekapiliyavuz

• Mali Müşavir
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sıfır araç ilk 1000 - 1500 km.de normalden biraz fazla yağ eksiltir ama bu çok önemsenecek derecede değildir.

Hatta Citroen / Peugeot 2006-2007 yıllarında yeni alınan araçlara ilk 1.500 km içinde ücretsiz bir kontrol bakımı yapardı. Benim aracıma da yaklaşık 0,5 lt kadar yağ ilave edilmişti. Gram eksiltmez demek yanlış olur nitekim motor çok yenidir ve yağın piston segmanlar arasında film tabakası oluşturması nedeniyle belki ilave edilmesine gerek olmayacak derecede eksiltme yapması çok normaldir.

Bagajda 1 lt.lik yağın durmasının bence bir zararı yok. Bu birazda alışkanlıkla ilgili. Benim bagajımda lokma takımı bile var. :) Allah ihtiyaç duyurmasın tabi.