škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yıllık rutin masraflar hakkında ne düşünüyorsunuz?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Halit Bey, ben bugün sizi pek anlayamıyorum. Konuyla ilgili yeni bir mesaj yazmama rağmen şimdi bir önceki mesajımı tekrar alıntılayıp neden bir önceki mesajınızdakilerin tamamen aynısını yazdınız anlamadım.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı Lilan

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Bireysel kullanıcılar için kiralamak hiç mantıklı değil.

Faiz konusuna gelecek olursak vdf grubu bile 1.19 faiz verirken faizi 1.44 olarak hesaplamak olmaz. 1.19 faiz maliyeti 19.600-TL olur.(anapara 60.000-TL)

Bakım maliyetleri konusuna gelirsek yanımda oturan arkadaşım superb 2 tdı kullanıyor ve bu hafta ödeyeceği maliyet 500-TL (30.000 bakım)

Lastik ve akü kullanıma göre 1 (benim için) veya 2 defa değişecek (1.500 / 2.500)

Toplayın bölün arkadaşlar kiralamanın neresi cazip olacak.

+ Kredi bitiminde elinizde kalacak arabanız olacak.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;548005
... ben kiralamanın bizim gibi kullanıcılar için avantajlı olduğu bir durum göremiyorum, tam tersine zararlı çıkıyoruz.
Şirkete kiralandığında her ay kira faturasını ve KDV' sini masraftan düşebiliyorsun. Satın alındığında satın alma bedelini her yıl %25' i olmak üzere 4 yılda masraf olarak düşebiliyorsun. Şirketler için tabii ki bu durum daha kârlı oluyor. Kaldı ki hasar durumunda ikame araç, arıza ve arızanın giderilmesi uzun sürecekse ikame araç, kasko, trafik sigortası, ... vs. işlerle de hiç uğraşılmamış olunuyor. Kaldı ki şirket aracı olarak kullananlar özensiz kullandıkları için değer kaybı daha fazla oluyor. Şirketlere o nedenle daha avantajlı oluyor. Tabii 3yıl/60.000km kriteriyle anlaşma yapılmışsa ve diyelim ki 3 yılın sonunda araç 100.000km olmuşsa, anlaşmayı geçen her km başına 0,15€+KDV gibi bir nevî cezaî bir durum da oluyor. Anlaşmayı da iyi hesap ederek yapmalı.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Uğur Abi, şirketler için durum farklı tabii. Ancak biz şahıs üzerine kiralama durumundan yola çıktık.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;548127
Uğur Abi, şirketler için durum farklı tabii. Ancak biz şahıs üzerine kiralama durumundan yola çıktık.
Şirket için niye avantajlı olduğunu yazdım. Bireysel olarak hiç bir şekilde otomobil satın alma bedelini veya masraflarını bir yerlerden mahsup etme imkânı olmadığı için tabii ki dediğin net olarak doğru.
4 yılın sonunda aracın 2. el değerini 69.000TL civarı hesapladınız. De ki piyasada o araca vere vere 45-50 bin lira verdiler. Yine elde bir meblağ var. Kiralamada o da olmayacak ancak dediğim gibi her ay kiralama bedelini şak diye düşüvermek daha cazip geliyor.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı tuncay81

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Aslına bakarsanız şirket içinde benzer durum sözkonusu. Ben mesela şirket adına aldım ilk olarak bayide filo indiriminden yararlandım,sonra ötv+kdv yi direkt gider gösterebiliyorsunuz ( benim araçta yaklaşık 50000TL) sonra kalan araç bedelinide hızlandırılmış amortisman uygulayabiliyorsunuz. Ayrıca yaptığınız tüm masraflarıda yine gider gösteriyorsunuz ve 3 yıl sonunda yine elinizde belli bir değeri olan araç oluyor. Kiralama çok sayıda aracınız var ise zaman ve iş gücünden kazanmak içim faydalı , örneğin bizde 8 araç var hiçbiri kiralık değil.

Çevrimdışı mühendis06

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: tuncay81;548145
Aslına bakarsanız şirket içinde benzer durum sözkonusu. Ben mesela şirket adına aldım ilk olarak bayide filo indiriminden yararlandım,sonra ötv+kdv yi direkt gider gösterebiliyorsunuz ( benim araçta yaklaşık 50000TL) sonra kalan araç bedelinide hızlandırılmış amortisman uygulayabiliyorsunuz. Ayrıca yaptığınız tüm masraflarıda yine gider gösteriyorsunuz ve 3 yıl sonunda yine elinizde belli bir değeri olan araç oluyor. Kiralama çok sayıda aracınız var ise zaman ve iş gücünden kazanmak içim faydalı , örneğin bizde 8 araç var hiçbiri kiralık değil.

Hocam peki bu durum sadece şirketlerde mi oluyor. Bizim avukatlık bürosu var bunun üzerine satın alabilir miyiz

Çevrimdışı Kime_ne

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: cnrndm;547957
slmlar arkadaşlar .

Dün kabaca bir hesap yaptım ve çok severek bindiğim aracımın mazot masrafı harici bana durduğu yerde yıllık ne kadar masraf getirdiğini hesap ettim. Ve kabaca aşağıdaki sonuca vardım.

- Vergi 1000 tl (yaklaşık)
- Bakım 900 tl ( rot balans, klima temizliği ve motor yıkama yaptırdığımdan rakam bu kadar yüksek çıktı) Bir sonraki bakım 45000 km'de balata vs. gibi ekstra masraflar çıkacak ve  fiyat 1000 tl civarı olacaktır yine.
- Kasko 1800 tl
- Sigorta ???? ( geçen sene ufak bi kaza geçirmiştim sigortam karşı tarafa 600 tl ödeme yapmıştı. Geçen sene Axa 'dan 300 tl'ye yaptırmıştım. Şubat sonu sigortam yenilenecek ve şu an kabaca teklif aldığımda 1500-1800 tl gibi uçuk rakamlar çıkıyor.)

Sonuç olarak arabayı garajdan hiç çıkarmazsam yukarıdaki masraflar standart. Yakıt masrafını ve çıkabilecek lastik vs. gibi ekstra durumları yazmadım bile.

Ayrıca birçoğumuzun araçlarını kredi ile aldığını da düşünürsek ödediğimiz faiz de cabası. Şu aralar çok fazla düşünmeye başladım acaba bu kadar masrafa değer mi diye. Acaba arabamı satıp kalan kredi borcumu kapatsam ve 45-50 bin tl ye daha ekonomik bir araca mı binsem diye düşünmeye başladım. Hatta zaman zaman yıllık kiralama yapmayı bile düşünmüyo değilim. Yukarıda saydığım masraflar ve kredi masrafıyla yaptığım kiralamanın 6-7  ayı neredeyse bedavaya gelir.

Sizlerin bu masraflar konusundaki düşünceleri nelerdir merak ediyorum Benim gibi isyan edenler var mı aramızda??

benim aracım 1.2 tsi
vergisi yıllık 650
genişletişmiş kasko+sigortaya haziran aracı teslimalırken 1050 tl ödedim
bakıma gitmedim daha 10.000 deyim onada 500 diyelim
2200 tl yattı yerde masrafı benim epey ekonomikmiş aracım :)

Çevrimdışı yedeksan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;548018
Halit Bey bence olma ihtimali olan şeyler üzerinden giderek spekülasyon yapmayalım. Yani dsg illa ki arıza çıkartacak diye bir kural yok. Çıkarsa da yetkili servise gidiyorsanız iyi niyet garantisinden karşılanıyor. Zaten artık birçok kullanıcı aracı uzatılmış garantiyle satın alıyor. Bu durumda 13.200-TL neyin bakımı oluyor? Komple motor mu değiştiriyoruz şanzıman mı?

Aracın bakım masrafını da yazdım, yılda 1 kez bakıma girildiği takdirde 500-TL civarı bir masraf olacaktır, hadi 600-TL olsun. Arada kampanyaya denk getirirseniz bu rakam da düşer zaten. Diğer işletme maliyetlerini dediğim gibi yüksek hesapladım zaten, madem siz aracı satın almada hep olmayacak şekilde kalemler ekliyorsunuz, ben de diyorum ki bu aracın yıllık işletim maliyeti 3.300-TL'yi geçmez). Bu sefer böyle hesaplayalım bakalım.

Aracı yatırım aracı olarak görmem şahsen. Burada demek istediğimiz 4 yıl sonunda sizin 75.600-TL ödemiş olmanıza rağmen elinize hiçbirşey geçmeyecek olmasıdır. Aracı satın alan kişinin eline ise ciddi bir miktarda para geçecektir yine de.

Aramızda sizin hesabınıza göre kalacak olan 28.400-TL fark -ki benim hesabıma göre bu çok çok daha fazladır- önemsiz bir meblağ mıdır? O parayla eli ayağı düzgün 2. el B segmentinde araç alınıyor.

Bu arada olayı şirkete getirdiniz her nedense; biz forum üyelerinin çok büyük kısmının şirket üzerinden araç kiralama gibi bir şansı da yok. Zaten konuyu açan arkadaşımız da şirket bakımından açmadı konuyu, kişisel kullanım açısından böyle bir soru sordu. Bakın zaten ben bir önceki mesajımda ne yazmışım:
"Kısacası ben kiralamanın bizim gibi kullanıcılar için avantajlı olduğu bir durum göremiyorum, tam tersine zararlı çıkıyoruz."

Yani şirket olayına girmeyelim bence, burada tartışılan konu salt tüketici olarak araç almak mı kiralamak mı mantıklı, budur.

birbirimizi anlamakta güçlük çektiğimiz aşikar.  ben bakım masrafı 13200 tl derken aracın tüm giderlerinden bahsettim . daha önceki yazılarımda da söyledim. bireysel kullanıcı için bir cazibiyet olmadı ortada . benim ifade ettmeye çalıştığım şey ;

satın alındığında ödenen bedeller ;
4 yıllık giderler
kasko 1500*4                                       = 6000
vergi  1000*4                                       = 4000
bakım  500*4                                       = 2000
lastik  1500*1                                       = 1500
60000 tl kredi faizi için ödenen bedel        = 20000
4 yıl sonunda değer kaybı tamamen sizin  = 20000
 yukarıda yaptığınız hesaptan aldım
                                          toplam     = 53.500 tl
bu rakam araç kapınızın önünde durduğu sürece ödeyeceğiniz bedel

ben kiraladığım da

48 ay *450 euro = 21600 eu * 3,5 tl = 75.600 tl

aradaki fark = 75600-53500 = 22.100 tl

bu durumda siz arabayı 84,000 tl alıyorsunuz
bindiğiniz 4 yıl boyunca 53.500 tl harcıyorsunuz
toplam size maliyeti bu aracın = 137.500 tl oluyor sonra aracı satıyorsun.
4 yıl sonunda elinize geçen para 69,000 tl  işte elinizde kalan bu değerin aslında siz bedelini 4 yıl içinde ödemiş oluyorsunuz.  

tekrar söylüyorum eğer elinizde peşin paranız var ise ve bireysel kullanıcı iseniz araç kiralamanın bir anlamı kalmıyor. burada hem fikiriz.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Halit Bey siz birşeyi anlamamakta direniyorsunuz, bu nedenle artık tartışmak lüzumsuz olmaya başladı.

Şirket hesabını katmayın diyorum, zira konunun açılış amacı bu değil. İstisnai bir durum sizin dediğiniz, bu forumdaki 10.000 küsür kullanıcının sizce kaç tanesi bu şekilde kiralama yapabilir? Haliyle şahıs olarak kiralama üzerinden gitmemiz gerekiyor. O şekilde gidince de 4 yılın sonunda herşeyden arınmış 26.000-TL civarı bir para kalıyor cebimizde, kiralasaydık elimizde hiçbirşey olmayacaktı. Yani arkadaşımızın sorduğu sorunun cevabı açık. Öyleydi böyleydi demenin anlamı yok. Kendisi şahıs olarak kiralasam nasıl olurdu diye sordu, biz de bunun dezavantajlı olduğunu ortaya koyduk.

Çevrimdışı yedeksan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
o zaman yazılarımla forumu kirlettiğim için özür dilerim. luzumsuz gördüğünüz yazılarımı silebilirsiniz. ben sadece rakkamları orataya koyup kafasında soru işareti olan arkadaşlar yardımcı olmak istedim. verdiğim rahatsızlıktan dolayı üzgünüm. size iyi forumlar.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: yedeksan;548191
o zaman yazılarımla forumu kirlettiğim için özür dilerim. luzumsuz gördüğünüz yazılarımı silebilirsiniz. ben sadece rakkamları orataya koyup kafasında soru işareti olan arkadaşlar yardımcı olmak istedim. verdiğim rahatsızlıktan dolayı üzgünüm. size iyi forumlar.
Rahatsızlık falan verdiğiniz yok Halit Bey. Sadece sizin örnek bize uymuyor, en başından beri demek istediğim bu. Sizin öneriniz başka bir tartışmanın konusu olabilir ancak.

Çevrimdışı azureusecz

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kiralama olayını ben çok düşündüm. Eczanemim üstünden kiralayım hem vergiden düşerim hem de sıkıntısını yaşamam dedim ama içim el vermiyor kiralama işine. 3 yıl kiralasam bir araba parası vereceğim tamam kabul faizi şunu bunu derken aynı paraya gelebiliyor ama araç benim olmadıktan sonra da araca ısınacağımı düşünmüyorum. bir de halit bey şirket üzerinden kiraladığınız zaman çektiğiniz kredinin faizini de vergiden düşebiliyorsunuz bir de bu açıdan var ki bence sizin bahsettiğiniz gibi bir kayıp yok bence. Bir de ben eski aracıma 7 yıl bindim ki boş bir araçtı ve sadece özellik olarak kliması vardı. Ben bu aracıma uzun yıllar binmeyi ve en son artık fiyatını düşünmeden satmayı planlıyorum. Bu durumda da bence kiralama seçeneği uygun olmuyor.

Çevrimdışı tuncay81

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mühendis06;548151
Hocam peki bu durum sadece şirketlerde mi oluyor. Bizim avukatlık bürosu var bunun üzerine satın alabilir miyiz

Bahsettiğim limited şirketler içindi. Sizinki nasıl tam bilmiyorum fakat mali müşavirinize sorabilirsiniz.

Çevrimdışı hiko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Gençler, şöyle bir yüzeysel baktım da; herkes kendine göre haklı gibi görünüyor..kimse üzerine alınmasın anlamdığım için soruyorum; bu durumda araç kiralama işi yapan firmaların kazancı ne,, niye bu işi yapıyorlar... bunu anlamış değilim..
:ok:Neşeli ve Sağlıklı forumlar dilerim