škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yıllık rutin masraflar hakkında ne düşünüyorsunuz?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tuncay81

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hiko;548225
Gençler, şöyle bir yüzeysel baktım da; herkes kendine göre haklı gibi görünüyor..kimse üzerine alınmasın anlamdığım için soruyorum; bu durumda araç kiralama işi yapan firmaların kazancı ne,, niye bu işi yapıyorlar... bunu anlamış değilim..

Düşünün 50 adet aracınız var. Bunların vergi takibi evrak takibi cezası kaskosu trafik sigortası bakımı yazlık kışlık lastikleri vb. işleri için bir sürü zaman ve iş gücü kaybınız olur. Büyük firmaların bu yüzden araç kiralaması çok daha reeldir. Araç sayısı 200-300 olan firmalar var. Birde böyle düşünün.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hiko;548225
Gençler, şöyle bir yüzeysel baktım da; herkes kendine göre haklı gibi görünüyor..kimse üzerine alınmasın anlamdığım için soruyorum; bu durumda araç kiralama işi yapan firmaların kazancı ne,, niye bu işi yapıyorlar... bunu anlamış değilim..
Araç kiralama şirketleri de araçları nakit parayla almazlar; tabii burada bahsettiğim kurumsal büyük firmalar. Bankadan krediyle alırlar, ancak kendilerine uygulanan faiz ve masraflar standart müşteriden daha uygundıur. Aynı zamanda aldıkları araçları da filo indirimiyle alarak daha baştan karlı bir alışveriş yaparlar. Aracın boş durmaması burada önemli olan. Kredi taksitinin büyük kısmı zaten kiralayandan alınan parayla ödenmiş olur, kısacası kendini finanse eden bir sistem kurulu. Yine yukarıda bahsedilen gider gösterme vb. muhasebesel avantajları da var. genellikle 3 yıl tutarlar araçları makina parkında ve 3 yılın sonunda bu araçları satarlar; zaten ucuza almışlardı, bir şekilde satarken de para kazanıyorlar. Kurumsal kiralama şirketleri çok ciddi kar marjıyla çalışırlar, gerçekten kazançlı bir iş olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ancak yıllık döndüleri vardır; bazı yıllarda filoya araç alımı fazla olduğundan kar düşer, bazı yıllarda ise filodaki araç sayısı yeterlidir, fazla alım yapmaya gerek duymazlar, üstüne sattıkları araçlar olur ve o yıl yüksek kar yazarlar.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı hiko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Cevaplarınız için teşekkürler. O kadar çok irili ufaklı şirketler var ki ,  para kazanıyorlar ki bu işi yapmaya devam ediyorlardır.
:ok:Neşeli ve Sağlıklı forumlar dilerim