škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Bitmek bilmeyen sunroof sorunu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cnrndm

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Slmlar arkadaşlar,

2014 mart ayında aldığım aracımın sunroof trim sesi sorununu bir türlü çözemedim.
Araç daha 3000 km de iken sunrooftan tıkırtılar gelmeye başladı. Kayadabi servisinde yaklaşık 5-6 saatlik bakım sonunda sunroofun söküldüğü ve yağlandığı söylendi tarafıma ve artık sunrooftan ses gelmiyordu.
Fakat 3-4 ay sonra yine ufak ufak sesler gelmeye başladı. Bu seferde ufak bi hasar dolayısıyla aracımı yüce motora bıraktım, onarım esnasında sunroofun tekrar yağlaması yapıldı. Kızaklara toz girdiği ve sesin bu tozdan dolayı oluştuğu söylendi.
İkinci bakımdan sonra kış mevsimine geldiğinden sunroofu hiç açmadım fakat 6 ay sonra o rahatsız edici tıkırtı yine başladı. Bu seferde 15000 bakımında Avek servisinde temizlik ve yağlama işlemi yapıldı. Fakat bu seferki çok kifayetli olmadı sanırım işlem sonrası birkaç gün sonra tıkırtılar yine baş göstermeye başladı. Hatta bu sefer arabayı kaldırıma falan parkettiğimde kaldırımdan yada yüksek bi yerden inerken sanki sunroof geriliyomuş gibi sesler geliyor.
Hikaye biraz uzun oldu ama aynı sorunu yaşayan var mı aranızda yada kalıcı çözüm bulabilen varsa paylaşabilirse sevinirim.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben böyle bir durum yaşasam, sesi iyice dinledikten sonra, bir de tavan döşemesini söker, 1 hafta da öyle kullanırdım, tıkırtı yapabilecek şeyler sayılı zaten, tam tespit yapılmış olur, hem ben, hem araba yıpranmamış olurdu sök-tak ile...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı cnrndm

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
sesin kaynağı belli ki zaten. sunrooftan geliyor. Dediğim gibi bakım yapılınca düzeliyor. Birde şu var sunroofu kaldırdığım zaman ses anında kesiliyor. Kapattığım zaman tekrar başlıyor. O yüzden tavan kaplamasını sökmeye gerek yok bence.

Alıntı yapılan: Engin E.;507800
Ben böyle bir durum yaşasam, sesi iyice dinledikten sonra, bir de tavan döşemesini söker, 1 hafta da öyle kullanırdım, tıkırtı yapabilecek şeyler sayılı zaten, tam tespit yapılmış olur, hem ben, hem araba yıpranmamış olurdu sök-tak ile...

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sunrooftan geldiğini anladık herhalde...!?
Neyse bildiğiniz gibi yapın siz.

Çevrimdışı MVOLKAN

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ben bu sesi uzunca yasadim ve sonunda cozdum.tavanin icinde ayar vidalari var tavanin yam kapanmasini yada gerginligini ayarliyor serviste o vidalari biraz daha siktirdim ve sea kalmadi o ses tam basmadigindan kaportaya bendede vardi

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İşte bu ve bunun gibi etkenlerden bahsediydum bende...
Yoksa bu sesin tekerden gelecek hali yok tabii...

Çevrimdışı simurgson

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Caner Bey, bu sunroof sesinden bende bıktım artık ama inanın İstanbul daki servislerin yarısına yakınını gezdim neredeyse, kimse kesin çözüm bulamadı. M.Volkan Bey'in dediği ayar vidası sıkma işini kimse yapmadı sanırım. Ama inanın sizi en iyi anlayanlardan birisiyim. İnsanı arabadan soğutacak bir ses o.

Çevrimdışı cnrndm

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
bahsettiğiniz ayar vidalarını sıkmak acaba efor gerektiren bir iş mi ki servisler bunu yapmıyorlar. Yada yeterli bilgilerimi yok. Şimdi gidip desem servise ayar vidası varmış sıkmak gerekiyomuş diye benim dediğimi ne kadar yapar. Yaptırdığınız işlemle ilgili biraz daha detaylı bilgi verirmisiniz.

Alıntı yapılan: MVOLKAN;507858
Ben bu sesi uzunca yasadim ve sonunda cozdum.tavanin icinde ayar vidalari var tavanin yam kapanmasini yada gerginligini ayarliyor serviste o vidalari biraz daha siktirdim ve sea kalmadi o ses tam basmadigindan kaportaya bendede vardi

Çevrimdışı MVOLKAN

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Olayi uzun sure  inceledim servise 3 kere gittim sadece sprey sikti gonderdi.ben kendim buldum.arac icinde oturun baska biri disardan tavana eliyle baski uygulasın ayni sesi duydum.daha sonra bakinca vidalari gordum alyen vida.servisteki kaporta ustasina izah ettim oda bakalim dedi ve sikti zaten cok sikamaz ustaysa anlat sadece boşluk alinacak esneme payi olmali zaten.5 dk lik işlem.ben bu olaydan dolayi surekli tavan acik gidiyordum ses deli ediyordu.ama cok sukur simdi yok.su an combi ye biniyorum oda cam tavan simdilik bunda yok.ama iki aracinda mantigi ayni

Çevrimdışı octavia7_

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Benimde boyle otuyodu bi gun hic acmadim sunroofu kendisi topladi sesi kesti sonra farkina vardigim su oldu yagmur veya tozlu havada acinca icine pislik kaciyo tam kapanmiyo sanirim ama bi sure sonra duzeliyo 7 ay oldu alali 1 kere sprey sktirdim ondan snra yine yapmaya baslayinca sabredip bekledim duzeliyo kendince

Çevrimdışı bulentperu

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
O sesler beni de arabadan sogutmuştu!!! Servisler spreyden başka çözüm üretmiyor. Ben kendi çözümümü bulmuştum. 1Cm kalınlığında kauçuk benzeri bir malzemeyi şerit halinde keserek tüm kanala döşemiştim, ses %90 kesilmişti. Sattımda kurtuldum valla, ne keyifle almıştım oysa......