škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

2014 octavia dsg araçta 2.ve 3. viteste yavaşlarken yığılma

cnrndm · 32 · 14199

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cnrndm

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
slmlar,
16000 km'de 2014 model 1.6 tdı dsg octavia aracımda son zamanlarda yaşadığım sıkıntımı paylaşmak istiyorum

Seyir halindeyken ayağımı gazdan çekip yavaşlama esnasında motor devri düşerken 1250 ile 1000 devir arasında 2. viteste araçta sanki vites değiştirir gibi bi yığılma oluyor (fakat bu yığılma esnasında viteş değişimi yok). Çok emin olmamakla beraber aynı olay yine yavaşlama esnasında 3. viteste oluyor ama farklı devirlerde. Daha önceden de varmıydı bilmiyorum ama son zamanlarda rahatsız edici boyutlara ulaştığını hissediyorum. Daha önce vites değişimlerini bile hissetmezken şimdi sanki vites değiştirmiş gibi yığılma hissediyorum.

konuyla ilgili yardımlarınızı rica ederim

Çevrimdışı cnrndm

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
slmlar arkadaşlar,
16000 km'de 2014 model 1.6 tdı dsg octavia aracımda son zamanlarda yaşadığım sıkıntımı sizlerle paylaşmak istiyorum

Seyir halindeyken ayağımı gazdan çekip yavaşlama esnasında motor devri düşerken 1250 ile 1000 devir arasında 2. viteste araçta sanki vites değiştirir gibi bi yığılma oluyor (fakat bu yığılma esnasında viteş değişimi yok). Çok emin olmamakla beraber aynı olay yine yavaşlama esnasında 3. viteste oluyor ama farklı devirlerde. Daha önceden de varmıydı bilmiyorum ama son zamanlarda rahatsız edici boyutlara ulaştığını hissediyorum. Daha önce vites değişimlerini bile hissetmezken şimdi sanki vites değiştirmiş gibi yığılma hissediyorum.

Daha önce böyle bir olay yaşayan oldu mu yada bilgisi olan var mı?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Serviste yeni bir DSG yazılım güncellemesi var mı diye bilgi alabilirsiniz şasi no üzerinden  ;)

Ek olarak DSG standart ayara dönüş (şanzıman manuel reset) için çok kolay bir yol var. DSG ile beyinde farklı sürüş verileri depolanıyor ve bu bazen yazdığınıza benzer hatalara yol açıyor. Uzun yol sonrası benzer durum bana da olmuştu, bu şekilde düzeldi.

Kontağı çevirin, ışıklar yansın ama motoru çalıştırmayın. Bu haldeyken gaz pedalı sonuna kadar en az 10 saniye ayağınızı kaldırmadan basılı tutun. Kontağı kapatıp anahtarı çıkarın.

Sonra normal şekilde çalışıtırıp bir test edin

Çevrimdışı cnrndm

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
teşekkür ederim. Akşam deniycem umarım faydası olur. gerçi vites geçişi esnasında olmuyor anlattığım durum ama bakalım görcez sonucu yazarım

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;503274
Serviste yeni bir DSG yazılım güncellemesi var mı diye bilgi alabilirsiniz şasi no üzerinden  ;)

Ek olarak DSG standart ayara dönüş (şanzıman manuel reset) için çok kolay bir yol var. DSG ile beyinde farklı sürüş verileri depolanıyor ve bu bazen yazdığınıza benzer hatalara yol açıyor. Uzun yol sonrası benzer durum bana da olmuştu, bu şekilde düzeldi.

Kontağı çevirin, ışıklar yansın ama motoru çalıştırmayın. Bu haldeyken gaz pedalı sonuna kadar en az 10 saniye ayağınızı kaldırmadan basılı tutun. Kontağı kapatıp anahtarı çıkarın.

Sonra normal şekilde çalışıtırıp bir test edin

bunu bilmiyordum. teşekkürler.

yığılmayı da ben balataların eskimesine bağlıyordum. zira bende de tatlı tatlı yavaşlarken 3 ten 2 ye düşünce hafif bir yığılma oluyor. her zaman değil.

bazen de trafikte hızlanmaya başlarsınız 50-60 derken bir anda trafik sıkışır ya işte bazen de o zamanlarda vites küçülürken yığılıyor. bunu da DSG'nin kafa karışıklığına yoruyordum :)

neyse bu gaz pedalına basma olayını bir de ben deneyeyim.

Çevrimdışı cnrndm

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: civanmukti;503286
bunu bilmiyordum. teşekkürler.

yığılmayı da ben balataların eskimesine bağlıyordum. zira bende de tatlı tatlı yavaşlarken 3 ten 2 ye düşünce hafif bir yığılma oluyor. her zaman değil.

bazen de trafikte hızlanmaya başlarsınız 50-60 derken bir anda trafik sıkışır ya işte bazen de o zamanlarda vites küçülürken yığılıyor. bunu da DSG'nin kafa karışıklığına yoruyordum :)

neyse bu gaz pedalına basma olayını bir de ben deneyeyim.
mert bey,
benim yaşadığım olayda aynı tarif ettiğiniz gibi ama defalarca kez kontrol ettim yığılma esnasında vites değişim olmuyor hatta 3. viteste iken de yığılma oluyor. 1250 ile 1000 devir arasında oluyor ve bir süre sonra vites değiştirip 2'ye geçiyor. bakalım reset olayından sonra düzelcekmi akşam deniycem.

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Muhtemelen bahsettiğiniz şey dsgnin yaptığı motor frenidir. Araç yavaşlarken frene bastığınız zaman vites küçülterek daha rahat ve güvenli durmanızı sağlar bence bu olay sadece yığılmaysa sıkıntı yok ama hafif titretme yada vurma gibi bir olaysa servise götürmeniz şüphelerinizin giderilmesi amacıyla faydalı olacaktır. İi forumlar

Çevrimdışı cnrndm

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Esariipek;503308
Muhtemelen bahsettiğiniz şey dsgnin yaptığı motor frenidir. Araç yavaşlarken frene bastığınız zaman vites küçülterek daha rahat ve güvenli durmanızı sağlar bence bu olay sadece yığılmaysa sıkıntı yok ama hafif titretme yada vurma gibi bir olaysa servise götürmeniz şüphelerinizin giderilmesi amacıyla faydalı olacaktır. İi forumlar
bahsettiğim olayda illa frene basmak gerekmiyo araç kendi kendine yavaşlarken de  aynı şeyi yapıyo. Vites değiştirirken yapsa dediğiniz motor freni olayına katılacam. Fakat yığılma esnasında vites değişimi olmuyo, bir süre sonra vites küçültüyo. Vites küçültme esnasında da motor freni hadisesi olmuyo, gayet rahat vites değişimi gerçekleşiyor.

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: cnrndm;503312
bahsettiğim olayda illa frene basmak gerekmiyo araç kendi kendine yavaşlarken de  aynı şeyi yapıyo. Vites değiştirirken yapsa dediğiniz motor freni olayına katılacam. Fakat yığılma esnasında vites değişimi olmuyo, bir süre sonra vites küçültüyo. Vites küçültme esnasında da motor freni hadisesi olmuyo, gayet rahat vites değişimi gerçekleşiyor.

Olması gerekende bu değil mi düz vitea araçlarda da bu böyle olur vites küçüldükten sonra araba kendi devriyle yavaşlarken öne doğru bir yığılma olur

Çevrimdışı cnrndm

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
evet doğru ama bugüne kadar böyle bir sorun yoktu neredeyse vites değişimlerini hissetmiyordum bile şimdi ise bu yığılma sorunu giderek arttı. Ayrıca yığılma vites küçüldükten sonra yapmıyor aksine yığılmadan bir  süre sonra vites küçültüyor. Umarım izah edebilmişimdir.

Çevrimdışı atsozgur

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
konuyu görünce bende forumlardan araştırdım. fuzzylogic sistem kullanıcı sürüşünü ortalama olarak hafızaya kaydediyormuş ve dsg buna göre tepki veriyormuş. genelde aracı birden fazla kullanan oluyorsa dsg kullanıcı profilini temizlemek için kullanılıyormuş. forumlardan birinde çocuk servise sormuş bu olayı. servis doğrulamış ama kesinlikle yapmayın demiş. KESİNLİKLE yapmayından kasıt ne olabilirki acaba? türk usulü fabrika ayarlarına dönmek birçok elektronik sistemde işe yarar:D arıza tespiti içinmi resetlemeyin demek istiyorlar acaba

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
fuzzylogic sıfırlanmasının ne sakıncası olabilir ki. bu aynı bilgisayarda temp dosyalarını silmek veya web tarayıcıda çerezleri silmek gibi birşey.
ben denemeyi düşünüyorum akşam.

Çevrimdışı simurgson

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
beyler aynı konu iki farklı başlıkta gidiyor. Birinden devam edilse daha iyi olmaz mı?

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
2 konuyu birleştirdim. Lütfen buradan tek konu olarak devam edelim...
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı cnrndm

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
birçok kişi olayın motor freni olduğundan bahsetmiş fakat motor freni vites düşürüldükten sonra olur konuyu açarken bahsettiğim olayın motor freniyle alakası yok vites düşürmeden yığılma yaşanmakta. daha sonrasında  vites düşürülüyor. Resetlemeyi akşam bende deniycem bakalım nolcak.