škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yazlık Lastik Tavsiyesi Hangi marka ve ebatı önerirsiniz?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Continental ve diğer markalarda lastik üzerindeki "yakıt tüketim performansı - yağışlı havada yol tutuş becerisi" kriteri pek doğruyu göstermiyor. Premium Contact ile Eco Contact birbirinden farklı lastikler. Birbirlerine yakın olan özellikleri fiyatları. Objektif olmaktan çok uzak bir sürü yorum var. Sizin alacağınız boyutlar da lastiğin karakterini etkiliyor. Premium'un yol tutuş ve hissiyatı Eco'dan daha iyi deniliyor. Eco kullanmadım ama Premium'un frenleme mesafesi ve ıslak zemin performansı iyi. Ses olarak da başarılı. Eco'nun yol geri bildirimi düşük bulan ve frenleme performansını beğenmeyenler var. Yakıt tüketimine artı olarak gelen özelikler genelde performanstan düşürür. Tabi ki AA etiketliler de yok değil. En pahalısı en iyisidir demiyorum ama lastik konusunda pahalı lastik, gerçekten farkını bir yerlerde hissettiriyor. Aracın süspansiyonu sert diye yumuşak hamurlu lastikle bu işi çözemiyorsunuz, o yüzden o kriterinize farklı bir pencereden bakmanızı öneririm.

Çevrimdışı okidoki

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octa;655388
Continental ve diğer markalarda lastik üzerindeki "yakıt tüketim performansı - yağışlı havada yol tutuş becerisi" kriteri pek doğruyu göstermiyor. Premium Contact ile Eco Contact birbirinden farklı lastikler. Birbirlerine yakın olan özellikleri fiyatları. Objektif olmaktan çok uzak bir sürü yorum var. Sizin alacağınız boyutlar da lastiğin karakterini etkiliyor. Premium'un yol tutuş ve hissiyatı Eco'dan daha iyi deniliyor. Eco kullanmadım ama Premium'un frenleme mesafesi ve ıslak zemin performansı iyi. Ses olarak da başarılı. Eco'nun yol geri bildirimi düşük bulan ve frenleme performansını beğenmeyenler var. Yakıt tüketimine artı olarak gelen özelikler genelde performanstan düşürür. Tabi ki AA etiketliler de yok değil. En pahalısı en iyisidir demiyorum ama lastik konusunda pahalı lastik, gerçekten farkını bir yerlerde hissettiriyor. Aracın süspansiyonu sert diye yumuşak hamurlu lastikle bu işi çözemiyorsunuz, o yüzden o kriterinize farklı bir pencereden bakmanızı öneririm.

Yorumunuz ve görüşlerinizi için teşekkür ederim. Continental'in sitesinden araç için uygun lastik arattığımda Ecocontact çıkıyor. Premium daha büyük araçlar için diyor internette bazıları. B sınıf heçbekler için ecocontact öneriliyor. Bir de Nokian'ın sitesinde arattım orada da iLine modelini tavsiye ediyor. Bir de şöyle bir mesele var şimdi ben bu iki lastikten birisini alacağım ama Fabia'nın orjinal lastik ölçüleri 185/60/R15 internette 185/65/R15 modelleri daha yaygın ve uygun fiyatlı. Lastik başına 80-90 lira fark var. Yani Fabia'nın orjinal ölçülerindeki lastik 320-360 lira daha pahalı. Acaba 65'likten alsam sorun olur mu? Ne gibi bir fark yaşatır? Yol tutuşu ve konfora nasıl etki eder? Yoksa orjinal ölçüden şaşmamalı mıyım?

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: okidoki;655397
Yorumunuz ve görüşlerinizi için teşekkür ederim. Continental'in sitesinden araç için uygun lastik arattığımda Ecocontact çıkıyor. Premium daha büyük araçlar için diyor internette bazıları. B sınıf heçbekler için ecocontact öneriliyor. Bir de Nokian'ın sitesinde arattım orada da iLine modelini tavsiye ediyor. Bir de şöyle bir mesele var şimdi ben bu iki lastikten birisini alacağım ama Fabia'nın orjinal lastik ölçüleri 185/60/R15 internette 185/65/R15 modelleri daha yaygın ve uygun fiyatlı. Lastik başına 80-90 lira fark var. Yani Fabia'nın orjinal ölçülerindeki lastik 320-360 lira daha pahalı. Acaba 65'likten alsam sorun olur mu? Ne gibi bir fark yaşatır? Yol tutuşu ve konfora nasıl etki eder? Yoksa orjinal ölçüden şaşmamalı mıyım?

http://jantsel.com/janthesaplama.html

Buradan aradaki fark ölçümünü görebilirsiniz. Belirttiğiniz lastiklerde, 2,97 gibi bir fark çıkıyor. Yüzde 3 altı veya üstü tavsiye edilmiyor. Fabia kullanıcısı arkadaşlar daya iyi yorumlayacaklardır.

Çevrimdışı ARP55

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Benim yazlık lastik tercihim Goodyear Efficientgrip performans  olacak aradığın bütün özellikleri karşılayacak müthiş bir lastik.. Avrupa etiket değerleri ne baktığın zaman ne demek istediğimi anlayacaksın..fiyatları ortalama 350-400tl bandında.. Bir önceki arabamda kullanmıştım çok memnun kaldım bir aksilik olmaz ise bu aracımı da bu lastiklerden alacağım..tabi taktir yine senin olsun..

Çevrimdışı as8366

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Fabia 3 için yazıyorum
1. 185/60 ölçüden 185/65 ölçüye geçtiğiniz de aracınız hız göstergesi okuduğunuzdan daha yüksek sürat yapacaktır  
Kilometre saati 96.6km/s (60mil/s) okuduğunda, gerçek hız 61.8mph (99.5km/s) olacaktır. 3% daha hızlı olacaktır
185/60 ölçüde lastik 1km için 850 tur yaparken 185/65 ölçüde lastik 1 km 825 tur yapacaktır km ölçümü eksik olacaktır
lastik markalarının Eko serisi adı altında sattıkları lastikler uzun ömürlü set hamurlu lastiklerdir
Michelin continentalin gibi markaların premium veya Eko olarak sattıkları lastiklerin hamurları silici bazlı tabanlı yumuşak hamurlu lastik üretmektedir yumuşak hamurlu lastikler sert hamurlu lastiklere göre ömürleri kısa performansları yüksektir sert hamurlu lastikler 75000 km yaparken yumuşak hamurlu lastiklerin ömrü  50000 km olabilir
fabia 3 için üretici 4 farklı ölçü lastik önerilmektedir bunlar 15,16 ve 17 jant ölçüsünde olup dönüş çapları aynıdır
185/60r15 *195/55r15 *215/45r16* 215/40r17
*195/55r15 takıldığında aracınızın göstergesi hız ölçümünde görülen hızın altında seyir eder Kilometre saati 96.6km/s (60mil/s) okuduğunda, gerçek hız 59.2mph (95.3km/s) olacaktır. 1.3% daha yavaş

Çevrimdışı as8366

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı SinirliSürücü

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Nokian kış lastiğinde uzmandır. Yazlık olarak ben tercih etmezdim.

Kormoran-continental-pirelli bakabilirsiniz eğer aracı uzun dönemde satmayacaksanız min 3-4 yıl.