škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.2 TSI' mı ? 1.2 TDI' mı ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;133299
Gidip 1.2 Roomster'a tup takiyosun daha hala benzinli motor diyosun be Gokhan Abim anlamadim gitti....

Aynen katılıyorum Hakana, sonucta benzinli, 1,2 tsi, 1,2 tdi in en az birbucuk katı kadar fazla yakacaktır, alırken verdigin fiyat farkınıda 3 yılda cıkaracaktır,
ne olursa olsun, benzinli yakar yakar,

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Abi cok beygirli araba sole yani bu senin secimin, 22 milyara 200 beygir arabada var ama yenilik ve ekonomi mi yoksa guc mu bu tercih meselesi bildigin gibi.

Hani benim dusuncem az binilen ve tup takilan bi araban varsa benzinli dusunmek ucuk geliyor. Ben hayatta binemem sahsimca benzinli arabaya yilda 13.000 km yapiyorum ki cok az, ama mazot bile bazen dert oluyor, hele ki hakir hakir benzin icecek ole 6-7 litre yakacak bide ustune benzine o kadar para verecem ohooo... Isterse 1.2 lt. 500 bg olsun ben binerken rahat edemedikten sora....

Bak sana ne deyim. Amerika ucusum var Istanbul Ataturkten 13 Haziran gunu Fabiama atladim yola ciktim arabada 3 kisiyiz ve valizlerim var, depoyu evin onunden doldurdum ciktim otobana, 130'un altina indiysem namerdim, cogu zaman 160-170, Izmit duzluklerinde 190-200... Ankara'dan te Istanbul Beylikduzundeki enistemin evine tam 4 saate geldim.

Vardigimda kontak kaparken tami tamina yarim depo mazot vardi hala. (Bu arada arabami son surdugum vakitlerdi, Istanbul Ataturk Havaalanina surmustum en son sora kuzenime verdimdi :( :P )

Sonra enistem anlatiyor yav iste bizde gecen ay sizin evden yola ciktik yine bende tam 4 saate geldim basa basa falan filan, depoda ne varsa sildi supurdu bitti bos geldi isik koprude yandi diyor.

Arabasi 2008 Corolla 1.6 benzin. Tamam 124 beygir iyi hos canavar cihaz. Lan al iste bende yapistirdim sende yapistirdin seninki bi depo icti benimki yarim, haaa birde benim depom daha ufak :D :D :D

Ben rahat rahat binemeyip stres yaptiktan sonra korum 3 haneli beygirin gozune. Aha o da en son 200 yapiyo benimkide, bi kac saniye gec cikiyor o kadar...

Amerikadayim kac aydir burda baya cesit araba kullandim bide TR ile kiyasladim yok hocaaaa.... Turkiye dizel memleketidir boyle biline. Yollarin kirali dizellerdir.

Ama yok ensesi galincisindir para koymaz ayda 400-500 benzine verirsin o zaman anlarim bin benzine.

Bizim gibi adama gelmez...

Hemen hemen her gece David'in Suburban'i ben kullanirim. Saolsun veriyor. Gezeriz tozariz gece kluplerine gideriz Walmart'a gideriz sora eve birakir beni artik taniyorda hep surduruyor.

Dun gece dedi Hakan cek petrole, doldurak dedi.

350 (5.7 ltr) Small Block karburatorlu V8 makine var. 20 galon benzin aldi 54 dolara :D

(54 US Dollar=Asgari ucretle calisan birinin 5 saatlik emegi, ki David asgari almiyor saatlik 20 dolar kazaniyor, ben 10, maasimi yukselttiler bu arada 8 dolardi 10 yaptilar agustos icin :D :D :D)

Dun arkadas resimler cekmis koyam bari o kadar konusu gecti :D

ahada her zaman yaptigim gibi konuyu katlettigimin imamesidir hadi bakalim :p

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Klima düğmeleri tavanda ne arıyor :kiki:
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
o kadarda ekonomi saplantısı iyi deil.

senede 20000 yapıyorum ki arabam daha 1 yaşnda değil 20500 kmde tüketim ortalamam 6,5 lt falan aldığımdan bu yana. bu kadar az fark içinde kalkıp dizelin kahrını çekmiyorum. ha seneye senede 40 50 bn yapmaya başlarım şahsi arbamla o zaman dizele geçerim.

1,2 tdi 1,2 tsi konsuna gelirsek. arada alırken yaklaşk 3 4 bn tl fark var. ciddi tüketim farkıda olacağını sanmam arada ki aynı tork veren iki makne arasndan daha yüksek bg vereni daha zevkli olacaktır. nitekim tsi ın tork banıda da daha uzun.

performansa gelirsek biri 9,7 de çıkıyor 100 e diğeri 13 sn falan o konuda bile uçurum var ki aradaki tüketim farkı bu uçuruma göre çok çok az olacaktır.

bu arada tsi lar atmosferik 1,6 larla kıyaslamayın arada uçurumsal tüketim -performans farkı var.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1.2 TDI ile 1.2 TSI arasında 4000 fark olmaz.zira zaten şu anda 1.6 TDI ile o kadar fark var arasında.. 2000 TL en fazla olması lazım..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı serkan35

• Leoncu
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;133314
Abi cok beygirli araba sole yani bu senin secimin, 22 milyara 200 beygir arabada var ama yenilik ve ekonomi mi yoksa guc mu bu tercih meselesi bildigin gibi.

Hani benim dusuncem az binilen ve tup takilan bi araban varsa benzinli dusunmek ucuk geliyor. Ben hayatta binemem sahsimca benzinli arabaya yilda 13.000 km yapiyorum ki cok az, ama mazot bile bazen dert oluyor, hele ki hakir hakir benzin icecek ole 6-7 litre yakacak bide ustune benzine o kadar para verecem ohooo... Isterse 1.2 lt. 500 bg olsun ben binerken rahat edemedikten sora....

Bak sana ne deyim. Amerika ucusum var Istanbul Ataturkten 13 Haziran gunu Fabiama atladim yola ciktim arabada 3 kisiyiz ve valizlerim var, depoyu evin onunden doldurdum ciktim otobana, 130'un altina indiysem namerdim, cogu zaman 160-170, Izmit duzluklerinde 190-200... Ankara'dan te Istanbul Beylikduzundeki enistemin evine tam 4 saate geldim.

Vardigimda kontak kaparken tami tamina yarim depo mazot vardi hala. (Bu arada arabami son surdugum vakitlerdi, Istanbul Ataturk Havaalanina surmustum en son sora kuzenime verdimdi :( :P )

Sonra enistem anlatiyor yav iste bizde gecen ay sizin evden yola ciktik yine bende tam 4 saate geldim basa basa falan filan, depoda ne varsa sildi supurdu bitti bos geldi isik koprude yandi diyor.

Arabasi 2008 Corolla 1.6 benzin. Tamam 124 beygir iyi hos canavar cihaz. Lan al iste bende yapistirdim sende yapistirdin seninki bi depo icti benimki yarim, haaa birde benim depom daha ufak :D :D :D

Ben rahat rahat binemeyip stres yaptiktan sonra korum 3 haneli beygirin gozune. Aha o da en son 200 yapiyo benimkide, bi kac saniye gec cikiyor o kadar...

Amerikadayim kac aydir burda baya cesit araba kullandim bide TR ile kiyasladim yok hocaaaa.... Turkiye dizel memleketidir boyle biline. Yollarin kirali dizellerdir.

Ama yok ensesi galincisindir para koymaz ayda 400-500 benzine verirsin o zaman anlarim bin benzine.

Bizim gibi adama gelmez...

Hemen hemen her gece David'in Suburban'i ben kullanirim. Saolsun veriyor. Gezeriz tozariz gece kluplerine gideriz Walmart'a gideriz sora eve birakir beni artik taniyorda hep surduruyor.

Dun gece dedi Hakan cek petrole, doldurak dedi.

350 (5.7 ltr) Small Block karburatorlu V8 makine var. 20 galon benzin aldi 54 dolara :D

(54 US Dollar=Asgari ucretle calisan birinin 5 saatlik emegi, ki David asgari almiyor saatlik 20 dolar kazaniyor, ben 10, maasimi yukselttiler bu arada 8 dolardi 10 yaptilar agustos icin :D :D :D)

Dun arkadas resimler cekmis koyam bari o kadar konusu gecti :D

ahada her zaman yaptigim gibi konuyu katlettigimin imamesidir hadi bakalim :p

işte söylemek istediğim bu passat 6 viteste 2000 devirde 140 km hıza ulaşıyor ki 2000 devir ekonomi bandı sınırları içinde araç daha az bağırıp daha rahat yol alıyor alacak olsam bundan sonra kesinlikle dizel alırım bi kere her seferinde daha ucuza depo doldurup daha fazla yol yapmanın verdiği keyfi benzinli araç hiçbir zaman veremiyor

bu arada hakan aracın koltuğunu dolduramamışsın hiç olmamış :++:
Rover 220 Turbo
2011 Ford Connect

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mayham85;133321
o kadarda ekonomi saplantısı iyi deil.

senede 20000 yapıyorum ki arabam daha 1 yaşnda değil 20500 kmde tüketim ortalamam 6,5 lt falan aldığımdan bu yana. bu kadar az fark içinde kalkıp dizelin kahrını çekmiyorum. ha seneye senede 40 50 bn yapmaya başlarım şahsi arbamla o zaman dizele geçerim.

1,2 tdi 1,2 tsi konsuna gelirsek. arada alırken yaklaşk 3 4 bn tl fark var. ciddi tüketim farkıda olacağını sanmam arada ki aynı tork veren iki makne arasndan daha yüksek bg vereni daha zevkli olacaktır. nitekim tsi ın tork banıda da daha uzun.

performansa gelirsek biri 9,7 de çıkıyor 100 e diğeri 13 sn falan o konuda bile uçurum var ki aradaki tüketim farkı bu uçuruma göre çok çok az olacaktır.

bu arada tsi lar atmosferik 1,6 larla kıyaslamayın arada uçurumsal tüketim -performans farkı var.

kahrını derken Abi?Valla daha bi kahrını çekmedim, performans olarak 1.4 atmosferik makinelerin alayına giden bir performansı var TDI ın.Sonuçta kamyon değil dizel makineler. .

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: lrfan;133292
Benzinli geniş devir aralığını severim, 5 Nm dert değil :D
Dert değil diyorsun ama günün birinde telsizden "tork yetmedi...tamam" diye anons geçmek de var.:wnk::kiki::haha::lol::++:

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Beygir yetmedi tamam demekte var:++::++::++::++::knp:

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;133329
1.2 TDI ile 1.2 TSI arasında 4000 fark olmaz.zira zaten şu anda 1.6 TDI ile o kadar fark var arasında.. 2000 TL en fazla olması lazım..

abi ibizada 33000 tl 1,2 fabia nın 1,6 sı parasına zaten 1,6 tdi varken dönüp bakma 1.2 tsi a :) benim anlatmaya çalıştığım esneklik ve güç farkı fazla ama buna rağmen tüketim farkı az.

Alıntı yapılan: dgn;133341
kahrını derken Abi?Valla daha bi kahrını çekmedim, performans olarak 1.4 atmosferik makinelerin alayına giden bir performansı var TDI ın.Sonuçta kamyon değil dizel makineler. .

kardeşim bende dizelciyim elimin altında farklı segment bir araçta olsa dizel bir araç var. ona lafım yok ama karşısına koyduğun makine atmosferik 1.4 değil bir çok atmosferik 1.6 dan bile daha seri bir makine :)

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mayham85;133366
kardeşim bende dizelciyim elimin altında farklı segment bir araçta olsa dizel bir araç var. ona lafım yok ama karşısına koyduğun makine atmosferik 1.4 değil bir çok atmosferik 1.6 dan bile daha seri bir makine :)

iki motor arasında tartışmasız TSI zaten Abi:)

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
skdoa sitelerinde teknik veri bulmak ölüm yahu.

seat global sitesidnen ekliyorum. performans verileri. aradda uçurum var.

1,2 tsi
Maximum speed (km/h) 190
0-100 9,8 sn
Acceleration 80-120 km/h (s) at V 13.7
Acceleration 1000 m (s) 31.5
City driving (l/100 km) 6.8
Extra city driving (l/100 km) 4.5
Ponderable consumption (l/100 km) 5.3

1,2 tdi

Maximum speed (km/h)168
Acceleration 0-100 km/h (s) 13.9
Acceleration 80-120 km/h (s) at V14.2
Acceleration 1000 m (s)35.7
« Son Düzenleme: 20 Ağustos 2010, 12:43:47 Gönderen: mayham85 »

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
son süratte 1.2 TSI zorlanmadan 220 vurur diye düşünüyorum:D

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mayham85;133371
220 zor 210 muhtemel :)

Abi peki motor hacmi son surate etki eder mi?