škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

308 ve mazda 3

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı macrostr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba,

Octavianın yanına eve 2. Aracı almaya niyetlendim. 2015 yılı araçlara bakıyorum. Benzinli ve dolu paketlere . 308 allure ve mazda 3 Power arasında kaldım. Eski mazda kullanıcısı olduğum için mazda ya sıcak bakıyorum. 308 turbolu mazda3 atmosferik donanımlar benzer. Donanımlar yakın. Fiyatlar yakın. Tavsiye ve fikirlere açığım.

Teşekkürler

LG-H960 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Gökhan_55

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Keşke Mazda turbo olsaymış...bu durumda 308

Çevrimdışı macrostr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Gökhan_55;612994
Keşke Mazda turbo olsaymış...bu durumda 308
308de motor avantaj, piyasası daha geniş içine oturdum iç mekan da hoşuma gitti. Ama fransıza karşı bir guvensızlıgım var. Mazda da eski göz ağrısı. Dış tasarımda mazda ağır basıyor. Renk kırmızı offfff karar veremiyorum.

Çevrimdışı NafirKeyh

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
ikinci el kaygısı olmadan bakılması gereken 2 güzel araç.

Maalesef, distürbütörlerin beceriksiz satış politikaları ve yanlış fiyatlı/zamanlı fiyatları sebebiyle tutulmayan araçlar gibi gözükse de güzel araçlar.

Peugeot 308 1.2  Puretech inanılmaz bir turbo motor, kronik rahatsızlık yok vergi avantajlı ama BANA göre dıştan çok yakışılı değil, içi süper.

Mazda 3 skyactive silindir içi yüksek basınçlı püskürmeli bir motor, kendi atmosferik klasmanında lider, vergi dez avantajı, nispeten fazla  yakıt, dıştan ve içten çok yakışıklı.

Kasko ve sigortada da mazda biraz daha yüksek çıkar.

Kolay gelsin...

Çevrimdışı macrostr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: NafirKeyh;613006
ikinci el kaygısı olmadan bakılması gereken 2 güzel araç.

Maalesef, distürbütörlerin beceriksiz satış politikaları ve yanlış fiyatlı/zamanlı fiyatları sebebiyle tutulmayan araçlar gibi gözükse de güzel araçlar.

Peugeot 308 1.2  Puretech inanılmaz bir turbo motor, kronik rahatsızlık yok vergi avantajlı ama BANA göre dıştan çok yakışılı değil, içi süper.

Mazda 3 skyactive silindir içi yüksek basınçlı püskürmeli bir motor, kendi atmosferik klasmanında lider, vergi dez avantajı, nispeten fazla  yakıt, dıştan ve içten çok yakışıklı.

Kasko ve sigortada da mazda biraz daha yüksek çıkar.

Kolay gelsin...
Evet araç alırken motor şanzıman ikilisi çok önemli. Daha çok o yüzden 308e gidiyor kafam. Octavia dan alıştık atak araca. Mazda biraz hantal kalırsa diye endişem var.

Mazda3 şehir dışında, test etme fırsatım olmadı. Goral da 308lere  baktım. Otoparkın mazda testini izledim adamlar yere göğe sığdıramadı. Ankara'daki mazdalara bugün gezip bir bakıcam.

Vergi meselesini hiç düşünmemiştim onuda bir araştırayım.

65-73 aralığında önerebileceğiniz otomatik araçlar nedir? Tercihen 2014 ve üzeri.  

Teşekkürler

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.schumici.simplesite.com
İki model de ülkemizde kıymet bulamayanlardan. Mazda 3 de ne yazık ki aradığınız ataklığı çok bulamazsınız. Bir de bakım aralığından emin değilim ama 6 ayda bir bakıma giriyor sanırım, ancak bakım fiyatları uygundu sanırım, yılda 2 bakım fiyatını toplayınca diğer firmaların 1 yıllık bakım ücretine denk geliyordu galiba

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı macrostr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
2 yılda 4 bakıma 3000 lira verdim skoda ya. Şimdi düşününce sinir oluyorum. Sadece tutuyor diye corolla, focus falan almak istemiyorum. Bu kafada olsam octavianın yanından geçmezdim zaten :) şimdi mazda ya gidip bir bakımlarını sorucam.

Çevrimdışı NafirKeyh

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Eger otomatik vites istiyorsaniz eat6 cok sorun yasatmayan ve konfor algisi yuksek bir sanziman.

Bu arada mazdanim otomatikini araştırdım simdi,.epey vakit aldi.

Sky drive adini vermisler ve 2013 ten sonra FS6A-EL adi ile 6 vitesli, bunlarin 5 viteslileri de var. Cvt ve dsg nin karisimi bir otomatik. Cok sikayet yok, olursa da mazda servisi harici yapabilir mi bilmem.

PLK-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Eskiden motor konusunda yenilik ve lider durumda olan japonlar maalesef turbo motor ve downsizing olayina ayak uyduramayip cok geri kaldilar.

Nsx, 200sx, evo, supra vb spor modelleri de uretmiyorlar artik.

Sadece ABD ve japon pazari ile ne kadar basarili olurlar bilmiyorum.

Sizin durumunuzda ic ve dis tasarim.ile malzeme kalitesi bakimindan Mazda 3 one ciksa da motor tuketim ve cabuk elden cikarma olarak pejo daha mantikli duruyor sanki

Çevrimdışı macrostr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: NafirKeyh;613017
Eger otomatik vites istiyorsaniz eat6 cok sorun yasatmayan ve konfor algisi yuksek bir sanziman.

Bu arada mazdanim otomatikini araştırdım simdi,.epey vakit aldi.

Sky drive adini vermisler ve 2013 ten sonra FS6A-EL adi ile 6 vitesli, bunlarin 5 viteslileri de var. Cvt ve dsg nin karisimi bir otomatik. Cok sikayet yok, olursa da mazda servisi harici yapabilir mi bilmem.

PLK-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hocam saol, bir şekilde sanki bunlar powershift miş gibi kalmış aklımda, eski ford ortaklığından kafam gitti sanırım. Bu şanzımanı inceledim tork konvertörü, kavrama ile birleştirmiş mazda forumlarını okuyorum birkaç gündür. Millet şanzımandan memnun.  Servis dışı onarım konusunda şansım hiç yaver gitmedi, hep kar edicem derken zarar ettim. Allah göstermesin ciddi bir sıkıntı olursa bütçem el verdiği sürece yetkili serviste yaptırmayı tercih edicem.

Alıntı yapılan: viperking;613082
Eskiden motor konusunda yenilik ve lider durumda olan japonlar maalesef turbo motor ve downsizing olayina ayak uyduramayip cok geri kaldilar.

Nsx, 200sx, evo, supra vb spor modelleri de uretmiyorlar artik.

Sadece ABD ve japon pazari ile ne kadar basarili olurlar bilmiyorum.

Sizin durumunuzda ic ve dis tasarim.ile malzeme kalitesi bakimindan Mazda 3 one ciksa da motor tuketim ve cabuk elden cikarma olarak pejo daha mantikli duruyor sanki

Şuan avantajlı fiyatta bir peugeot denk getiremedim, Hep piyasa ortalamasında fiyatlar var. İstanbul'da uygun peugeotlar var ama istanbul araçlarına güvenemiyorum. Kazıklanma riskim daha yüksek. Salı günü 59bin'e 2016 Seat Leon Style vardı mesela, gölbaşında adamları aradım bilgi aldım ertesi gün satılmıştı. İyi fiyatlı araçları galericiler hemen kapatıyor sanırım. Bulduğum mazda3 nispeten benzer şekilde uygun fiyatlı. Dediğiniz nedenlerden dolayı galericilerin pek ilgisini çekmiyor. Uygun yazıldığında her araç bir şekilde elden çıkıyor. Daha önce "alma hayatta satamazsın elinde kalır" denilen 2006 mazda 3, 1999 Rover 620'yi ve pert kayıtlı 2006 Mondeo'yu 1-2 gün içinde satmışlığım var. Umarım bu tercihimde de sorun yaşamam.

Mazda forumlarında ciddiye alınacak tek şikayet yakıttan ve performanstan yana onun dışında ciddi bir şikayet yok, bizim burada olduğu gibi trim sesi, yol sesi, rüzgar sesi  vs gibi ıttırıktan şikayetler var ama onları da pek dikkate almıyorum.

Kendimi ne kadar mazdaya ikna etmeye çalışsam da Peugeotun motoru ve şanzımanı, iç tasarımı aklımı çeliyor. Baktığım bütçe ve yıldaki araçlar arasında mazdalar 3 veya 5 yıl garanti veriyor. Peugeot 2 yıl, 2015 araçlarda garanti bitti bitecek. Mazda'da 2018 kasıma kadar garanti devam ediyor. 600TL ile 2 yıl daha garantiyi uzatabiliyormum. Mazda bakımı 300TL fakat 10bin KM/6ay sınırı var. Yılda iki defa yani. Sanırım mazda dan dönmeyeceğim. :uve:

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Mazdada tek sıkıntı çekiş olabilir o yüzden mutlaka test edin. Araba çok güzel ama motor kötü ise sat beni diye yalvarıyor, bunu tecrübe ettim. 308 alınırsa (aslında mazda için de geçerli) fiyat ciddi avantajlı olmalı. Ama 1.2 puretech+aisin ciddi tercih sebebi.

Çevrimdışı macrostr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: turker;613117
Mazdada tek sıkıntı çekiş olabilir o yüzden mutlaka test edin. Araba çok güzel ama motor kötü ise sat beni diye yalvarıyor, bunu tecrübe ettim. 308 alınırsa (aslında mazda için de geçerli) fiyat ciddi avantajlı olmalı. Ama 1.2 puretech+aisin ciddi tercih sebebi.
Kendim sürüp bir bakicam, sonrada ekspertize sokarım. 120hp, 150nm, 1270kg bir araç. Sportif beklentim yok, ağırlıkla hanım kullanacak. Ankarada bir test sürüsü yapsam,iyi olurdu ama artık kısmet değilmiş. Motor çok rahatsız ederse vazgeçer alternatifleri kurcalarım.

Asıl aklımızda B sınıfı bir araç vardi. Hatta uygun polo all-star falan bulmuştum. Geçen haftalarda babamın bmax aracıyla gezdim bir süre. Ankarada defalarca millet önümüze kırdı, kavşaklarda falan korkudan sellektorler yapan mi ararsın. Işıklarda hadi yürü diye el kol yapan mi ararsın. Küçük araçları çok sıkıştırıyorlar resmen kaza yapmamak için çaba sarfetmek gerekiyor. Dün bir kadın benzinlik ten çıkarken biraz yan seride taştı ama o kadar ciddi bir tehlike yok yani, trafik yavaş Servisci kadının önünü kesti indi dayandı kapısına biz kurtardık. Çok canım sıkıldı, araçta çoluk çocuk olacak. sırf bu yüzden c sınıfı araçlara yöneldim. Trafikte farklı yaklaşılıyor. Varsın peek gitmesin :)

Çevrimdışı macrostr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Pazartesi son karar olarak mazda 3 teslim aldım.Tercihi ihtiyaçlar beklentiler doğrultusunda yaptım, uygun fiyatlı bir peugeot denk gelse ona da gidebilirdim ama şu dönem fiyatlar hep oralamadaydı. Referandum sonrası artış beklendiği için çok gecikmek istemedim.  

Ankara'ya dönerken yaklaşık 650 km yol yaptım. Virajlı bayırı bol bir yol (muğla-ankara) klima açık ortalama 6.4lt/100km yaktı. Mümkün olan her yerde 110 sabit hız, arada denemek için gazladım falan.

Tercihimden şuan memnunum, aracın karakteri gerçekten değişik, octavia'ya göre kesinlikle daha sportif bir sürüş sağlıyor. Yol tutuş verdiği güven daha iyi, özellik olarak artıları ve eksileri var. Daha sonra fotolu bir karşılaştırma yaparım. Konuya yorum yapan, fikir veren herkese çok teşekkürler.

Çevrimdışı crash

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bende tam kesinlikle 308 alın diyecektim ki Mazda 3 almışsınız :) Hayırlı olsun, kazasız belasız sürüşleri dilerim.
YAŞASIN PEUGEOT-SKODA KARDEŞLİĞİ...