škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Volkswagen'e Büyük Ceza

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Dun aksam bir arkadasimla konuyu konusurken kendisi olaya son noktayi koydu. Aynen aktariyorum;

"Baskan, yillardir bizim bu almancilar bu vw de iyi yerlere gelmis demekki mudur mudur yardimcisi falan bisey olmus. Koskoca vw ye bile fesat karistirmislar."

Adam hakli dagalin :)

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.schumici.simplesite.com
Alıntı yapılan: 09fabia;534197
Yazım hataları için özür dilerim. Binek araç piyasasına baktığımızda rakipleri kısıtlı aslında mazda, subaru, mini gibi örnekle karşılaştırmaktan kaçınmak gerekiyor. Öncelikle çok bir araç test etme imkanım olmadı. Fakat birçok yorum test videosu. Hatta size bir site önereyim bir gündr benim gibi tüm videolarını incelersiniz. Youtube da otopark adlı kanal. Herneyse konumuza dönelim. Biraç iç piyasaya bakalım.
Avrupalı rakipleri ford, reno, citroen, türkiyede tutulmasada alfa, pejo vs. Şimdi ben burdan fransızları elerim. Ford rakip olabilir fakat. Vw sadece bir marka değil gruptur. 4 marka aynı alt yapıyı kullanıyotsa bu almanların bir güzelliği vardır. Büyük markalara gidelim ulaşabildiklerimize tabi mercedes, bmv, audi. Bu sıralamada grubun ortak aracı audi vardır ve bu 4 marka bu alt yapıda üretilir. Sadece moyor değil, şase, beyin hepsi dahil. Neredeyse tasarım bile ortak. Ülkemizde vw algısı alman olsun çamurdan olsun algısıda düşüncelerimde etkendir. Şimdi uzak doğuya gidelim. Nissan honda toyota. Bu markalar çoğunlukla tek bir modelle özdeşleşmiştir. Türkiye için konuşuyorum. Civic, corolla gerisi yine çok fazla tutulmaz. Nissan ise fransızlarla iş yaptığı gün bitmiştir. İtalyan aygırı alfa hakkında bir yorum yapamayacağım.  Her zaman sempati duymuşumdur. Fiat vs hiç saymıyorum zaten. Geriye birkaç marka kalıyor ve audi bünyesinde bulunması ve alman olması bana güven veriyor. Burdaki bilgiler yanlışta olabilir düzelten olursa gocunmam aksine memnun olurum. Skoda ya olan güvenimde vw den gelir. Gözüm kapalı seat ta alırım skoda da.

yanlışım varsa düzeltin demişsiniz ama hangi birini düzelteyim bilemedim :)

öncelikle neden mazda, subaru gibi rakiplerle karşılaştırmamalıyız! ülkemizde tutmasa da bu firmaların araçları gayet de başarılı ve kaliteli.

fransızları elediniz de peugeot 308'i boşuna mı 2014 yılının otomobili seçtiler?

ayrıca peugeot ve citroen de bir grup çatısı altındadır, PSA grubunun. hatta yakın geçmişte DS serisi de bu gruba ayriyeten eklendi citroen bünyesinden ayrılıp.

japonlara geçelim; toyota ülkemizde sadece corolla'dan ibaret değil, auris, avensis, yaris, bunlarda bizim ülkemizde baya tutulan modeller, bilmem duydunuz mu. nissan fransızlarla ortaklık yapınca bitti demişsiniz de, sınıfının yaratıcısı qashqai satış hususunda da sınıfının lideri. demek ki nissan hala bitmemiş.

Alfa romeo iyi ama alfa'nın sahibi olan Fiat'ın yanından bile geçmiyorsunuz. sizin bakış açınızla Vag grup şirketinden her araca gözü kapalı atlıyoruz ama Fiat grubuna ilişmememiz lazım. o zaman Fiat'ın sahibi olduğu Ferrari'de kötü marka, alanların hepsi enayi, onun yerine vag grubundan olan Porsche alsalar daha iyi.

yine sizin bakış açınızla ilerleyip fransızlara çöp dersek, PSA grubuyla ortak turbo benzinli motor geliştiren BMW'yi (tabi buna Mini de dahil), Renault gruptan dizel motor alan Mercedes'i de çöpün kenarına koymamız lazım. e o zaman BMW ile dizel motor anlaşması yapan Toyota da potansiyel çöp adayı oluyor. Toyota ile ortak araç yapan Subaru (GT 86 & BRZ) zaten kaçınılması gereken bir markaydı, demek ki tam birbirlerini bulmuşlar.

benim size tavsiyem biraz daha araştırma yapın, sadece video izlemekle olmuyor bu işler.

vag grubunu severim, 7-dsg'li modelleri hariç hepsini de tercih ederim, ama bu kadar da fanatikliğe gerek yok. hiç birisi babamızın oğlu değil, yerli firma da değil. bugüne kadar o sövüp saydığımız renault yada hyundai'nin ülkemize yaptığı yatırımın milyarda birini yapmış değil volkswagen. bütün yatırımını bizim ülkemize dahi yapmış olsa bu durum işledikleri suç karşısında onları savunmamızı gerektirmez. suçunun bedeli neyse ödesin.

Çevrimdışı korhan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
semih bey üzgünüm ancak yazdıklarınızda bir anlam bütünlüğü bulmak zor... Neyi savunduğunuzu dahi tam çıkaramadım, sadece şunu söylemek isterim doğru dürüst araba üreten 3-5 firmadan biri demeniz Alfa Romeo, Subaru gibi markaları silivermeniz ilginç ve pek bilgiye dayalı değil...

Çevrimdışı basar

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 09fabia;534157
Aracınız rapid tdi içindeki motor vw e ait. Öyleyse aracınızın iyi olduğunu düşünmüyorsunuz. Japonlardan fransızlardan italyanlardan koreden vs hepsinden iyi bir marka. Türkiyede bu fiyat segmentinde kapışacak tek marka honda dır hadi birde toyota diyelim. Bana eli yüzü düzgün bir marka söyler misiniz. Seat skodayı saymıyorum onlarda vwag.

İlk mesajınızda "Türkiye sınırları dahilinde" demediğiniz için güldüm. Yurtdışına çıkarsanız VW'den çok daha kaliteli ve yüksek fiyat/performans oranına sahip araçlar mevcut: Lexus, Infiniti, Acura... Ayrıca birçok Amerikalı, Koreli, vs. üreticinin de Türkiye'ye en dandik modellerini getirdiğini unutmayalım çünkü Türkiye'nin alım gücü bu. Adam 3-5 üst kalite araç satacak diye milyonlarca dolar yatırım yapmıyor.

Edit: bu arada evet, aracın iyi olduğunu düşünmüyorum, sadece paramız buna yettiği için bunu aldık. Arabanın her noktasından gelen ucuz işçilik ve düşük kalite malzemesi sebebiyle takır tukur sesler, start-stop problemleri ve bu son örnekte olduğu gibi düşük emisyonlu diye aldığımız aracın çevre katliamı yapması.
« Son Düzenleme: 24 Eylül 2015, 14:32:34 Gönderen: basar »

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Dpf yi iptal edelin hemen. Nasilsa ise yaramiomus :)

Saka bi yana tum.VAG grubuna yayilmus bu is

Çevrimdışı basar

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: yldzfurkan;534171
Kaç vw sahibi oldunuz ? Kaçında ne kusur buldunuz anlatırmısınız ? Peki doğru düzgün araba üretmiyosa neden 2. Kalite volkswagen olan skodaya biniyosunuz ?

Şuana kadar 1 Audi, 1 VW, 1 de Skoda araç sahibi oldum. Skoda en yenisi ve henüz 3 aylık. Audi ve VW'de elektronik problemleri bıktırmıştı, Audi'de hidrolik pompası 2. senede bozulmuştu, VW'de oksijen sensörü 3. senede bozuldu, üstüne bitmek tükenmek bilmeyen bobin problemleri. Daha çok şey sayarım da gerek yok, bu benim görüşüm. Yaşadığım problemlerden dolayı bir daha VW grubu araç almamaya karar vermiştim ancak hem param buna yettiği için hem de Doğuş Oto'da çalışan bir tanıdığım aracıyla iyi indirim aldığım için Skoda'ya şans verdim ancak o da işçilik kalitesi ile hayal kırıklığına uğrattı. Yurtdışında yaşadığım dönemde Toyota Camry sahibiydim, 2. el aldığım araç 5 senede 1 kez bile problem çıkarmadı.

Çevrimdışı basar

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: schumici;534212
bütün yatırımını bizim ülkemize dahi yapmış olsa bu durum işledikleri suç karşısında onları savunmamızı gerektirmez. suçunun bedeli neyse ödesin.

aynen katılıyorum. sadece para cezası değil, sorumlular hapis cezası da almalı ki sektörde kimse bir daha böyle çakallıklar yapmasın.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Walla tr de Japon larin tutulmamasinin sebibi distributor sucu. ne dogru durust model ne donanim ne de  motor secenegi var. Buna ragmen de fiyatlari rekabetci degil.

Oysa yurt disinda cok iyi japon ve kore grubu var. Motor ve donanim kalitesi olarak da cogu Alman ve Fransiz dan ilerdeler.

ABD piyadasina zaten japonlar hakim.

Ben buzdeki kdr VW manyakligi hic bir ulkrde gormedim

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Fikrim pek değişmeyecek. Bugün hyundai yi getz ile pejo yu sorunlu 200-300 küsürlü modelleriyle, fiatı uçan tenele linea ile, reno yu düz yolda takla atan el yapımı symboll ile hatırlayacağım. Bissanı ise en sın kullandığım note ile 90 üzeri gezinen (kazasız ve tüm bakımları tam rot ayarı tam lastik basıncı tam vs) ayrıca dediğiniz nissan modellerini seven pek yok. Reklam vs satış yaptı ama japonyadaki nisssan değil. Her parçası fransız nerdeyse. Gelelimydığım birçok marka durumunu düzeltti. Şuan fiat bile egea ile atılım yapıyor ama ben güvenmiyorum. Zaten toyota ve hondayı ayrı yere koldum. Bu markanın diğer araçlarının satmasınım nedenidir civic ve corolla. Mazda, mitsubishi, kia, subaru vs Türkiyede tutulmuyor malesef. Burda subaru, mazda veya volvoyu, hondayı asla hakkını yemem tabiki bunlar vw daha iyi markalardır. Türkiyede tutulan ve avrupalı rakipleri ile kıyas yaptım ben. Evet pejo ve hyundai hatta reno çok iyi atılım yapmış olsada hala daha bana güven veren markalar değil ama param olsa tani bir honda, volvo düşünürüm. Bence konuyu kapatalım. Bunlar kendi düşüncelerim.
Telefondan yazıyorum ve cidden özür diliyorum. İyi bayramlar bu arada :)
« Son Düzenleme: 24 Eylül 2015, 18:25:23 Gönderen: **SEMİH** »

Çevrimdışı yldzfurkan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: basar;534223
Şuana kadar 1 Audi, 1 VW, 1 de Skoda araç sahibi oldum. Skoda en yenisi ve henüz 3 aylık. Audi ve VW'de elektronik problemleri bıktırmıştı, Audi'de hidrolik pompası 2. senede bozulmuştu, VW'de oksijen sensörü 3. senede bozuldu, üstüne bitmek tükenmek bilmeyen bobin problemleri. Daha çok şey sayarım da gerek yok, bu benim görüşüm. Yaşadığım problemlerden dolayı bir daha VW grubu araç almamaya karar vermiştim ancak hem param buna yettiği için hem de Doğuş Oto'da çalışan bir tanıdığım aracıyla iyi indirim aldığım için Skoda'ya şans verdim ancak o da işçilik kalitesi ile hayal kırıklığına uğrattı. Yurtdışında yaşadığım dönemde Toyota Camry sahibiydim, 2. el aldığım araç 5 senede 1 kez bile problem çıkarmadı.
Peki şöyle söyleyeyim 1999 senesinden buyana 1 toyota corolla 6 octavia 2 superb 1 bmw 1 de qashqai+2  sahibi olduk bmw ve 1 araç hariç hepsini 90 küsür binlerde sattık. Evin 2. Arabası olarakta peugeot 207 seat ibiza vw jetta ve şuan kullandıgımız qashqai geldi geçti. Bu süre zarfında vag grubu araçların hiçbirinden önem teşkil eden bir sıkıntı doğmadı çok şükür. Bende bu tecrübelerime dayanarak söylüyorumki vw / vag grubu kaliteli araç üreten bir firmadır. Evet fiyat politikaları yanlıs evet donanım eksiği bazen yaşanabiliyor ama kalitedende ödün vermiyor diğer markalara kıyasla.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
+1
Burada bahse konu, arıza falan değil, taahhüt edilen emisyon değerini sağlayamamaktan mütevellit anlaşmazlık...
Vag herzaman kalite, konfor, teknoloji olarak üstte olacaktır.
Japon, fransız, kore fanları boşa kına yakmasınlar yani...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı basar

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: yldzfurkan;534238
Peki şöyle söyleyeyim 1999 senesinden buyana 1 toyota corolla 6 octavia 2 superb 1 bmw 1 de qashqai+2  sahibi olduk bmw ve 1 araç hariç hepsini 90 küsür binlerde sattık. Evin 2. Arabası olarakta peugeot 207 seat ibiza vw jetta ve şuan kullandıgımız qashqai geldi geçti. Bu süre zarfında vag grubu araçların hiçbirinden önem teşkil eden bir sıkıntı doğmadı çok şükür. Bende bu tecrübelerime dayanarak söylüyorumki vw / vag grubu kaliteli araç üreten bir firmadır. Evet fiyat politikaları yanlıs evet donanım eksiği bazen yaşanabiliyor ama kalitedende ödün vermiyor diğer markalara kıyasla.

Sizin yaşadığınız tecrübe öyle olabilir. Ancak araştırmalar pek sizinle aynı fikirde değil. Porsche'nin astronomik fiyatını ve diğer VAG araçları gibi %90 aynı parçayı kullanmadığını hatırlatırım. 100 araç başına arıza yaşayan araç sayısı:

http://www.jdpower.com/press-releases/2015-us-initial-quality-study-iqs

Çevrimdışı yldzfurkan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Türkiye koşullarında bu oranlar ne alemde onuda bulursanız sevinirim.

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu rakamlar satılan araç ile orantılı mı onuda öğrenmek isterim. Demekki bu istatisliklere göre jeep te kötü markaymış :)

Çevrimdışı yldzfurkan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bu durum birazda şununla alakalı at arabasının arıza yapma oranı nedir sizce ? Çok düşük olmalı. Aynı şey hyundainin bir çok modeli içinde geçerli accent ve era gibi. Tahmin ediyorumki hyundainin en çok sattıgı modellerdir bunlar. Araba zaten motorlu at arabası oldugundan arıza çıkartabileceği tek yeri motoru onunda oranı az çok belli. Vag grubun kullandıgın teknolojiye vs bakarsak ve en çok sattıgı modelleride göz önüne alırsak bence durum cok normal.Zaten malzeme kalitesine girmeye bile gerek yok. Yani keşke marka yerine aynı segmentteki modellerin istatistiği olsa daha acık olurdu.