škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Doğukan Manço İle Drift Üzerine

Ziyaretçi · 5 · 1892

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Doğukan Manço İle Drift Üzerine

Müziğe ve otomobile büyük bir tutkuyla bağlı Doğukan H. Manço ile  drifti konuştuk. “Adam Olacak Çocuk” programıyla bir dönemin en akılda  kalan sanatçısı Barış Manço’nun oğlu Doğukan, “Yaptığımın drift olduğunu  bilmiyordum” dedi.

Sokak tabiriyle "yanlama" diye adlandırılan drift ülkemizde  de, anlamıyla bir spor olma yolunda. Biz de bu konuda en çok emek  harcayan isimlerden biri olan Doğukan Manço ile drift üzerine keyifli  bir söyleşi yaptık. Doruk Akay'ın çektiği drift fotoğraflarıyla birlikte  sosyal medyayı da etkin kullanan Manço, sorularımıza içtenlikle yanıt  verdi.

Otomobil tutkusu nereden geliyor?
 Aileden, babadan geliyor. Babamın antika ve spor otomobil merakı  vardı. Ondan bize de geçti. Yanlış hatırlamıyorsam, bir tane 52 model MG  vardı. Sonra bir Jaguar XK 140, bir Rolls-Royce Silver Cloud III ve bir  de 1967 Ford Mustang. Daha önce bir de Amerikan vardı ama babam  Amerikanlara ilgi duymuyordu. Olsa olsa bir Eldorado veya Corvette  Stingray. Daha çok İngiliz otomobillerini severdi. Hayali Aston  Martin'di. Bir de Jaguar E-Type isterdi. Zaten koleksiyona da yeni  başlamıştı.
 Drift dışında, günlük otomobiliniz nedir?
 1997 model Renault Clio RSi sahibiyim.
 Neden bir Clio?
 Ben Clio'ya ciddi bir ömür harcadım. Bütün kazandığım paramı... Hatta  ben o Clio'yu, kazandığım ilk parayla aldım. Kendi paramla satın  aldığım ilk otomobil.
 Bu parayı nasıl kazanmıştınız?  
 İnternet hizmeti veren bir kuruluşa gençlik sitesi yapıyordum. O  zamanlar web tasarımcılığı da yapıyordum. Ama ondan sonra ilgiyi kestim.  Bugünkü sistemi takip etmiyorum.
 Ama sosyal medyayla aranız iyi. Yarış arasında dahi "tweet" atmayı ihmal etmiyorsunuz…
 Takipçilerimi mümkün olduğunca bilgilendirmek istiyorum. Ayrıca  onlara bazı hediyeler veriyorum. İlginç bir olay anlatayım. 5.000'inci  takipçimi, yanımda co-pilot olarak drifting antremanına götürdüm. O da  bana bir RC otomobil hediye etti. Takipçilerimle aramda böyle bir  samimiyetim var.
 Peki, neden drift?
 Çocukken, Amerikan filmlerinde yanlayan otomobilleri görürdüm.  Kartingde bunları yapmaya çalışırdım. Daha sonra yaş büyüdü tabi.  Annemlerin otomobiliyle gizli gizli geziyordum. Eski evimizin olduğu  yerde kum saha vardı. Sabah beş gibi oraya girip, yanlamaya başlardım.  Ne oluyor, nasıl oluyor diye çözmeye çalışırdım. Sabahın beşinde imamlar  kovalardı. Bir toz kaldırırdık, inanılır gibi değil. Her şeyi berbat  ederdik!
 Sonraki süreç nasıl gelişti?
 O zamanlar yapmaya çalıştığım şeyin drift olduğunu bilmiyordum.  Zamanla internet gelişmeye başlayınca, 2000'lerde, Japonların  videolarını fark ettim. Daha sonra videolarını araştırmaya başladım. O  dönem youtube ne arar... İlgimi çekti bu iş, ama ne olduğunu da  bilmiyordum. Kötü bir otomobilim vardı. Daewoo Supersaloon. 130 HP,  arkadan itişli. Onunla halı sahalara giriyordum.
 Peki, bu noktaya nasıl geldiniz?
 Eğitim çağımın bir dönemi ABD'de geçti. Orada biriktirdiğim parayla  bir Nissan aldım. Orada ucuzdu. Drift yapanların yakalarına yapıştım ve  onlardan nasıl yapılacağını öğrendim. Hızlı geliştim çünkü pist tecrübem  vardı. Amerika'da çabuk gelişince, benim lakabım "Türk" olarak kaldı.  Türkiye'ye geldim. Burada bir otomobil dergisinin sahibi şov düzenledi.  Yurt dışından driftçiler getirdi. Onlarla iletişim kurdum. İşte, "Abi"  dedim, "Ben Amerika'da bu işi yapmaya çalışıyorum" falan diye. Sonuçta  ülkeye temelli dönüş yaptım, bir otomobil aldım ve onu geliştirdim.
 Driftin hayatınızdaki yeri nedir?  
 Şöyle söyleyeyim, ben drift için para harcıyorum. Hayatımda başka  hiçbir şeye bu kadar para harcamıyorum. Bu olmasa belki daha çok seyahat  edebilir, başka hobilerimi daha çok destekleyebilirdim. Dolayısıyla  beni etkiliyor.
Nissan 200SX S14a kullanıyorsunuz. Bu araca kaç para harcadınız?
 Bu araç, bana tahminen 85-90.000 TL'ye mal oldu. Tabi bunu iki veya  üç sene içerisinde harcadım. Bu, sponsorsuz yapılacak bir iş değil. Şu  an iki sponsorum var. Biri servis, diğeri lastik için. Driftte en çok  harcadığınız şey benzin ve lastik. Lastik sponsoru olmazsa olmaz! Benzin  de öyle... Daha çok sponsora ihtiyacım var.
 Drifte TOSFED de destek vermeye başladı...
 Artık TOSFED destek veriyor. Biraz geç kalındı. Güç olmasın diyoruz,  ama yine de yetersiz. Drift, dünyada aldı başını gidiyor. Geçen sene,  kendi aramızda diyebileceğimiz, Landirenzo 2011 Challenge adında bir  şampiyona düzenledik. O, ilk yarışımızdı. Bu sayede drift yapmayı,  yarışta öğrendiğimizi de fark ettik. Antremandan farklı bir tecrübe.
 Nasıl farklılıklar var?
 Son yarışta, çok duygusal sıkıntılar yaşadım. Driftte zamana karşı  yarışmıyorsun. Birini geçmen en önemli olay değil. Ama birbirini  eliyorsun. Benim karşıma çok sevdiğim bir kardeşim çıkınca moralim  bozuldu. Ya o beni eleyecek, ya ben onu. İkisinin de olmasını  istemiyorum. Az kalsın, ilk turda eleniyordum. Birinci turda hata  yaptım, ama ikinci turda da o hata yaptı ve onunki daha büyük olduğu  için elendi. Orada duygusal bir çöküş yaşadım. Ondan sonra geçen yılın  birincisi ile karşı karşıya geldim. Bu sefer ikimizin de morali bozuldu.  Çünkü birbirimiz için iki sıkı rakibiz. Bu sefer de stres oldum. Bitişe  20 metre kala hata yaptım. Çünkü sürekli takipte olduğumu biliyordum.  Psikoloji fark ettiriyor. Antrenmanda spin atarsanız bir şey olmaz ama  yarışta böyle değil. Hem antrenmanda maksimum hız ve açılara  çıkabiliyorsunuz.
 Bu araçla trafikte sorun yaşıyor musunuz? Sonuçta araçta bir sürü modifikasyon var.
 Aracı günlük de kullandığımdan, yarış öncesi ve sonrası işlemler  yapıyorum. Mesela, yarışa giderken egzozu değiştiriyorum. Ama yarış  sonrası, trafik için, bu egzozu sökmem gerekiyor. Şöyle söyleyeyim; o,  polisle benim aramdaki diyaloğa bağlı. Onun canını biraz sıkarsam, ne  yaparsam yapayım, o aracı bağlar. Bunun bilincindeyim!
 Ken Block hakkında ne düşünüyorsunuz? Çok fazla eleştiriliyor.  
 Ken Block'un iyi bir şovmen olduğunu düşünüyorum. Kendisi de bunu  söylüyor. Bence eleştirilmemeli. Adam şov yapıyor, en iyi yarışçıyım  diye bağırmıyor. Bunların yanı sıra bir de RC otomobillerle  ilgileniyorsunuz.
 RC tutkusu nasıl başladı?
 Belçika'da okurken, gittiğim okulun RC kulübü vardı. Gözlerime  inanamadım. Benim ilkokulumda bırakın RC'yi, çeşitli kollardan başka bir  şeyi yoktu. Yurt dışında baktım, uzaktan kumandalı otomobil kulübü,  beyzbol kulübü, hokey kulübü gibi kurumlar var. Uzaktan kumandalı  araçlarla orada tanıştım. Bunlar, 40-50 km/s hız yapan oyuncaklardı. "Ne  diyorsun" falan olmuştum. Benimkiler 20 km/s hız yapmazdı. Koşarak  geçerdim. Yıllarca annemlere tutturdum, "Anne, bana bunlardan al'' diye.  Bir gün doğum günümde aldılar. Galiba 12 ya da 13'üncü yaşgünümdü. Çok  para harcadım. Yemezdim, içmezdim, arkadaşlarımla gezip tozmazdım, bütün  paramı RC'ye harcardım. Onlar hamburger yerken, ben tost yerdim. O  zamanlar harçlıklar da azdı. Sonuçta ünlü bir ailedendim. Bu yüzden  özellikle para vermezdi. Kaçırıp fidye istemesinler, haraç almasınlar  diye... Yoksa benim çocukken çok param olmadı.
 Yakın zamanda "Binlik Demlik'' adlı bir single çıkarttınız.
  Bunun hikayesi albümün arkasında da yazıyor. Babam, 1979 yılında da  kendi parçasını remiksleyerek Türk müzik tarihinin ilk remiks parçasını  yaptı. Ben de 42 yıl sonra, onun yaptığı bir parçayı remikslemek  istedim. Bugünün gençlerine, onun şarkısını, bugünün tarzıyla aktarmak  istedim ve başardım.

Yazı: Yunus Emre Kabaoğlu

Alıntı : http://www.otohaber.com.tr/Haberler/Soylesiler/2012/08/30/dogukan-manco-ile-drift-uzerine

Çevrimdışı ali dayı

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
barış manço'yu severimde..hatta çok severim..
yalnız bu kadar uzun makele'nin hepsini okumadan teşekkür etsem olurmu..:fiuv:
drift mrift bunlar bize ters..:D
gençlerin işi...
idare et..idare et..:lol:

Çevrimdışı Blackbird

• DT Gediklisi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Severek takip ediyoruz :)

Otomobili harika oldu Nissan skyline r34 motoru var üzerinde sesi beni bende alıyor.

Çevrimdışı SubaruOutback

• Nano Ürün Uzmanı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Makinayı yolda yürürken kanlı canlı gördüm, sesi zaten 10 numero, yürümeside şahane :)
[SIGPIC]http://img442.imageshack.us/i/chemicalguyslogo.jpg/[/SIGPIC] Toritsuka Reta