škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

arka park sensoru

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı proxima35

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaslar merhaba. 2.El fabia 1.2 tsi style aldim. Park sensoru olmadigi icin sonradan taktirmak istiyorum. Servisle gorustugumde 350TL ye takacaklarini ve sadece sesli uyari olacagini ama orjinali gibi ekranda gorsel calismayacagini soylediler. Orjinal park sensoru taktiran var midir? Yoksa gercekten mumkun degil mi merak ettim.

Çevrimdışı mehmetniyazi61

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı proxima35

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mehmetniyazi61;564489
ender elektronikde fabia içinde mevcut isteğe bağlı ön ve arka ..http://enderelektronik.com.tr/oem-parcalar/skoda/fabia/fabia-5j/fabia5j-park-sensor-set-arka.html

Çok teşekkürler cevaplar için. Yanlız şöyle bir sorum var. Ender elektronikte taktırırsak garanti de sıkıntı olur mu?

Bir de anlamadığım nokta diyelim aracımı fabrikasyon park sensörü ile aldım. Diyelim ki arızalandı. Servis bize kusura bakmayın sadece bip bip olanı mı takıyoruz diyecek. Orjinalini Nasıl taktıramıyoruz serviste. Saçmalık...
« Son Düzenleme: 12 Mart 2016, 20:47:39 Gönderen: proxima35 »

Çevrimdışı Uzman24

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: proxima35;564860
Çok teşekkürler cevaplar için. Yanlız şöyle bir sorum var. Ender elektronikte taktırırsak garanti de sıkıntı olur mu?

Bir de anlamadığım nokta diyelim aracımı fabrikasyon park sensörü ile aldım. Diyelim ki arızalandı. Servis bize kusura bakmayın sadece bip bip olanı mı takıyoruz diyecek. Orjinalini Nasıl taktıramıyoruz serviste. Saçmalık...

Hocam sizin servis saçmalamış. Yetkili servis takmayacak da neresi takacak? Forumda orjinal sensörü( görsel destekli) servislerde taktıran bir çok kişi var. Hatta ben de niyetlendim bir ara Erzurum ve Trabzon servislerinden fiyat aldım (1100 TL ) pahalı geldi vazgeçtim. Ama aynı servislerde 200 TL ye sadece ses özellikli olanı da takıyorlar.

Çevrimdışı proxima35

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uzman24;564876
Hocam sizin servis saçmalamış. Yetkili servis takmayacak da neresi takacak? Forumda orjinal sensörü( görsel destekli) servislerde taktıran bir çok kişi var. Hatta ben de niyetlendim bir ara Erzurum ve Trabzon servislerinden fiyat aldım (1100 TL ) pahalı geldi vazgeçtim. Ama aynı servislerde 200 TL ye sadece ses özellikli olanı da takıyorlar.

Hic forumda orjinal goruntulu sensoru taktiran var mi? Izmir vosmer takmiyor. Baska bayii lerden taktiran varsa oralarla goruselim.

Çevrimdışı Uzman24

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: proxima35;565008
Hic forumda orjinal goruntulu sensoru taktiran var mi? Izmir vosmer takmiyor. Baska bayii lerden taktiran varsa oralarla goruselim.

Bu http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=31375&page=11 likte taktıran arkadaş var Trabzon'da taktırmış. Ama İzmir'e yakın illerde de takan servisler mutlaka vardır

Çevrimdışı proxima35

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Yüce oto ile de görüştüm. Malesef orjinal park sensörü aksesuar listesinde yokmuş. orjinal park sensörü montajı yapmıyorlar.

Çevrimdışı erdoganonur

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Selamlar,

Uzun bir süredir foruma giremedim. Geç cevap için kusura bakmayaın umarım yazacaklarım faydalı olur.

Ben Ender Elektronik de aldığım ay ön arka olarak taktırdım. 7-8 aydır sorunsuz kullanıyorum. Forumda da paylaimıştım.

http://www.skodaturkey.com/showthread.php?p=532831#post532831

Öncelikle arabaya yaptıracağınız çoğu şey arabayı komple garanti kapsamı dışında bırakması gibi bir durum söz konusu değil. Sadece sonradan eklenen parçalar ve bu parça ve işlemlerden dolayı oluşabilcek sorunlar garanti kapsamına girmez. (Bu durumu da kanıtlamaları gerekiyor.) İşlemi yaptırmadan önce Yüce Oto servis danışmanı beni teyit etti.

Ayrıca, yetkili servisde taktıkları çin malı sensörlerin arbada sorun yaratma ihtimali çok daha yüksek ki birde 50 Liralık malzemeye 300 - 400 TL istiyorlar :)

Yine de burada işinin ehli bir bir usta ve yerde bu işlemi yapmak önemli. Benim durumumda Ender Elektronik kendi yaptığı iş ve bundan kaynaklanacak sorunlar için garanti veriyor mesela.

Ayrıca küçük bir not Yüce Oto da 2 bin km kontrolü için gittiğimde teybi bozulan bir arabayı Ender Elktroniğe gönderceklerini söylediler yanımdaki araba için. Zaten VW için Erel Otomotivinde Ender Elektroniğe arabaları gönderdiklerini biliyorum.

Çevrimdışı r.a.i.f.

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.qreatif.net
Alıntı yapılan: proxima35;571514
Yüce oto ile de görüştüm. Malesef orjinal park sensörü aksesuar listesinde yokmuş. orjinal park sensörü montajı yapmıyorlar.

Merhabalar, konuyu biraz hortlatmış olacağım ama gerçekten altını çizmek istediğim bir nokta.

Yukarıda bahsi geçen konu, aksesuar listesinde yok, takamıyoruz lafı kocaman bir yalan. Takmayı beceremiyoruz, bilmiyoruz daha doğru.

İşin hukuksal boyuta bakacak olursak;
 [FONT="]Resmi gazetede yayınlanan Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliğine şuradan ulaşabilirsiniz. http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/06/20140613-3.htm[/FONT]

[FONT="]Yetkili servis istasyonlarının kuruluşu[/FONT][/B]
  [FONT="]MADDE 5 – [/FONT][/B]
  [FONT="](1)[/FONT][/B][FONT="] Üretici veya ithalatçılar, ekli listede yer alan her mal grubu için belirtilen kullanım ömrü süresince, satış sonrası hizmetleri sağlamak üzere yine ekli listede tespit edilen yer, sayı ve özellikte yetkili servis istasyonunu, yeterli teknik kadroya sahip şekilde kurmak zorundadır.[/FONT]
  [FONT="](2)[/FONT][/B][FONT="] Üretici veya ithalatçılar, yetkili servis istasyonlarını kendileri kurabileceği gibi verilen hizmetlerden sorumlu olmak şartıyla kurulu bulunan servis istasyonlarından veya servis organizasyonlarından da faydalanabilir.[/FONT]

[FONT="]Yedek parça ve fiyat listesi[/FONT][/B]
  [FONT="]MADDE 12 – [/FONT][/B]
  [FONT="](1)[/FONT][/B][FONT="] Üretici veya ithalatçılar, tüketicilerin talebi üzerine yedek parça satışından kaçınamazlar.[/FONT]
  [FONT="](2)[/FONT][/B][FONT="] Servis istasyonlarının, yedek parça fiyat listesini, tüketicilerin görebileceği bir yere asması veya katalog halinde ya da elektronik ortamda tüketiciye göstermesi zorunludur.[/FONT]
  [FONT="]-[/FONT]

Bahsi geçen konu Style paket için geçerlidir.

Aracımı satın alırken eksik bilgilendirildiğimiz için yağmur sensörü ve cruise control sipariş edememiştim. Hatta bir bayi araçta cam tavan olmadığını söylemişti.
İstanbul'da 3, Tekirdağ'da ise 1 Skoda yetkili servisi ile görüştüm. Telefondaki servis danışmları bana tesisatın olmadığını ilgili parçaların sadece fabrikada takılabileceğini söylediler.

Neresinden bakarsanız iki konu başlığıda insanı çileden çıkarmaya yetiyor.
Konuştuğum hiçbir yetkili servisten neden takılamadığını teknik olarak öğrenemedim. İş başa düştü diyerek gerekli araştırmaları yaptım.

Teknik  olarak bir engel olmadığında inandığım anda parça siparişleri yurt dışından temin ettim.

Hiçbir şekilde tesisat ilavesi değişikliğe gerek kalmadan nem sensörü ([FONT="]8U0 955 559) [/FONT]yerine ışık-nem-yağmur sensörü ([FONT="]5Q0 955 559 A : Golf 5Q parçası) [/FONT]tesis ettik.
Sensor kdv dahil 545 TL civarı

Montajı kendim yapmadım, ama kodlaması ile ilgili en ufak ayrıntısına kadar hesapladım. Bir iki hexadecimal değerden binary bite dönüşümü vs yaptım. Sonuç on numara beş yıldız

Cruise kontrol ise sinyal kolunu değiştirebilen herkes tarafından yapılabilir.
[FONT="]6V0054691 sipariş etmiştik ancak [/FONT][FONT="]6V0054690 olabilir. Bizde sağ kolda trip tuşu yok.
Ancak kodlama için ODİS vb yazılım gerekmekte. Ender hem montaj hemde kodlamada yardımcı olabilir.

Cruise kontrol doğuş otodan KDV dahil 1000 TL civarına geldi. Bunun içersinde SWM (sipar[FONT="]iş içi[FONT="]n kod : 5[FONT="]E0054800)[/FONT][/FONT][/FONT] kodu dahil[/FONT]

Cruise kontrol için ilave olarak SWM kodu gerekiyor. 72 tl ayrı satılıyor.
İşin efsane yanı ise sadece skodada swm ayrı alınabiliyor. Bu şu demek çıkma polo 6c cruise kontrol bulursanız 72 tl ödeyerek aracınıza takabilirsiniz.

Diğer VAG grublarında ise SWM kodu sadece parça ile geliyor. Çıkma parça kullanmanızı engelliyor.
SWM kodunu girmeniz için ODİS vb yazılım gerekiyor. VCDS bu noktada sökmeyebilir.

Uzun lafın kısası Türkiye Skoda servisleri makine-makine haberleşmesi ve elektronik konularında bi b*ktan anlamıyor...
« Son Düzenleme: 02 Mayıs 2016, 18:37:46 Gönderen: r.a.i.f. »