škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

DSG düşük hızda frene hafif basınca aracın hızlanması

dawn · 11 · 5712

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dawn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhabalar;

Daha önce böyle bir durumla karşılaşan oldu mu? Yoğun trafikte çok düşük hızlarda (10 km/sa ve altı) ilerlerken bazen frene dokununca araç kendini salıyor ve haliye sahip olduğu enerji nedeniyle hafif hızlanıyor. Tabi ki DSG'de frene basınca debriyaj devreye giriyor fakat olması gerekenden çok daha erken devreye girmiş gibi hissettiriyor. Negatif kuvvet için frene biraz daha asılmak gerekiyor, bu sefer de araç ani fren yapmış gibi sarsılıyor.

Bunu ilk fark ettiğimde fren yerine gaza bastığımı sanıp ayaklarımı kontrol etmiştim. Geçenlerde eşim de aynı şeyi söylediğinde bir sorun olabileceğini düşünmeye başladım. Araç 47 binde ve 45 bin bakım sırasında garantiden kavrama değişmişti. Bu sorun daha öncesinde de vardı, kavrama değişince düzelir diye düşündüm fakat düşündüğüm gibi olmadı. Fren sisteminde bir sorun olsa araç uyarı verirdi diye düşünüyorum; ya da uyarı verdirecek boyuta gelmemiş olabilir.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
20-30 km hıza düşünce DSG boşa geçiyor normal bir durum, gaza basana kadar yada araç hızlandıkça tekrar D2 den devam ediyor.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim izlenimim tamamen boşa almıyor, motor kompresör olayı çok zayıf olduğundan kendi hızıyla ilerliyor. Bahsedilen sorunla karşılaşmadım. Belli ki kavrama/baskı erken ayırıyor. DSG resetleme denenebilir.

Çevrimdışı mojaverock

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
bende 2 gün önce şöyle bi sorun oldu : rampa aşağı serbest sürüşte 120 ile giderken keskin viraja yaklaştım , manuele alıp vites küçültmeye çalıştım . Serbest sürüşte takılı kaldı . Tam virajda gözüm ekrana kaydı ne oluyo diye . Kendiliğinden düzeldi sonra

Çevrimdışı dawn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bu bahsettiğim hızın düşmesiyle değil direkt olarak frene basmak ile ilgili. Yani 20-30 km'de zaten sorun olmuyor, 10km/sa altında frene basınca gerçekleşiyor. Her seferinde olmuyor tabi denk gelme oranı kabaca %30 diyebilirim. Aracım 2016 mayıs çıkışlı; son 3-4 aya kadar böyle bir durumla karşılaşmamıştım, önceki dönemle aradaki farkı hissedebiliyorum. İşin kötüsü; dur-kalk trafikte öndeki araca çarpma riski oluşturuyor zaman zaman ve kısa süreli bir panik yaratıyor haliyle.

DSG sıfırlama defalarca yaptım daha önce, bu konuda bir işe yaramadı.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Yetkili servisler zaman içinde DSG yazılımını güncelliyor, bir kontrol ettirin derim

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mojaverock;639471
bende 2 gün önce şöyle bi sorun oldu : rampa aşağı serbest sürüşte 120 ile giderken keskin viraja yaklaştım , manuele alıp vites küçültmeye çalıştım . Serbest sürüşte takılı kaldı . Tam virajda gözüm ekrana kaydı ne oluyo diye . Kendiliğinden düzeldi sonra

Bence tehlikeli bir davranış! Frene basma gücüne göre DSG vites küçültecektir.

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Eşimin kullandığı daha 2bin km deki DSG leon araçta şehir içindeki kasislere ön tekerlek ilk dokunduğunda aracın altından tıkırtı, şakırtı gibi bir ses geliyor. Sanki içi içe iki metal kasnak birbirine çarpıyor gibi. Kasis üstünde aracın sarsıntısı kesildiğinde seste kesiliyor. Ama ses devam ederken gaza basarsam araç çok kısa bir süre için gitmekle gitmemek arasında saçmalıyor, gaza geç tepki veriyor.
Sizce bu kronik DSG arızasının başlangıcı mıdır?

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Forever;639507
Eşimin kullandığı daha 2bin km deki DSG leon araçta şehir içindeki kasislere ön tekerlek ilk dokunduğunda aracın altından tıkırtı, şakırtı gibi bir ses geliyor. Sanki içi içe iki metal kasnak birbirine çarpıyor gibi. Kasis üstünde aracın sarsıntısı kesildiğinde seste kesiliyor. Ama ses devam ederken gaza basarsam araç çok kısa bir süre için gitmekle gitmemek arasında saçmalıyor, gaza geç tepki veriyor.
Sizce bu kronik DSG arızasının başlangıcı mıdır?
[YOUTUBE]BcNe9SYs5eY[/YOUTUBE]
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı rumiexile

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bahsettiğiniz DSG problemi bilinen bir konu. DSG'nin vites düşürme hızı özellikle 2>1,  3>1,   3>2>1 gibi senaryolarda yukarı doğru yöndeki kadar süreğen ve kararlı olamayabiliyor. Bu özellikle sürücünün de kararsız kaldığı durumlarda durma mesafesini geciktiriyor.

Bildiğiniz gibi araçlarımızda freni asiste eden bir sistem var, olağandışı şekilde gazdan ayağınızı çekerseniz fren padleri siz frene basacağınız milisaniyelerde diske yaklaşıyor ve gerektiğinde bastığınız orandan daha fazla fren uyguluyor. Bu tür bazı senaryoda nadir de olsa DSG bu ani düşüşün farkına varmadan vites küçültmeye devam ediyor. Bu da son duruş mesafesini etkiliyor.

Sırf bu nedenle kaza yapmış biri olarak söylüyorum.  Çok saçma şekilde öndeki araca vurdum, tamponu 5 cm kırdım,  ACC Radar ayarları tampon ön panjur esnediğinden bozuldu, servis beceremeyeceğinden toptan değiştirmeyi yeğledi, yapılması için hasar bedeli 8.000₺ olarak kaskoya yansıdı.

Çevrimdışı dawn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Şu başlıkta bahsettiğim üzere: http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=41843

Aracın fren merkezinde arıza oluşmuş, uzatılmış garantiden değişti ve sorun çözülmüş gibi duruyor.