škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fabia 2 1.4 16v Motordan gelen ses ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı zaferhan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar videoyu maalesef tek başıma çekmek zorunda olduğumdan istediğim gibi olmadı.. telefonu su borularının üstüne koyup içerden gaz verdim ama istediğim ses duyuluyor..

Tam anlaşılsın diye küçük açıklama yapayım.. soru olursa yine cevaplarım..

Öncelikle sesin gelmesi için motor iyice soğumuş olması gerekiyor..
ses motor ısınıncaya kadar devam ediyor..
ses yalnızca 1100 ve 1300 devirleri arasında geliyor.. daha yüksek devirde veya rölantide gelmiyor.. yüksek gaz verip bıraktığımda devir düşerken yine sesi 1200 lerde duyuyorum..
ses araç dururken veya giderken fark etmiyor ikisinde de yazdığım devirlerde geliyor.. viteste farketmiyor..
Videoda araç rölantide iken telefonu hortumların üstüne bırakıp araca biniyorum.. gaz vermeye başlıyorum.. Duymanızı istediğim tırlama gibi ses 16. saniyede başlıyor.. ara ara gaz verip bırakıyorum.. gazı bıraktığımda ses kesiliyor.. verdiğimde başlıyor. 1. dakikadan sonrada ses azalıp bitmeye başlıyor..

Araç hakkında..64 binde.. 4 yaşında.. Bugüne kadar motorda triger dahil değişen tek bir vida yok.. (değişmesi gereken bir şey vardır bilmediğimden söylüyorum). sadece yağ su (her 10 bin) ve 30 bindeyken buji değişmişti..

Ustaya götürsem de motor sıcak olduğundan ses gelmiyor.. anca aracı bırakmam gerekiyor.. o da biraz zor şuan için.. belki başına gelmiş olabilir.. en azından hangi parçalardan gelebilir fikir olması açısından yorumlarınızı bekliyorum..

Buyun videosu..

https://www.youtube.com/watch?v=IMcnG5Cgmc4
« Son Düzenleme: 14 Aralık 2014, 19:00:33 Gönderen: zaferhan »

Çevrimdışı zaferhan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Subap sesi ise eğer test etme gibi bir imkanım var mı.. şunu yaparsan şöyle olursa filan subaptır gibi..

aslında aklıma gelen şeylerden ilki ama.. 64 binde ve itinalı kullandığım bir araba.. subap sorunu olması normal mi. araçta LPG yok..

Çevrimdışı hunter

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
hocam en dogrusu yetkili servise yadaozel bir vw grubu servisine gostermek. hatta en az 3 ustaya goster sonuca gore hareket edersin. yag eksiltme duman atma varmi aracta.

Çevrimdışı m6nay

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
triger zinciri veya eksantrik zinciri gevşemiş bence

sabah motor sogukken sen gaza basmasan da gelen ses
zaten sabah ilk basışda oluyor ustaya gidince olmaz :)

aynı ses ben de de vardı (1.2 70hp 2011 benzin 40.000km)
40bin km erken ama  zinciri değiştirdim ses bitti
« Son Düzenleme: 17 Aralık 2014, 02:24:50 Gönderen: m6nay »

Çevrimdışı hunter

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
m6nay hocam bizim bu araçlarda zincirmi kayışmı var? ben kayış diye biliyorum. yanlışsam düzeltin.

Çevrimdışı zaferhan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: m6nay;489363
triger zinciri gevşemiş bence

sabah motor sogukken sen gaza basmasan da gelen ses
zaten sabah ilk basışda oluyor ustaya gidince olmaz :)

aynı ses ben de de vardı (1.2 70hp 2011 benzin 40.000km)
40bin km erken ama  zinciri değiştirdim ses bitti

Bizim araçlarda kayış var.. zincir değilde kayışların oradaki rulmanlardan biri olabilir belki..

Alıntı yapılan: hunter;489312
hocam en dogrusu yetkili servise yadaozel bir vw grubu servisine gostermek. hatta en az 3 ustaya goster sonuca gore hareket edersin. yag eksiltme duman atma varmi aracta.

En doğrusu servise göstermek ancak bi ustayla ayak üstü konuşmuştum.. aracı görmedi gerçi ama eğer sorun subap ta ise ne yapayım diye sordum..  60 binde aracın motorunu kurcalatma hiç.. bir daha ayar tutturamazlar filan başın ağırır deyince bende servise gitmedim.. araç da bir gram yağ yakma.. veya kara duman gibi bir şey yok.. genel belirtiler çekişten düşme ve yakıt fazlalağı imiş.. oda yok.. herşey normal.. ben biraz pimpirikli yaklaşıyorum olaya galiba.. abartılacak bir şey yok gibi. ben belki başka yerden ses geliyor ise müdahale ederim diye düşünmüştüm.. subap ise dokunmayı düşünmüyorum.. çünkü sabah erken saatte her motor benzer ses veriyor az çok.. mesala öğlen saatlerinde çalıştırsam aynı ses yok.. varsa da daha az.. 30 saniye sonra geçiyor.. hal böyle iken motora elletmek istemiyorum pek..

Çevrimdışı hunter

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
aklımda bir soru var. Bizim araçlarda yılların polo motoru var. Onlarda 10 40 yağ kullanılıyordu. Bivde neden 5 30? Bir usta 5 30 yağ ince olduğu için küçük sesleri duyarsın, 10 40 da daha sessiz olur demişti. Tabi dinlemedim ama aklımda soru işareti kaldı.

Çevrimdışı ahmet4283

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
2011 1.4 16v aracımda motor soğukken ilk çalıştırmada çır çır ses geliyor. Araç ısınınca ses kesiliyor. Aracım 32000 kmde ve ben alıncaya kadar yetkili serviste bakım görmüş. Ben aldığımda özel servisteki ustama bu soğukken çıkan sesi sordum normal dedi. Fakat aynı motor polo 6r da var ve polo forumunda böyle bir şikayet duymadım. Acaba yalıtımımız yeterli olmadığı için mi bu sesi duyuyoruz?

1.4 85 ps motorda trigerli tahrik 1.2 70 ps motorda zincirli tahrik bulunuyor.

Çevrimdışı m6nay

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hunter;489374
m6nay hocam bizim bu araçlarda zincirmi kayışmı var? ben kayış diye biliyorum. yanlışsam düzeltin.

1.2 70 2011 var bende zincirli 2 ay önce aynı sorun vardı bende wv ustasına götürdüm 1 gün kaldı araç değişen parça                 http://www.otoyedekparcacim.net/yonetim/urunresim/cache_500_1__i_5270807_WPP.jpg adresinden görsel.   Sadece resimdeki zincir değişti

Çevrimdışı laswidow

• YMÇ.P. Pilot
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim fabia 1 de de 2 bin devirde geliyordu. Araştırdık karter muhafazası gevşemiş 2 bin devirde sarsılıyor ondan ses geliyormuş. yerine sıkıştırınca ses kesildi.

Çevrimdışı B.fabia

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ahmet4283;489479
2011 1.4 16v aracımda motor soğukken ilk çalıştırmada çır çır ses geliyor. Araç ısınınca ses kesiliyor. Aracım 32000 kmde ve ben alıncaya kadar yetkili serviste bakım görmüş. Ben aldığımda özel servisteki ustama bu soğukken çıkan sesi sordum normal dedi. Fakat aynı motor polo 6r da var ve polo forumunda böyle bir şikayet duymadım. Acaba yalıtımımız yeterli olmadığı için mi bu sesi duyuyoruz?

1.4 85 ps motorda trigerli tahrik 1.2 70 ps motorda zincirli tahrik bulunuyor.

Sabah soğukta çır çır gelen ses kayışların sogukta buzuşmesinden dolayıdır. Vurma sesinden ziyade gıcırtı gibi. Yazın yapmaz çok fazla. Bunun sebebi bence trigerin değişme zamanı yaklaşmış demek. Tabi benim düşüncem.  Ustalarımız ne der bilemem.

Çevrimdışı zaferhan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yaw bir haftadır benim araç otopark da.. iş arkadaşın 2012 Toyota Corolla 1.3 benzin.. ile gidip geliyoruz.. motorda en ufak ses çıkmaz mı arkadaş.. soğuk sıcak farketmiyor.. bizim ki resmen böğürüyor.. 3000 devirden sonra ses hoşuma gitmiyor değil ama.. 1-2. viteste filan gereksiz bir gürültü yani.. uzun yolda da hoş olmuyor..

Çevrimdışı Erdinç30

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bendede buna benzer gelen bir ses var 1.4 2005 Special kullanıyorum.Usta triger setini değişti ses gitmedi.Sübaplardan sanırım ama bu resimdeki zincirin adı ve fiyatı nedir?    http://www.otoyedekparcacim.net/yone...270807_WPP.jpg  Teşekkürler.
« Son Düzenleme: 11 Ocak 2015, 18:05:09 Gönderen: Erdinç30 »

Çevrimdışı Erdinç30

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bendede buna benzer gelen bir ses var 1.4 2005 Special kullanıyorum.Usta  triger setini değişti ses gitmedi.Sübaplardan sanırım ama bu resimdeki  zincirin adı ve fiyatı nedir?    http://www.otoyedekparcacim.net/yone...270807_WPP.jpg  Teşekkürler.