škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.8T ye Chip uygulaması

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ferdogan03

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar selam, 2001 1,8T (lpgli) aracım var araç 150 hp ama ben gücü tam hissedemiyorum. chip takarsam yazılım vs.. sizce faydası olur mu? yoksa lüzumsuz mu olur?

Çevrimdışı timbaz

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bence luzumsuz olur.. aracinizin yasi var, km sini bilmiyorum ama motoru cok daha kolay ve erken yipratir diye dusunuyorum..
Chip, yazilim yapanlar, arac tutkunlari sadece bununla kalmiyor... motora surekli para harciyorlar, kimisinin garaji var.. aracin degeri kadar para harciyorlar.. motor blogunu yeniliyor.. wossner marka piston seti aliyor vs vs.. sadece yazilim veya chip uygulamasi uzun vadede size masraf cikarir diye dusunuyorum..

Ayrica.. 150ps, 5500 devirde, mesela 170ps olsa, chip veya yazilimla, 20ps fark anca 5500 devirde olusur, daha alt devirlerde daha az olur.. 20ps yansimaz...
50ps yulselse de max devirde yukselir...
Aslinda isin temelinde,torgue yatiyor.. eger bir fark hissederseniz sebebi torque..
Hp =torqu x devir / 5252.. araclarda hesaplanan torque tur aslinda,,dynoda ..
Vs vs...
Bu arada 150 ps kranktaki gucu, tekerleklere aktarilan guc daha az reelde,
=20 kayip olsa.. 20ps lik bir artis tekerleklere 16ps yansir...o da max devirde..
Bu benim gorusum.....

Çevrimdışı Fatihs

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba
Benim aracıma ücretsiz yapılacaktı %30 min güç artısı sağlıyor istersen dahada arttırırsın ama en sağlıklısı %30 oda 195 hp lere tekabul edıyor. Ancak motor eski ve tüplü olduğu için işin doktorlarına sorduğumda tavsiye etmediler lpg li araclara

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sağlıklı motorda soft bir yazılımın hiç bir zararı olmaz.Hele ki 1.8t gibi çok sağlam bir motorda..Kendi aracımda yazılımlı.Bu işlerin nasıl yürüdüğünü az çok biliyorum.Düzgün bir yerde yapılan düzgün bir yazılım 1.8T motora hiç bir şey yapmaz..

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ohooo 1.8t dediniz mi orda durucan aga uzmanlik alanlarimdan biri :)

Aracinizda agu kodlu motor bulunmakta. Duzgun kullanim sartlarinda motorun standart hali 300hp guce kadar gundelikte GUVENLI sekilde kaldirabilmekte.

2001 diye kucumsuyosunuz da o agulara milletin neler yaptigini bi bilseniz kucuk dilinizi yutarsiniz.

Stg1 yazilim isine gelince de eger motorunuz saglikliysa (n75 i falani filani) uzerindeki bobinlerle 180-185hp guc alirsiniz. Eger kirmizi bobin takarsaniz 190-195 hp civarinda guc alirsiniz ve gundelik sifir sikinti binersiniz.

2 handikap var

1) aracinizin motoru su an saglikli mi?

2) muhtemelen kullanmakta oldugunuz lpg sistemi bu gucleri karsilayabilecek kapasitede mi?

Bu 2 handikapi arac sahibi cozmeli gerisi kolay

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bir de yukarıdak denilen gibi araç stock olarak max gücü atıyorum 5bin dd üretiyorsa chip te de aynı devirde üretecek diye bir kural yok. Custom bir yazılımla turbo nun ve gücün devreye giriş devri çok rahat ayarlanabilir.

Burada önemli olan Doğukan ın da dediği gibi motorun ve LPg nin durumu. Önce her ikisi için de sağlıklı ölçümler yaptırılmalı.

Çevrimdışı serhan

• VRS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.sahkanotomotiv.com
otomatik vites değilse sorun yaşamazsın..yükle yazılımı 200 hp ye yakın güç elde edebiliyorsun..
20V Turbo
Laurin&Klement..

Çevrimdışı husertas

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: serhan;538812
otomatik vites değilse sorun yaşamazsın..yükle yazılımı 200 hp ye yakın güç elde edebiliyorsun..

Otomatik vites olursa ne gibi sorunlar olabilir? Motor daha çabuk devirlenir ve bi üst vitese daha çabuk geçer. Başka ne olabilir?

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: husertas;565004
Otomatik vites olursa ne gibi sorunlar olabilir? Motor daha çabuk devirlenir ve bi üst vitese daha çabuk geçer. Başka ne olabilir?

Motordaki guc (tork/hp) yuksek olunca iletim organlarinin yipranmasi daha cabuk oluyor.
200.000 da sanziman indireceginize 150.000 de indirirsiniz. Dikkatli kullanmak gerekir
Sikinti mi? Bence degil.

Çevrimdışı husertas

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ;565051
Motordaki guc (tork/hp) yuksek olunca iletim organlarinin yipranmasi daha cabuk oluyor.
200.000 da sanziman indireceginize 150.000 de indirirsiniz. Dikkatli kullanmak gerekir
Sikinti mi? Bence degil.

Doğru ama aynı sorun düz şanzuman ve fren dahil, diğer tüm aktarma organları için de geçerli bence. Yani bu arabadaki tüm mekanik 150 beygir için planlandığna göre 200 beygir yapınce yıpranma doğal olarak artacaktır. Tabiki otomatik şanzumanı kucağa almak motoru kucağa almaktan daha berbat bir şey. Hiç bulaşmasam daha iyi.Benimki otomatik de... :++:

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: husertas;565063
Doğru ama aynı sorun düz şanzuman ve fren dahil, diğer tüm aktarma organları için de geçerli bence. Yani bu arabadaki tüm mekanik 150 beygir için planlandığna göre 200 beygir yapınce yıpranma doğal olarak artacaktır. Tabiki otomatik şanzumanı kucağa almak motoru kucağa almaktan daha berbat bir şey. Hiç bulaşmasam daha iyi.Benimki otomatik de... :++:

Valla bu gun kafama gore otomatik l&k bulsam alir birkac kucuk degisiklikle 200hp civari yapar binerim pasa pasa :) ama kriterlerim yuksek kafama gore olanini bulmam biraz hayal

Çevrimdışı husertas

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Ben 2 ay civarında aradım, ancak şimdiki elegance'i bulabildim temiz olarak. Tüm türkiyede sadece 5 adet otomatik 1.8T vardı satılık. Octavia 1.8T'ler zaten az, kriter yükselince hiç denk gelmiyor.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim kriterlerimde tum turkiyede sanirim 2-3 cok olsa 5 araba vardir. Onlardan birisi satiliga dusecek deee..