škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

2004 Elegance Otomatik Şanzıman Sorunu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı denizlink

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar. Otomatik şanzımanlı 2004 model 1,6 Octavia Elegance sahbiyim. Öncelikle Ocatavia'nın beklentimin ötesinde bir araç olduğunu belirtmek isterim. Benim yaşadığım sıkıntı şanzımanımla ilgili. Bunlara problem mi demek bilemiyorum... Aracım dik rampalarda 1. vitese geçtiğinde her zaman olmasada kimi zaman hafif titremeyle beraber bir uğultu oluşuyor. 1-2 saniye süren bu durum akabinde son buluyor. Bir diğer konu da aracımla geçen pazar soğuk ilk çalışmanın hemen ardından rampada kalkış yaptım. 1-2 metre sonra yine 1. viteste motorun normal gaz yemesine rağmen rampada 2-3 saniyelik bir yığılma yaşadım. Ardından herşey tekrar yoluna girdi. Bu arada belirtmek isterim ki aracımı alalı 6 ay oldu, bu nedenle de triger seti, şanzıman yağı vb. önemli konularda bakım ve değişim yapıldı. Bu konuda problem yaşayan ya da ne olduğu konusunda gerçekçi fikri olan arkadaşlar görüşlerinizi bekliyorum....
« Son Düzenleme: 05 Eylül 2012, 08:43:20 Gönderen: denizlink »

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
değişen şanzıman yağınız firmanın belirttiği otm. şanzıman yağı ile mi değişti. çünkü bu araçlar düz viteslide bile yağ seçer. benim 1991 model audi 80 düz vites aracım bile atf otm. şanzıman yağı ile çalışıyordu. normal şanzıman yağı ile değişim yapılmış ve 4 üncü vitese geçmemeye başlamıştı ve sorunun yağden kaynaklandığı tespit edilip tekrar yağ değiştirilmişti

Çevrimdışı denizlink

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
İlginize teşekkürler Mehmet bey. Evet yağ orjinali ile değişti. Yağ değişiminden sonra araçta zaten bir rahatlama hissetmişitm.

Çevrimdışı denizlink

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Sorunumla Mehmet bey dışında kimse ilgilenmedi ama ben problemin ne olduğunu yazayım, olur ya bir gün hekese gerekebilir... Egsoz spirali denen beir aparat varmış bu zamanla ısınıp soğuma ve harketliliğe bağlı olarak esnemeye başalrmış ve ardından değişmesi gerekirmiş. Benim spiral esnemeye başlamış. Yani değişmesi gerekecek. İlk kalkışta ya da yokuşta gelen sesin nedeni bu. Diğer problemde dediğim gibi çok soğuk olan şanzumana yeterli yağlama zamanını vermediğim için yaşamışım. Ne mutlu bana şanzumanla ilgili bir sıkıntım yok....