škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

2014 mü, 2015 mi?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yyildirayy

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Tecrübeli arkadaşlar sanırım bu sorunun cevabını biliyordur.

1.6 TDİ Elagance DSG Octiyi almaya karar verdim

Şimdi araç siparişi versem muhtemel teslim tarihi olarak Aralık ayı ilk haftasını veriyorlar

Aralık ayında 2014 model bir araç almak sanki biraz mantıksız gibi geldi bana, Şubat ayında alan birisinden biz 2 defa zam görmüş aracı aynı model yılı olarak alacağız

Ayrıca yıl sonu gelmiş olmasına rağmen temmuz ayı MTV yi ödeyeceğiz, 1 ay sonrada Ocak ayı MTV'yi

Donanım değişikliği olmadığını farz edersek acaba 2015 de tahminen fiyatlar ne kadar artar, bir öngörüsü olan var mı?

Netten 2013 yılı fiyatlarını araştırdım 2014 le karşılaştırıp farkı bulabilmek için ama muhtemelen vardır ama ben bulamadım

Eğer 2-3 bin lira fark olacaksa bana 2015 model almak daha mantıklı geldi

Fikri olanlar paylaşırsa sevinirim.

Şimdiden teşekkür ederim.

Çevrimdışı dr_enver

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
öncelikle temmuz ayı vergisini siz değil bayi ödeyecek. onu hesaba katmayın
2015 model yılı araç daha avantajlı olacaktır fakat bu ara ithal mallara lüks tüketim vergisi geleceği söyleniyor. gelecek oran ne kadar bilinmese de araçlarda yüksek maliyet çıkarabilir. kasım ayında 70000 tl ye aldığımız aracı ocak ayında 76000 tl ye alamadık. iyi hesap yapın modelden kar edeyim derken vergilerle zarar etmeyin

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Geçen yıl vergi zammından dolayı ekstra bir yıldı. Vergi zammı olmaz ve aralıkta indirim olmazsa ki (stokta araba olmadığı için olmaz) 2-3 bin önemli değil diyorsanız beklenebilir..

Çevrimdışı yyildirayy

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dr_enver;481611
öncelikle temmuz ayı vergisini siz değil bayi ödeyecek. onu hesaba katmayın
2015 model yılı araç daha avantajlı olacaktır fakat bu ara ithal mallara lüks tüketim vergisi geleceği söyleniyor. gelecek oran ne kadar bilinmese de araçlarda yüksek maliyet çıkarabilir. kasım ayında 70000 tl ye aldığımız aracı ocak ayında 76000 tl ye alamadık. iyi hesap yapın modelden kar edeyim derken vergilerle zarar etmeyin

Geçen seneki artış Ötv ye yapılan artıştan meydana geldi diye biliyorum

Ayrıca ödenen MTV yi siz ne kadar bayi ödüyor diyorsanız da aslında onu biz ödüyoruz

Farkı o vergiler fiyata dahil, sadece bizim adımıza vergiyi bayi ödüyor

Vergiler ve trafik tescil bana ait derseniz aracı yaklaşık bin TL ucuza alırsınız ama yine aynı parayı ödersiniz.

Zaten bu ayrıntılı fiyat açıklamasında yazıyor

2015 model olduğunda da yine aynı vergi ödenecek ve fiyata dahil olacak, o zaman cebimizden ayrıca MTV ödemeyeceğiz.

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
VW grubu tanıyorsam sırf 2015 diye aynı aracı daha pahalı satmaya çalışacaktır ve satacaktır. ama ne kadar olur bilinemez. aslında bu senenin başında Skoda sitesinde 2013 ve 2014 için ayrı fiyatlar görülebiliyordu, forumdan bulunabilir belki.

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=26452&page=2

bu sayfada yeni fiyatlar konuşulmuştu. buna göre yeni yılda DSG elegance dizel için 2013 model fiyatı 74.000 TL iken 2014 model fiyatı 76.900 TL imiş.

fikir olması açısından yazdım. karar alacak olanındır... :)

Çevrimdışı yyildirayy

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: civanmukti;481618
http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=26452&page=2

bu sayfada yeni fiyatlar konuşulmuştu. buna göre yeni yılda DSG elegance dizel için 2013 model fiyatı 74.000 TL iken 2014 model fiyatı 76.900 TL imiş.

fikir olması açısından yazdım. karar alacak olanındır... :)

Teşekkürler bilgi için

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben beklerdim.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı DuMaN38

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
indirim olmama ihtimali çok yüksek, bence 2015 i bekleyin

Çevrimdışı yyildirayy

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Aralık ayının 10-15 inde 2014 model almaktansa Şubatta 2015 almak daha mantıklı geliyor

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yalnız telefon-tv-motorlu taşıtlar vb ürünlere ek bir vergi getirilmesi tartışılıyor. eğer bu olursa fiyatlar uçar gider.

Ben şahsen kasa değişikliği olmadığı sürece aracın çıkış yılına çok önem vermiyorum. birçok 2. el araç almış biri olarak benim için önemli olan aracın az km de olması ve sağlıklı olması. Atıyorum 2011 model bir araç 90binde iken aynı model ve donanımda  50bindeki 2009 model araç her zaman tercihim olmuştur. Çevremdeki çoğu kişi de bu şekilde düşünüyor.

Bence zam ve vergi olasılığı oldukça yüksek, eğer 2015 lerde donanım farkı olmayacaksa riske girmeyin derim.

Çevrimdışı merman

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar bende araç alıcam ancak bende kararsızım, ülkedeki son gelişmeler kısa sürede al diyor içimden ama yıl sonu fırsatı kaçırırmıyım diyorum veya 2015 almakmı gerekir diye düşünmüyor değilim!! ancak 2014 ve 2015 arasında 5000tl civarı fark olur gibi düşünüyorum, neden mi?
1-kurlar tehlikeli bu aralar, ne olacağı belli değil
2-skoda git gide piyasası oturan ve vw nin ağırlık verdiği bir marka, pazar payı arttıkça fiyat artacaktır. 2015 yılı stratejisi değişebilir
3-faiz oranları artış yönünde(kredili alacaklar için)
4- ilave vergi eklenir ise+
5-muadili, bu kalitede ve fiyatta araç seçeneği az olması

iyi düşünüp, ekonomik ve ülke şartlarını değerlendirip kararlı olmak gerek...

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kurlar zaten yükselişte, dolar vs düşse bile bu sefer de altın fırlayacak.

Ek olarak her yer bangır bangır ek vergilerden bahsediyor. Ek vergi gelmese bile kdv ve ötv nin her yıl ototmatik olarak belli bir oranda zamlanması konusu var zaten. Hatta bildiğim kadarıyla bu sigara ve içkiye Ocak 1 dedin mi yansıyacak.

Ayrıca skoda nın kampanya yapıp fiyatları düşüreceğini hiç sanmıyorum. Yıl sonu olmasına rağmen yeni zam geldi bile.

Kendimden örnek veriim, eski aracım satılsın Octi yi öyle alırım diyordum. Sağolsun babam tecrübesiyle  "bu araç çok tutuldu, sürekli zam geliyor, şimdi al, eski aracın nasılsa satılır, yoksa bütçeni aşar Octi" dedi. Ben de söz dinleyip hemen almıştım. O zaman 63 bine aldığım araç 3-4 ay sonra 70bin civarına gelmişti.

Dediğim gibi kasa ve donanımda fark olmayacaksa bence 2015 model almak çok büyük risk. Bu aracın fiyatının şimdikinden az olmayacağı kesin.

Kampanya konusa gelince, A7 oldukça yeni bir model ve çok tutuldu. Adamlar 1 kuruş indirim yapmıyorken kampanya da yapmaz. Kampanya ancak araç eskimeye yüz tutup satış değerleri düştüğünde, makyajlı veya yeni model öncesi elde stok varsa onları eritmek adına yapılır.

Çevrimdışı yyildirayy

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
viperking

Zaten kampanya beklemiyorum.

Öyle bir beklentim yok

Ben 2014-2015 model derken sebeplerini yazdım

5 bin lira gibi bir artış olacağını bilsem zaten 2015 beklemem 2014 alırım

Zaten konuyu açarken şartlar bugünkü gibi olursa ne kadarlık bir fiyat artışı olur diye açtım

Ötv artışı olacaksa tabiki fiyat bayağı bir artar

Dün Maliye Bakanı yeni vergi artışı ile ilgili bir çalışmamız yok dedi ama tabi bunların sağı solu belli olmaz

Malum bayağı bir bütçe açığı var

Kısaca halen karar verebilmiş değilim ya bekliyeceğim yada alıp geçeceğim

Bir kaç güne karar vermek lazım, bende farkındayım. En kötü karar kararsızlıktan iyidir

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Eğer bahsettiğimiz olumsuzluklar yaşanmaz ise 2015 ile 2014 arasında min 2bin TL gibi bir fark olur, model yılı ve yapılan normal artışlar göz önüne alınırsa.

Yalnız şöyle bir durum söz konusunu araştırın derim.

Genelde VW grubu ve Skoda siz araç beklerken zam gelirse bu zammı size yansıtıyor. Atıyorum siz sipariş verdiniz ve 2 ay sonra aracınız gelecek, bu iki ay içinde zam gelirse bu zammı size ödetiyorlar. Sırf bu yüzden ben sunroof alamadım. Sunroof opsiyonlu araçların 2 ila 3 ay içinde geleceğini bu aracı sipariş versem bile eğer bu sürede zam gelirse zammı yansıtbileceklerini sabit fiyat garantisi vermediklerini söylemişlerdi.

Siz de bu konuyu etraflıca araştırın derim.