škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

zam gelmiş

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mr.Mister

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Bilgic;630921
Her yıl aynı şey söyleniyor, ancak araç satışları katlanarak artıyor.

2017'de yeni ÖTV sisteminden dolayı tüm distribitörler %15-20 pazar daralması ön görüyordu, yeni MTV sistemi ile birlikte geçen yıla göre satışlar %3 arttı.

Ben insanımızın araba almayacağına inanmıyorum. Parası olmayan da kredi çekiyor, koşa koşa araba alıyor. İnsanımızı anlamak zor.

2017’de filo satışları sektörü kurtardı hocam; Skoda da bile Octavia Superb’de filo satışı yarı yarıya, diğer markalarda da durum farklı değil. Ben bu sene satışların anlamlı derecede azalacağını düşünüyorum.

Çevrimdışı erensaat

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
2017 ekim 25 te rapid sb 1.0 tsi dsg dynamic listesi 74.500 tl idi 69.750 tl teslim aldım inidirimler ile

Suan listesi 89.900 tl

Anlamadığım şey 2 ayda araca ortalama 15 bın tl zam gelmiş bayiye gidince elbet indirim olacak ama fiyatlar çok saçmalıyor

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tekbamatbaa.com
Skoda actıvede manuel fiyatla dsg arasındaki fark 7500 tl ye kadar inmiş.Aynı segment olan passat Tredlıne deki fark ise 20 000 tl.Mantıkla bağdaşmıyor..

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
2018 model Superb  107.400 tl  den başlıyor..Olmayan aracın fiyatları..Mart ayına kadar 110 bini geçer...

Çevrimdışı özdil

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ülkemde aracı ne kadar erken alırsanız o kadar kârlısınız.
 31 Ağustos 2015de 1.4 tsi act prestij manuel + adaptif hız sabitleyici+sunroof+19" phoenix jant opsiyonlarıyla 100.500 tlye almıştım. 60.000 tl kredi kullanmıştım. geriye 80.000 tl ödeyeceğim.
 şu anda liste fiyatlarından hesapladığımda (değişik modellerden dsgnin vergisiz fiyatını da bulup düşüp) aynı araç 170.000 tl oluyor sipariş edersek.
 kredimin hala 30.000 tl si var kapanmasına yani bugüne kadar 40.500+50.000 ödeyebilmişim. Arabayı almaya peşin para biriktirmeye kalksam hiç bir zaman alamayacakmışım. Hatta eşim kızmıştı 20.000 tl faiz ödeyeceğimizi duyduğunda. Şimdi hesabı ona anlatıyorum bugünkü hali ile bir şey diyemiyor...

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bende sizin gibi düşünenlerdenim.Aldığım şartlarla bu gün almaya kalksam 49 bin tl fark çıkıyor.Octavyayı 48 bin tl ye satmıştım,demek oluyorki octavya buhar olup uçuşa geçmiş..:)

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
6 ocak 2017 de plakayı takmıştım.Bir yılda gelen zam % 39...Ayrıca geçen yıl aracın toplam değerinin % 30 u peşinat kalan kredilendirme.2018 yılından itibaren ise aracın fiyatı 100 bin tl üzerideyse peşinat % 50 e çıkarıldı.Sebebi ise alıcıların faiz yüküyle ezilmeyip  normal yaşam standartlarında hayatlarını devam ettirmeleri..

Çevrimdışı özdil

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
tam tersi kredi kullanabileceğiniz oran arttırıldı. eskiden aracın 50.000 tlsine kadar %70 kalanı için %50 kredi alabiliyordunuz.
şimdi aracın 100.000 tlsine kadar %70 kalanı için %50 kredi alabiliyorsunuz.
yani insanlar daha çok borçlanıp daha fazla kredi çekip araç alabiliyor.
çünkü araç fiyatları arttı ve satışlar yavaşlayacak endişesi ile patronlar böyle istedi. Bankaların da işine geldi.
150.000 tl lik bir araç almak isteyen aralık öncesi
35000+50000=85000 tl kredi çekip 65000 tl peşinat yatırmalı idi.
şimdi ise
70000+25000=95000 tl kredi çekip 55000 tl peşinat yatıracak.

kardeşime daha geçen hafta maxda mx 5 aldık. 72000 kredi çekebilecekken 82000 tl kredi çekme limiti verdi banka.
« Son Düzenleme: 18 Ocak 2018, 15:29:48 Gönderen: özdil »

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: özdil;631822
tam tersi kredi kullanabileceğiniz oran arttırıldı. eskiden aracın 50.000 tlsine kadar %70 kalanı için %50 kredi alabiliyordunuz.
şimdi aracın 100.000 tlsine kadar %70 kalanı için %50 kredi alabiliyorsunuz.
yani insanlar daha çok borçlanıp daha fazla kredi çekip araç alabiliyor.
çünkü araç fiyatları arttı ve satışlar yavaşlayacak endişesi ile patronlar böyle istedi. Bankaların da işine geldi.
150.000 tl lik bir araç almak isteyen aralık öncesi
35000+50000=85000 tl kredi çekip 65000 tl peşinat yatırmalı idi.
şimdi ise
70000+25000=95000 tl kredi çekip 55000 tl peşinat yatıracak.

kardeşime daha geçen hafta maxda mx 5 aldık. 72000 kredi çekebilecekken 82000 tl kredi çekme limiti verdi banka.

95000 tl kredinin geri ödemesi ev kredi ödemesi gibi bir rakama denk geliyor.Orta gelirli bir aile için limitleri zorlar diye düşünüyorum

Çevrimdışı özdil

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hedef kitle o krediyi ödeyebilecek durumda olanlar zaten.

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bugün yine zam yapmışlar...Sanırım satış sıkıntıları yok ki sürekli yükseltiyorlar..

Çevrimdışı Fabia II

• ST Meraklısı
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar bir sorum olacaktı. 2017 yılında son kalan 2016 modellerden 1.2 tsi rapid spcbck aldım. Ancak bildiğiniz üzere 2017 modellerde 1.2 tsi yok yerine 1.0 95 tsi dsg motor geldi. Sizce bu değişiklik ikinci el satışlarda 2016 1.2. Tsi 90 dsg araçlara değer kaybettirir mi aynı sürüm devam etmediği icin?
« Son Düzenleme: 02 Şubat 2018, 19:17:22 Gönderen: Fabia II »

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Fabia II;632647
Arkadaşlar bir sorum olacaktı. 2017 yılında son kalan 2016 modellerden 1.2 tsi rapid spcbck aldım. Ancak bildiğiniz üzere 2017 modellerde 1.2 tsi yok yerine 1.0 95 tsi dsg motor geldi. Sizce bu değişiklik ikinci el satışlarda 2016 1.2. Tsi 90 dsg araçlara değer kaybettirir mi aynı sürüm devam etmediği icin?

Etkisi olur cunkü benzinli araçlarda yakıt çok önemli.1.0 motorlar dizel kadar az yakıyor ayrıca vergi avantajıda var

Çevrimdışı Fabia II

• ST Meraklısı
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ringcep;632655
Etkisi olur cunkü benzinli araçlarda yakıt çok önemli.1.0 motorlar dizel kadar az yakıyor ayrıca vergi avantajıda var

Yorumunuz için teşekkürler ama ya yanlış anladınız beni yada ben yanlış sual ettim. Kıyaslama yaptığım her iki araç aynı yakıtı kullanıyor yaktığı oranları neredeyse aynı. 1 motor ile 1.2 motorun vergisi de aynı. Iki model arasında sadece donanımsal 1 2 özellik değişti.  Benim asıl sormak istediğim soru devamı gelmeyen bir sürüm 2.elde değer kaybeder mi-ydi?

Çevrimdışı Agronom

• Kıdemli Fabialog
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Fabia II;632656
Yorumunuz için teşekkürler ama ya yanlış anladınız beni yada ben yanlış sual ettim. Kıyaslama yaptığım her iki araç aynı yakıtı kullanıyor yaktığı oranları neredeyse aynı. 1 motor ile 1.2 motorun vergisi de aynı. Iki model arasında sadece donanımsal 1 2 özellik değişti.  Benim asıl sormak istediğim soru devamı gelmeyen bir sürüm 2.elde değer kaybeder mi-ydi?

Ben aynı şartlarda özellikle 2.elde 1.0 yerine 1.2 tercih ederdim her nekadar üretimi dursa da. Ama tabiki insanlarda bir algı problemi de olabilir bu bağlamda. Özellikle dizel araç bakarken 1.2 polo yerine 1.4 ve 1.6 olanlara bakıyordum üretiminin bittiğini bildiğim halde. İlanlarda da özellikle tutulan modelidir diye yazıyordu insanlar ilginç bir şekilde. Bendeki mantık ufak motorların yaşlandıkça daha çok yorulacağıdır. Tabiki kullanan faktörü önemli ama çoğu kez bunu seçme şansımız olamıyor. Bu benim kendi düz mantığım herhangi bir teknik bilgiye dayanmamaktadır.