škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

54 Kentte Kış Lastiği Zorunlu

06FSE21 · 109 · 22421

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bluevelvet;484796
Telefon alinca ekranini ciziklere karsi cam filmi taktiririz, ama arabaya binince kemer takmayiz, kis lastigine ekstra masraf deriz.

cam filmi 5 lira kış lastiği 600 lira :confused:

Çevrimdışı bluevelvet

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: veracocha;484799
cam filmi 5 lira kış lastiği 600 lira :confused:
Telefon cam filmi telefonu korur.
Emniyet kemeri, kis lastigi hayatını korur.

Çevrimdışı 06FSE21

• Skoda Bağımlısı
  • Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Bir husus daha...

Genelde bütün lastikler ilk yıl aynı performansa sahipler… Ne oldukları, ikinci ve de özellikle üçüncü yıl ortaya çıkıyor. İşte bu noktada, aldıkları parayı hak edenler ve etmeyenleri görüyoruz ve atalarımız haklı çıkıyor: “Ucuz etin yahnisi yenmez” veya “Ucuzdur var bir illeti, pahalıdır var bir hikmeti!..

Elbette marka adının bir lastikte artı maliyeti var. (bütün ürünlerde olduğu gibi…) Ama bununla beraber, ürün kalite düzeyini korumanın da o firmaya maliyeti var. Bu da haliyle biz tüketicilere yansıyor maalesef…

Aslında basit bir matematikle de bu durum hesaplanırsa, A sınıfı lastiklerin o kadar da maliyetli olmadıkları ortaya çıkabilir: A sınıfı ortalama 400.- TL’lik bir lastiği 3 sene güvenle kullandığınızı düşünürsek, yıllık maliyeti yaklaşık 135.- TL olur. (veya 4 yıla / 100.- TL) B sınıfı ortalama 250.- TL’lik bir lastiği de 2 sene güvenle kullandığınızı düşünürsek, yıllık maliyeti yaklaşık 125.- TL olur. (veya 3 yıla / 85.- TL)

Aradaki cüzi farka da değer herhalde… 25 yıllık tecrübem bana bunu öğretti.

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tekbamatbaa.com
Alıntı yapılan: enoktakenokta;484792
En başından bu işi ekstra maliyet olarak görmeyi de çok uygun bulmuyorum. Neticede kilometre bazında düşünürsek yapacağınız kilometreyi yazlık ve kışlık sezonlar olmak üzere de 2 sete bölmüş oluyorsunuz. Yani ben 4 yıllık süreçte ya 2 set yazlık kullanacaktım ya da şimdi yaptığım gibi 1 set yazlık 1 set de kışlık alacaktım. Bu açıdan zaten ekstra bir maliyet değil.

Sizinle aynı görüşteyim,örneğin ticari amaçla kullandığım Cıtroen berlingo aracım donanım olarak en full olanı.Adamlar 16 janta 215 / 55 / Mıchelın lastik takmışlar.Bu lastiklerin adeti 275 tl dört mevsim.Bende ucuza maletmek için İkinci el saç 15 jant aldım 4 adet.100 tl.İki adette 195/65 kış lastiği aldım lassa 280 tl.Arkalarada Octavıanın lastiklerini takarak 380 tl  ye halletmiş oldum.Mayıs ayında çıkartıp diğerlerini takarak her iki lastik setinin ömrünü uzatmış oluyorum.

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bluevelvet;484801
Telefon cam filmi telefonu korur.
Emniyet kemeri, kis lastigi hayatını korur.

emniyet kemeri tamam da , kış lastiği öyle çok elzem değil bana göre , birde bundan önceki yıllarda niye zorunlu değildi de neden 2-3 yıldır zorunlu olmaya başladı , kendi adıma konuşacak olursam işyerimde servisimde var bakarım hava koşullarına o gün karlı yada çok soğuksa servisle gider gelirim .. hava yumuşak ise arabamla gider gelirim , birde burda gittiğiniz yolda önemli kullandığım yol %95 çevre yolu , devamlı araç geçtiği için hep açık ve erimiş yol oluyor ...

Çevrimdışı kucless

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: veracocha;484828
emniyet kemeri tamam da , kış lastiği öyle çok elzem değil bana göre , birde bundan önceki yıllarda niye zorunlu değildi de neden 2-3 yıldır zorunlu olmaya başladı , kendi adıma konuşacak olursam işyerimde servisimde var bakarım hava koşullarına o gün karlı yada çok soğuksa servisle gider gelirim .. hava yumuşak ise arabamla gider gelirim , birde burda gittiğiniz yolda önemli kullandığım yol %95 çevre yolu , devamlı araç geçtiği için hep açık ve erimiş yol oluyor ...
Bu yorumu yapan birisi hakkında 5 derece altında hiç araç sürmemiş, çevre yolu dahil gizli buzlanma (kara buz) görmemiş birisidir diye düşünürüm. Önceden kar yağışı olduğu durumlarda aracında zincir takoz olmayanı trafik yola salmazdı. Ancak kar yağmasa bile soğuk havalarda yazlık lastiklerin hamuru tabiri caizse taş gibi oluyor. Sizin takmamış olduğunuz kışlık lastikler, tüm önlemlerini alan sürücüler için kaza riski oluşturuyor. Bu sürücülerin hakkını korumak için de sizin kışlık lastik takmanız gerekiyor.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Siz öyle yapıyorsunuz ama millet öyle yapmıyor sorun orada zaten. Yani millet kışın da yazlık lastikle trafiğe çıkıyor, sabah bakıyor hava güzel, sonra akşam kar yağıyor, trafik kilit bu gibi insanlar yüzünden. Hatta belki hatırlayananız olur 2 yıl önceydi sanırım, Balgat'ta battı-çıktıda bir hanımefendi(!) aracını battı-çıktıda park edip taksiye binip gitmişti. Böyle insanlar var bu ülkede. Bir de normal şartlarda bir şekilde gelip biri aracıma çarpabilir, ona birşey demem, geçmişte başıma geldi, demedim de. 2 kez arkadan çarptılar, ikisinde de hiçbir reaksiyon göstermedim. Ancak, biri kışın gelip bana yazlık lastik takılı arabasıyla duramayıp arkadan vurursa işte o zaman reaksiyonun kralını görür.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı Özgür Şahin

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.mesutozil.com
Alıntı yapılan: enoktakenokta;484851
Siz öyle yapıyorsunuz ama millet öyle yapmıyor sorun orada zaten. Yani millet kışın da yazlık lastikle trafiğe çıkıyor, sabah bakıyor hava güzel, sonra akşam kar yağıyor, trafik kilit bu gibi insanlar yüzünden. Hatta belki hatırlayananız olur 2 yıl önceydi sanırım, Balgat'ta battı-çıktıda bir hanımefendi(!) aracını battı-çıktıda park edip taksiye binip gitmişti. Böyle insanlar var bu ülkede. Bir de normal şartlarda bir şekilde gelip biri aracıma çarpabilir, ona birşey demem, geçmişte başıma geldi, demedim de. 2 kez arkadan çarptılar, ikisinde de hiçbir reaksiyon göstermedim. Ancak, biri kışın gelip bana yazlık lastik takılı arabasıyla duramayıp arkadan vurursa işte o zaman reaksiyonun kralını görür.
zamanını çok hatırlamıyorum 2-3 sene önceydi. Dediğiniz gibi akşam üstü kar bir bastırdı ODTÜ'den 17.30'da çıktım ve Batıkent'e 21.30 da varabildim. Eskişehir yolunda Bilkent köprüsü ile Anadolu bulvarı ayrımına kadar onlarca araba sürücüleri tarafından bırakılıp gidilmişti. Hatta en sol şeritte giderken adam kabak lastiği ile gidemediği için arabayı kilitledi çekti gitti. O gün trafikteki bu insanlar olmasa kış lastiğim sayesinde hiç bir sorun yaşamadan evime varabilecektim. 2 yıl önce 1 kere kar yağdı diyebiliriz Ankarada o da oldukça kısa sürdü. Hatta bizim evin önü şu şekildeydi:

Alıntı yapılan: ozghcttpli;418393
07.01.2013

bu kadar kar olmasına rağmen Konya Yolunda buzlanma nedeniyle altgeçitte zincirleme kazaya neden olmuş ve polisler tarafından kapatılmıştı. Öveçler tarafına gittiğim için (bilen bilir sağlam yokuşludur) ara yollardan kaçtım. 2. caddeyi çıkarken 100 mt önümde bir transporter servis lastikleri uygun olmadığı için geriye doğru kaymaya başlamış ve arkasında 5-6 arabayı hapsetmişti. Ben lastiğim sayesinde gaza basarak en soldan tırmanıp geçtim. Dikiz aynasından baktığımda servis arkasındakine vurarak durabilmişti.

Sonuç olarak sadece biz değil karşımızdakiler de kullanmalı... uzun oldu sanırım :)
« Son Düzenleme: 13 Kasım 2014, 16:55:15 Gönderen: Özgür Şahin »

Çevrimdışı Š_ve_

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Peki Arkadaşlar Kış Lastiği Varken Zincir Soruyorlar Mı?

Çevrimdışı 06FSE21

• Skoda Bağımlısı
  • Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ssforever1016;484865
Peki Arkadaşlar Kış Lastiği Varken Zincir Soruyorlar Mı?

Zincir, takoz ve çekme halatı her daim zorunlu...

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Oncelikle nerede yasadiginizi bilmiyorum antalya izmir gibi sicak memleketlerse bisey diyemeyecegim tabi.

Ancak su konuya bir aciklik getirelim. Malesef bu bilgi ulkemizde lastik saticilari tarafindan bile bilinmeyen, bilinse de goz ardi edilen bir durum.

Kislik lastik ve kar lastigi farkli seylerdir.

Kar lastigi: hamuru soguk havalarda sertlesmeyen "uzerinde civiler bulunan" sadece karli zeminde kullanilmasi gereken aksi takdirde o civileri pitir pitir yola dokulen ya da sangir sungur ses cikartan lastiklerdir. Gundelik kullanim icin utopik ve gereksiz lastiklerdir (sahsi kanaatim)

Kislik lastik: diger bir deyisle vakumlu lastik. Hava sicakligi 7derecenin altina dustugunde yumusakligini yitirmeyen, su tahliye kanallari fazla olan lastiklerdir. Bu lastikler gundelik kullanim icin uygundur. Karli zeminde kar lastigiyle kiyaslanirsa performansi dusuktur ancak yazlik lastikten kat ve kat daha iyidir.

Bu bilgilere dayanarak; yere kar dustugu an hemen kislik lastikleri cikartip kar lastiklerine gecis gibi bir imkan bir cogumuzun malesef elinde degil. (Mesela benim boyle bi imkanim olmasina ragmen kar lastigim bulunmamakta :D ) bu yuzden gundelik kullanicilar icin 7derecenin altinda kislik lastiklere gecis yapmak ve kar yagdiginda temkinli arac kullanmak en dogru secimdir.

Kislik lastik kar lastigi ayrimini yaptigimiza gore asil konumuza donelim:

Kislik lastik vs. Yazlik lastik

7 derecenin altindaki havalar icin konusmak gerekirse;

Kislik lastik dogru tutunma yumusakliginda olacaktir ve yazin yazlik lastiklerinizden aldigini performansi harfiyen alacaksiniz. Ancak yazlik lastik 7derecenib altinda sertleserek adeta 10 yillik sertlesmis bir lastik gibi davranacaktir. Kupkuru zeminde bile viraj kabiliyetiniz azalacak ve fren mesafeniz ciddi derecede artacaktir. Dolayisiyla trafikte olusabilecek en ufak bir panik durumunda yazlik lastiklerinizle "sifir durdum ucu ucuna kurtardim" diyemeyeceksiniz. Onun yerine "airbagler acildi abi ama sasede bisey yok eksper perte cikartmiycakmis toplaniyo araba. Usta eskisinden iyi olur diyo inaniyorum" demek zorunda kalirsiniz. Ya da daha trajik bir senaryoyla karakolda "aracimla orta seritte 50km/h ile seyir halindeyken cocuk aniden onume firladi, yaya gecidi degildi, frene bastim ama duramadim" demek zorunda kalirsiniz.

Biraz daha irdelersek kisin yagisli havalar ve gizli buzlanmalar cok daha fazla olur. Bu durumlarda gerek hamur yumusakligi gerekse su tahliyesinin yuksek olmasi sayesinde yazlik lastikten kat ve kat daha iyi yol tutacaktir. Karli zeminden bahsetmiyorum bile :)

Aksi durumda ise kislik lastigi yazin kullanmaya kalkarsanizda lastik omrunuz cok cabuk biter bosa fazla yakit yakar saglikli sekilde de yere tutunamazsiniz.

Emniyet kemeri bedava kislik lastik parayla ama kaportacilar havayla is yapmiyor. Kislik lastik kullanirsaniz emniyet kemerine gerek kalmayabilir ;)

Bu kadar anlatimdan sonra vay arkadas ne gerek var diyeniniz varsa nereye patliyosa patlasin yeterki baskalarinin canina ve malina zarar vermesin. 10.000₺-100.000₺ araliginda arabalara biniyorsunuz 400₺-2000₺ arasinda 4 tane lastige para verip can guvenliginizi dusunmuyorsaniz Allah islah etsin..

Çevrimdışı zaferhan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
verdiğin linklerde Yönetmelik Ticari araç kullananlar için denmiş..

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;484893
Oncelikle nerede yasadiginizi bilmiyorum antalya izmir gibi sicak memleketlerse bisey diyemeyecegim tabi.

Ancak su konuya bir aciklik getirelim. Malesef bu bilgi ulkemizde lastik saticilari tarafindan bile bilinmeyen, bilinse de goz ardi edilen bir durum.

Kislik lastik ve kar lastigi farkli seylerdir.

Kar lastigi: hamuru soguk havalarda sertlesmeyen "uzerinde civiler bulunan" sadece karli zeminde kullanilmasi gereken aksi takdirde o civileri pitir pitir yola dokulen ya da sangir sungur ses cikartan lastiklerdir. Gundelik kullanim icin utopik ve gereksiz lastiklerdir (sahsi kanaatim)

Kislik lastik: diger bir deyisle vakumlu lastik. Hava sicakligi 7derecenin altina dustugunde yumusakligini yitirmeyen, su tahliye kanallari fazla olan lastiklerdir. Bu lastikler gundelik kullanim icin uygundur. Karli zeminde kar lastigiyle kiyaslanirsa performansi dusuktur ancak yazlik lastikten kat ve kat daha iyidir.

Bu bilgilere dayanarak; yere kar dustugu an hemen kislik lastikleri cikartip kar lastiklerine gecis gibi bir imkan bir cogumuzun malesef elinde degil. (Mesela benim boyle bi imkanim olmasina ragmen kar lastigim bulunmamakta :D ) bu yuzden gundelik kullanicilar icin 7derecenin altinda kislik lastiklere gecis yapmak ve kar yagdiginda temkinli arac kullanmak en dogru secimdir.

Kislik lastik kar lastigi ayrimini yaptigimiza gore asil konumuza donelim:

Kislik lastik vs. Yazlik lastik

7 derecenin altindaki havalar icin konusmak gerekirse;

Kislik lastik dogru tutunma yumusakliginda olacaktir ve yazin yazlik lastiklerinizden aldigini performansi harfiyen alacaksiniz. Ancak yazlik lastik 7derecenib altinda sertleserek adeta 10 yillik sertlesmis bir lastik gibi davranacaktir. Kupkuru zeminde bile viraj kabiliyetiniz azalacak ve fren mesafeniz ciddi derecede artacaktir. Dolayisiyla trafikte olusabilecek en ufak bir panik durumunda yazlik lastiklerinizle "sifir durdum ucu ucuna kurtardim" diyemeyeceksiniz. Onun yerine "airbagler acildi abi ama sasede bisey yok eksper perte cikartmiycakmis toplaniyo araba. Usta eskisinden iyi olur diyo inaniyorum" demek zorunda kalirsiniz. Ya da daha trajik bir senaryoyla karakolda "aracimla orta seritte 50km/h ile seyir halindeyken cocuk aniden onume firladi, yaya gecidi degildi, frene bastim ama duramadim" demek zorunda kalirsiniz.

Biraz daha irdelersek kisin yagisli havalar ve gizli buzlanmalar cok daha fazla olur. Bu durumlarda gerek hamur yumusakligi gerekse su tahliyesinin yuksek olmasi sayesinde yazlik lastikten kat ve kat daha iyi yol tutacaktir. Karli zeminden bahsetmiyorum bile :)

Aksi durumda ise kislik lastigi yazin kullanmaya kalkarsanizda lastik omrunuz cok cabuk biter bosa fazla yakit yakar saglikli sekilde de yere tutunamazsiniz.

Emniyet kemeri bedava kislik lastik parayla ama kaportacilar havayla is yapmiyor. Kislik lastik kullanirsaniz emniyet kemerine gerek kalmayabilir ;)

Bu kadar anlatimdan sonra vay arkadas ne gerek var diyeniniz varsa nereye patliyosa patlasin yeterki baskalarinin canina ve malina zarar vermesin. 10.000₺-100.000₺ araliginda arabalara biniyorsunuz 400₺-2000₺ arasinda 4 tane lastige para verip can guvenliginizi dusunmuyorsaniz Allah islah etsin..

Arkadaşım bunları uzun uzadıya yazmana gerek yoktu bunları zaten biliyorum .. ben kendi adıma konuşmuştum zaten , karlı havalarda ya da risk teşkil eden havalarda zaten servisle gidip geliyoruz işe .. haa sabah hava yumuşaktır akşama cıkışta kar bastırırsa ne yapacaksın ? dersen aracı işyerinde bırakır servise biner gelirim ... geçen senelerde hep böyle yaptım (birçok iş arkadaşımda böyle yapıyor) zaten benim için sorun yok ,, kış lastiği kış lastiği diyorsunuzda kış lastiğine gelene kadar trafikte kurallara uyuyor musunuz ? şehir içinde hız sınırına dikkat ediyor musunuz ?(hiç sanmıyorum)  arabaya her bindiğinizde emniyet kemerini  takıyor musunuz (hiç sanmıyorum)  ( "bu arada size demiyorum genel olarak konuşuyorum üstünüze alınmayın " ) yani demem o ki öncelikle trafikte öküzlüğümüz bitmedikçe kış lastiği filan hikaye ... hatta bizim türk milletine özgü bir davranış olarak  bu tür olaylarda nasılsa kış lastiğim var bana birşey olmaz diyip hızlı gidenlere ne demeli ???   kendi açımdan konuşuyorum o yüzden ben kışlık lastik almıyorum , alana da birşey demiyorum

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: veracocha;484904
Arkadaşım bunları uzun uzadıya yazmana gerek yoktu bunları zaten biliyorum .. ben kendi adıma konuşmuştum zaten , karlı havalarda ya da risk teşkil eden havalarda zaten servisle gidip geliyoruz işe .. haa sabah hava yumuşaktır akşama cıkışta kar bastırırsa ne yapacaksın ? dersen aracı işyerinde bırakır servise biner gelirim ... geçen senelerde hep böyle yaptım (birçok iş arkadaşımda böyle yapıyor) zaten benim için sorun yok ,, kış lastiği kış lastiği diyorsunuzda kış lastiğine gelene kadar trafikte kurallara uyuyor musunuz ? şehir içinde hız sınırına dikkat ediyor musunuz ?(hiç sanmıyorum)  arabaya her bindiğinizde emniyet kemerini  takıyor musunuz (hiç sanmıyorum)  ( "bu arada size demiyorum genel olarak konuşuyorum üstünüze alınmayın " ) yani demem o ki öncelikle trafikte öküzlüğümüz bitmedikçe kış lastiği filan hikaye ... hatta bizim türk milletine özgü bir davranış olarak  bu tür olaylarda nasılsa kış lastiğim var bana birşey olmaz diyip hızlı gidenlere ne demeli ???   kendi açımdan konuşuyorum o yüzden ben kışlık lastik almıyorum , alana da birşey demiyorum

Sozun tukendigi duvarlarin agladigi nokta diycek bisey bulamiyorum bol sans :)

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;484910
Sozun tukendigi duvarlarin agladigi nokta diycek bisey bulamiyorum bol sans :)

Ben de kışın hava karlı olmasa dahi yazlık lastik takılı aracıyla benim aracıma çarpacak zat-ı muhtereme şimdiden bol şans diliyorum...
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...