škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

vergiler hakkında

Ziyaretçi · 10 · 3805

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

06lkn66

• Ziyaretçi
merhaba herkese dayımda 2004 megane var satmak istiyo yanlız arabanın iki senedir ne pulları ne vergileri ödenmemiş doğal olarak muayenede yok şu an biraz paraya sıkışık galiba bu vergiler için devlet af getirecekmiş bana sordu bi öğrenebilirmisin diye bende size soruyum dedim vergilerde bi af durumu varmı eğer varsa satmadan vergilerini ödeyip muayenesini yaptırıp binecek yoksa bi tanıdık almak istiyo arabanın fiyatından düşüp işlemler yapılıp öyle satılacak

Çevrimdışı silivrili

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Vergi borcu yatırılmadan noterde satış yapamazsınız.

Anlaşırken bir bedel belirleyin atıyorum 20 000 lira, notere gitmeden adam bu borçların hepsini temizlesin, makbuzlarını toplayın, toplam bedelden kalan parayı alırsınız. Siz hiç uğraşmamış, adamda borcu harcı olmadığını görmüş olur.

Vergileri ödendikten sonra zaten muayenede yapabilir. Ama adam bunları temizle ondan sonra derse, muayenede sorun çıkarsa cepten daha fazla para çıkmasına sebep olur.
« Son Düzenleme: 24 Ocak 2011, 18:18:33 Gönderen: silivrili »
2011 POLO 1.6 TDI

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bana kalırsa affedilmeyi beklememlidir gidip bir vatandaş gibi hakkı neyse yapmalıdır,zira serçe ve torosa binipte asgari ücretten geçinen o aracı hayal bile edemiyen isanların hakkına tecavüz etmiş olur.Devlet affetse bile gereğini yapmalı ve aftan yararlanmamalıdır.Kızacaksınız belki ama gereği budur.
şu makale bu olaya parmak basıyor.
http://ihsaneliacik.org/makaleler/vay-onlarin-haline.html#more-2371
« Son Düzenleme: 24 Ocak 2011, 18:28:46 Gönderen: fenomen »
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

06lkn66

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: silivrili;186394
Vergi borcu yatırılmadan noterde satış yapamazsınız.

Anlaşırken bir bedel belirleyin atıyorum 20 000 lira, notere gitmeden adam bu borçların hepsini temizlesin, makbuzlarını toplayın, toplam bedelden kalan parayı alırsınız. Siz hiç uğraşmamış, adamda borcu harcı olmadığını görmüş olur.

Vergileri ödendikten sonra zaten muayenede yapabilir. Ama adam bunları temizle ondan sonra derse, muayenede sorun çıkarsa cepten daha fazla para çıkmasına sebep olur.

alacak kişi onu kabul etti zaten yakın bi tanıdığımız ama dayım satmak taraftarı değil borcunu halledip binmek istiyo

Alıntı yapılan: fenomen;186399
Bana kalırsa affedilmeyi beklememlidir gidip bir vatandaş gibi hakkı neyse yapmalıdır,zira serçe ve torosa binipte asgari ücretten geçinen o aracı hayal bile edemiyen isanların hakkına tecavüz etmiş olur.Devlet affetse bile gereğini yapmalı ve aftan yararlanmamalıdır.Kızacaksınız belki ama gereği budur.

hocam yanlış anladınız beni af çıkınca borcu silme durumu ya da ödememe durumu doğmuyo borcunu yine ödeyecek sadece peşin ödemek şu an maddi açıdan dayımı zorlayacağı için taksitlendirme yoluna gidecek aftan kastım buydu

Çevrimdışı Şahinbey

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fenomen;186399
Ne alakası var...yok tecavüzmüş yok bilmem ne..adam borcumu silin veya ben ödemeyeceğim demiyor,sadece durumu müsait değil,borcumu taksitlendirin diyor.
konuya gelince,bildiğim kadarı ile meclisten geçti ve resmi gazetede yayınlanması bekleniyor.Herhangi bir vergi dairesinden telefonla da öğrenebilirsiniz.
Yeniden...

Çevrimdışı ernur

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Benim sorudan anladığım, dayınız çıkan yasa biriken borcu taksitlendirerek ödeme imkanı getirecek ise aracı satmak istemiyor. Bu durumda bence en uygunu yasanın çıkmasını beklesin, borcunu taksitlendirip ödeme kolaylığından yararlanarak aracını kullanmaya devam etsin.

Bence vergi sistemimizde dar gelirliler açısından sorun yaratan bir yapı var. Bizde  hem gelirler üzerinden hem giderler üzerinden vergi alınıyor. Yani parayı kazanırken de harcarken de vergi ödüyoruz ki asıl adaletsizliği getiren bu. KDV ÖTV gibi gider üzerinden alınan vergiler sayesinde;  asgari ücretli de, en zengin kişi de elektriği, suyu, eti, ekmeği aklınıza ne gelirse her şeyi satın alırken aynı vergiyi veriyor. Halbuki bunları satın alırken kullandığı parayı kazanırken de gelir vergisi ödemişti :)

İşin doğrusu çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınması. Bu da her türlü gelirin kayıt altına alınarak vergilendirilmesi, lüks tüketim dışındaki giderlerin ise vergilendirilmemesi ile olur.  

Bir taraftan böylesine adaletsiz bir vergi sistemini uygulamakta ısrar etmek yanlış,

Diğer taraftan, devletin vatandaşların oluşturduğu bir tüzel kişilik, verginin de bu tüzel  kişiliğin gelirlerinden biri olduğunu dikkate alırsak, tüm vatandaşların  ortak geliri anlamına gelen vergi borçlarına af anlamına gelen bir  uygulama getirmek yanlış, (ödeme kolaylığı veya taksitlendirmeden sözetmiyorum)

Bu durum vergisini ödemeyi vatandaşlık borcu olarak gördüğü  için başka ihtiyaçlarından kısıp ödemelerini zamanında yapan  vatandaşlara karşı haksızlık olmuyor mu ?

Hocamın verdiği linkte de konuyla ilgili çok güzel bölümler var.

06lkn66

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: ernur;186616
Benim sorudan anladığım, dayınız çıkan yasa biriken borcu taksitlendirerek ödeme imkanı getirecek ise aracı satmak istemiyor. Bu durumda bence en uygunu yasanın çıkmasını beklesin, borcunu taksitlendirip ödeme kolaylığından yararlanarak aracını kullanmaya devam etsin.

evet öyle arabasını çok seviyo ama muayenesiz gezmek istemediği için satmayı düşünüyo taksitlendirme yapılırsa daha binerim bu arabaya diyo

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Devletin zaten bu vergi sorunları yönünde sağladığı bir kolaylık yok mu? Hani kalkıp gittiğin zaman, böyle böyle benim böyle bir vergi borcum var ama ödeyemiyorum, ödeme kolaylığı sağlandığında ödemek istiyorum v.b dediğinizde sizin ödeme durumunuza göre ödeme tablosu çıkartıp taksitlendiriyorlar diye biliyorum, lakin motorlu taşıt vergilerinde nedir bende bilmiyorum. Bizim başımıza gayrimenkulden yana bir sıkıntı gelmişti, tamamen bizim dışımızda gelişen bir şeydi ama borç çıktı, ciddide rakam tutuyordu, gidip durumu bildirdiğimizde olabilecek tüm imkanları kullanarak taksitlendirdikleri gibi ödemeleri bile 3 ayda bir aldılar üstelik. Bu konularda çok ciddi yardım ediyorlar, gidip konuşmak lazım bence, vakit kaybetmeyin böyle.

06lkn66

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: FF;186841
Devletin zaten bu vergi sorunları yönünde sağladığı bir kolaylık yok mu? Hani kalkıp gittiğin zaman, böyle böyle benim böyle bir vergi borcum var ama ödeyemiyorum, ödeme kolaylığı sağlandığında ödemek istiyorum v.b dediğinizde sizin ödeme durumunuza göre ödeme tablosu çıkartıp taksitlendiriyorlar diye biliyorum, lakin motorlu taşıt vergilerinde nedir bende bilmiyorum. Bizim başımıza gayrimenkulden yana bir sıkıntı gelmişti, tamamen bizim dışımızda gelişen bir şeydi ama borç çıktı, ciddide rakam tutuyordu, gidip durumu bildirdiğimizde olabilecek tüm imkanları kullanarak taksitlendirdikleri gibi ödemeleri bile 3 ayda bir aldılar üstelik. Bu konularda çok ciddi yardım ediyorlar, gidip konuşmak lazım bence, vakit kaybetmeyin böyle.

o konu hakkında bi bilgim yok dayım sordu sen bak bi diye bana anlattı durumu ona göre sordum bende ama konuşuyum gitsin bi baksın eğer dediğiniz gibiyse çok güzel renoda sevdiğim tek arabadır dayımın meganı:Dgöz göre göre satılsın istemiyorum

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
borç durumunu hesaplatsın gidip vergi dairesi ile konuşsun

vergisi yaklaşık 2 senelik 800 tl ana para olarak+ faizi
muayene geçmiş 125+125+180=430
lpg varsa 25 tl
egzos ta yoktur 26

sigorta varmı

varsa yaklaşık 1500 tl civarı şu an için borcu olması lazım

bendede var 2004 megane daha dün trigerdi dişliydi kayıştı devirdaimdi derken 620 tl 152 tl de 2011-1 vergisi 770 tl harcadım